Hirdetés

P3 PC vs. iMacG3

Egy alaplap hibás iMacG3 gépbe építettem egy PC-deszkát úgy, hogy megmaradt a Maci eredeti háza, tápja és a monitor is.
A dolog úgy indult, hogy vettem egy iMac G3-ast, és kaptam hozzá egy hibásat alkatrésznek, jelképes összegért. Nem szeretem, ha csak úgy kihasználatlanul henteregnek nálam a cuccok, ezért kitaláltam, hogy PC-t varázsolok a rossz Maciból, fõ szempont a költséghatékonyság volt.
Sikerült szereznem egy Robo678N P3-as ipari PC-deszkát, ami ugyan hosszú, de nagyon keskeny, és megfelelt a célnak. A beépítés során kétszeresen is szerencsém volt, ugyanis a csatlakozók mindegyike elõlapi lett, éppen a régi CD-ROM helyére került, a processzor viszont így pontosan a Maci egy darab ventilátora alá, így egy még éppen beférõ passzív bordával megoldódott a hûtés is, és az északi híd is kapott egy jókora bordát.
Az integrált VGA csatija egy alaplapi tüskesorról indul, így a D-SUB aljzatot leszerelve a szabad végû kábeleket egy saját készítésû átalakító segítségével a házon belül tudtam a Maci monitorára kötni. Egyébként az integrált VGA is kellemes meglepi volt, ugyanis 32MB saját memóriája van.
A táp csatija sem volt jó, de mivel a Robo678N-nek csak egy molex-csati árama kell, ezt egy egyszerû sorkapoccsal hidaltam át.
A HDD-t a mûanyag fenéklemezre csavaroztam, így annak levételekor kényelmesen hozzáférhetõ, valamint a Maci ATA kábelével csatlakoztattam, ami csak 10-15 cm hosszú, így nem tekereg össze-vissza a házban.
Az iMac tápja hasonlít egy ATX-re a ki-bekapcsolás szempontjából, de mivel a hálózati áram alatt lévõ, de be nem kapcsolt táp vezérlõ vezetékein 5 voltot mértem, és ezt nem akartam az alaplap PWR ON/OFF tüskéire kötni, inkább kapott egy hagyományos kapcsolót, amit az iMac régi infra vevõjének a helyére szereltem be.
CD-ROM már nem fért a házba, de a két elõlapi USB-nek köszönhetõen szerintem nincs is rá olyan nagy szükség, hiszen pendrive segítségével megoldható a programok installálása. Ha esetlek az oprendszert újra kell húzni, akkor egyszerûen rá kell csatizni egy külsõ meghajtóval, mivel a lap képes USB-rõl is bootolni.
Van integrált 10/100 hálókártya is, tehát az internetnek sincs akadálya, szerintem pont ilyen alkalmazásra a legmegfelelõbb.
A PS/2 csatiból csak egy fért a lapra, ezért billentyûzet és egér együttes használatához egy Y-kábelre van szükség, így nem kell lefoglalni az USB kimeneteket.
A proci foglalatába egy Intel Pentium 933MHz-es került, és mivel BIOS-ból állítható az FSB, vagyis húzható a deszka(!), egy enyhe 137-re emelt FSB-vel 960MHz-en stabilan fut a cucc, 30-35 fokos hõmérséklet mellett.
HDD-nek egy Maxtor DiamondMax Plus 8-as került be, 40GB, 7200RPM, és szinte nincs hangja. Netezésre bõven jó.
A lap SDRAM-ot fogad, két slotja van, és 512 MB-ot tud kezelni, kapott is két 256-ost.
Ami még megoldásra vár, az a hangkártya, mert az nincs integrálva a deszkára. Ez lehet mondjuk USB-s, már 1-2ezer forintért kapható ilyen, de az igazán elegáns megoldás egy belsõ kártya lenne, a régi elõlapi kivezetések és hangszórók használatával. Erre már vannak tervek, de hagyományos PCI csati hiányában ez kicsit problémás lesz.
A költséghatékonyságról még annyit, hogy az alaplap kivételével minden más cuccom megvolt itthon az átépítéshez, így 5ezer forintból úsztam meg a dolgot. Tudom, volt már iMacG3 átépítés, ott viszont a teljes belsõt kicserélték, új táp, LCD, stb., csak a ház maradt meg, azt is kicsit szétvagdosták.. Az enyém annyiban más, hogy nálam az eredeti gép nagy része megmaradt, végülis csak egy "szívátültetést" csináltam, és bármikor visszaszerelhető bele az eredeti cucc.
P3-ashoz képest nagyon gyors kis gép, és a VGA is elég jól szalad, ha lesz hangkártya, régebbi játékok is használhatók lesznek.
Ez volt az elsõ átépítésem, hasonló beavatkozásra vár egy még régebbi Compaq Presario CDS 522, az is egy hasonló "egybegép/monitor" kombó. Kérdésekre szívesen válaszolok, építő jellegű kritika pedig kötelező...:)