Internet fénysebességgel (GPON)

Az optikai internet elérésekről és az OptiNet szolgáltatásról részletesen.

Jövő

A G-PON jövője:

A G-PON egy hozzáférés hálózati technológia, akár az ADSL vagy a kábelnet. A hozzáférési hálózat (Access Network) az előfizető otthonától a tágabb értelemben vett központig tart. Hívják "utolsó mérföldnek" is, mivel a szolgáltató hálózatának ezen szakasza az utolsó lépcsőfok a gyökérhálózat és az előfizető között. Ennek a hálózatnak a cseréje, felújítása, vagy fejlesztése messze a legköltségesebb. Ennek megfelelően helyénvaló, ha már most felkészülünk arra, hogy ha a jövőben elfogyna a jelenlegi kapacitás, akkor milyen lehetőségeink lesznek a bővítésre.

A G-PON ebből a szempontból is az egyik legjobb választás. Amennyiben a jelenlegi kiépítés sávszélessége szűkössé válna, számos lehetőség kínálkozik a kapacitás további bővítésére anélkül, hogy a hozzáférési hálózat infrastruktúráját cserélni, vagy bővíteni kellene.

10G-PON/XGS-PON

Az 10G-PON végleges specifikációja várhatóan 2009. nyár végére kerül végleges állapotba, és a fizikai rétegre vonatkozó specifikációk meg fognak egyezni a 10G-EPON technológiáéval. Alkalmazásával a letöltési irány 10Gb/s-ra, a feltöltési irány pedig 2,5Gb/s-ra nő. Bevezetéséhez egyáltalán nem szükséges a hozzáférési hálózat bárminemű módosítása. Sőt: a G-PON és a 10G-PON képes párhuzamosan működni ugyanazon az infrastruktúrán, mivel más hullámhosszú fényt használ az átvitelhez. A 10G-PON a hagyományos PON-hoz hasonlóan tisztán időosztásos multiplexelést fog használni. Megvalósításához növelni kell a vevő érzékenységét, vagy az optikai adó teljesítményét. Az idegen hullámhosszak szűrése beépítésre kerül a jelenlegi ONT készülékekbe.

WDM-PON:

A hagyományos PON esetében az egy optikai szálon lévő előfizetők azonos hullámhosszon-páron osztoznak feltöltési és letöltési irányba. A WDM-PON ezzel szemben minden előfizetőnek külön hullámhossz-párat biztosít feltöltési és letöltési irányba is.

WDM-PON

Ez azt jelenti, hogy bár maga az optikai szál osztott közeg marad, de mivel minden előfizetőnek dedikált hullámhossz-párja lesz a központig, ezért nem kell osztoznia senkivel a kapacitáson, vagyis a 2,4/1,2Gbps-os kapacitás dedikált sávszélességgé válik. Mintha minden előfizetőnek saját üvegszálas kapcsolata lenne. Az idegen hullámhosszak szűrése beépítésre kerül a jelenlegi ONT készülékekbe.

Hullámhossz-osztás:

Ennek a megoldásnak a lényege, hogy a WDM-PON-hoz hasonlóan különböző hullámhosszat biztosít a letöltési irányba, de a feltöltési irány közös hullámhosszát megtartják. Ennek értelmében letöltési irányba minden ügyfélnek dedikált sávszélessége lesz, de a feltöltési sávon továbbra is osztoznak az egy kábelen lévő végpontok. Ez a technika kombinálható a 10G-PON-nal is, így a két PON technológia párhuzamosan tud működni ugyanazon a kábelen anélkül, hogy zavarnák egymás működését.

Hullámhossz-osztás

MWDM beágyazás

Konklúzió:

Az otthoni internetelérések tekintetében a G-PON-nal új korszak kezdődik, de az átállás egy hosszabb folyamat része lesz. Először a nagyvárosok sűrűn lakott területein lesz elérhető a szolgáltatás, majd a kertvárosi részeken és az agglomerációban. Azokban a falvakban, kisvárosokban ahol most ADSL vagy ADSL2+ szolgáltatás üzemel, nem éri meg az infrastruktúra telepítése, így ezeken a területeken egyelőre be kell érni a jelenlegi technológia által nyújtott lehetőségekkel, esetleg azok fejlesztésével (ADSL --> VDSL). Az üvegszálas eléréseké a jövő és töretlen előremenetelüket semmi sem állíthatja meg.

Végezetül tekintsük át, hogy milyen előnyökkel jár, ha az elavult réz infrastruktúra helyett fényvezető szálon keresztül férünk hozzá az internethez, televízióhoz, vagy telefon szolgáltatáshoz.

- Nagyságrendekkel nagyobb sávszélesség (10, 100, vagy akár 1000 Mbit/s-os sebesség)
- Minimális késleltetés (2-3ms total, 1ms alatt a hozzáférési hálózaton)
- Közel szimmetrikus fel és letöltési sebesség
- IP HDTV akár több set-top-box-szal is, az IPTV nem lassítja az internet sebességét
- 3-Play: HDTV, internet és telefon egyetlen vékony üvegszálon keresztül
- Időtálló: könnyen fejleszthető a hozzáférési hálózat költséges cseréje nélkül
- A szolgáltatási területen egyforma ügyfélélmény távolságtól függetlenül
- Érzéketlen az elektromos zajra és a legtöbb környezeti hatásra

- Hosszú távon gazdaságos:
- Kevesebb központra van szükség
- Jóval kisebb fogyasztás, olcsóbb üzemvitel
- Sokkal kisebb helyet foglalnak a kábelek és a kiszolgáló infrastruktúra is
- Könnyebb managelhetőség
- Könnyebb és pontosabb hibadetektálás és elhárítás

És a végére egy kis érdekesség: az alábbi kép jól szemlélteti az elképesztő kapacitásbeli különbséget az üvegszál és réz alapú hálózatok között:

Fényvezető szál vs. réz

Írta, szerkesztette, fordította: Dchard
Források: ITU-T, Ieee, Magyar Telekom PKI, Huawei, Alcatel Lucent, FTTH Council, Wikipedia

Előzmények