Hirdetés

Fedora 26 (4. rész)

A Fedora egy olyan, a közösség által fejlesztett operációs rendszer, ami Linux kernelt és GNU programokat használ.

LXQT

Akik a régi gépet használnak, azok olyan ablakkezelőt és grafikus felületet válasszanak, aminek alacsony az erőforrásigénye. Már az 1. részben is szó esett a Fedora Spin-ről, ami alternatív asztali környezetekkel felépített telepítők gyűjteménye. Mindegyik live rendszert tartalmaz, vagyis telepítés nélkül, lemezről futtatva kipróbálható megismerhető. Egy gyors összehasonlítás, hogy live rendszer alatt melyik felület mennyi memóriát eszik.

Hirdetés

LXQT 258MB
LXDE 300MB
XFCE 353MB
KDE 540MB
MATE 803MB
GNOME 1300MB

Jól látszik, hogy az LXQT éri be a legkevesebbel, de ez nem azt jelenti, hogy kevesebbet nyújt a többinél. Az LXDE ikertestvére. A két rendszer abban különbözik egymástól, hogy az LXDE GTK+ környzetben fut, míg az LXQT Qt alapú.


Az asztal

Az asztal kialakítása nagyon hasonlít a Windows 95-ben bevezetett Start menüre, csak itt Alkalmazás menünek hívják.

Mivel a Yum Extender (DNF) fejlesztése befejeződött, egy új grafikus csomagkezelő után kellett nézni. Ez nem lett más, mint a dnfdragora. Kialakítása, és kezelése hasonlóan egyszerű. A sebessége egy döglött csigáéval összemérhető, de ha elég türelmes az ember ... Fejlesztésre szorul, ahogy a felület magyar nyelvi támogatása is.


Software Management

Alapértelmezett böngészője a QupZilla, ami Falcon néven él tovább a KDE berkein belül. Szép, kevés erőforrást igénylő böngésző, ami a Chromium motorját használja. Kezeli a füleket, könyvjelzőket, tartalmaz letöltésvezérlőt, reklámblokkolót, jelszókezelőt, és RSS olvasót. A beállításai egy logikus felépítésű menüszerkezetbe vannak összegyűjtve. Mivel a jelszavakat alapértelmezetten titkosítás nélkül tárolja, első dolgunk az legyen, hogy a beállításaiban átállítjuk titkosított szövegre.


A beállítások ablak

A Change backend gombra kattintva, a legördülő menüből a Database (encrypted) pontot válasszuk. További lehetőség hogy a kwallet-hez ill a gnome-keyring-hez telepíthetünk egy plugint, amin keresztül képes az (KDE/Gnome) ablakkezelő jelszókezelőjét használni.


Majdnem mindent tud, amit a nagyok.

Majdnem, mivel a széleskörű multimédia-támogatás kimaradt belőle. A YouTube videókat meg tudjuk nézni, de pl. SoundCloud-ot nem sikerült "szóra bírnom".
Szerencsére rendelkezésünkre áll a Chromium is, valamint az RPMFusion-ból a chromium-libs-media-freeworld csomag. Ezzel már beröffen a SoundCloud, az apple.com videókat is lejátszhatjuk, és a Digi Online-on keresztül is tévézhetünk. A DRM-el védett videók, pl. a UPC féle Horizon Go videókhoz már Firefox-ra, vagy Chrome-ra van szükség, és a gstreamer1-libav csomagra.
Elméletileg a Chromium-hoz adható egy widevine nevü kiegészítő, de nekem még nem sikerült beüzemelni.

Azóta történt

Előzmények

  • Fedora 26 (3. rész)

    A Fedora egy olyan, a közösség által fejlesztett operációs rendszer, ami Linux kernelt és GNU programokat használ.

  • Fedora 26 (2. rész)

    A Fedora egy olyan, a közösség által fejlesztett operációs rendszer, ami Linux kernelt és GNU programokat használ.