Hirdetés

ANDROID SMART TV BOX K-R42 RK3188 CS9

Bevezető

Nem kifejezetten szakmai teszt lesz, inkább átlagos, felhasználói szemszögből szerzett tapasztalatok sűrítménye, valamint saját ízlésvilág szerint összeállított vélemények halmaza.
A tévesztések, a tévedések, és az általában elkövetett ökörségekhez való jog tehát fenntartva.
Mivel nem az olvasottság, illetve a kattintások számának statisztikája a fontos, elsőként rögtön a lényegesebb dolgok következnek, amik esetleg már eleve kizárják a végigolvasást azoknak, akik számára érdektelen és felesleges időpocsékolás lenne.

Nem ajánlott egy profi médialejátszó helyett, azonban az általánosságban alkalmazott formátumokat zökkenőmentesen kezeli (részletek később). Nem alkalmas játékkonzol helyettesítésére, ellenben az androidos játékok kiválóan futnak rajta, remek szórakozást nyújtva.

A gyakorlatban bármilyen HD megjelenítőn remekül használható, sőt, akár ősrégi készülékeken is! A legmodernebb SMART TV funkcióival is felveszi a versenyt, de hogy pontosabb legyek, valójában nincs is verseny. Aki már ismeri az Android alkalmazások bőséges kínálatát, az tudja, miről van szó, aki nem, annak ajánlott némi ismerkedés és tájékozódás.

A box használata semmivel sem bonyolultabb, mint bármely Android rendszert futtató eszközé (telefon, tablet, phablet stb.), de nyugodtan ajánlható olyanoknak is, akik nem tudnak és nem is akarnak elmerülni a telepítésben, karbantartásban, vagy komolyabb tapasztalatot igénylő számítástechnikai műveletekben. Ajánlott természetesen olyanok számára is, akik imádják egy-egy kütyüből kihozni a maximumot, vagy még annál is többet is, némi mókolás eredményeként.

Előzetesen tehát ennyi lenne, így akit még továbbra is érdekel a téma, annak érdemes maradnia.

Kedvcsináló

Régóta figyelem az androidos box kínálatot (a stickek valahogy számomra soha nem voltak elég megnyerők), úgy tűnik megérte a türelmes várakozás. Július környékén megjelentek az újabb fejlesztések, a régiekhez, pontosabban az előző változatokhoz képest meglehetősen jelentős változások történtek.

Természetesen nemcsak a külső megjelenésre vonatkozik mindez, a belső módosítások is szembetűnők, néhány ezek közül: kettő helyett négymagos processzor, 1GB helyett 2GB DDR3 RAM, 4GB helyett 8GB belső flash memória.

A box és a távirányító méreteit, illetve a csomag tartalmát bemutató videó:

A csomag tartalma:
BOX
Távirányító
AV-RCA kábel
Micro USB-B OTG kábel
HDMI kábel
Táp (EUR)
Használati útmutató (angol és kínai nyelvű)

A kábelek mennyisége és minősége is korrekt.

Egy másik videó, ezúttal a Geekbuyingtól, itt már az újabban csomagolt távirányító látható, valószínűleg jobban használhatóbb, mint az egyszerűbb, bár dekoratívabb elődje:

Kedvcsináló

Az augusztusban vásárolt példány 18 500 forintba került, manapság némi áremelkedés tapasztalható. Megjelentek már hazai forgalmazásban is, a korrekt árazásnak köszönhetően nem is igazán érdemes a külföldi rendeléssel bajlódni, pl. [link].
[EBAY]

Többféle színben is elérhető:

A minőségre nincs panasz, kellemesek a részletek is:

A doboz oldalán egy USB 2.0, illetve a Micro SD aljzat kapott helyet:

Hátul pedig a továbbiak: RJ45 LAN, USB 2.0, S/PDIF Toslink (optikai audio out), HDMI 1.4, Micro USB OTG, AV Out 3,5 mm Jack

Előkészítés a falra, illetve a függőleges elhelyezéshez:

Az elsőként piacra került darabok még egyértelműen a "noname" kategóriába tartoznak, gyakorlatilag csak a hátoldalon található matrica tartalmazza a kötelezően feltüntetendő adatokat. A noname helyett ezúttal az OEM megnevezés jobban hangzik, mivel ismert gyártók szorgoskodnak rajtuk (pl. a KINGNOVEL, [Eny Technology], [Artway]).

Az alábbi hivatkozásokon már olyan példányok láthatók, amelyek már szitázásra, nevesítésre kerültek, így természetesen az áruk is eltérő lehet - tudásuk nyilvánvalóan nem -, hacsak egy módosított firmware nem került beégetésre.

[CHEERLINK]
[JESURUN]
[ESER]

Specifikációk

CPU: ROCKCHIP RK3188

Main Frequency: Quad-core ARM Cortex-A9 processor with up to 1.6GHz speed
Operation System: Android 4.2.2 and Miracast (Wi-Fi display)
GPU: Embedded 3D GPU Mali 400, High frequency 500 MHz, Support OpenGL ES 1.1/2.0 and OpenVG 1.1.
SDRAM DDR3 2GB
Nand Flash 8GB Nand Flash
Storage Extension: Support MicroSD(TF),Up to 32GB
Storage: Copy to the mini SD card or storage in mobile hard disk
Language Chinese, English...Multi-Language support
WIFI: Network 802.11B/G/N
Antenna: External WiFi antenna
USB: USB HOST 2.0
SD card: MINI SD card (SD card not included)
HDMI: Connecting high-definition TV, the output audio and video signals.
Voltage: 5V-1.5A
Flash: Supports flash 11.1
Expansion: Supports Other android device remote control (need to install APK)
Remote control: Support screen display remote control
Control 2.4G Wireless mouse, 2.4G Air Mouse&keyboard
Output: Micro USB OTG, USB2.0 Host*2, Micro SD, HDMI 1.4, S/PDIF
Audio Container: Support MP1,MP2,MP3,WMA,WAV,OGG,OGA,APE,FLAC,AAC,M4A,3GPP?etc Audio formats.Muliti -EQ mode,Support Synchronized lyrics and full-page lyric display.
Audio Out: HDMI Data Output
Video Decoder: MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4,H.263, H.264, AVS, VC-1, RV, VP6/VP8, Sorenson Spark, MVC 1920x1080P 60fps
Video Encoder: H.264,VP8,MVC (1080P)
Resolution: Full HD1080P@30fps
H.264 Data Rate: Up to 60Mbps
Image browser: Support JPG,JPEG,BMP,GIF,PNG,JFIF?etc photo format. Maximum resolution up to 8192x8192.
Text-Reading: Support TXT,LRC,PDF,Html,Htm,EPUB?etc formats (Depends on APK install).
Software Extension: Support Google Play & APK install.
Support DLNA, Wimo Protocol
Dimension: 142x95x21 mm

A felsorolt specifikációk egyes értékesítőknél eltérhetnek és valóban nem is mindig pontosak, így ne lepődjön meg senki, ha nézelődéskor ugyanarra a termékre eltérő, vagy tól-ig megadott adatokat talál, pl.
- up to 1.6 GHz vagy 1.8 GHz,
- Android 4.1 optional Android 4.2.
Lassan letisztul a felhozatal, így remélhetőleg a kezdeti kapkodás után már korrekt információk kerülnek mindenhol ismertetésre. A Bluetooth funkció nem véletlenül maradt ki a felsorolásból, gyakorlatilag ezt nemes egyszerűséggel kihagyták, a következő széria (T-R42) már támogatja. Ilyen csatlakozást igénylő billentyűzetet és egyéb külső eszközt tehát ne is tervezzen senki párosítás céljából.

Az előre telepített alkalmazások aránya pont megfelelően eltalált, a Google Play bőséges kínálatából úgyis teljesen személyre szabható az állomány.

Root jogosultság nélkül több program sem törölhető, de erre nincs is mindenkinek feltétlenül szüksége. A szépséges magyar nyelv teljes mértékben támogatott. Az alapbeállításokat követően már telepítettem is az általam kedvelt alkalmazásokat, amelyek közül néhányat kiemelten ajánlanék.

Bitdefender
[link]

Ez az androidos verzió valóban ingyenes, hirdetésektől mentes, abszolút ajánlott! (Telefonon, és ezen a boxon is fogott már a letöltendő appok közül olyat, amit azonnali törlésre javasolt.)

Clean Master
[link]

Több takarítót is próbáltam már, idáig ez tetszik a legjobban, még egy fizetős programot is inkább erre cseréltem. Beállítása és kezelése érthető és világos, a letöltött alkalmazások áthelyezésére rögtön javaslatot is tesz, amit természetesen nem muszáj elfogadnunk. Minden androidos eszközre javasolt a telepítése, használatakor derül ki igazán, hogy mennyi fölösleges adattól szabadít meg, akár a háttérben futtatva is.

Antutu Benchmark
[link]

Nem azért lett telepítve, mert rajongok érte és rendszeresen használnám, egyszerűen csak azért, hogy tudjak egy számot mondani vagy mutatni, mivel úgysem úszom meg az ilyen jellegű kérdést. Akár erre a meglepő(?) felismerésre is mutogathatnék, de a lényegen nem változtat, a statisztika miatt tehát íme egy fotó:

Kiegészítők

A mellékelt infra távirányító nagyon gusztusos, elképesztően könnyű, de ennek megfelelően kissé nyikorgós és kattogós tud lenni.

Átlagos felhasználáshoz egész jól el lehet vele boldogulni, de nekem kevésnek tűnt, így a dobozkával párhuzamosan meg is érkezett egy [Measy RC12] elnevezésre hallgató tapipados billentyűzet. Ezzel már lényegesen kedvezőbben alakul a box kezelése, bár eleinte szokatlan, hamar meg lehet vele barátkozni. Természetesen androidos telefonnal való irányítás is megoldható, ehhez azonban root jogok kellenek, így ez későbbre halasztva.

Az egyetlen probléma...megoldva
Wi-Fi

A Wi-Fi csatlakoztatása az otthoni hálózatra nem nevezhető kihívásnak, ezt a nevetségesen egyszerű folyamatot, mint a Wi-Fi bekapcsolása, majd a kiválasztott hálózatra való csatlakozás a jelszó megadásával nem igazán elbaltázható, vagy mégis? Bevallom lángoló arccal, hogy mindezt úgy erőltettem órákon keresztül - szétdurranó fejjel -, hogy az eszköz már folyamatosan aktív IP címmel figyelt a hálózaton.

Ugyebár az UTP kábel eleve csatlakoztatva lett, ami önmagában nem lenne probléma, de az Ethernet connect is folyamatosan engedélyezve volt. Ennek roppant egyszerű következménye az, hogy a router ugyanazt az eszközt természetesen nem fogja duplán beengedni, mivel ez némi ütközést jelentene számára. Így a sorozatos próbálkozások rendre kudarcba fulladtak, annak ellenére, hogy a jelszó elfogadásra került, de vagy a Letiltva, vagy pedig a Hatókörön kívül üzenetek, valamint az akár fél óráig is tartó Hitelesítés folyamata őrölte az idegeimet.

Ezzel párhuzamosan természetesen mindkét router alaposan ellenőrizve lett, mivel biztos voltam benne, hogy én állítottam valamit túl szigorúra. Az sem zavart, hogy egy vadonatúj telefon is gond nélkül csatlakozik és élvezkedik a hálózaton. Sebaj, lehet még halmozni az egyébként nem létező problémákat, UTP kábel hirtelen jött ötlettől vezérelve kihúzva, de a Wi-Fi így sem csatlakozik.

Kábel vissza, a box beállítása Wi-Fi hot spot-ként, hibátlanul szórja az áldást, még a Cisco router-nél is intenzívebben. Pánik indul, kérdésfelvetés a PH fórumban, közben gyors keresgélés a droidboltban is. Mindenféle Wi-Fi optimalizáló, turbozó stb. program fellelhető, de ha eleve kapcsolódási problémám van, akkor ezek aligha segítenek, DE itt van ő, Wifi Fixer néven.

Gyors letöltés - jó hogy van vezetékes net -, és már dolgozik is. Bíztam benne, hogy nem fog túl sok kérdést föltenni, és így is lett. Miután elvégezte az általa szükségesnek tartott lépéseket, újraindítás után már azonnal kapcsolódott is a Wi-Fi. Valamit tehát az egyszerű Ethernet off beállítás mellett, helyett, sikerült alaposan elbarmolnom, de megoldódott, jár a készítőknek az 5 csillag!

Medialejátszás

Az audio formátumok lejátszását át is ugorhatjuk, gyakorlatilag mindent visz, csak a nekünk tetsző lejátszó kiválasztása vehet igénybe némi időt.

Minden lejátszóval a [PROHARDVER TESZTCSOMAG] lett próbálva. Hálózaton megosztva a [Serviio] alkalmazásával, illetve közvetlenül csatlakoztatva egy [Transcend RDF5 USB 3.0] kártyahordozó (ajánlott darab!), 32GB Samsung MicroSDHC Class 10 kártyával. HDD csatlakoztatása esetén kizárólag önálló táppal rendelkező jöhet szóba, mivel a box nem alkalmas tápellátásra!

Video Player a tesztek után akár el is felejthető a használata, talán túlságosan is egyszerű, ennek minden hátrányával.
eHomeMediaCenter egész kellemes, a megosztott filmekkel is szépen boldogul, 1080p röccenős.
XBMC nem rossz, de 1080p támogatás hiányában nem erre a készülékre való.
Gyakorlatilag a fentiekkel való próbálkozás semmi kirívó eredményt nem hozott semmilyen irányban, a KillaSmaple egyik-másik lejátszót jobban kiborította.

Az Android appok között nem is igazán könnyű normális HD lejátszót találni, annak ellenére, hogy egyre több olyan termék készült már, amiknek hardware-es képességei abszolút alkalmassá teszik erre.

Következett tehát a jól ismert MX Player, alapértelmezettként való használata és néhány apróbb beállítás után nem maradt el az öröm, az 1080p videók akadásmentesen, gyönyörűen futnak. A gyilkos KillaSample pedig majdhogynem élvezhető minőségben - de azért néha döccenősen - került lejátszásra. Helyben vagy közvetlenül csatlakoztatott tárolón való lejátszás tehát kipipálva, marad a hálózati médiafájlok megfelelő lejátszójának keresése.

Hiába is használom hosszabb ideje médiaszerverként a Serviio nevezetű programot, halvány fogalmam sem volt arról, hogy egy kiváló androidos kiegészítő is készült már hozzá, a ServiiGo. Ez a Serviio PRO (azaz fizetős) változatához használható, telepítésével bárhol, bármilyen androidos eszközzel lejátszhatjuk az otthoni hálózaton megosztott médiafájlainkat.

Mindehhez a router igényel némi plusz beállítást, de ezzel még az is boldogul, aki nem annyira jártas a port forward és a DNS konfigurálásában. Természetesen a box is megkapta a magáét, és meglepetésre az 1080p filmek is zökkenőmentesen lejátszhatók!

Összegezve a médialejátszást, a gyári ROM ennél az eszköznél egész korrektnek tűnik, a lejátszók próbálgatásával és részletes beállításukat követően remekül lehet boldogulni!

Wi-Fi DIRECT

Az Android 4.2 alapból támogatja, teljesen függetlenül attól, hogy milyen eszközről van szó. Ezek a körön nagyon el lehet tévedni, de a megvilágosodás után már egyszerűbbnek tűnik. Eleve sok a félreértés, hiszen egyes gyártók (pl. Samsung) marketingesei szeretik úgy beállítani ezeket funkciókat, mintha saját fejlesztésük lenne, illetve csak az általuk gyártott eszközök tartalmaznák ezeket.

Érdemes legalább egy keveset utánajárni, hiszen egyre több eszköz képes ezekre a megoldásokra, használatuk pedig meglehetősen sok előnyt és kényelmet tud nyújtani. Wi-Fi Direct és Miracast. A box teljes mértékben támogatja tehát a felsoroltakat, így más - szintén hasonló támogatottsággal rendelkező - androidos eszköz megjelenítése, tükrözése egyszerűen és könnyedén megoldható.

OTG Micro USB-B

A hátoldalon található kimenet ismerős lehet, hiszen már évek óta ilyen aljzat található pl. az okostelefonokon (is). Az OTG (On-The-Go) funkció lehetővé teszi a közvetlen adatátvitelt a mobileszköz és az USB eszköz között anélkül, hogy számítógéphez csatlakoztatná azokat. Pl. HDD-t, memória sticket standard USB porttal mobiltelefonhoz, okostelefonhoz, vagy tablet PC-hez, OTG támogatással. Jelen esetben - pl. egy laptopra csatlakoztatva - a root jogok megszerzése, illetve a firmware/ROM cseréje így fizikailag könnyedén megoldható. Beszerezhető természetesen olyan csatlakozó is, amely Micro USB-B dugó, illetve másik végén USB aljzatot tartalmaz, így tehát tovább bővül a lehetőségek száma.

Ajánlott SMART alkalmazásokkal bőségesen ellátott TV mellé? Egyértelműen igen! Egyrészt, nincs a vagy-vagy kényszer, tehát TV nézés közben (PIP) is használhatjuk a box által kínált programok bármelyikét, legyen az böngészés, levelezés, játék stb. Másrészt, az alkalmazások tekintetében a Google play kínálatával jelenleg még egyik TV gyártó sem tudja felvenni a versenyt.

Az andoridos játékokkal kapcsolatban is elcsábulhatunk, nyilván más élményt nyújt egy nagyobb képernyő, azonban az irányításuk megoldása okozhat bosszús perceket. Telefon, tablet, gamepad, airmouse, keyboard (stb.) is bevethető, azonban alaphelyzetben, pontosabban gyári állapotban ez sajnos nem igazán sikerülhet. Ráadásként nem is minden játék irányítása konfigurálható kedvünk szerint, így ezek listáját érdemes figyelemmel követni, hogy elkerüljük a bosszankodást és az időpocsékolást.

A ROOT jogok megszerzése (azaz teljes hozzáférés az eszközhöz), nem egyenlő a firmware vagy a ROM cseréjével! Arra is felhívnám a figyelmet, hogy a konkrét eszköznél a módszer nem ugyanaz - legfeljebb hasonló lehet - egy-egy androidos telefon vagy tablet root beavatkozásának kivitelezéséhez, de semmiképp nem ajánlott ilyen jellegű próbálkozás, csak (bontott) tégla lehet belőle.

A megoldás folyamata: [How to root K-R42 Quad Core Google Android TV BOX?] Amennyiben sikerrel jártunk, jöhet bármilyen eszköz, kedvünk szerint váloghatunk a nekünk tetsző programokból (pl. Tincore Keymapper), amelyek segítségével betaníthatók az irányításra váró gombok és billentyűk.

Médialejátszás, játék, web, továbbá számtalan egyéb alkalmazás, amit kényelmesen hátradőlve élvezhetünk úgy, hogy akár a TV adásról se kelljen közben lemondani. Akinek tehát ilyen összegért, ennyi tudással rendelkezve szimpatikus, annak bátran ajánlom a kis készüléket, nem fog benne csalódni! A témához kapcsolódó eszmecsere, és további tapasztalatokról itt és itt is lehet olvasgatni.

Azóta történt

Előzmények