ASRock A780LM alaplap bemutató

BIOS, tuning, összegzés

Az alaplap AMI BIOS-szal rendelkezik, amely a szükséges minimumon felül bőséges tuning opciókkal kényezteti a felhasználókat. Az Advanced fül alatt találjuk a legtöbb beállítást, azon belül a CPU Configuration menüben a processzor beállításait változtathatjuk meg. Lehetőségünk van fixálni a PCI Express és PCI órajelet, ami elengedhetetlen a túlhajtás szempontjából. Itt találhatjuk a memória beállításokat is, az órajel mellett az időzítések átállítására is van lehetőség.

A Chipset Settings menüben túlhajthatjuk az integált VGA-t, sajnos a gyári 350-ről csak 1000 MHz-ig engedi a rendszer. Itt állíthatjuk a HT sebességét (CPU-NB link speed), illetve emelhetünk feszültséget a RAM-oknak és a GPU-nak.

A feszültségértékek, ventilátor fordulatszámok és hőmérsékletek értékeit a H/W Monitoring részben kísérhetjük figyelemmel. Ide került a CPU Quiet Fan nevű funkció is, ami a PWM-es ventilátor szabályzását takarja. A Target CPU Tempreture azt az értéket jelenti, mely elérésekor a ventilátor magasabb fordulatra kapcsol. A Target Fan Speed pedig azt, hogy mielőtt a Target Tempreture-t elérné a CPU hőmérséklete, milyen sebességgel forogjon a légkeverő. A Boot opciók kiválasztásánál van egy vicces része a lapnak, négy különböző Boot Logo közül választhatunk, van közte tájkép is fenyőfákkal. Amit nem találunk a BIOS-ban, az az ACC, vagyis a megfelelő AMD processzor esetén a letiltott magokat aktiváló okosság. Ezt lehet, hogy később még hiányolni fogom, örültem volna, ha benne van a BIOS-ban.

Lehetőségünk van Windows alól is túlhajtani a számítógép komponenseit, erre az alaplaphoz mellékelt CD-n található OC Tuner nevű program lehet segítségünkre. Sok minden megtalálható itt ami a BIOS-ban is, de van pár dolog ami kimaradt. Például az integrált HD 3000-es tuning opcióit hiába keressük a programban.

Tuning

Az alaplap tehát széles spektrumon állítható tuning opciókkal bír, de vajon hogy viseli a túlhajtást? Azt kell mondjam ezen a téren a lap jelesre vizsgázott, minden szempontból. A rendelkezésre álló Athlon LE-1600 processzort a gyári 2200 MHz-ről (200x11) alapfeszültségen 3200 MHz-ig (320x10) sikerült teljesen stabilan túlhúzni. 0,1V feszültség hozzáadásával 3600 MHz-en még bootolt a Windows 7, de fél óra ORTHOS után hibázott, így ezen az órajelen már nem volt stabil a CPU, valamint a RAM-ot is vissza kellett osztani, így a mindennapi használatra az alapfeszes 3,2GHz, 800MHz-es memória és 1600MHz-es HT órajel mellett döntöttem.

Sajnos a 2x1 GB Nanya chipes Kingmax RAM-ok nem tolerálják valami jól a tuningot, 1.9 Volton még ki lehet sajtolni belőlük plusz 100 MHz-et, hogy 900-on járjanak, de e fölött már a komoly feszültség emelés sem segít sokat. Ráadásul az interneten rákeresve kiderül, hogy szeretnek idő előtt elpukkanni is, így jobbnak láttam a gyári 800MHz-es értéken tartani őket. Az alaplap az elrontott tuning kísérletekre jól reagál, újraindítás után visszaáll az alapbeállításokra.

Mindenképp szót érdemel még az integrált Radeon tuningja is. A BIOS-ban a gyári 350 MHz-et egészen 1000-ig állíthatjuk, ami elsőre elegendőnek tűnik, de nem az. Az elképesztő 1 GHz-et ugyanis a HD 3000-es minden gond nélkül, alapfeszültségen, a gyári passzív bordával hozni tudta. És hogy mire képes így a GPU? Egy játék volt felrakva, az örök liebling Test Drive Unlimited. 1024x768-ban Medium grafikán teljesen élvezhető volt a játék, akkor sem akadozott, ha füstöltettem a kerekeket. Összehasonlításképpen, ezt annó az X700-as, 500/1000 MHz-re húzott, 256MB GDDR3 memóriával gazdálkodó Radeonom nem tudta, a kerékfüstöltetésnél mindig beszaggatott a TDU. Egyébként a HD 3000-es GPU teljesítményét a dedikált memória hiánya fogja vissza legjobban. A különböző HT órajelek mellett lefuttatott 3DMark06 eredményekben legalábbis ez tükröződik. A GPU a Hyper Transoprt 3.0-án keresztül kommunikál a rendszermemóriával, így könnyen belátható, hogy a HT órajel emelése legalább olyan fontos a HD 3000-es teljesítménye szempontjából, mint a GPU tuningja.

Radeon HD 3000

Az integált GPU-ról már tudjuk, hogy igen jól túlhajtható, a BIOS-ból „csak” 285%-os tuningot tudunk abszolválni, az OC Tunerből kimaradt a GPU túlhajtása, az ATITool nem tudta meghatározni az alap órajelet sem, a RivaTuner pedig hibaüzenettel leállt, így nem tudtam megnézni, vajon hol a vége. A Radeon HD 3000-es az órajeltől eltekintve megegyezik a 780G-ben dolgozó HD 3200-zal, tehát 205 millió tranzisztorból épül fel, üresjáratban 1 Watt alatt fogyaszt, 4 ROP egység és 40 stream processzor lapul benne és támogatja a DirectX 10-et. Ha valakinek dejavu érzése támad ezen specifikációk olvastán az nem véletlen, a Radeon HD 3450 ugyanilyen tulajdonságokkal bír. Itt jön a képbe a Hybrid CrossfireX, ha a meglévő 760G lapkészlet mellé diszkrét HD 3450-et teszünk, a két GPU ereje egyesíthető, valamint ilyen módon PC-nk négy monitort lesz képes kezelni.

Az Everest screenshot-on megfigyelhető pár furcsaság, például, hogy HD 3100-nak látja az IGP-t, valamint, hogy a kódneve RS780L. Könnyű kitalálni tehát, hogyan született a némiképp megtévesztő ASRock A780LM elnevezés. További érdekesség, hogy a 780G-re épülő ASRock A780GM-LE deszka az utolsó csavarig megegyezik az A780LM-el. Nagyon valószínű, hogy a 760G-s lap a nagyobb 780G-s testvér órajelének csökkentésével, illetve az UVD 2 szoftveres letiltásával született. Előbbit könnyen lehet orvosolni egy kis tuninggal, amire az alaplap bőven ad lehetőséget, viszont a hardveres HD gyorsítás bekapcsolására nem találtam leírást az interneten keresgélve – valószínűleg nem is lehet.

Összegzés

Összegezve a fent leírtakat: Az ASRock A780LM egy sallangoktól mentes, sok tekintetben fapadosnak tekinthető lap, nincs rajta 7.1-es hang, FireWire, HDMI csatlakozó, 4 memória slot. Amikor a vásárlás mellett döntöttem, visszagondoltam az elmúlt évekre és rá kellett ébrednem, hogy sosem volt kettőnél több darab memóriám, nincs HDTV-m és nem is akarok, FireWire-t sosem használtam még életemben, 7.1-es hangfalrendszer helyett AKG fülesen élvezem az aktuális Gumipop összeállítást. Szóval a fent felsorolt dolgok nekem feleslegesek, másrészt nem szeretek sokat költeni a gépre, és igyekszem kihozni a maximumot a komponensekből. Ezért számomra nincs jobb választás az A780LM-nél, bruttó 11 000 forintos árával verhetetlen a maga kategóriájában. Így a címke nem lehet más, mint:

UPDATE: az alaplapot szerelték SB700-al is, azokon a lapokon a déli híd mellett található egy kis kvarc kristály, ami az SB710-es deszkákról hiányzik. Ez utóbbi lapokon az ACC aktiválására van elméleti esély, későbbi BIOS frissítés vagy 3rd party BIOS orvosolhatja az ACC letiltását.

Mindenképp ki kell egészítenem az írást, mert az ,,ACC, vagyis a megfelelő AMD processzor esetén a letiltott magokat aktiváló okosság" cikkben szereplő mondat a kapott privát üzenetek alapján félrevezető lehet. Az AMD nem véletlenül tiltotta le azokat a magokat, hanem mert valamilyen hibával rendelkeznek. A hiba nagysága eltérő lehet, de arra semmiképp nincs garancia, hogy a gyárilag kiiktatott majd ACC-vel újra aktivált mag(ok) rendesen működni is fognak. Akit bővebben érdekel a téma, ajánlom Oliverda fórumtárs cikkét.