Hang beállítása - AC3Filter
Amilyen fontos a kép, legalább olyan fontos a jó hangzás. Miután beállítottuk az AC3Filter használatát, és elindítottunk egy filmet, azt tapasztaltuk, hogy a hang mindössze sztereó módban szól. Ez teljesen normális, ez az alapbeállítás. Persze amit állítani lehet, azt mi át is fogjuk állítani.
Ezen a képen szépen látszik, hogy hogyan kell elérni az AC3Filtert a lejátszás alatt. Érdekes, hogy annyi példányban látjuk működni, amennyi hangsáv van a filmben, de természetesen csak az aktuális hangsávhoz tartozó példány kell nekünk. Az, hogy ez éppen melyik, azt meg kell keresni, de általában ugyanaz, ahányadik hangsávot használjuk éppen.
Miután sikerült megtalálni a megfelelőt, és éppen hang is van a filmen, láthatjuk oszlopokban a különböző hangcsatornák aktuális hangszintjét. Azért van két külön részbe szedve, mert a fölsőn látjuk a film saját hangzását, az alsón pedig azt, amit az AC3Filter beállítása után kapunk.
Legördítve a menüt, láthatjuk, hogy milyen módokon tudjuk beállítani a hangzást. Amennyiben rendelkezünk 5.1-es hangfalszettel, érdemes "AS IS" állásban hagyni, ilyenkor úgy adja ki a hangot, ahogy az a filmben van. Akkor érdemes átváltani másra, ha mondjuk a film csak sztereó, de mi szeretnénk megszólaltatni a többi csatornát is.
Hirdetés
Ejtsünk itt néhány szót a filmek hangzásáról. Az alábbi három képen háromféle kódolás spektrumát láthatjuk
DTS 1536kBit/s
AC3 192kBit/s
mp3 128kBit/s
Egyből látszik, hogy a DTS a legjobb, ahogy azt vártuk is. AC3 szintén jó eredményt ad.
Ellenben főleg az úgynevezett "egy cd-s avi" fájlok korszakában volt nagyon elterjedt megoldás az mp3 tömörítés, de a hátránya szemmel látható, kvázi 16kHz fölött nincs semmi (a vágás helye függ a bitsebességtől).
Persze mondhatjuk, hogy kinek kell a fölötte lévő tartomány (a Hi-Fi szabvány pl. 20Hz-20kHz sávtartományt ír elő - többek közt), mert sokan a képcsöves TV-k sípolását sem hallják már, pedig az "csak" 15625Hz, ami az u.n. sorvég trafó miatt van. (különösen zavaró tud lenni, ha több ilyen TV van egy helyen, például egy bevásárlóközpont TV-s részlegében)
A fentiekből látszik, hogy mp3 tömörítés használatával magunkat fosztjuk meg a zene élvezetétől. Ugyanez a helyzet az mp3-as zenékkel is...
Nálam itt a képeken elég vad mértékben meg van növelve a magas tartomány kiemelése, ezt mindenkinek a saját hangrendszeréhez, és a saját füléhez kell beállítania. Ehhez tudok adni némi segítséget, az ember füle érzéketlenebb a magas és a mély hangok iránt, mint a közepes frekvenciájú hangokra, például a beszédhangokra. Ebből kifolyóan a magas és mély tartomány kiemelése és fülünk elnyomása kvázi kioltják egymást, így agyunkban már visszakapjuk a normális, "egyenes" spektrumot.
Fontosnak éreztem a fentiek leírását, mert nagyon sokan nem tudják, hogy mire való az equalizer, és vadabbnál vadabb módokon tologatják a potmétereket.
Fontos említést tenni még az SPDIF funkcióról, ami ehetővé teszi, hogy hangkártyánk dekódolás nélkül küldje ki a hangot digitális formában egy külső erősítő vagy dekóder számára (amennyiben van digitális kimenet a hangkártyán). Kezdésnek be kell pipálni a "use spdif" jelölőnégyzetet, hogy működjön az SPDIF modul.
Az itt látható ablakban az "Spdif passthrough" mezőben azt kell beállítani, hogy milyen hangsávokat szeretnénk átküldeni az SPDIF kimeneten.
Itt a végén beiktatunk egy kiugrót, ami akkor válik érdekessé, ha az eddigi lépések után az MpcHC-vel gond lenne kép/hang sávok váltása között egyes, ritka esetekben.
WonderCsabo írása a témában:
Mivel sok esetben az MPC-HC nem megfelelően kezeli az MKV fájlok különböző sávjait (hangok,feliratok), szükséges lehet az MPC-HC belső splittere helyett egy külsőt használni. Például a Haali Media Splitter-t (Matroska Splitter).
Telepítésének menete a következő:
1. Letöltjük innen a telepítőt majd elindítjuk.
2. A varázslóban pipáljuk be a MPC-HC belső splitterének kikapcsolását. (Disable MPC internal Matroska splitter)
3. Tovább folytatva a varázslót feltelepítjük.
Ez után a sávokat nem az MPC-HC kontextus menüjében, hanem a tálcán lévő Haali ikonra kattintva (jobb gombbal) választhatjuk ki.
(Az MPC-HC kontextus menüjében mindig csak az aktuálisan kiválasztott sáv fog megjelenni.)
Ha esetleg nem menne, tegyük a következőt a feltelepítés után:
1. MPC-HC -> Nézet -> Beállítások -> Külső szűrők.
2. A Szűrők hozzáadásra... gombra kattintsuk.
3. A feljövő ablakban válasszuk ki a Haali Media Splittert majd OK.
4. Alkalmaz.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!