Hirdetés

Milyen lenne az ideális telefon?

Először csak a kérdés merült fel, hogy telefon kéne. Emberi méretű, modern, szerethető.

Utána nagy kínlódások jöttek, mert nem igazán tudtam dönteni a Galaxy S7 és a Sony Z5 Compact között, mivel az utóbbit még kipróbálni sem tudtam. Viszont utóbbit karácsonykor 130k-ért lehetett akciósan megvenni, az S7-et meg 150k-ért. És ez árban túl kicsi, tudásban meg túl nagy különbség volt ahhoz, hogy a Z5Compactot válasszam. Szóval végül egy S7 lett a vége.

De.

Mi az, hogy FORRÁSKÓD?

Néha felmerülnek ezek a fogalmak. Pl. pár éve annak kapcsán, hogy a Pénzügyminisztérium nem tud vagy nem akar sok pénzt fizetni egy őáltala használt, számára nagyon fontos, de külsős cég által fejlesztett program új verziójáért. Pedig muszáj neki, mert nem nála van a mágikus forráskód.

(UPDATE: megvan az eset, lásd a cikk végén.)

***

Miért van ez? Miért kéne egyáltalán megvennie? Mi az a forráskód? Hogy is van ez?

Most megpróbálom ezt leírni nagyon egyszerűen, elnagyolva, laikusoknak.

A kód szó a programozásban a programozó által írt programkódot jelenti. Ez egy emberileg olvasható szöveges file, ami nem is csoda, hiszen ezt állítja elő a programozó, amikor írja a programot, azaz amikor programoz. És mint ilyen, persze változatható, ellenőrizhető, továbbfejleszthető, stb.

Ebből készül aztán az .exe file. Ennek a tartalma már emberileg nem értelmezhető (úgy mondjuk hogy bináris), ezt hatja végre a számítógépben a processzor, ezért ezt módosítani is gyakorlatilag lehetetlen.

Milyen telefont vegyek szerintetek? - UPDATED

Van most egy sárgászöld színű HTC Windows Phone 8X-em. A megjelenésekor, 2012 őszén még amennyire tudom kb. Windows Phone csúcstelefon-féleség volt. Én 2013 karácsonyára kaptam, használtan, de tökéletes állapotban.

Imádom benne a különc színét, a különc oprendszert, az emberi méretét (4,3"), a szép kijelzőt és az ingyenes offline világtérképet!!

De elment az idő. A lassan tönkremenő akksija egyre kevesebbet bír, egyre szűkebb az a 16GB tárhely, néha kicsit furán viselkedik a készülék, és hát a Win10 sem jár már hozzá. (Köszi M$!!!)

Ezért kéne helyette valami más, a karácsony is pont kapóra jönne, de az igazat megvallva még az irányt sem tudom :U

Szívesen kipróbálnám az Epült, marha jó telók az ájfónok, csak nem annyira, mint amennyit kérnek értük. (K**va drágák szerintem.)
Az Android valahogy azért nem vonz, mert mindenkinek olyan van. Igazából jó WP-snek lenni, nézni ahogy az emberek rácsodálkoznak, hogy "HTC-n Windows? Az meg hogy lehet? Ráhekkelted?" Szóval kicsit különc érzés, ami amúgy is rám vall :)) De persze nincs bajom az Androiddal, csak semmi extra. És offline világtérkép sincs benne :N
Igazából szívesen maradnék Windows Phone vonalon, de ennek a fejlesztésével gyakorlatilag leállt most a Microsoft, vagy legalábbis azt mondta, hogy 2016 nem a WP éve lesz, ami hát... minimum nem tudjuk, hogy mit is jelent.

Szélsőséges rangok - ötletelés

Azt hiszem, ezt most csak így ideteszem......

Milyen laptopot vegyek szerintetek?

Kelleni fog lassan egy új laptop.
2010 óta van egy Dell Studio 1555-ösöm, nagyon szeretem, de lassan eljár felette az idő. Most is épp elromlott :( Pár dolgot azonban megszerettem benne:

- laptophoz képest szerintem elég jó minőségű és erejű hangja van ("mélynyomó" is van benne), ezt jó volna, ha az utódai is megőriznék valamennyire
- szuper FHD kijelző; habár TN, de nagyon jónak érzem a saját referenciáim alapján, és azért én photoshopozok néhanapján
- nem ment tönkre a zsanér életének eddigi 6 éve alatt (azért mára már lazult)
- oldalt van a töltőnyílás, így ha kell, nyugodtan hátra lehet dönteni a gépet, nem kell óvni-védeni a tápcsatlakozót a kitöréstől

Amiben gondolkodom:
Használt Dell vagy ThinkPad üzleti kategóriája, esetleg valami igényesebb konzumer. (pl. Lenovo Y50-t vagy y510p -t nézegettem, de szóljatok, ha ezek nem az igényes konzumer kategória)

Pendrive-on Wear Leveling? SSD+USB3?

Régóta használatban van nálunk egy 2,5"-es PATA HDD egy PATA>USB átalakítós külső ház ölelésében: igen fontos adatokat, munkafájlokat hordoz nap mint nap. A minap tönkrement a régóta használt külső ház (de szerencsére a mai napig kapni még 2,5"-es pata>usb átalakítós házat!OMG), amely esemény hatására korszerűsítésre fog kerülni az egész napi-szintű-fájlhordozó megoldás.

Felmerül, hogy mivel legyen lecserélve a rendszer: HDD ismét, vagy SSD, vagy PENDRIVE?
Miközben ezen agyalunk (és a mérleg nyelve egyre inkább az SSD felé dől), felmerült bennem néhány érdekesnek tűnő kérdés.

1. Pendrive-ok és a Wear Leveling
Mivel ma már simán kapni a boltban 32-64-128 gigás pendrive-okat is, és ezek – akárcsak az SSD-k – szintén NAND lapkákra épülnek, egyre jogosabban merül fel a kérdés: vajon itt gondoskodik-e valamilyen eljárás a memóriacellák elhasználódásának kiegyenlítéséről? Mert ha a csettegős 1GB-os agyonhasznált darab megadja magát, akkor viszonylag könnyen rámondom, hogy egyebassza, kiszolgálta magát. De ha egy 64GB-os tenné holnapután ugyanezt, akkor már kevésbé lenne őszinte a mosolyom. Napersze, egy 64-esnek kb. 64-szeres az élettartama is – pláne, hogy egy 1gigásat vélhetően sokkal többször sikerült csurig tölteni, mint a 64-eset kell majd, bár itt nem tudom, van-e egyáltalán wear leveling. A kérdés az, gondolom, hogy milyen vezérlőkkel csinálják manapság a pendrive-okat.

Mi fán terem a LaTeX?

Bevezető: mi is ez a LaTeX

Gondolkoztál már azon, hogyan készül az igényes analízis vagy számítástudomány jegyzet? Tovább megyek: hogyan születhet meg akár már a nyomda előtt (nélkül) egy szedésileg is korrekt tudományos cikk vagy hivatalos levél? Esetleg szívtál már a Worddel, és felmerült benned, hogy a diplomamunkád megírásához majd valami hatékonyabb eszközt kellene keresned?

De még ha nem is, a LaTeX-ről (ejtsd: „lateh”) már csak azért is érdemes legalább egyszer olvasni, mert legtöbben itt műszaki emberek volnánk, és mint ilyenek, azért előfordulhat, hogy olyan minőségű munkát készülünk kiadni a kezeink közül, mely megérdemli az igényes kinézetet. (Pl. kézikönyv)

Rögtön az elején tisztázzuk a LaTeX szó kiejtése körüli félreértést! Bár ugyanúgy íródik, a LaTeX szó legutolsó betűje mégsem a latin ábécé nagy iksz betűje, hanem a nagy khí a görög ábécéből, így a szót erős h-val kell ejteni, kb. úgy, mint a technika szó esetében.

Hogyan készül egy avatar – speed painting videó

Mivel megígértem, ezért most örömmel mutatom be az első videót, mely megörökíti, hogyan is készül egy ilyen egyedi arckép:

Mivel a forráskép a legkevésbé sem volt rajzfilmszerű, de legalább elég nagy volt, ez most egy olyan eset, amikor teljesen újrarajzoltam az egészet. Ilyen azért viszonylag ritkán fordul elő. Főleg azért, mert ez nagyon sok idő – a videó eredetijének időtartama kb. 1:45 óra, tehát amit itt láttok, az majdnem 10x -es sebesség. :)

És ez még nem minden, hiszen azóta "természetesen" még módosult a kiskrapek, pl lefelejtettem oldalt a lógó csatot, a fejét kisebbre vettem, stb...

Tehát ha valaki nem tud mit kezdeni a sok szabadidejével, az jöjjön arcképgyárosnak! ;]