Hirdetés

Költözés

Netre költözöm

Bájtokba bujtatom történeteim:
felbútolt születésem,
fájlokba csomagolt arcaim,
bitről bitre visszanyerhető szerelmeim,
archiválási hiba miatt
visszaállíthatatlan ifjúságom,
RAR jajok , JAR zajok,
algoritmusokkal alakított hangjaim,
veszteségmentesen tömörített életem,
veszteségesen tömörített tetteim,
virtuális bankkártyára kódolt vagyonom
fatális hiba döntéseim,
az operációs rendszer saját védelmében
nem futtatható programjaim,
blogokra bontott receptjeim,
csetekbe csent elveim,
önrendszergazdai jogosultságaim,
és egy törölhető C meghajtót.

nyolc év

Több, mint nyolc éve írtam utoljára ide, és 14 éve vagyok ph tag. Vagy olvasom a ph-át. Nagyon megy ez a rohadt idő.

Noninoninoninoninoni

Ez az írás nem a rendőrökről szól. Mégcsak a rendőrautókról sem.
Nem is beszélve a tűzoltó és katasztrófavédelmi járművekről. Sőt a mentőautókat is hanyagolni fogom.


Ez az írás egy pda-vá alakított pna – ról szól, illetve a rá telepíthető geokaching programról a NoniGps –ről.
Előző írásaimban már leírtam a mio 710 pna megvásárlásának és „feltörésének” történetét. Azok számára, akik nem olvasták, röviden összefoglalom: egy cég alkalmazottjaként a delikvens vásárolt egy mio 710 –et, majd rövid töprengés után átalakította pda –vá, hogy geoláda-keresésre alkalmassá tegye.
Mint minden jó tanuló, delikvensünk is regisztrált a megfelelő honlapon, letöltötte az ott ajánlott programot a Russát. Sajnos telepítéskor rá kellett jönnie, hogy törés ide, törés oda, a pna oprendszerén a Russa nem fut.
Így aztán hosszú sóhajtozások és tartós káromkodások következtek, mígnem egy szép, napos áprilisi napon delikvensünk rá talált arra, amit keresett: egy jó színvonalon kivitelezett, ingyenes geocaching programra ami fut a win CE 4.2 operációs rendszeren.
A program eredeti nyelve valamint a vele foglakozó fórumok nagy része francia, szerencsére a szerző már több fejlesztési verziót is kiadott angol nyelven.
A legutóbbi jól működő verzió letölthető innen: http://aeguerre.free.fr/Public/PocketPC/NoniGPSPlot/download.php

A programnak van exe telepítős változata is, vagy használható a CAB kiterjesztésű állomány is a pna –ról elindítva. Gyakorlatilag alkalmazható, sőt más okokból ajánlott is telepítő segédprogram használata, ilyen pl. a Unlock-C310x-V2 program.


[kép]


[kép]


A programot elindítva a legfontosabb konfigurálások után s a létező és fogható műholdakat aktiválva egy két részre osztott képernyőt látunk, az alsó részben aktuális koordinátánk, a felső részben pedig a keresendő pontok (és a pontokhoz vezető irány) láthatóak. A képernyő jobb oldalán választható ki a munkaablak típusa (csak a pontok, nagyítás, vezető irány stb). Persze általában nem ötméteres skálában szokás keresni, bár hímneműeknél előfordul.


[kép]


A program számtalan beállítási lehetőséget biztosít, többek között ozimap (map + jpg) kiterjesztésű vagy ugyanebben a formátumban a Gugliföld nevezetű programból importált térképek használatát is lehetővé teszi .

A közelben lévő pontokra hangjelzéssel is figyelmeztet, bár amikor először szólalt meg a tartóban a hajókürt, majdnem leestem a kerékpárról.
Természetesen útvonaltrackek is készíthetők és menthetők el, ahol beállíthatjuk például a mintavételezési távolságot, amit tudósok szerint 4 méterre érdemes állítani. Ez például a lakásom és a munkahelyem közötti kerékpáros útvonal (az a halványzöld vonal):


[kép]

Sajnos gugliéknál Magyarország még eléggé ''részlettelen''.

Nos ízelítőnek ennyi talán elég, a programot jószívvel ajánlom mindenkinek, igaz én idő hiányában eddig csak két geoládát találtam meg, egy könnyűt, meg egy haldoklót, de állíthatom, a program nagy segítségemre volt. A program „fizetős” verziója 5 euro, amivel további fontos funkciók aktiválhatók, szerintem ez olyan minimális támogatás, amit a program fejlesztője megérdemel.

Linkek:
1) [link]
2) [link]
3) [link]
Lassan a saját oldalamon is [link]elkezdem kitárgyalni ezt a témát.

PNA –ból PDA

Figyelem! Minden itt leírt lépést csak saját felelősségedre tehetsz meg. Az írásban szereplő pna típusa Mio 710, a leírt lépések egy része alkalmazható más eszközökön is, esetleg néhány eleme módosítandó. Az írás a Morkins Mio Digiwalker honlap alapján készült.

Miután megismerhettük Jean keserveit Nicole nevű kedvesével egy PNA megvásárlása után, lássuk valóban mire is vállalkozott, amikor pdaként akarta alkalmazni.

1) Pozitívumok. Bővítőkártya. Kitűnő útvonaltervező eszköz, hozzá Európa térképek, így most már nyugodtan mehetünk Bécsbe Pestről, biztosan nem fogunk eltévedni. Ezen kívül telefonos kihangosító is, ami mindig jó, ha a rendőr rákérdez, valamint mp3 lejátszóval és képnézegető funkciókkal is felékszerezték a műszert.
A térképek frissítése szinte teljesen automatikus, minőségük jó, bár részletességük országonként változó – lengyel barátaim általában sürgősen keresnek, valami ottani térképprogramot. A hardverről általánosan jó véleményük van a felhasználóknak, szakembereknek. Az eszközzel gyakran egyéves garanciát kapunk a hazai kereskedőknél, de jó ha tudjuk: két éves jótállás jár hozzá Európában.
2) Negatívumok: Nincs telepített film lejátszó program, az operációs rendszer elérése nehézkes, maga az operációs rendszer is eléggé szegényes. A pda -ra jellemző kitűnő ingyenes programok használatához „fel kell törni” az eszközt, és akkor sem biztos, hogy minden program működni fog, különösen, hogy ez nem egy teljes operációs rendszer. A két leggyakrabban hiányzó, vagy hiányos rendszerprogram a aygshell.dll és a gx.dll egyébként.

A Mio 710 –hez legelső lépésként fel kell telepítenünk számítógépünkre minden segédprogramot, amit a gyártótól kaptunk. Így tudunk kapcsolatot teremteni a gépünk és a mini usb –én lógó pna között, a Mio Transfer nevű program segítségével. (Ez a program azonban csak néhány könyvtár elérését teszi lehetővé a kütyün, így minden jóízlésű pna cracker azonnal lecseréli.)
Telepítés után cseréljük le a számítógépünkre feltelepült transfer.exe fájlt az itt található ([link]) mio transfer hack nevű módosított programra. (Amit egyébként át kell nevezni tarnsfer.exe –re.) Voila! Végre mindent látunk a pna -n. Például a belehelyezett SD kártyánkat is. (Később persze nem sokszor fogjuk használni a programot, főleg miután feltelepítettük az ActyveSync -et.) Ezután látogassunk el a [link]honlapra. Itt több lehetőséget is olvashatunk a pna módosítására, én (a későbbiek miatt is) az 1. módszert javasolom. Ehhez szükségünk lesz két fájlra, a SkinCngr_V114.zip és a Unlock-C310x-V2.CAB nevűekre.
A honlapon leírtak szerint hozzuk létre a megfelelő könyvtárakat, másoljuk fel a programokat:

• ''Skins'' mappa létrehozása az sd kártya gyökérkönyvtárában és az esetleges, akár általunk készített zippelt skinek felmásolása;
• ''Unlock'' mappa létrehozása az sd kártya gyökérkönyvtárában és az ''Unlock-C310x-Vx.cab'' fájl felmásolása;
• SkinCngr_V114.zip fájl kicsomagolása, majd tartalmának felmásolása az sd kártya gyökérkönyvtárába;
• ''Apps\CABs\'' mappa létrehozása és a CAB files felmásolása. – Ide másolhatunk fel majd különböző hasznos programokat, amiket a segédprogramunkkal telepíthetünk is.

Mostmár csak el kell érnünk a mioban eldugott operációs rendszert. Ehhez indítsunk egy szoftresetet, majd a pna újraindulásakor tartsuk benyomva két középső nyomógombját.
Így az win operációs rendszer indul el. Ekkor a fájlkezelővel megkeressük a bővítőkártyára felmásolt fájlokat. A bővítőkártya gyökerében lévő SkinCngr_Vxxxx.exe nevű progit nevezzük át C710auto.exe –re.
Ez azért jó, mert ekkor egy hard reset után is ez a programunk fog automatikusan elindulni. A program kézi elindítása után a párbeszédablakban kattintsunk az unlock gombra. Adjuk ki a megfelelő parancsokat és kész is vagyunk.
Van egy majdnem teljes értékű pédéánk.

Echte PNA és a geokessing

Nicole és Jean egy 13. kerületi másfélszobás lakás foglyai voltak a Juhász Gyula utcában.
Az egyszobában Jean asztali gépe állt a dolgozóasztalon, egyébként core duo 1.7-es, a félszobában meg Nicole laptopja, 1.7 PentiumM, IBM R51 csak a miheztartás végett.
Éltek is szépen és békésen, a gigabyte routerük WPA titkosítással, adsl eléréssel szolgálta őket rendjén, amikor egy nap Jean a félszobában átölelte Nicolet, és a fülébe suttogta bele , mint szerelemes hímgerle:
- Jutalmat kaptam a cégtől. -
(* Itt a levegő láthatóan megállt, Nicole előtt amerikai és délamerikai turistautak látványa száguldott át, amihez tudni kell, hogy Jean egy amerikai - equadori multinacionális cég budapesti alkalmazottja volt.)
De nem. A jutalom abból állt, hogy Jean vásárolhatott bármilyen kütyüt a cég számlájára. A probléma önmagában is jelentős volt, mert a cég rábízta Jeanra, hogy mit vesz. Így neki magának kellett tudnia eldönteni, hogy milyen eszközt és mennyiért vásárol meg, és hogy az tetszeni fog-e a főnökének és azon keresztül a multinak, vagy sem.
- Te Nicole, én veszek egy dzsípíeszt.
- Na jó, de szükséged van rá? Vegyél inlább ramot a laptopba. Mormogta Nicole.
- De nem lehet. – sóhajtott fel Jean. – Kütyüt lehet csak.
- Azt veszel amit akarsz.- fordult sértődötten Nicole a laptop felé.
- Akkor ma sem lesz szex? - Sóhajtott megkönnyebbülve Jean, miközben kinézett az ablakon. Ahogy mindig, most is a szemközti ház mocskos ablakait nézte, kicsit reménykedve, hátha Hitchcock egyik figurája elevenedik meg valamelyik ablak mögött. De ahogy eddig, most sem történt semmi érdemleges.
- Na jó, akkor legyen kütyü, de pontosan mi ? -
A kérdés megfüggeszkedett levegőben, mint valami betonra keményítőzött cápaing. Kütyü. Aha. Na jó, de lehetne valami értelmeset?

Jean kétnapi keresgélés után belenyugodott a visszafordíthatatlanba: Csak és kizárólag egy fajta kézi herkentyű lehet hasznos és elengedhetetlen, csak egyfajta kézi berendezés nélkül elképzelhetetlen egy férfi élete a XXI. század elején, és ez a GPS.
Igen! Világosodott meg Jean elméje. Egy modern, kreatív ember nem lehet meg GPS nélkül. Ez egyfajta státuszszinbólum, gondolhatta volna, ha élt volna a magyar szocializmusban. De mivel nem élt, ezt a fogamat nem is ismerte. Így nem is tudta rendesen körülírni, hogy miért érzett ellenálhatalan vágyat egy GPS után.
-Nicole döntöttem! Veszek az pédéát! Az mindenre jó, veszek hozzá Európa térképet, és didzsi hawaj lesz a nyáron, mikor Görögországba utazunk! - Lelkendezett.
-Jean, te egyszerűen csak primitív hülye vagy- kommentálta Nicole.
- Vegyél inkább pna -t, az felpénzből meg van, és még a térképeket is megkapod ingyen!
És mivel Jean már nem akarta tovább ráncigálni a kettejük között feszülő harci kötelet hát belement.
*
Másnap Jean boldogan állított be egy Mio 710-es pna-val.
- Itt van! Megvettem! E! - fakította a sikerélményt.
- Minek vetted ezt a szart? - Lombozta le Jean lelkesedését Nicole 110 %-os hatékonysággal.
- Éppen elég lett volna egy 510-es is.- Szúrta virtuális tökön.
- Az éppen ugyezt tudja, éppen ugyanennyi térkép van rajta, fél áron!

- De ha ezt meghekkelem, akkor sokkal jobb lesz. Verte keresztbe a vitát Jean. - _És meg is fogom hekkelni. És akkor majd mehetünk geokesselni! Végre! Ki a szabadba, vidékre, az erdőkbe! Itt az ideje a sportos életnek, vége a nagyvárosi tunya henyélésnek! Ládák, travel bugok, miegymás!


És mivel az ölet szép volt és jó,hát lett. Jean három hétig bújta a netet, olvasta a kínai, spanyol és nyenyere honlapokat míg kimondatott a verdikt. A PNA nem PDA és csak egy megfelelő program van hozzájuk a kesselésre és trekkelésre, ez pedig a NoniGps nevű program.
De erről majd a legközelebbi írásban számolok be.

Itt a 2007. év legelső portálszerkesztője magyarul

Végre.
Kinok kínja után a fordító elégedetten dől hátra karosszékében, derűs szemmel fordul munkatársához az IBM R51e tipusú humaniodhoz.
''A mű kész, az alkotó pihen..''
Több száz, több ezer sornyi forráskód után, beégett retinahártyával, vörös duzzadt szemekkel de boldogan.
(Ez persze csak költői túlzás, mert a kódok nagy része nem változott, az előző verzióhoz képest)
Akkor most telepítsünk magyarul gondolja és bőszen leüti az entert. És bakker! A monitoron mindenfelé php hibaüzenetek.
Hát ez van, gondolja szomorkásan a fordító. Mindig ez szok lenni. Nem csak nem tudok gépelni, de gyakran el is ütöm a karaktereket.


A fordító javít. Ezt utálja a leginkább. De ha kell hát kell.

Azért csak elkészült a fordítás a 4.01 verziószámú extreme-fusion - hoz.
Itt megtalálható: [link]

Itt az új Extreme - fusion verzió

Megjelent az Extreme - fusion php alapú portálszerkesztő legújab verziója.
Keresztül szenvedtem magam egy ujabb nyelvi fájl fordításon. A fájlok néhol logikusan változtak, néhol azonban nem és ez eléggé idegesítő volt. Ugyhogy magyar nyelven is lehet nyomulni.
Azért a dolog még koránt sincs kész, a kiegészítő (kiterjesztések, extra modok) fordítása még hátra van, de mostmár rövidesen ezt is elvégzem.

A php - fusion és az extreme fusion

A php fusion egy php alapú tartalomszerkesztő, mely az első öt legnépszerűbb között van.
Magyarországon néhány honlap már évek óta egy régebbi verziójával készült. Mára azonban a legújabb fejlesztéseknek is köszönhetően egyre több dinamikus jön létre a segítségével.

Szerteszét Európában már több, különböző mutációja létezik, amivel a php alapú szerkesztők szokásos sorsát viszi. Magyarországon két nagyobb gyüjtő portál foglalkozik vele. Az egyik a hivatalos support, a másik az extreme- fusion honlapja, amit én tartok fennt.

Az extreme fusion lengyel barátaink fejlesztése, kis mérete, egyszerű telepíthetősége, tetszetős kiegészítő szolgáltatásai miatt méltán népszerű.

Az extreme - fusion közöségnek még csak mintegy kétszáz tagja van, de a tagság létszáma folyamatosan nő. Reméljük, hogy nem is hosszú idő múlva az első, legkedveltebb tartalomszerkesztő leszünk.

Magyarországi címek: [link] és [link]