Előzmények, Specifikáció
Előzmények
Pár hónappal ezelőtt, mikor eldőlt, hogy mindenképpen visszamegyek az egyetemre, felmerült az igény egy laptop vásárlására. Mivel játékra van egy XBOX 360-am, filmezésre egy LCD tv, ami fogad USB-s tárolókat, így nem voltak túl magasak az igényeim, azonban elvárás volt a kis méret és a hosszú üzemidő (rohangálni vele az egyetemre, ahol lehetőleg ne kelljen közelharcot vívni a padsorok végén található 220-ért). Egyértelművé vált számomra, hogy egy netbookra van szükségem.
A munkahelyemen 2 éve jó szolgálatot tettek különféle Lenovo ThinkPad-ek (kezdetben T60, aztán T400 majd T420) és gyakorlatilag lételememmé vált a trackpoint („pöcökegér”, „mellbimbó”, stb. ki milyen néven emlegeti), ezért arra a következtetésre jutottam, hogy kell egy Lenovo X120e. Majd hosszas várakozás után, mikor már láttam, hogy Mo-on csak az E240-el szerelt változat kapható letettem róla. Ekkor olvastam az Apróban egy hirdetést, hogy Ausztriából egy kolléga igen jó áron tud beszerezni Lenovo X121e gépeke (az ár azóta csökkent is, jelenleg 104 eFt. Köszönet érte még egyszer!). Itt kezdődik ez a történet.
Specifikáció
AMD APU Dual Core Processor E-350
Radeon HD 6310 (DX11)
4GB RAM, can be mounted up to 8GB of DDR3 memory
320GB (7200 RPM)
LED-backlit LCD HD TFT-type 11.6 (1,366 × 768 dots, 16.77 million colors, not glossy)
27.3 mm thickness, 1.55kg weight
6-cell Li-Ion system battery
4-in-1 media card reader
Three USB2.0 ports
0.3 megapixel webcam
802.11 b/g/n WiFi, Blutooth, HDMI output
full-size keyboard
Kicsomagolás, Külső, Billentyűzet, Touchpad
Kicsomagolás
A Lenovo szokásaihoz híven most sem kényezteti el alapesetben a vásárlókat, a dobozban a gép maga, egy tápegység (65W, 20V), az akkumulátor, ami 6 cellás és némi dokumentáció (német nyelven) található. Én személy szerint nagyon örültem volna, ha gyárilag csomagolnak mellé egy kis tatyót, így azonban azt külön szereztem be. (A géphez tökéletesen passzol a ThinkPad 11W Sleeve Case (57Y4286) típusú puha táskája).
Külső
A gép egyik nagy előnye, hogy a ma divatos fényes borítás helyett mindenhol matt műanyag külsővel látták el. Ez nagyban hasonlít a nagy testvér ThinkPad-ek borítására, valószínűsítem, hogy azoknál némileg gyengébb anyagból készült, de ez nem érezhető. A zsanérok masszívnak tűnnek, majd idővel kiderül, valójában mennyit bírnak, de nem tűnik úgy, hogy probléma lesz velük. A kijelző ugyan nem 180 fokban hajtható vissza, csak 135 körül, azonban szerintem ez ágyban felhúzott lábakon is megfelelő rálátást ad. A betekintési szögei is teljesen jónak mondhatók.
A gép tetején jobb alul és a billentyűzet alatt is található egy ThinkPad felirat, amely „i” betűinek pontja az állapotjelző lámpa. Pirosan világít bekapcsolt állapotban, nagyon lassan villog alvás közben.
A gép méretei: 289.6 x 208 x 23.5 mm (11.4” x 8.2” x .93”)
Súlya: 1.53 kg (konyhai mérlegen, akkumulátorral együtt mérve)
A háztartásban épp fellelhető egy T420-as ThinkPad is, a móka kedvéért egymásra pakoltam őket összehasonlításképp:
A billentyűzet felett található a bekapcsoló gomb (ami nálam nagyon nehezen reagál, de gyanítom ez nem típus hiba, csak az én gépemben nincs rendben tökéletesen), ezen túl már egyéb lámpa/gomb nem található (persze a billentyűzeten kívül).
A kijelző felett található a webkamera, ami 320x240-es felbontásban üzemel jól, a felett már akad a képe, mellette pedig egy zöld LED, amely jelzi, ha a kamera be van kapcsolva.
A gép elejére/hátuljára nem került semmilyen csatlakozó. Itt jegyzem meg, hogy az akkumulátor hátul nem lóg ki (a 6 cellás sem) az X120e-vel ellentétben).
A bal oldalon található: A VGA csatlakozó, mellette a szellőző nyílás, aztán sorban HDMI, egy USB, UTP és 3.5-ös jack.
A jobb oldalon Kensington zár, tápcsatlakozó, két USB jó nagy hellyel közöttük, amelyekből az egyik (sárga színű) a gép kikapcsolt állapotában is ad le áramot, végül egy 4 az 1-ben kártyaolvasó.
Billentyűzet, Touchpad
A billentyűzet teljes méretű, az én gépem esetében német nyelvű, ami megegyezik a magyarral, csak mások a címkék rajta. Így a magyarítása egy pár száz forintos matricapackkal megoldható lenne, de én ezt nem tettem meg (eddig angol matricás billentyűzettel dolgoztam, ahol még kevesebb billentyű is volt). Nekem kifejezetten tetszik a szigetes elrendezés és az egész masszív hatást kelt gépelés közben is. Az F1-F12 gombokra különböző gyorsbillentyűket állítottak be, melyek a megszokott FN gombbal hozhatók elő. Ez sajnos itt is a bal alsó sarokba került így a CTRL egyel, jobbra csúszik, ami eleinte zavaró lehet.
A billentyűzet közepén található a Trackpoint. A touchpad felső részéből le van választva a Trackpointhoz tartozó 3 gomb, emiatt lehet, hogy sokaknak nem lesz elég nagy a touchpad, ezt nem tudom megítélni, mert soha nem használtam, nálam általában azonnal kiiktatásra kerül. Mielőtt ezt a saját gépem esetében is megtettem, kicsit nyomkodtam. Az alsó fele lenyomható (nem csak az alsó széle, hanem a közepéig nyomógombként is funkcionál), enyhén rücskös a felülete, ami szerintem könnyíti a kezelhetőséget.
Belső, Teljesítmény, Összegzés
Belső
A gép specifikációiról már korábban írtam, és elég sok infó található az E350-es processzorról. Egy kép, amit én csináltam HWiNFO-val a gépen:
Az első tapasztalatom az (így egy hét nyüstölés után), hogy a gép sebessége tökéletesen elég átlag felhasználásra. A játék és multimédia teljesítményről kicsit részletesebben írok, elöljáróban annyit, hogy internetezés több ablakkal + skype/msn + Office + háttérben zene és letöltés közben sem érezhető lassulás. Némi adat a memóriáról:
A rendszer gyorsaságához hozzájárul, hogy 7200 rpm-es winchesterrel érkezik. Részletesebb adatok:
Gondoltam csinálok néhány tesztet az AIDA-val is, mert a Prohardver egyik cikkében készült egy összehasonlítás a különböző netbook processzorokról. Én az AIDA 1.85-ös verzióját használtam, így pontosan nem összehasonlíthatók a cikkben található adatok az én méréseimmel, de nagyságrendileg lehet velük számolni. A hivatkozott cikk:
Az AMD Brazos platformja netbookokban
A saját méréseim:
Az adatok alapján is látszik, hogy az N550-es processzort az esetek nagy részében lehagyja.
Multimédia
A gép multimédiás képességeinek teszteléséhez a már fent említett cikkben hivatkozott médiás tesztcsomagot töltöttem le a Prohardverről. Ebben különféle tömörítésű, nagyfelbontású média anyagok találhatók. A tesztben akkor azt írták a PH-s teszterek, hogy az E350 mindent akadás nélkül vitt. Ezeket én is lejátszottam, egyedül az ott is hivatkozott nagyon magas bitrátájú sample volt, ami nem ment a gépnek, de ez gyanítom beállítás hiba lehetett, hiszen nekik azt is vitte a tesztgép.
A gép beépített hangszóróira nem sok szót vesztegetnék, sztereó hangszórók találhatók a gép alján két oldalt. Pont úgy szól, ahogy az elvárható, semmi extra.
Játék
A netbookokat ugyan nem játékra találták ki, én azért két régebbi darabot megpróbáltam rajta. Az egyik a Far Cry 2, ennek a Benchmark progiját futtattam le. Ez 1024x600-as felbontáson, közepes beállításokkal átlagosan 16 fps-t hozott, míg a 1366x768-as felbontáson alacsony beállításokkal 19,5-ös átlagot kaptam. A tesztprogi egy 50 msp-s jelenetet vetít le, amiben szűk tér, nagy szabad tér, robbanások, tűz, mindenféle van.
A másik game az Unreal Tournament 3 volt, itt 1280x720-as felbontásban közepes beállításokkal futtattam a játékot, ami 2 perc lövöldözés alapján 22.7-es átlagos FPS-t produkált.
Ezek alapján úgy gondolom, hogy régebbi játékokat nyugodtan elő lehet venni, a gép megbirkózik velük, azonban a közelmúltban készültekkel már meggyűlik a baja.
Üzemidő
Mivel a gép nincs nálam régóta, ezért komoly tapasztalatokról csak a későbbiekben fogok tudni beszámolni az üzemidőt illetően. Egyelőre folyamatos akkumulátoros használatot nem tudtam tesztelni, csatolom a BatteryBar által kijelzett adatokat. Szerintem a 6 és fél óra reális lehet, de a későbbiekben kiegészítem a cikket, ha különböző terheltségek mellett le tudom mérni, hogy maximálisan mennyit bír a gép akkumulátorról (az alábbi képet magas fényerőn, bekapcsolt wifivel készítettem).
Egyebek
A gépnél zajról nem igazán beszélhetünk, nagyon nagyon halk. Néha felpörög a ventilátor, de ez ritkán fordul elő, alapesetben nagyon csendes.
Melegedés tekintetében is csak pozitívan tudok nyilatkozni. A gép alja természetesen hosszasabb használat után felmelegszik, azonban még így is ölbe vehető, nem égeti a lában (ellenben barátnőm régi Dell Inspiron 10v-jével, ami nem csak alul, de a billentyűzeten is egy idő után égeti a tenyered. Felül a billentyűzetnél egyáltalán nem melegszik a gép.
Összegzés
Rám a gép összességében pozitív benyomást tett. A fentiek alapján mindenki eldöntheti, hogy a saját preferenciáinak mennyire felel meg a gép. Amire én megoldást kerestem, arra ez a netbook tökéletes.
Az egyik probléma alapvetően, hogy jelenleg Magyarországon hivatalosan nem jelent meg a masina. Így nincs információm a fogyasztói árról sem. Én a gépet egy év Lenovo garanciával (amely érvényesíthető Budapesten a Lenovo szervizben), a német billentyűzettel, operációs rendszer nélkül vettem 109 e HUF-ért. Nekem mindent összevetve az egyéb alternatívákhoz mérten (Asus 1215B, Sony Vaio Y Series, Lenovo S205, Acer 722) megérte a vásárlás.