Minimed 722/Veo
4 év elteltével lejárt a garancia, így egy új készülék vásárlása (és megújított 4 év garancia) mellett döntöttünk. Ez volt a Paradigm 722-es, mely kinézetre nem különbözik a fenti ábrától. Hogy mit is tud ez a vas? A Medtronic Kft.-nél ez az első olyan inzulinpumpa, mely mellé lehet egy ún. szenzort vásárolni (sajnos csak teljes áron, mivel az Országos Egészségügyi Pénztár még nem támogatja), amely képes arra, hogy a vércukrot (egészen pontosan a bőr alatti testfolyadékben lévő vércukrot) folyamatosan mérje a nap 24 órájában és erről tájékoztassa az inzulinpumpát rádiójelen keresztül. A 722-es ezen rendszerét glükózmonitoring rendszernek nevezzük. Természetesen a pumpát lehet szenzor nélkül is használni, ahogy én is teszem.
A bal oldali képen az átlátszó, műanyag rész a glükóz szenzor, a fehér, műanyag rész pedig a jeladó transzmitter.
Az inzulinpumpán különböző riasztásokat állíthatunk be azzal kapcsolatban, hogy hogyan alakul a vércukorértékünk:
• Előrejelző szenzoros riasztások: beállíthatod, hogy 5, 10, 15, 20, 25 vagy 30 perccel azelőtt, hogy a magas vagy alacsony határértéket elérné a glükózszint figyelmeztessen téged a készülék, hogy még idejében be tudj avatkozni
• Szenzoros trendriasztás: a készülék jelzi, ha a glükózszint kiugróan gyorsan esik vagy emelkedik, ilyenkor lehetőséged van a riasztásra azonnal reagálni
• Alacsony és magas riasztás: további biztonsági funkció lép életbe, ha szenzoros glükózszinted a határértékeket meghaladja. Ezen riasztások segítségével csökkenthető a súlyosan alacsony és magas értékek kockázata
Fontos azonban tudni, hogy a szenzort kalibrálni kell 12 óránként. Vagyis a hagyományos, ujjbegyből történő vércukormérés itt sem maradhat el, ugyanis a szenzor a bőr alatti testfolyadékban méri a vércukrot, tehát nem a véráramban. Emiatt nem olyan pontos a szenzoros mérés. Azonban szenzor segítségével könnyebben nyomon lehet követni a glükóz változásmintáit (és jobban be lehet állítani a bázisinzulint).
És elérkeztünk a cikk utolsó állomásához, illetve a jelenlegi inzulinpumpámhoz vagyis a Paradigm Veo-hoz.
Más inzulinpumpához nem hasonlíthatóan, a Paradigm Veo az első olyan inzulinpumpa, mely Alacsony Felfüggesztés funkciót tartalmaz. Ez azt jelenti, hogy a pumpa automatikusan leállítja az inzulinadagolást, ha a szenzor által mért vércukorérték az előre megadott szint alá csökken. Ily módon a pumpa csökkenti a súlyos hypoglycaemia (alacsony vércukorszint) kockázatát. További előnye a Veonak, hogy pontosabb a motorja, így egészen kis lépcsőkben is beállítható a bázis inzulin.
Hogy miért is választottam hát az inzulinpumpa terápiát? A fentiekből kiderül. Összefoglalóan mellette szól a glükóz könnyebb menedzselése, és az ezáltal nyújtott szabadság. A pumpakezeléssel adagolt inzulin a lehető legjobban igazodik az egyéni igényekhez és maga a pumpa a hasnyálmirigy inzulin elválasztását a lehető legjobban képes utánozni.
Bár nyilván hátrányai is vannak. Ilyen a magas ár, a pumpa állandó jellegű viselése és talán a legfontosabb, hogy meg kell vele tanulni élni. Tudni kell komolyan, felelősségteljesen bánni a készülékkel. Bátran ajánlom minden inzulinos cukorbetegnek, akik képesek összhangban lenni a pumpával. Ajánlott címkét adnék neki, ha kellene választanom.
Felhasznált irodalom:
Dr. Blatniczky László: Cukorbeteg a gyermekünk! Therapia Kiadó, 2002
Medtronic Minimed 508/712/722/Veo használati útmutató
http://www.medtronic-diabetes.hu
http://www.webbeteg.hu