Android adb backup

Mentsük, ami menthető

A kulcsszó amire szükségünk lesz az az adb backup.

A parancs lehetséges kapcsolói:
adb backup [-f <file>] [-apk|-noapk] [-shared|-noshared] [-all] [-system|nosystem]
[<packages...>]

Használata:

Legegyszerűbb esetben adb backup -all paranccsal dolgozhatunk, ez minden lehetséges adatot lement, ám ennek a használatát nem ajánlom.

A következőkben menjünk végig a lehetséges kapcsolókon:

-f <file>: ezzel a kapcsolóval mondhatjuk meg, hogy a számítógépünkön hova és milyen néven kerüljön a mentés pl: C:\backup.ab. Fontos megjegyezni, hogy a kiterjesztés minden esetben .ab kell, hogy legyen.

-apk|-noapk: ez a kapcsoló szabályozza, hogy a mentésbe bekerüljenek-e az alkalmazások telepítő fájljai. Alapértelmezetten a -noapk kapcsolót használja. Csak akkor kapcsoljuk be, ha olyan alkalmazásról is szeretnénk mentést, ami már nem elérhető a Playen.

-shared|-noshared: ezzel a kapcsolóval engedélyezhetjük, vagy tilthatjuk az eszköz külső tárának mentését. Alapértelmezett a -noshared. Ennek a bekapcsolását sem javaslom. Az esetlegesen a külső táron lévő zenéinket, képeinket inkább mentsük le előtte kézzel, amit aztán egyszerűen vissza is másolhatunk, ha szükséges.

-all: ezzel a kapcsolóval mondhatjuk meg, hogy minden alkalmazásunkról szeretnénk mentést készíteni. Ha csak bizonyos appokról szeretnénk backupot, akkor azt az applikáció pontos package-nek a meghatározásával adhatjuk meg.

-system|nosystem: ezzel a kapcsolóval mondhatjuk meg, hogy a rendszer alkalmazásokat is mentse-e, vagy sem. A -all kapcsoló a rendszer alkalmazásokra nem vonatkozik. Alapértelmezetten -system-et használ, ez azonban nem ajánlott, mivel egy másik rom feltétele esetén összeakadhatnak a programok. Ezért javaslom a -nosystem használatát.

Ahogyan azt már a -all kapcsolónál említettem, lehetőségünk van csak bizonyos alkalmazások adatainak lementésére is, amihez a teljes package nevükre van szükségünk. Ezt legegyszerűbben a webes Playből tudhatjuk meg, ahol is az alkalmazás oldalának url címében az id= rész után következik a package név. A Google+ app esetében ez: com.google.android.apps.plus.

Ha mentést szeretnénk készíteni, akkor ezek alapján kell összeállítanunk a megfelelő parancsot és egy parancssori ablakban kiadni azt. Az általam használt:
adb backup -noapk -nosystem -all -f C:\backup.ab

Ha kiadjuk a parancsot, akkor az eszköz képernyőjén bejön egy a fentihez hasonló felület, ahol meg kell erősítenünk, hogy tényleg szeretnénk mentést készíteni. Itt jelszóval is védhetjük a backup állományunkat, hogy más még véletlenül se tudjon hozzáférni.

Utána az "adatok biztonsági mentése" gombbal elindíthatjuk a mentés folyamatát. Ez a feltelepített alkalmazások számától függően több percet is igénybe vehet.
A folyamat végén egy toast üzenetben közli velünk a rendszer, hogy a mentés sikerült. A telefonunk pedig visszatér a kezdő képernyőre.

Ezzel sikeresen elvégeztük a biztonsági mentés készítését. A számítógépünkön az általunk megadott helyen pedig megtaláljuk az elkészült .ab állományt.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt