Bevezetés
A Lekvár vs. világ hővezető pasztái című tesztem fórumában többen is kértétek, ha lehet, teszteljek még további hővezető pasztát.
Így OC kollégával többek közt ezért, úgy láttuk, érdemes lenne elkészítenem számotokra a folytatást, s így OC ismét újabb hűtőpasztákkal lepett meg, de ezúttal csakis prémium kategóriás pasztákat küldött.
Nagyon nem is húznám el a „bemelegítést” még annyi, hogy pár sorban leírnám a tesztkonfigot, emlékeztetőül:
Abit IC7-MAX3 alaplap
Pentium 4 3, 4@3, 9GHz Processzor
Zalman CNPS 9500LED Hűtő
2X1GB Corsair 500MHz DDR Memória
Windows XP SP3 Operációs rendszer
A Tesztet ezúttal is ugyanúgy végeztem, mint a múltkor, azaz minden egyes hűtőpasztánál megnéztem a CPU hőmérsékletét nyugalmi állapotban, Everest-el, majd terheltem a processzort PRIME95 tesztprogrammal, s úgy jegyeztem fel a terhelt hőmérsékletet. A PRIME95-öt kb. 7-8 percig, futtattam, de általában már 2 perc után beállt a végleges processzor hőmérséklet, ha ennél több eltelt idő után is még „ingázott” a hőmérséklet, akkor a PRIME95-t természetesen még tovább futtattam. Volt olyan eset is, mikor a CPU hőmérséklete 15 perc után is ingadozott két érték közt, akkor a kettő érték közti 0, 5-t jegyeztem fel.
A szobában jelen teszt megírásakor 28 C fok volt, mivel a múltkori teszt megírásakor „csak” 27 C fok volt, ezért ha össze szeretnétek hasonlítani a múltkori eredményeket a mostaniakkal, akkor ezekből, az eredményekből 1-1, 5 fokot mindenképp vonjatok le
Nem is húznám a bevezetőt tovább, ismerkedjünk meg jelenlegi versenyzőinkkel
A Paszták
Első tesztalanyom a Tuniq TX-2 nevet viseli
A tulajdonságairól nem fogok tudni ódákat írni, mert teljesen átlagos a színe és az állaga. A hűtőbordát a processzortól tesztelés után különösebb erőfeszítés nélkül el tudtam választani, csak egy picit ragadtak össze
Második pasztám a Tuniq TX-3 nevet kapta, már a neve is sejteti, hogy az előző TX-2-es paszta továbbfejlesztett változata, Kinézetre nem különbözik elődjétől, talán mintha picit sűrűbb lenne, de csak nagyon minimálissal, ez sem ragasztotta össze különösebben a processzort, és a hűtőbordát. Letörölni egy picit mintha nehezebb lett volna, talán pont azért mert picit sűrűbb.
A következő pasztám Akasa.
Első ránézésre nem vesz észre semmi különlegest rajta a felhasználó, de amint arról van szó, hogy el kellene kenni a processzoron, már kisebb akadályba ütközhetünk. Többi ezüstpaszta társaitól eltérően nagyon nyúlósra sikerült, és elkenni sem lehet a processzoron egykönnyen, inkább célszerű a hűtőbordával szétnyomni a processzor felületén.
Kevesen tudják, hogy bizony az OCZ is forgalmaz hűtőpasztát.
Első találkozásunk nagyon pozitív képet mutatott számomra. Ránézésre az „átlagnál” világosabb a színe, és hígabb is. Ezáltal nagyon könnyű elkenni a pasztát a CPU felületén.
Viszont, hűtőborda, vagy CPU cserekor nem árt vigyázni, mert iszonyatos módon összetapadt a bordával a processzor, az én esetemben kitépte a CPU-t a foglalatból akármennyire is, ügyeskedtem a bordával, mozgattam jobbra, balra, a vége akkor is az lett, hogy egyik kedvenc CPU-mat a borda alján találtam. Akkor sem tudtam lefeszíteni róla, hanem oldal irányba letoltam a processzort a bordáról. Na nem azért mert maga a paszta nagyon ragadós, hanem szerintem, azért mert sokkal tökéletesebben kitöltötte a légréseket a paszta, többi társaihoz képest
Pár sort írnék a Nexus TMP 1000 nevű pasztáról is.
Na ennél undorítóbb, gusztustalanabb pasztával még nem találkoztam. Mikor felvittem egy kis adagot a processzorra, nagyon ezüstös színe egyből feltűnt. Bekapcsolás után a gép nem adott képet, közben látom ám, hogy a dobozra rá van írva, hogy 30% ezüst tartalom...
Leszedtem a bordát a CPU-ról, szembesültem azzal a ténnyel, hogy ráadásul elég folyékony cucc ez, s közelebbről megvizsgálva a processzoromat, feltűnt, hogy némi paszta került a processzor lábaihoz, aminek hatására nem indult el a számítógép. Ekkor nem kicsit becsináltam, hogy kinyírtam a tök ritka 3, 4es Prescottomat. Sokadik próbálkozás és tisztítgatás után a processzorral újra elindult a gép. Ebből a rövid kis történetből az a tanulság, hogy ezzel a pasztával nagyon-nagyon kell vigyázni.
De itt még nem értek véget a megrázkódtatásaim: Mikor a pasztát távolítottam volna el a processzorról, egyből tapasztaltam, ez is fog, mint a „zöldfesték” képtelenség úgy letörölni, hogy ne legyünk tiszta pasztásak. Arra is vigyázni kell, hogy a pasztás kezünkkel még véletlenül se’ érjünk semmihez, mert az is ezüstpasztás lesz, s iszonyatos letörölni bármilyen felületről (Szó szerint 2 napig nem tudtam teljesen eltávolítani a kezemről a nem kívánatos hővezető pasztát, hiába a langyos víz+folyékony szappan+ körömkefe kombó)
Ekkor még nem tudtam, hogy egész pontosan milyen eredményt is fog produkálni, de már ekkor eldöntöttem, teljesen mindegy hogy fog szerepelni, ezt a pasztát senkinek sem ajánlom
Bizony a Zalmannak nem csak szilikonpasztája van, erre a bizonyíték a ZALMAN ZM-STG1
Ami első ránézésre akár körömlakk is lehetne, a gyártó egy körömlakk formájú üvegben adja eme termékét, ráadásul ad hozzá egy felkenő ecsetet is.
Felkenni épp ezért nagyon egyszerű. Állaga és színe teljesen átlagos, a hűtőbordával a CPU-t nem tapasztotta össze, és letörölni sem volt nehéz teszt után a pasztát a borda talpáról.
A GELID is ad a minőségre, a paszta tubusa mellett találunk egy kis lapátot, ami segíthet elkenni a pasztát a felületen, nekem az a véleményem, hogy inkább nehezíti a paszta egyenletes elkenését, mindenesetre arra tényleg jó, hogy a kezünket nehezebben kenjük össze. Állagra és színre többi társaitól már nem olyan eltérő.
Tesztelés után a processzorról viszonylag könnyen el lehetett távolítani a pasztát, száraz törlőkendővel
Noctua NT-H1 paszta is megfordult a Prescott magos procimon, sokat nem tudok róla írni, színe állaga olyan, mint a nagy többségé, ezért az eltávolítása sem macerás, s a bordával a procit szerencsére szintén kevésbé tapasztotta össze
LIQUID Metal Pad miatt többször hívtam kétségbe esetten OC-t, aki csak azért sem fogadta hívásom :-DDD
Azért voltam kétségbe esve, mert nem tudtam, hogy mi is ez tulajdonképp, és hogy kell használni. Igen jól látjátok azt az alufólia féleséget, kell a processzor és a borda közé rakni. Teljesen úgy néz ki, mint egy átlagos alufólia, a dobozban három darabot találunk, továbbá mellékelnek hozzá alkoholos törlőkendőt és egy durva anyagú szivacsot is, talán, azért hogy az előzőleg használt pasztákat azzal tudjuk eltávolítani, mert hogy ez a alufólia szerű fémes lapka bizony nem hagy különösebb nyomot maga után, s a processzorról a bordát egy egyszerű mozdulattal le lehetett emelni.
Egyedül annyi érdekességet találtam, hogy ez a fém PAD gyors teszt után kör formában kilyukadt, vagy át égett, furcsa jelenség volt az biztos.
Igaziból meg voltam lőve, hogy milyen „speciális” hővezető anyagot vegyek még be a tesztembe, ami még nem volt, és jó ötletnek is tűnhet, épp ezért pont, kapóra jött ez a LIQUID Metal Pad, ez adta az ötletet, hogy ki kéne próbálnom a teljesen átlag háztartási ALU fóliát is.
Hisz első ránézésre nagyon hasonlítanak. Fogtam egy leszakított darabot, és begyömöszöltem a 2 felület közé. (A képen lehet látni, hogy be van tuszakolva az alufólia, és itt-ott ki is lóg a fölös)
Eddig még nem próbáltam a joghurtot egy tesztemben sem, jelen esetben a cseresznyés fog szerepelni, állaga az ezüstpasztákhoz képest elég híg, és elkenni sem olyan könnyű, egyfolytában „el akar mászni” a proci felületéről, mondjuk azért nem olyan nehéz felvinni a felületre, mint a ragadó Akasa féle pasztát.
Tesztelés után sikerült kicsit „oda égetni” a joghurtot a proci felületére, azaz elég nehezen tudtam csak eltávolítani a felületről. Nedves törlőkendő, vagy nyalogatás ajánlott a tökéletes eltávolításhoz
Körbe néztem, hogy mi van még a hűtőben, s egyből szemet szúrt, hogy bizony a margarint sem teszteltem még le eddig.
A margarin sem ismeretlen szerintem senkinek, gondolom mindenkinek egyértelmű, hogy egy pici meleg hatására azonnal el kezd folyni, épp ezért kevés ajánlott felkenni a procira, hogy semmiképp se csöpögjön az alaplapra. Eltávolítása roppant egyszerű, könnyen letörölhető száraz törlőkendővel
Sokan panaszoltátok, hogy nem néztem meg a hő fokokat paszta nélkül, így most ezt a kis hiányosságomat is pótlom, bár nem szívesen, mert a processzorom nem volt igazán hálás érte.
Még a tesztek előtt vessünk egy pillantást összes versenyzőnkre:
Tesztek
Így közelebbről ismerve a versenyzőket, nézzük meg, hogy teljesítettek nyugalmi állapotban:
A két Tuniq féle paszta az OCZ-vel holtversenyben szerepelt a legjobban, de a Noctua sem maradt le számottevően, hisz csak egy fok a különbség köztük.
Nagyon figyelemre méltó még az egyszerű Ráma margarin teljesítménye is, hisz ő is az élvonalba szerepelt. A LIQUID Metal PAD szerepelt a leggyengébben, de mégis többet tudott a hétköznapi alufóliával szemben. Mindenesetre az alufóliával mért eredmény is bámulatra méltó a maga kategóriájába, hisz plusz egy fölösleges réteget alkottam vele a processzor magja és a hűtőborda közt.
Természetesen paszta nélküli eredmény tragikus már most
És akkor következzen a terhelt állapot:
Az OCZ egymaga tört a csúcsra, elég jól kimutatható eredményével. Még a két Tuniq is szépen szerepelt, a frissebb modell, azaz a Tuniq 3 egy hajszállal tényleg jobb eredményt mutatott fel, mint elődje. A margarinból itt már kifogyott a „kraft” de azért elég jól tartotta magát, s a tőle 1, 5 fokkal lemaradt joghurt eredménye sem olyan vészes a LIQUID PAD most is utolsó lett. Az alufóliás eredmény már-már katasztrofális, de még mindig jobb eredményt mutatott fel, mint paszta nélkül használtam volna, a gépet.
Paszta nélkül 81 foknál dobott a monitorom egy „kéket”, ezzel közölte, hogy csöppet melege van. Ezt kb. PRIME95 elindítása után 10 másodpercen belül produkálta. Még biztos tovább melegedett volna pár fokot a processzor, ha bírta volna
Összegzés, végszó
Összegzésül, ennyi paszta teszt után, én szerintem nagyon egyszerű a konklúzió!
A méregdrága paszták tényleg jobbak az olcsó társaiktól, de nem feltétlenül jobbak annyival, hogy megérjék a plusz felárat, vagy a plusz „kényelmi funkciót” pl. mellékelt paszta felkenő ecset, elkenő műanyag pálca stbstb.
Hétköznapi használatra szinte teljesen mindegy, hogy az ember milyen pasztát választ, az a plusz pár fok nem oszt, nem szoroz. Aki komolyabban tuningol, annak ajánlottabb drágább, minőségi pasztát választania, mert sok esetben nem keveset számíthat az a plusz, azaz mínusz 4-5-6 Celsius fok.
Továbbá még akkor számíthat sokat ez a pár fok, ha csendes gépet akarunk építeni, s azt szeretnénk, hogy a processzor ventilátor automatikus szabályzásnál ne járjon olyan magas fordulaton, ez a plusz pár fok segíthet annyit, hogy valamennyivel tényleg halkabb legyen a gépünk.
Levonhatjuk azt a következtetést is, hogy bármilyen hülyeséggel pótoljuk a direkt erre a célra szánt pasztákat, a semminél minden jobb, még akár a hétköznapi alu fólia is. Ráadásul, ha az állaga még hasonlít is a pasztákhoz, az különösen jó eredménnyel fog járni, legyen az kecsap fogkrém, mustár, lekvár, tusfürdő, margarin, bolognai mártás krém, vagy más egyéb nyalánkság
A tesztben szereplő hűtő pasztákért ismét jár egy nagy köszönet a Subcooling.hu PC vízhűtés webáruháznak