2024. június 29., szombat

Gyorskeresés

ADHS

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

A figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar (attention deficit hyperactivity disorder, ADHD) neurológiai természetű veleszületett vagy fejlődési rendellenesség, melynek vezető tünete a figyelemzavar, kísérő tünetei a hiperaktivitás, feledékenység és a gyenge impulzuskontroll.

A címben szereplő diagnózist kaptam kézbe egy-két hónapja. Hirtelen sokminden értelmet nyert, de kezdjük inkább az elején.

Nem hibáztatom sem a magyar egészségügyet, sem a szüleimet, hogy nem derült ki hamarabb a diagnózis. Azért sem, mert egy tipikus jól maszkoló páciens vagyok, magas intelligenciával. Ugyan nem éreztem magam jól a bőrömben viszonylag gyakran és viszonylag hosszú itávokon, azt hittem, hogy ez a normális. Az intelligencia és a fegyelem, amit a szüleimtől eltanultam, egy nagyon stresszes, de annál hatékonyabb csomagot adtak ahhoz, hogy funkcionáljak az iskolai életben. Így az egyetemen sem esett nehezemre magam átverekedni.

A szervezés vált már elég korán egy fajta drogommá: 8 évesen már rendes felnőtt határidőnaplóval toltam, nem ám ilyen gagyi leckefüzettel. Mindent felírtam, legyen az szabadidős elfoglaltság vagy iskolai feladat, PC játék aznapra, vagy a pénztárcám tartalma. Az egyértelmű és világos célok ("Tanuljál fiam, mert csak az a dolgod...") érdekében könnyű volt még egyetemista fejjel is a szociális élet elsorvasztása, távolságtartás attól a hatalmas és izgalmas kavalkádtól, ami egyébként az életszakaszt jellemzi. (Utólag esett le, hogy D-vel maradni 8 éven keresztül egy kapcsolatban ugyanennek a defenzív mechanizmusnak a része volt) Apukám pesszimizmusából is ragadt rám valami, ami tovább erősítette a maszkolást. Könnyen kezdtem bele ezer új dologba, de a pesszimizmus dorombolt ("Úgy sem lesz ebből semmi, nincsen semmi értelme"), és ezzel még azelőtt eltávolította a dolgokat, hogy azok megzavarhatták volna a "menetelést a kőbe vésett pályán".

Most, hogy nincs iskola és egyetem, hanem munkáltató van, sokminden változott. Szabad kezem van ezer projekt felett, saját iroda, és nyugalom. Olyan életet élek, hogy képtelenségnek érzem azt, hogy boldogtalanul bukdácsolok a napok között. Mindig csinálok valamit, de semmi sem sikerül (ez hála az égnek, a munkában nem igaz). A korábbi, energiabombaként berobbanó izgalmas és új projektek elfogynak, újak már nem visznek magukkal úgy.

Elérkeztem oda, hogy külső kényszerek híján el kellene döntenem, mi az igazán fontos nekem az életben.

Ez nehéz. Főleg azért, mert a maszkolás és a mindennapi működés eddig nagyon erősen megkívánták, hogy képes legyek elnyomni magamban érzelmeket, amíg "elül a veszély". Ez ahhoz vezetett, hogy a saját érzelmeimmel gyakorlatilag nem tartom a kapcsolatot. Ez lassan változik, de nem könnyű: mivel csak fegyelmezni tudom magamat, ezért nagyon könnyen kerülök negatív gondolati spirálba. Ez úgy néz ki, hogy hazaérek a munkából, végiggondolom, hogy mit szeretnék csinálni, majd nem csinálom. Utána pedig utálom magam érte, ami tovább csökkenti a motivációmat. Sokszor elviselhetetlen kilátástalanságba torkollik a dolog, néha azonban sikerül kitörni és "csak egy kicsit" haladni valamivel. Néha jön az elégedettség a végén, néha azonban ez is elmarad.

Főleg hosszabb projekteket nehéz átvinni az elejétől a végéig. Vagy készségeket tanulni, amiben egyébként sokszor tényleg ígéretes vagyok. A magas intelligencia ebben sem segít: folyamatosan azt az érzést táplálja belém, hogy "komoly" dolgokra lehetnék képes, ha csak a figyelmemet és a motivációmat jobban irányítanám. Ez tovább növeli a bűntudatot, változtatva az ujjaim közt elfolyó it keserű, maró, égető érzéssé.

Pszichoterápia indul 3...2...1...

A közelben (Glauchau) kifogtam egy terapeutát, akinek az ADHS viselkedésterápiás kezelése a specialitása. Az első két-három alkalmon vagyunk eddig túl. Sajnos még nem tartunk a tényleges intervenciónál, de a terapeuta reakciói reménnyel töltenek el. Kiderült, hogy számos dolog, amit megvetettem magamban, vagy levetni próbáltam az évek során, konkrétan bizonyítottan segítenek a működésem szabályozásában és fenntartásában. Ő az első ember, aki előtt azt érzem, hogy nem kell magamat szégyellnem vagy megvetnem azért, aki vagyok.

Kíváncsi vagyok, belefutott-e valaki akár saját, vagy akár családtagok esetén hasonlóba, illetve ha igen, milyen megküzdési stratégiák alakultak eddig ki. Vacakul érzem magam a bőrömben néhány hónapja, és úgy érzem, hogy velem egy cipőben járókkal beszélni, illetve az ő történetüket olvasni jelentősen lendítene rajtam.Menet közben legalább már addig eljutottam, hogy nem a mindenkori partnerem a felelős ezért az állapotért és érzésért...

Hozzászólások

(#1) bkercso


bkercso
nagyúr

De jó írás! :R

Elérkeztem oda, hogy külső kényszerek híján el kellene döntenem, mi az igazán fontos nekem az életben.
Ez az életközepi szakasz velejárója/feladata. Ha erre nem találsz utat, akkor ~válság lesz belőle, különben meg személyiségfejlődés.

végiggondolom, hogy mit szeretnék csinálni, majd nem csinálom
Egyszer egy keleti bölcs azt mondta, hogy az elvárások nem az emberi kapcsolatokba valók. (Beleértve a magaddal való kapcsolatot is!) Nyilván azért mondta, mert a nyugati kultúrában még a kisgyerekekhez is elvárásokon keresztül közeledünk - ami óriási terhet ró az ember lelkére.
Ja meg azt is mondta, hogy az elme nem arra való, hogy magunkat bántsuk a gondolatainkkal és érzelmeinkkel. Szomorú, hogy ezeket felnőttként hallom először, de legalább hallom. (Persze az iskolában én is minden lényegtelent megtanultam ötösre-négyesre, amit mondtak.....)

Az életmódunk nagyon elszakadt attól, amire kialakultunk. Nem érintkezünk a földdel napi szinten, nem járunk mezítláb, nem ázunk meg az esőben, nem mártózunk hideg vízben, nem alszunk a földön fekve, nem tartózkodunk tűz mellett - és mindez a szervezet egyensúlyait megborítja, ami kihat a gondolat- és érzelemvilágra. Meg persze a táplálkozás: termékeket eszünk (feldolgozott élelmiszereket, amiket hetekkel korábban hőkezeltek), nem ételt.

ADHD-ra kifejezetten jó módszer az indiaiaknál, hogy a gyerekeket (felnőtteket) 1-2 héten át napi ~1 órán keresztül tábortűz vagy kandalló mellett tartják. Nem kell semmit csinálni vagy gondolni. Az esetek >80%-ában végleg megoldja a dolgot! Alternatíva, ha olajlámpa mellett alszol napi szinten, hónapokon át (akár végleg, még jobb).
És persze a fent felsorolt dolgok. Több ezer éves kultúrában nem a rácsodálkozás meg a lehúzás megy ezzel kapcsolatban.
Overcoming Attention Deficiency - ADD & ADHD | Sadhguru

A közelben (Glauchau) kifogtam egy terapeutát
Ez elég ritka dolog; nagy a túlkereslet. :C

[ Szerkesztve ]

Oh yeah!

(#2) bkercso válasza bkercso (#1) üzenetére


bkercso
nagyúr

Rosszat linkeltem, ez az: Natural Cure For A.D.D In Children

[ Szerkesztve ]

Oh yeah!

(#3) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

" Ez úgy néz ki, hogy hazaérek a munkából, végiggondolom, hogy mit szeretnék csinálni, majd nem csinálom. "
Ez sima fáradtság is. Nekem is vannak hatékony napok, amikor tényleg van kedvem, és tolom a fusit (ld. még Logout), de néha hazajövök, nézek ki a fejemből, és rájövök, hogy alvás, utána már neki se kell állni semminek.

Amúgy a hosszabb projekteknek az a baja, hogy nem lehet végigtolni, hanem közben ötezren keresnek, beesik valami sürgős tennivaló, stb. Úgy meg nem lehet, hogy folyamatosan macerálják az embert. (A kupis, szétszórt zseni sztereotípiában ez is benne lehet, hogy az ember egy valamivel foglalkozik, akkor nem az lesz az érdekes, hogy hogy néz ki a lakás.)

Illetve a másik, hogy a "régen nem voltak ilyenek" mit takar : régebben nem foglalkozott senki azzal, hogy a gyerekeknek mi baja van - hány ember szenvedhetett csendben hasonló mentális zavaroktól?

Néha szintén demotiváló, hogy körbenéz az ember, és vagy mindenki fél kézzel old meg olyan problémákat, amivel küzdesz hónapokig, vagy a másik véglet, hogy minden fogalmatlanokkal van tele körülötted.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#4) Geri Bátyó


Geri Bátyó
őstag

Agyaltam egy darabig, hogy írjak, vagy sem, mert úgy tűnik, elfogadtad, hogy "beteg" vagy. Pedig ez nem biztos, hogy így van.
Van egy elfogadott norma, aminek te nem felelsz meg, de ez egyáltalán nem biztos, hogy betegség.
Én sem vagyok átlagos, de sok időbe telt, mire erre rájöttem, mert mindig az elvárásoknak próbáltam megfelelni. A legtöbb problémám pont ebből származott és mióta leszarom az elvárásokat, sokkal kiegyensúlyozottabb vagyok, csak sajnos 40 év kárait nehéz levetni. Talán nem is fogom tudni soha.

Több dologban sem felelek meg az elvárásoknak, de a legfontosabb az, hogy "remetegéneket" kaptam. Majdnem 40 voltam, mikor jóanyám elmesélte, hogy már kisgyerekként sem kellett velem foglalkozni. Lerakott valahová egy játékkal és én teljesen jól elvoltam anélkül, hogy valaki állandóan abajgatna. Azért kellett rámnézni, mert ha eluntam magam, akkor elindultam valami új dolgot keresni.
Persze aztán jöttek az elvárások, hogy be kell illeszkedni, megy legyen sok barátod és még a vallásos neveltetés is nehezítette az életemet. Nem azt mondom, hogy nem vagyok el az emberekkel, mert elvagyok, sőt, egész jófej is tudok lenni, de nem igénylem a társaságot.
Nyilván ez a párkapcsolatokban sem néz ki jól, mert nekem konkrétan szükségem van arra, hogy egyedül legyek. Na, ezt persze kevesen viselik jól. Ehhez képest voltam nős 8 évig, de szerencsére gyerek nem lett. Persze ez is elvárás lett volna, de rajtam kívülálló okok miatt nem lett. Pedig tök jól elvagyok a gyerekekkel. Mondjuk fél órát. Havonta. Minden esetre úgy kb. 7 éve eldöntöttem, hogy nekem tök jó lesz az agglegényélet és ezzel egy hatalmas teher esett le a vállamról. Szerencsére mostanra már nem is piszkál ezzel senki.

Mindent összevetve, nem érzem, hogy ez valami betegség, vagy rendellenesség lenne, pedig 40 évig ennek az életmódnak az ellenkezőjét akarták belémverni. Volt is bajom ebből bőven. Ráadásul, ha nagyon akarom, akkor meg is tudom nevezni, hogy "milyen pszichés problémától szenvedek": szociofóbia.
Szóval ez most egy betegség, pedig régen kifejezetten tisztelték a remetéket.

"Ki a büdös istennyila vagy te bohócképű!?" SzŐr Geri, birodalmi poéta és főszakács (:L topic)

(#5) Hieronymus válasza Geri Bátyó (#4) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Nem betegség. Rendellenesség.

A kettő messze nem azonos. A betegséget lehet gyógyítani vagy belehal a beteg, Az ADHS esetében nincs királyi megoldás. Egy operációval nem lehet kezelni és bele sem lehet halni.

Einstein, állítólag enyhe autista volt. Ez biztosította számára, hogy egy problémával korlátlan ideig tudjon foglalkozni.
Szóval. Ezek az átlagostól eltérő viselkedések és nem betegségek, előnyt is jelenthetnek. Ehhez meg kell ismernie az adott személynek a saját viselkedési zavarát. És utat kell találni a lehetséges előny felismeréséhez és felhasználáshoz.
Erről szól a bejegyzés és nem a devianciáról. (Remélem.)

Minden ember egyformán normális, csak egy kicsit másként.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#6) bkercso válasza Hieronymus (#5) üzenetére


bkercso
nagyúr

Erről szól a bejegyzés és nem a devianciáról. (Remélem.)
Ha terápiázik, akkor nem biztos.
Kíváncsi vagyok amúgy, mit mondhatnak ott ezzel kapcsolatban, mert ha azt, amit mi itt a fórumon, abból nem lehet megélni.

Oh yeah!

(#7) Hieronymus válasza bkercso (#6) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Ááaaaá.
A terápia lehet útmutatás a helyzet kezeléséhez.
Ennek két értelmezése lehet.
A pozitív megközelítés. Találjuk ki közösen, hogyan lehet előnyt kovácsolni a helyzetből.
A negatív meghatározást iinkább nem erőltetem.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#8) bkercso válasza Hieronymus (#7) üzenetére


bkercso
nagyúr

True. :R
Rosszul állok hozzá...

Oh yeah!

(#9) tDr1v3r


tDr1v3r
veterán

Üdv a klubban.

ADHD diagnosztikám van november közepe óta, azóta Bitinex-et szedek és... totál más lettem tőle, jó értelemben. Szerintem én azóta lettem igazán kreatív és elismert.

[ Szerkesztve ]

disznóvágás, nepotizmus, pálinkagőzös hedonizmus | intelhüttö (c) Tirexi, szívünkben őrzünk örökre <3

(#10) TheLázs


TheLázs
csendes tag
LOGOUT blog (1)

Köszönöm a hozzászólásokat, megpróbálok mindenkinek válaszolni:

bkercso

A mindfulness hatásossága bizonyított ADHD esetén. Viszont tartós javulást elérni érdemben csak korai kezeléssel lehet elérni ismereteim szerint. (A stimuláns szerek is így működnek igazán: a fiatal agy "megszokja" a helyes működést, ami utána a stimulánsok későbbi elhagyásával sem szűnik meg. Felnőtteknél pedig tartós szedés, elhagyás esetén jóval kevesebb a maradó javulás, ha van egyáltalán.)

bkercso, Geri Bátyó, Hieronymus

Osztom a nézetet, miszerint ez csupán neurodiverzitás és nem pedig betegség. Egy vadászó-gyűjtögető életmódot folytató törzsnél az ADHS/ADHD egy nagyon előnyös tulajdonság. A hiperaktív természete tesz arról, hogy felfedezzünk, keressünk, kutassunk valami újabb táplálékforrás után, a megelégedetten ledőlés helyett.

A figyelmünk kontrolljában jelentkező hiányosság pedig egy "alulszűrt" állapothoz vezet, ahol konkrétan nem tudunk minden stimulusra reagálni, nem tudjuk ezek prioritási sorrendjét jól, csípőből belőni, mint a neurotipikus emberek. Cserébe viszont olyan részleteket és apróságokat is felveszünk a környezetünkből, ami mások figyelmét könnyen elkerülné.

Természetesen a nyugis, hétköznapi életben a 21. században sokszor teljesen más természetű kihívások elé vagyunk állítva, aminek ilyen atipikus működéssel nehezebb megfelelni.

Geri Bátyó

Látom, hogy hogy hat ki a kapcsolataimra. A remeteséget próbáltam, de nem tudtam az állapotba belelazulni, úgy érzem, hogy nem nekem való.

A kapcsolatra való kihatása valahogy a következő logikai sorrend szerint alakul nálam:

Minden testi és mentális szükségletemre nagyon oda kell figyelnem, mert különben a képesség, hogy a figyelmemet összpontosítsam, elillan. Enélkül a képesség nélkül pedig partra vetett hal vagyok.

-> Az élet szép, minden szükséglet rendben, de kicsit összetorlódnak a dolgok
-> Általában az égető dolgokat sikerül kipipálni
-> Nem jut elég idő az emberi kapcsolatokat ápolni
-> A szükségletek rovására sikerül időt nyerni az elhanyagolt kapcsolat ápolására
-> A szükségletek elhanyagolásával kevesebbre vagyok képes
-> Több égő házat kell egyszerre oltani
-> A sok égő ház minden elől elviszi az időt és energiát, a szükségletek nagyobb mértékben kerülnek elhanyagolásra
-> A kapcsolatok ezt mégjobban megsínylik
...

Ilyenkor leesik, hogy nem felel senki az én nyomoromért, és nem az a megoldás, hogy kidobáljam az életemből azokat, akikkel amúgy elvagyok egy-két aprócska súrlódási pontot leszámítva, ami valószínűeg minden kapcsolat velejárója lenne. Egy párszor már előfordult, hogy szakításig ment az ördögi kör. Ilyenkor pedig csak arra van szükségem, hogy egy darabig "azt csináljam amit akarok", ami nyugiban leülést, a gondolataim és motivációm összerendezését jelenti, valamikor egy sör meg néhány óra játék, vagy egy film fér bele, hogy "kényszerleállás" keretein belül kicsit lejöjjek a mókuskerékről. Utána kicsivel minden OK. Eltartott egy darabig ezt megtanulni, de persze kell mellé valaki, aki ezt ugyanúgy megérti.

tDr1v3r

Megesz a kíváncsiság, hogy ment az elmúlt fél éved. Próbáltál terápiát is, vagy csak a gyógyszer? Próbáltál Stimulánst is? (Ezen már túl vagyok, de nem lett a szívem csücske...). Kíváncsivá tettél az SSRI-k használhatóságára ADHS esetén, illetve hogy belőled pontosan mit váltott ki. Itt Bupropiont lehet még választani, (szelektív noradrenalin és dopamin visszavétel gátló).

"Annyi mindenféléhez nem értek, hogy az már sokoldalúságnak számít” – Örkény István

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.