Kezdetek
Hat, vagy inkább hét éve már, hogy nem rendelkezem asztali géppel. Még valahol egy i7 870 - maximus 3 - ASUS Radeon 5870 tájékán maradt abba az akkor már sok éve tartó gépfejlesztés. Szerettem a mindennapi olvasgatást, a teszteket, a PH!-n bányászni az alkatrészeket, eszmét cserélni a nálam sokkal okosabbakkal, de az országváltás mindennek véget vetett.
Át kellett állni a notebookokra, bár ez nem volt kellemetlen egy cseppet sem, hisz az erő továbbra is megvolt. Egy ideje foglalkoztatott már e remek masina leváltása valami új modellre és a keresgélés közben hasított belém a gondolat: DESKTOP PC! Végül is miért ne? A notesz továbbra is megmarad, feleségem hasznát veszi az iskolában, én pedig ismét csinálhatom azt, amit szeretek: gépet építeni. Ennek fényében meghatároztam egy 10.000 koronás keretet, ami nagyjából jelenleg olyan 410.000 forintnak megfelelő összeg.
A koncepció:
- kizárólag új alkatrészek
- 1440p-ben magas beállításokkal legalább 60-70FPS-re képes rendszer
- minőségi komponensekből
- léghűtés és alacsony zajszint
Mondanom sem kell, hogy gyakorlatilag egy darab Logitech G602-es egéren, egy 250 GB-os SSD-n, és egy, a késői kréta korban vásárolt Steelseries egérpadon kívül semmivel sem rendelkeztem, tehát ebbe az összegbe szó szerint mindennek bele kellett férnie a monitoron kívül, de erről majd később. Nagyon hamar szembesültem azonban azzal, hogy ez a pénz bár nem kevés, ebből nem tudom mindenből a legjobbat megvenni, de a törekvés mindenképpen a minőségi alkatrészek irányába tolódik. Vegyük is végig sorban!
A processzor:
A cél egyértelműen az új Ryzen 3gen, azokból is a 3800X, azonban arra még várni kell. Így tehát a rendelési listán a Ryzen 5 2600 lett beikszelve. Néhány hónapot fog futni csupán, ezért nem az X modell.
A Ryzen 5 2600 6 maggal rendelkezik és 12 szálon képes számításokat végezni. Az alapórajele 3,4 GHz, ez turbo módban felkúszik 3.9 GHz-re és reméljük, ebből lesz még több is. Összesen cca. 20 MB cache memóriával rendelkezik, ebből 16 MB az L3.
Felmerült még a remek 8700K is, de igazság szerint az több mint kétszer annyiba kerül és nem valószínű, hogy a játékok alatt a processzor lesz a szűk keresztmetszet. Nem is beszélve arról, hogy a 3. gen még gyorsabb lesz, mindez 7 nanométeren, szóval az Intel teljesítményelőnye egyre csak fogy és fogy és mindez nagyon pénztárcabarát módon történik. Örülök, hogy ismét kétszereplős a piac.
Bár a tesztek azt mutatják, hogy a gyárilag mellékelt hűtő megbirkózik a CPU teljesítményével, én nem akartam a stock hűtéssel órajelet emelni. Ezért a rendelés következő tétele az olcsóbbik Alpenföhn Brocken, az ECO.
Ez a cooler kellően hűvösen fogja tartani a 2600-at és úgy is lecserélem majd valami ultrapro toronyra. Viszont csupán 12.000 forint körüli összeget kellett leszurkolni érte, jelenleg ez dominál.
Az alaplap:
Eredetileg egy Asrock X470 Taichi deszkával szemezgettem, de az ára miatt nem fért volna bele a keretbe, csak valamelyik másik komponens rovására. Ezt nem akartam, ezért az X470-es lapok egyik legolcsóbbja, a Gigabyte X470 Aorus Ultra Gaming került célkeresztbe, de erről lebeszéltek az egyszerű BIOS miatt. Végül az ár/érték arányban elég jól teljesítő MSi B450 Tomahawk-ra esett a választás.
Memoriák:
A Ryzen erősen RAM-függő, tehát adott memóriatípusokkal működik kielégítően. Elsősorban ezek a G.Skill moduljai és néhány Corsair, vagy egyéb más márka, Samsung B- Die IC-kkel.
A keretbe egy G.Skill Flare X F4-3200C16D-16GFX memóriapáros fért bele. Ezt a memóriatípust a Ryzenre fejlesztették, szóval nem nagyon lehet mellélőni vele. Jobb lenne a CL14-es változat, de nem gondolom, hogy a CL16 nagy csalódás lenne. Kinézetre sajnos a FlareX nem a szívem csücske, a Trident Z széria szerintem fényévekkel jobban néz ki.
A válogatás folytatódik...
PSU:
Egy barátom felhívta a figyelmem az Aerocool P7-650 Platinum tápjára, ami néhány teszt olvasása után elkezdett tényleg vonzó alternatíva lenni. Ajánlották még a Seasonic hasonló adottságokkal rendelkező egységét, de ismét közbeszólt az árlimit és az, hogy így plusz egy hetet kellett volna várnom a rendelésre.
Azonban a Project 7 650 nem érdemtelenül került a rendelési tételek közé. Ez a táp az, ahol az Aerocool összeállt a TechpowerUp csapatával és egy nagyon szigorú követelményrendszer szerint dolgozták ki ezt az egységet. Ha nem is éri el az elképesztően jó Seasonic SSR-650TD szintjét, mindenesetre nüansznyi különbséggel követi azt.
VGA:
Nagyon akartam egy 2080-at. Volt is olyan összeállítás, amiben az Nvidia új zászlóshajója szerepelt, azonban ez a költségvetés több, mint 60%-át elvitte volna és minden más gyakorlatilag az olcsó kategóriából került volna ki. Lassú RAM-ok, budget táp és alaplap, stock hűtés... stb.
A józan ész alapján két alternatíva adódott, az AMD RX VEGA64 és az Nvidia RTX 2070. Némi hezitálás után ez utóbbi lett, ebből is egy MSI RTX 2070 Armor. Az RTX 2070-ek között viszonylag pénztárcabarát kivitel az Armor. Kellemes tuningot elbír, képes mindarra, amire én használni szeretném.
Case:
Itt elképesztően széles a paletta, gyakorlatilag mindenki megtalálja az ízlésének és a pénztárcájának megfelelő darabot. Én is végignéztem kb. 100 fajta különböző számítógépházat. Az egyiknél majdnem feladtam a használtat nem veszek kikötést. Egy Cooler Master Cosmos II-t árultak 400 koronáért, ami cca. 16.000 forint, ráadásul patika állapotban.
Volt már Cosmosom, egy S modell, imádtam azt a házat. Viszont semmi sem indokolta volna, hogy legyen még egy ekkora batár, mert a Cosmos nem egy szolid darab, a nevéhez méltóan tényleg hatalmas.
Végül itt is az Aerocool vitte el a képzeletbeli pálmát, a Project 7 P7-C1WG lett a befutó. Bár az Aerocool mostanság még a fürdőkádba is RGB ledet rak, ennél a háznál ez nem kelt bazári hatást, igazából nagyon kellemesen néz ki, nem tolták túl a futurizmust szerintem. Bár ez tényleg szubjektív, hisz ízlések és pofonok. A ház egyik oldala teljes egészében edzett üveg. Emiatt aszimmetrikus a kinézete, azonban ez nem válik hátrányára, sőt. Létezik ebből ablakos kivitel is, de nekem ez jobban tetszett.
Mivel a házhoz alapból csak 1 ventit adnak (wtf?), ezért a rendes szellőzéshez be kell szerezni még néhányat. Olvastam pár tesztet a shopban levő készletből, itt is az Aerocool vitte el a pálmát. A P7-F120 kódjelű, 120 mm-es RGB fan. Mondjuk az RGB részt ugyan pont lesajnálom, de az már kellemes, hogy 14,5 dBa a hangterhelés 1200-as percenkénti fordulaton.
Továbbá könnyen és gyorsan tisztítható, mert szét lehet szedni, és a 3600 forintos árával nem is volt drága. Nem a tripla kitet rendeltem, mert az 16k, hanem 3x1-et, így 11k alatt volt az ár, HUB meg van a házhoz. Totál elszegődtem Aerocool bérencnek, ez a Project7 széria valóban jó. Érdekes, hogy az emlékeimben az Aerocool max valami közepes színvonalon gyártó cég, úgy látszik megjött az eszük és elkezdtek a minőség irányába tolódni. Maradjon is így.
Billentyűzet:
Itt már végképp elfogyott a pénz, valami 12k forintnyi összeg maradt, ezért a drága, CherryMX-es
CORSAIR Gaming K70 -ről szó sem lehetett. Az összegbe belefért viszont egy Cooler Master Masterkeys lite L, ami bár nem álmaim netovábbja, de egy darabig jó lesz. Természetesen biztosan találtam volna valami noname gyártó überkirály modelljét fillérekért, ha keresek, de nem akartam 10 helyről rendelni, itt ez volt, ami elfogathatónak tűnt.
Ez is backlit, és mittudoménhány színben variálható. Mondjuk én a hullámzó fényorgiától kb. kiütést kapok, szóval beállítom majd valami alapszínre, és kész.
Monitor:
Nos, igazság szerint ez az egy tétel nem az előre meghatározott keret része. Néhány hónap múlva cserélek CPU-t és utána vásárolok egy nagy, legalább 34 inches ultrawide képernyőt. Eredetileg a HKC NB34C készülékét néztem ki (természetesen ennek a monitornak a nevén kívül semmi köze sincs a HKC-hez, eredetileg ez egy Viotek), mert árban és minden másban is elég korrekt, de ez a monitor az AMD freesync technológiáját támogatja, nem pedig az Nvidia G-Sync-jét. Bár jó néhány freesync monitor képes gsyncre, de beszéltem a koreai gyártó holland képviselőjével, és ez a modell nem fogja tudni ezt a fícsört.
Egyelőre fogalmam sincs, mennyire kell ez nekem, nagyon keveset tudok e két technológiáról. Ha nem annyira fontos, akkor lehet, hogy maradok ennél a monitornál, ha viszont lényeges, akkor fogalmam sincs, mit válasszak, ami nem kerül egy vagyonba, mégis jó.
Na, de kellett valami addig, ezért ideiglenesen egy Lenovo L24Q-10 kerül a konfigba.
Ez a kijelző IPS QuadHD 2560x1440 felbontással és 4ms válaszidővel rendelkezik. 99% sRGB, matt anti-glare panel, nagyon vékony káva, és a QHD kijelzők közt alacsony árcédula jellemzi, ami nagyjából hatvanezer forint környéke. A+ energiaosztály, 300 nits fényerő, 50-75Hz képfrissítési gyakoriság és 3 év garancia a velejárója eme készüléknek.
És akkor...
Mivel a komponensek kiválasztásra kerültek és a keret is kimerült, rányomtam a telefonomon a Mobilepay számlahitelesítőjére. Szűk egy hét alatt megjöttek a rendelt tételek. A ház és a többi alkatrész két hatalmas dobozban érkezett, tényleg rendesen becsomagolva.
Miután összeraktam a gépet, vásároltam az eBayről egy Windows 10 Pro licenszet és felraktam a rendszert. Majd szépen sorban jöttek a driverek, és a különböző rendszer és hardvermonitorozó programok és a játékok. Felkerült a World of warships, a Battlefield 1, a GTA V,az Anthem, stb, stb.... A hőfokokat és az egyéb adatokat figyelő CPU és a GPU Z, az Aida64 Extreme, benchmarkokból pedig az Unigine Superposition. Ez utóbbit hamar munkára is fogtam, majd le is töröltem, csak eme cikk miatt került fel.
Itt semmiféle módosítást nem eszközöltem a hardverek teljesítményén, teljesen alapon futnak a vasak.
Egyébként a tuningra számtalan lehetőséget biztosít az alaplap BIOS-a, az utolsó millivoltig mindent be lehet állítani.
Az alkatrészekkel kapcsolatban azonban volt pár dolog, ami nem tetszett, és mivel törekszem az objektivitásra, mindenképp beszélni fogunk ezekről.
A táp fantasztikus. Csendes, órákon át tartó hardcore nyüstölésen át is hűvös, de szerelni nem volt könnyű. A moduláris kábelek burkolata annyira kemény, hogy nem volt egyszerű behajtogatni őket a helyükre. Oké, hogy ezt nem kell túl gyakran csinálni, de én speciel jobban szeretem a szépen elrendezett, és hajlékonyabb, szőtt burkolatú kábelezést. Ez utóbbit külön forrásból is meg lehet rendelni, szóval valamikor csere lesz. Ugyanez vár erre a putrira is:
Oda a kábelek alá beszuszakoltak két 2,5-ös tárolót, ami nagyon körülményesen használható, hisz ott az gyakorlatilag egy kábelcsatorna. Az alsó részben levő dupla 5,25-ös rack is teljesen útban van a moduláris kábeleknek, nem is beszélve arról, hogy léteznek nagyobb méretű tápok is. Szerencsére minden ki-, illetve levehető, szóval ez is történt.
A másik, ami visszás volt számomra, az a 3 előlapi légkavaró. A gyárilag megadott 14.5 dBa a legnagyobb jóindulattal is csak marketing bullshit. A valós értéket professzionális eszköz hiányában nem tudom megmérni, a mobilos applikációk pedig nem tudom, mennyire hitelesek, azonban még 60%-ra állítva is biztosan több, mint 15 dBa, inkább a duplája lehet.
Ami még zavaró, hogy a házhoz gyárilag járó HUB-on nincs egy szimpla potméter. Van három választásunk, 100, illetve 60%, meg a PWM. 2019 van, és még mindig nincs megoldva, hogy totál egyszerű módon állítgathassak 3 ventit oda, ahova én akarok. Vegyél előlapi kontrollert, (jó, és hova tegyem?), vegyél vezérlőprogramot, vagy csinálj különböző profilokat, etc... Ennek annyira egyszerűen kéne menni, mint a karikacsapás. Egyszerű programot akarok, néhány csúszkával, vagy manuálisan megadható fordulatszámmal és kész. Szükség is lenne rá, mert a ház amúgy remekül szellőzik, 800-as fordulat bőven elég kéne, hogy legyen a három 120-as légkavarónak.
Ami viszont nagyon tetszett, abból azért jóval hosszabb a lista. Nem említek meg mindent, csak ami felülmúlta az elvárásaimat.
- A processzor. Tényleg remek darab, 65 W és emiatt, meg persze az Alpenföhn miatt nagyon hűvös. Ez egy remek és elég olcsó kombináció, ami 3 óra ultrára csavart BF1 után is max. 59 fokot produkált. Mezei gémernek amúgy tökéletes választás ez a CPU, tényleg eszméletlen áron kapjuk meg a teljesítményt.
- A ház. Szuperül szellőzik, könnyen szerelhető és van benne SD kártyaolvasó! Big like érte.
- A monitor is kellemes meglepetést okozott. Itt ugye 60 ezer forint alatt kapunk 1440p-t, maximum 75 Hz-es képfrissítési gyakorisággal és hajszál híján 100% sRGB lefedettséggel, ami elég kellemes. Viszont szép is a képe, mind játékok, mind mondjuk az Adobe Illustrator alatt használva. Tényleg nagyon meg vagyok vele elégedve.
Következzen néhány játék:
Végezetül annyit, hogy sikerült összerakni azt a gépet, ami teljesítményben és vizuálisan is megfelelő a számomra a jövendőbeli bővíthetőség szempontjait is figyelembe véve. Komoly összegben mernék fogadni, hogy 1-1,5 éven belül csak a táp és esetleg a ház lesz meg az eredeti konfigból. Legyen szép napotok, sziasztok.
Update: kiegészült a szett két Mackie MR524-es Studio monitorral és egy szintén Mackie Onyx Artist 1.2 USB interfésszel. Jelenleg sajnos akusztikai szempontból rossz helyen vannak, de már rendeltem hangszigetelő szivacsot, átteszem az asztalt is másik helyre. Bár még bejáratós a cucc, de nagyon tetszik, főleg zenehallgatáshoz és filmezéshez. Játékhoz még mindig jobb a G35.