Hirdetés

Az Orion gyár termékei

Az Orion gyár híresebb termékei, termék szériája! Erősítők, TV-k, Rádiók...

A gyár nagy vívmánya

A gyár nagy vívmánya

Egy kiváló fotót sikerült találnom, ami szervesen kapcsolódik az Orionhoz és egy kis történet is. Méghozzá az első Magyar televíziós adás!

Hirdetés

Fogadjátok szeretettel:
Az első televíziós (film) felvételre 1954 szeptember 2-án került sor. Konferáló anyagokat vettek fel a Filmgyárban Debrenti Piroskával, Hajnóczy Líviával, Mednyánszky Ágival és Bán Györggyel. (Bemondó kamera még nem volt.)

Nagy kép

Az első helyszíni közvetítés egy postai mérőkocsiba zsúfolt magyar gyártmányú kamerákkal történt az 1956 április 4-i díszszemléről, melynek még csak 2-300 nézője lehetett. A projektet Horváth Lajos vezette.

Az első, sorozatban gyártott vevőkészüléket az Orion gyár hozta ki 1956 nyarán, Antalffy Gyula és Laszip Sándor irányításával. Az ára 7 havi magyar átlagfizetésnek felelt meg. Ez volt az Orion AT 501 M azaz az első hazai sorozatgyártású televíziókészülék.

A következő pár sort, egy nagyon kedves olvasótól kaptam emailben. Szerintem nagyon érdekes és tömör megjegyzés, mely szervesen kapcsolódik a cikkhez. Fogadjátok szeretettel:

"Nagyon jó a cikk! Köszönet a magamfajta zene és kütyüimádók nevében. Egy info: az én Végh János barátom (nem tudom él e még, mert féléve nem tudom elérni) az Orionnál húzta le az életét, mint fejlesztőmérnök. A nagy torony történetéről beszélgettem vele és azt mesélte, hogy azért lett ilyen ronda nagy billenőkapcsolós megoldás rajta, mert a vezérnek az tetszett. Ha a vezér nem adott volna rá utasítást, akkor a nagytorony nemzetközi karriert futott volna be.

Sajnos az Orion márkanév ma már a szingapúri, egyéb keleti gyártmányok "védjegye" , ami lejáratja a hajdani gyár hírnevét. Bár az "Orion" mosógépünk 6 évig hiba nélkül működött."

A

következő sorokat úgyszint egy nagyon kedves olvasótól kaptam. Kiegészítés és korrekció a cikkhez:

Kedves Lajos!

Örömmel találtam rá az Orion gyár termékeit bemutató internetes oldaladra.

Remélem nem sértelek meg két észrevétellel. Az úgynevezett Rákosi néprádióknál ( 115A és 313) írod hogy:" A néprádió árát a kincstár 57,30 pengőben állapította meg." Ekkor már 1946. augusztus 1-től forint a hivatalos fizető eszköz, így az ára 380 Ft. volt. Valószínű, hogy az árat összekeverted az Orion 011- es Horthy néprádió (1940) árával.

A másik: "Holott ugye közben a Szovjetúnióból érkeztek befele őrült mennyiségben a rádiók. "
Én nem tudok róla, hogy az ötvenes években szovjet gyártmányú csöves készülékeket árultak volna hazai üzletekben. Tudtommal az országba bekerült készülékeket az "ideiglenesen" itt állomásozó csapatok tisztjei hozták be és adták el. A SZU- ból először a Sokol rádiókat hozták be nagy mennyiségben, de ezek már tranzisztoros készülékek voltak és megfizethető áron pótolták a hordozható készülékek terén mutatkozó hiányt.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények