Hirdetés

Microsoft Certified Professional

Ebben az írásban bemutatnám a Microsoft vizsgarendszerét. Az egészet a saját bőrömön tapasztaltam, eddig két vizsgán voltam, mindkettő sikeres volt - de nem voltak egyszerűek.

Én kétféle vizsgáról tudok, az egyik a Thompson Metric, a másik a Pearson VUE, mindkettőben részt vettem, de igazából különbséget nem tudok mondani, talán annyit, hogy az elsőnél a gép mellett nyomtatták ki az eredményt, az utóbbinál pedig az irodában. A vizsgák általában 2-3 óra hosszúak, ez bőven elegendő a kitöltésükre, de végezni lehet akár 1 óra alatt is. A kis vizsgateremben 2-3 gép van, kamerázva, szigorúan tilos bárminemű segédeszköz használata, telefon, kulcs, pénztárca, karóra bevitele, ezeket egy zárt szekrényben le kell rakni. Mindenki bevihet magával egy A4-es törölhető műanyag palatáblát, és plejbászt, a filces féléből. Ezek is jók biztos valamire, én sosem használtam.

A vizsgákra a felkészülést végezhetjük könyvből, e-bookból, vagy tanfolyam által. Én tanfolyamon még nem voltam, de könyvből a legjobb készülni, gépen nem szeretek olvasni. A MS könyvek átalában 700 körüli oldalszámmal bírnak, ám nem kell megijedni, amerikaiak írták amerikaiaknak, így ha valaki jártas abból amiből vizsgázni akar, elég elolvasni 1-2x, nem kell bemagolni. Nálam legalábbis ez működött.
Ha e-bookból tanulnátok, ajánlom a Sybex kiadványokat, és a MS saját, a resource cd-n megtalálható könyveit, nagyon jók ezek is. Minden fejezet végén van pár tesztkérdés, megoldással, valamint ami hasznos lehet, a real world scenario, ami munkánk során előfordulhat. Ha úgy érzitek, felkészültetek, irány a vizsgaközpont, de ha nem vagytok biztosak a dolgotokban, vannak tört kérdéssorok a neten.
Apropó vizsgaközpont: Tudom ajánlani a NetAcademiát, és a Számalkot, a Trainer C-t viszont NEM.

Most arról, mi történik ha megvan a vizsga.. Amikor elvégeztétek a tesztet, megkapjátok a papírt róla, ezt nem eldobni, van rajta egy Candidate ID, ez tkp az MCP ID-tek, amire a későbbiekben nagy szükség lesz. A vizsga után 1-2 héttel a Microsoft egy emailt küld nektek, egy linkkel, amivel a passportotokhoz rendelhetitek az említett azonosítót. A passportot nem hiszem hogy magyaráznom kell, akinek van MSN címe, annak van passportja is, lévén a kettő fedi egymást. Ha beléptetek a MCP oldalra, megnézhetitek a sikeres vizsgáitokat, és az elért eredményeket. Ha valaki letesz egy MCP vizsgát, onnantól kezdve Certified Professional, vagyis .. inkább nem fordítom le A lényeg, hogy jogosultak vagytok egy Welcome Kit-re, ami egy oklevélből, kitűzőből, és egyéb finomságból áll. Ha teszem azt, nem elég nektek az MCP, sokféle lehetőség áll még előttetek, lehettek MCSA-k, Microsoft Certified System Administratorok, rendszergazdák, vagy MCSE-k, Microsoft Certified System Engineerek, rendszermérnökök. Ez utóbbi egy igen sokat érő cím, nem véletlen kell hozzá 7 vizsga.

Nagyjából ennyit szerettem volna megosztani veletek, nemtudom mennyi igaz belőle, de elvileg többet ér egy ilyen vizsga mint egy diploma. Most biztos nekem jönnek az öltönyösök, de én ennek hasznát veszem, míg lehet hogy a diploma után semmihet sem értenék, papirostúl, mint ahogy nem egy példát látok nap mint nap. Fiatalok! Tessék dolgozni, tessék tanulni. Jó móka, és még pénzetek is lesz

UI: ha valaki el tud igazodni a Microsoft weboldalán, azelőtt emelem kalapom

DELL Latitude D620 Garanciális ügyek

Augusztusban vettem egy Dell Latitude D620-at, Core Duo 1.66GHz, Giga ram, 80-as vinyó, 3 év helyszíni garancia, etc. A munkahelyem szerveréről mostanában hibásan jöttek át az ISO file-k, 5-600 megásak ugye. Bejelentettem a hibát a HumanSoftnak, meg, hogy szerintem a hálókártya a rossz. Visszahívtak másnap, hogy nézzem meg a Dell diagnosztikai progival a gépet. Megnéztem, de nem mondott semmi érdemlegeset.
Még ezen a napon jött a szervízes srác, és kicserélte az alaplapot, ám a gépet nem tudta összerakni, mert hiányzott a hűtés a videókariról. A konfig amit vettem Intel GMA 950-el volt, viszont a HumanSoft egy Nvidia Quadro NVS-es lapot adott, mert éppen nem volt Inteles. Igaz, csak cserébe, de legalább gondolnak a szegény userre, tudjon dolgozni. Szóval elvitte a gépet a szervízes srác, hogy náluk van ilyen hűtő, majd ott összeszerelik, és másnap megkapom. A biztonság kedvéért kiszedtem a vinyót, dvd írót, akksit, nehogy elkeverjenek nekem valamit. Másnap 10-körülre beszéltük meg a dolgot, végülis fél 5kor hozták is a gépet. Egy szavam nem lehet, nettó 1 nap alatt megcsinálták. Kvázi a helyszínen, nekem nem kellett rohangásznom.
Értékelésként pedig annyit, hogy a HumanSoft nagyon korrektül végzi a dolgát, nagyon gyorsan, és ez a helyszíni garancia pedig nagyon megéri az árát. Ellenpéldaként a többi nem neves gyártó 1 évnyi ulibuli garanciájával. Konklúzió: márkás notebook, normális garancia konstrukció FTW.

Fél óra kultusz

Ez kicsit fikció lesz. Bog és Kolombusz írásai után szabadon

Elképzeltem már milliószor. Hozzávalók egy személyre:
-dél kaliforniai szörf-negyed
-léghűtéses volkswagen (bogár vagy busz, esetleg typ3)
-hawaii füzér a tükörre
-szörfdeszka a króm tetőcsomagtartóra
-naplemente

én így ki tudnék autózni a világból. és ha belegondol az ember hogy hol tartunk mi, és ők, szembeötlik az első probléma: az utak. a második a pénz, és a harmadik a tenger. mindig itt keseredek el nagy vágyam, hogy legyen egy léghűtésesem. imádom a hangját, a karakterét. kinek az evo, kinek a zöldséges merci. nekem csak a fauvé.

bejegyzés vége.
[kép]

A nap hőse

Történt pénteken estefelé, hogy otthon üldögélek, olvasgatom a Praktiker újságot, vagy ilyesmit. Szoktam, ha unatkozom, meg mostanában úgyis akarok venni csaptelepet. Olyan 6 óra magasságában beállít nagymamám, az SZTK-ban volt, valami kezelésen, és talált egy telefont a parkolóban. Nagyon megörült neki, énis, de én azon voltam, hogy visszajuttassam a gazdijához. Ezen ő kicsit ledöbbent, de megbeszéltük, hogy így helyes. Nem azért teszek így, mert én lennék Mobil Hood. Pusztán azért mert eddig egy telefont elhagytam, egyet pedig elloptak, és tudom milyen amikor odanyúlsz, és nincs ott.
Zolika töri a fejét - biztos fognak hívni, ha feltűnik, hogy nincs meg. Egyébként egy Sony Ericcson K310i-ről beszélünk, szövet tokban, teljesen vigyáztak-rá-telefon látszatát kelti. Ettől függetlenül nem hívnak rajta. Nézem a számokat benne, Apa, Anya, meg pár szám ezen kívül - ez biztos gyereké lehet. Próbáljuk felhívni Apát! Nincs elég pénz rajta. Afene.. Megint egy kis idő eltelt, mire pénteki fáradtságomban rájöttem hogy azon az elhagyott telefonon kívül van még tricsilliónyi a világon - így nekem is, úgyhogy akár arról is felhívhatom ezt a bizonyos ''Apát''. Hívom.. nem veszi fel. Akkor ''Anyát''! Ő sem.. Aztán hívnak, felveszem:
-Tessék, .... Zoltán.
-Egy hívást kaptam erről a számról.
-Kezitcsókolom, én voltam, el tetszettek hagyni egy telefont.
Stb.. megbeszéltük, hogy ő az SZTK-ban dolgozik, és vigyem oda, majd hétfőn értemegy?!
Ráérős ez a telefon-téma, biztos vidéki, vagy bánja a fülem, azért átvittem, leadtam a recepción. Az is érdekes volt, hogy a pultos kislány halálra unta magát, könyököl mint egy rosszabb kocsmában szokás, mondom neki hogy mi a téma, erre felcsillan a szeme, és egyből mosolyog meg miegyéb. Munkavégzés közben nem lehet jó pofát vágni az egészségügyben? Csak unottat? Mindegy.
A telefont leadtam, hétfőn megy érte ''Anya'', és megköszönte. Megköszönte illedelmességből. Szerintem nem hiányzott volna neki, ha elhagyja a telefont, főleg hogy a gyereké volt. Szobafogság, esetleg elveri, esetleg nem történik semmi. Ez nem is tartozik rám, de annyi hasznom volt belőle, hogy utána eltöltött egy egészséges elégedettség. A hétre is meg volt a jócselekedet. Zolika saves the day again. Yay!

Dell Latitude D620 teszt

Hogy mi kell ahhoz hogy megfelelő társat találjunk az üzleti életben? Ezt nyilván sokat megkérdezték már magukban. Nos, szerintem a megbízhatóság, mobilitás, biztonság. Ezek megtestesítője a Dell Latitude D620.


[kép]


Nem mondanám tartóstesztnek, mivel csupán augusztus óta van nálam a gép. Mégis elég volt arra az idő, hogy kiismerjem, megszeressem, és megtanuljam értékelni. El is kezdeném a külső jegyekkel. A régebbi D600-D610-esekhez képest, tesztpéldányunk kapott egy mostanság divatos wxga kijelzőt, valamint a műanyag borítást felváltotta a magnézium ötvözet, ami anyagában színezett, így nem fog megkopni a festése. A kijelzőt egy elhúzható pöcökkel nyithatjuk, ami szintén jobb mint az elődei megoldása. Ne szaladjunk annyira előre, maradjunk a külsőnél. Baloldalt egy Kensington foglalat, füles, mikrofon aljzatok, picimaci, smart kártya, infra, és egy wifi catcher. Jobboldalt 2 USB, és a DVD/CD kombó, hátul a töltő, LAN, modem, 2 USB, soros port, monitor csatlakozók, szóval minden, mi szem-szájnak ingere. Itt jegyezném meg, természetesen a kombó helyett rendelhető DVD íróval, és ide egy pótakksit is betehetünk, ami megkétszerezi az üzemidőt telepről.


[kép]


Felnyitva hasonló elrendezés fogad, mint a D610esben, normál kiosztású billentyűzet, windows gombbal, home, insert, print screen gombokkal, szóval nem okoz fejtörést egy login
Ami nekem különösen tetszett, hogy egyaránt megtalálható a számomra útálatos touchpad, és a jól bevált pointing stick, vagyis a pöcök, az IBM-es féle. A billentyűk a Dellektől megszokott minőségűek, halkak, és biztos leütést garantálnak. Külön gombokkal tudunk hangerőt szabályozni, és némítani. Az jobboldali zsanérban foglalnak helyet a ledek, amik mutatják a bekapcsolt állapotot, (standby-kor elhalványulgat), a wifit, és ha van, a bluetooth-t. Ha már a vezeték nélküli kapcsolatoknál tartunk, a wifi-catcherről is ejtsünk pár szót! Ez egy olyan funkció, vagy inkább kapcsoló, amint két fázisban tudunk tologatni. Az első egy állapotban meg is áll, így bekapcsoltuk a rádiókat. Ha tovább toljuk, és ki van kapcsolva a gép, az alatta lévő led a tudomásunkra adja, hogy van-e hotspot a közelben. Ha be van kapcsolva, akkor megmutatja az elérhető hotspotokat. Kimondottan ötletes, és egyszerű használni.

És amit látunk.. A kijelző, de azt is inkább az apróságokkal kezdeném: 14.1''-os wxga képernyő, 1440x900 vagy 1280x800as felbontásban tündökölhet, alatta egy fénymérő szenzorral, ami automatikusan állít a fényerőn. Szintén remek megoldás! A képe tűéles, a válaszidő filmezésre is alkalmassá teszi, viszont a betekintési szög nem. Ez egy üzleti noti, úgy alkották meg, hogy senki se bámulja a monitorunkat. Ez lehet jó is, meg nem is. Mindenesetre nekem szimpatikusabb, mint a feltörekvő fingerprint-magnet fényes csillogó kijelzők.


[kép]


Kicsit a tartalomról. A laptop szíve egy Intel Core Duo, mostmár csak Core 2 Duoval lehet kapni a gépet, az enyém T2300-al szerelt, 1.66 GHz-n üzemel, ez nagyjából megfelel egy 3000+os Athlon64 teljesítményének. Az ''esze'' 1GB 667-es DDR2, természetesen bővíthető, de azt hiszem ezzel el lehet lenni. Merevlemezből a SATA-s 80GByte azt hiszem teljesen elegendő egy notiba. Videókártya tekintetben sem rossz a felhozatal, vagy Quadróval kérjük, 256 MByte saját rammal, vagy - mint az én esetemben - integrált GMA950-essel. Ez elegendő arra, hogy közepes felbontás mellett 1280x800-ban elvigye a GuildWars-t, ha éppen arra támad kedvem.

Programok. A gép Designed for Windows XP, Windows Vista compatible matricát kapott, úgyhogy ebben a sorrendben írnám le a tapasztalataimat. Az XP-t senkinek sem kell bemutatnom, legalábbis remélem. A programokat egy külön CD-ről telepíthetjük, szépen sorjában, semmivel semmi ördöngősség nem tárul elénk, ha mindent felraktunk, a QuickSet-tel beállíthatjuk az energiagazdálkodást, az Inteles VGA driverrel pedig annak a beállításait. Érdekesség, hogy ha nem 16:10-es képarányú fullscreen alkalmazásunk van (GuildWars, Quake 8, NFS -3, stb) akkor egy gombnyomásra a tojásfejekből épkézláb embereket varázsolhatunk, ugyanis összehúzza a képet, 4:3as képarányt varázsolván. A beviteli eszközök driverjével sok mindent beállíthatunk, a touchpad 4 irányának más-más funkciót adhatunk, akárcsak a gomboknak. A tapipadon beállítható egy scrollozás funkció is. A pöcökkel viszont lehet kattintani is, érzékeli ha rápöckölünk az ujjunkkal.
A munkám révén hozzájutottam a Windows Vista Ultimate kiviteléhez, erről nagyon nem szeretnék se jót se rosszat írni, annyit csak, hogy szerintem még nem érdemes átállni, de ha valaki nagyon szeretné, tegye. A kicsi Dellem megbírkózott a feladattal, az Aero-t is futtatta, minden normális sebességgel, akadás nélkül tette a dolgát. Hozzá kell tegyem, hogy ez az asztali gépemnek nem sikerült. A videókártya driverrel voltak problémáim, ugyanis néha kifagyott, ilyenkor a képernyő egy másodpercre elfeketedett, majd visszajött, a Vista pedig visított, hogy az eszközmeghajtó szabálytalan műveletet hajtott végre, ezért leállt - de újraindította. Hurrá. Ezen kívül teljesen problémamentesen veszi az akadályokat a Latitude.


[kép]


Összességében nagyon meg vagyok vele elégedve. Pozitívum a hosszú akkumulátor-idő, a jó kezelhetőség, a kis súly

EDIT:
pótlom az árat, a Notebook.hu-ról, nem ismerem őket, de korrekt árakon dolgoznak
Processzor: Intel Core2 Duo T7200 @ 2GHz
Memória: 512 DDR
Merevlemez: 80GByte SATA
Videókártya: nVidia Quadro NVS 110 256MByte
+XP Prof
333.333 HUF+áfa, kereken burottó 400.000
az enyém kicsit drágább volt augusztusban, listaár szerint ~ 370.000 nettó