Hirdetés

Dell Latitude D620 teszt

Hogy mi kell ahhoz hogy megfelelő társat találjunk az üzleti életben? Ezt nyilván sokat...

Hirdetés

Hogy mi kell ahhoz hogy megfelelő társat találjunk az üzleti életben? Ezt nyilván sokat megkérdezték már magukban. Nos, szerintem a megbízhatóság, mobilitás, biztonság. Ezek megtestesítője a Dell Latitude D620.


[kép]


Nem mondanám tartóstesztnek, mivel csupán augusztus óta van nálam a gép. Mégis elég volt arra az idő, hogy kiismerjem, megszeressem, és megtanuljam értékelni. El is kezdeném a külső jegyekkel. A régebbi D600-D610-esekhez képest, tesztpéldányunk kapott egy mostanság divatos wxga kijelzőt, valamint a műanyag borítást felváltotta a magnézium ötvözet, ami anyagában színezett, így nem fog megkopni a festése. A kijelzőt egy elhúzható pöcökkel nyithatjuk, ami szintén jobb mint az elődei megoldása. Ne szaladjunk annyira előre, maradjunk a külsőnél. Baloldalt egy Kensington foglalat, füles, mikrofon aljzatok, picimaci, smart kártya, infra, és egy wifi catcher. Jobboldalt 2 USB, és a DVD/CD kombó, hátul a töltő, LAN, modem, 2 USB, soros port, monitor csatlakozók, szóval minden, mi szem-szájnak ingere. Itt jegyezném meg, természetesen a kombó helyett rendelhető DVD íróval, és ide egy pótakksit is betehetünk, ami megkétszerezi az üzemidőt telepről.


[kép]


Felnyitva hasonló elrendezés fogad, mint a D610esben, normál kiosztású billentyűzet, windows gombbal, home, insert, print screen gombokkal, szóval nem okoz fejtörést egy login
Ami nekem különösen tetszett, hogy egyaránt megtalálható a számomra útálatos touchpad, és a jól bevált pointing stick, vagyis a pöcök, az IBM-es féle. A billentyűk a Dellektől megszokott minőségűek, halkak, és biztos leütést garantálnak. Külön gombokkal tudunk hangerőt szabályozni, és némítani. Az jobboldali zsanérban foglalnak helyet a ledek, amik mutatják a bekapcsolt állapotot, (standby-kor elhalványulgat), a wifit, és ha van, a bluetooth-t. Ha már a vezeték nélküli kapcsolatoknál tartunk, a wifi-catcherről is ejtsünk pár szót! Ez egy olyan funkció, vagy inkább kapcsoló, amint két fázisban tudunk tologatni. Az első egy állapotban meg is áll, így bekapcsoltuk a rádiókat. Ha tovább toljuk, és ki van kapcsolva a gép, az alatta lévő led a tudomásunkra adja, hogy van-e hotspot a közelben. Ha be van kapcsolva, akkor megmutatja az elérhető hotspotokat. Kimondottan ötletes, és egyszerű használni.

És amit látunk.. A kijelző, de azt is inkább az apróságokkal kezdeném: 14.1''-os wxga képernyő, 1440x900 vagy 1280x800as felbontásban tündökölhet, alatta egy fénymérő szenzorral, ami automatikusan állít a fényerőn. Szintén remek megoldás! A képe tűéles, a válaszidő filmezésre is alkalmassá teszi, viszont a betekintési szög nem. Ez egy üzleti noti, úgy alkották meg, hogy senki se bámulja a monitorunkat. Ez lehet jó is, meg nem is. Mindenesetre nekem szimpatikusabb, mint a feltörekvő fingerprint-magnet fényes csillogó kijelzők.


[kép]


Kicsit a tartalomról. A laptop szíve egy Intel Core Duo, mostmár csak Core 2 Duoval lehet kapni a gépet, az enyém T2300-al szerelt, 1.66 GHz-n üzemel, ez nagyjából megfelel egy 3000+os Athlon64 teljesítményének. Az ''esze'' 1GB 667-es DDR2, természetesen bővíthető, de azt hiszem ezzel el lehet lenni. Merevlemezből a SATA-s 80GByte azt hiszem teljesen elegendő egy notiba. Videókártya tekintetben sem rossz a felhozatal, vagy Quadróval kérjük, 256 MByte saját rammal, vagy - mint az én esetemben - integrált GMA950-essel. Ez elegendő arra, hogy közepes felbontás mellett 1280x800-ban elvigye a GuildWars-t, ha éppen arra támad kedvem.

Programok. A gép Designed for Windows XP, Windows Vista compatible matricát kapott, úgyhogy ebben a sorrendben írnám le a tapasztalataimat. Az XP-t senkinek sem kell bemutatnom, legalábbis remélem. A programokat egy külön CD-ről telepíthetjük, szépen sorjában, semmivel semmi ördöngősség nem tárul elénk, ha mindent felraktunk, a QuickSet-tel beállíthatjuk az energiagazdálkodást, az Inteles VGA driverrel pedig annak a beállításait. Érdekesség, hogy ha nem 16:10-es képarányú fullscreen alkalmazásunk van (GuildWars, Quake 8, NFS -3, stb) akkor egy gombnyomásra a tojásfejekből épkézláb embereket varázsolhatunk, ugyanis összehúzza a képet, 4:3as képarányt varázsolván. A beviteli eszközök driverjével sok mindent beállíthatunk, a touchpad 4 irányának más-más funkciót adhatunk, akárcsak a gomboknak. A tapipadon beállítható egy scrollozás funkció is. A pöcökkel viszont lehet kattintani is, érzékeli ha rápöckölünk az ujjunkkal.
A munkám révén hozzájutottam a Windows Vista Ultimate kiviteléhez, erről nagyon nem szeretnék se jót se rosszat írni, annyit csak, hogy szerintem még nem érdemes átállni, de ha valaki nagyon szeretné, tegye. A kicsi Dellem megbírkózott a feladattal, az Aero-t is futtatta, minden normális sebességgel, akadás nélkül tette a dolgát. Hozzá kell tegyem, hogy ez az asztali gépemnek nem sikerült. A videókártya driverrel voltak problémáim, ugyanis néha kifagyott, ilyenkor a képernyő egy másodpercre elfeketedett, majd visszajött, a Vista pedig visított, hogy az eszközmeghajtó szabálytalan műveletet hajtott végre, ezért leállt - de újraindította. Hurrá. Ezen kívül teljesen problémamentesen veszi az akadályokat a Latitude.


[kép]


Összességében nagyon meg vagyok vele elégedve. Pozitívum a hosszú akkumulátor-idő, a jó kezelhetőség, a kis súly

EDIT:
pótlom az árat, a Notebook.hu-ról, nem ismerem őket, de korrekt árakon dolgoznak
Processzor: Intel Core2 Duo T7200 @ 2GHz
Memória: 512 DDR
Merevlemez: 80GByte SATA
Videókártya: nVidia Quadro NVS 110 256MByte
+XP Prof
333.333 HUF+áfa, kereken burottó 400.000
az enyém kicsit drágább volt augusztusban, listaár szerint ~ 370.000 nettó

Azóta történt