Hirdetés

Tesco2D CREE XP-E elemlámpa ismertető

Bevezetés, csomagolás

Teszkós, olcsó, használható. Mi kell még? Na jó, ennyire azért talán nem fenékig tejföl a helyzet...

...de a hibák ellenére egészen jó vétel. És hogy miért? Az alábbi bemutatóból kiderül.

Az előző bemutatómban az Olight i3-as elemlámpáról olvashattatok. Annak a cikknek az elejére - az i3-as szempontjából irreleváns, de úgy vélem, mégis hasznos - pár soros kis bevezetőt fabrikáltam, mely a LED-ek fejlődéstörténetét mutatta be röviden, konyhanyelven. Ettől a jó szokásomtól nem szeretnék eltérni, ezt az ismertetőt is egy pár soros kis eszmefuttatással nyitom.

Sokakban felvetődött már a kérdés: mire jó úgy igazán az elemlámpa? Nos, ha abból a mondásból indulunk ki, hogy "a számok nem hazudnak", és hogy Magyarország - legjobb tudomásom szerint - az északi félgömb "közepén" található, életünk alig kevesebb mint felét sötétben töltjük. Ez különösen a téli, hosszabb éjszakákon szembetűnő, amikor már délután 4 óra környékén elkezd sötétedni. Jellemzően ilyenkor még nem fekszünk le, különböző dolgainkkal foglalatoskodunk.

Olight i3 "AAA" elemlámpa ismertető

Bevezetés, csomagolás

Napjainkban lélegzetelállítóan gyorsan fejlődik a "Light Emitting Diode" technológia, rövidebb nevén LED, vagy - ha úgy tetszik - magyarul fénykibocsátó dióda. Az első, látható fénysugárzási tartományban működő LED-et egy Nick Holonyak nevű úriember fejlesztette ki 1962-ben.
Ettől az időponttól számítva egészen 1994-ig kellett várnunk ahhoz, hogy a LED-technológia elérje azt a fejlettségi szintet, ahol már komolyan el lehet azon gondolkodni, hogy kiváltsuk vele a hagyományos elemlámpaizzóinkat. Ekkor jelent meg ugyanis az első nagy fényerejű (6800 kelvin színhőmérsékletű, mely tónusában közelebb állt a kék színhez, mint a manapság elterjedt meleg fehér LED-ek színe) fénykibocsátó dióda a Nichia nevű - egyébként a mai napig működő - cégtől.

Ahhoz, hogy eljussunk az átlagemberek számára is alternatívát nyújtó, olcsóbb árfekvésű LED-del szerelt elemlámpákig, egészen az ezredfordulóig kellett várnunk. Ekkor álltak át a nagyobb, LED világítástechnikával foglalkozó cégek szilícium-wafer használatára a korábbi, több nagyságrenddel költségesebb, mesterséges zafíralapú waferről.