Hirdetés

Vulkánkitörések 2024-ben

Kicsit beszélgettem a vulkánkitörésekről a ChatGPT-vel. A hazugság jogát szerintem fenntartja :D, de az alábbi beszélgetés folyt:

Mely vulkánok törtek ki világszerte 2024-ben?

A ChatGPT ezt mondta:

Íme egy lista a 2024-ben történt vulkánkitörések helyszíneiről, duplikációk nélkül:

Etna, Olaszország
Merapi, Indonézia
Whakaari/White Island, Új-Zéland
Sundhnúkur, Izland
Semeru, Indonézia
Lewotobi, Indonézia
Taal, Fülöp-szigetek
Kanlaon, Fülöp-szigetek
Kerinci, Indonézia
Dempo, Indonézia
Suoh, Indonézia
Concepcion, Nicaragua
Ubinas, Peru
Ruang, Indonézia
Atka Volcanic Complex, Egyesült Államok
Barren Island, India
Fernandina, Ecuador
Ambrym, Vanuatu
Ahyi, Egyesült Államok
Reykjanes, Izland
Poas, Costa Rica
Ioto, Japán
Mayon, Fülöp-szigetek
Ebeko, Oroszország
Rincon de la Vieja, Costa Rica
Great Sitkin, Egyesült Államok
Lewotolok, Indonézia
Sangay, Ecuador
Tinakula, Salamon-szigetek
Manam, Pápua Új-Guinea
Nyamulagira, Kongói Demokratikus Köztársaság
Ol Doinyo Lengai, Tanzánia
Aira, Japán
Bezymianny, Oroszország
Sabancaya, Peru
Langila, Pápua Új-Guinea
Masaya, Nicaragua
Tofua, Tonga
Villarrica, Chile
Nevado del Ruiz, Kolumbia
Saunders, Egyesült Királyság (Dél-Georgia és a Déli-Sandwich-szigetek)
Heard, Ausztrália
Reventador, Ecuador
Ibu, Indonézia
Popocatepetl, Mexikó
Suwanosejima, Japán

A fent felsorolt vulkánok hány kg széndioxidot, metánt, kén-dioxidot, nitrogén-dioxidot, és szálló port bocsátotak ki összesen eddig ebben az évben?

Hirdetés

A ChatGPT ezt mondta:

A vulkáni gázok kibocsátása nagymértékben változik a vulkán aktivitásától, típusától, méretétől és földrajzi elhelyezkedésétől függően. Általában a vulkánok által kibocsátott fő gázok közé tartozik a szén-dioxid (CO₂), kén-dioxid (SO₂), vízgőz (H₂O), valamint kisebb mennyiségben metán (CH₄), nitrogén-dioxid (NO₂), és szálló por (PM).

Átlagosan egy aktív vulkán évente több millió tonna gázt bocsáthat ki. Például:

Szén-dioxid (CO₂): Egyetlen nagyobb kitörés akár 10-100 millió tonna CO₂-t is kibocsáthat évente.
Kén-dioxid (SO₂): Egy aktív vulkán kibocsátása 1 millió tonna SO₂ lehet évente.
Metán (CH₄): A kibocsátás kisebb, de mérhető, általában néhány ezer tonna.
Nitrogén-dioxid (NO₂): Ebből kevesebb mennyiség távozik, de szintén számottevő lehet a nagyobb kitörések során.
Szálló por (PM): A vulkáni hamu (szálló por) mennyisége jelentős lehet, elérve akár több millió tonnát is egy jelentős kitörés során.
Mivel konkrét kibocsátási adatok az egyes vulkánokról nem állnak rendelkezésre egy összesített formában 2024-ben, és ez az információ számos kutatóintézet által külön-külön van gyűjtve, csak becsült értékeket adhatok meg az aktív vulkánok kibocsátására.

Ha például minden vulkán átlagosan évente 1-10 millió tonna CO₂-t bocsát ki, és figyelembe vesszük, hogy 40-50 aktív vulkán működött 2024-ben, akkor a szén-dioxid kibocsátás nagyságrendileg 40-500 millió tonna lehet.

A kén-dioxid kibocsátása is nagyságrendileg több millió tonna lehet, míg a metán, nitrogén-dioxid és szálló por mennyisége kisebb, de még mindig jelentős.

Pontos adatokhoz speciális monitoring rendszerek adataira lenne szükség, melyeket vulkanológiai intézetek és nemzetközi szervezetek gyűjtenek.

Ezek alapján milyen szinten felelős az idei forróságért ez a sok vulkánkitörés?

A ChatGPT ezt mondta:

A vulkánkitörések szerepe a globális felmelegedés és a szélsőséges időjárási események, például a forróság kialakulásában összetett és több tényezőtől függ. Az alábbiakban bemutatom a vulkánkitörések hatását és azt, hogyan járulnak hozzá vagy csökkentik a hőmérsékletváltozásokat:

1. Szén-dioxid (CO₂) kibocsátás:
Hatás: A vulkánok jelentős mennyiségű CO₂-t bocsátanak ki, ami üvegházhatású gázként hozzájárul a globális felmelegedéshez. Azonban a vulkáni CO₂ kibocsátás mértéke lényegesen kisebb, mint az emberi tevékenységekből származó CO₂. Az emberi eredetű CO₂ kibocsátás évente több mint 35 milliárd tonnát tesz ki, míg a vulkánok általában 0,2-0,3 milliárd tonnát bocsátanak ki.
Összehasonlítás: A vulkáni CO₂ kibocsátás a globális CO₂ kibocsátásnak csak egy kis részét teszi ki, tehát a vulkánok közvetlenül nem jelentős tényezők a globális felmelegedés szempontjából.
2. Kén-dioxid (SO₂) kibocsátás:
Hatás: A kén-dioxid vulkáni kitörések során kerül a légkörbe, ahol kénsav aeroszolokká alakulhat. Ezek az aeroszolok visszaverik a napfényt, ami hűtő hatást gyakorol a Föld felszínére. A történelemben nagy vulkánkitörések, mint például a Mount Pinatubo 1991-ben, ideiglenes lehűlést eredményeztek a globális hőmérséklet csökkenésével.
Összehasonlítás: A nagy mennyiségű SO₂ kibocsátás rövid távon inkább hűtő hatást gyakorol, mintsem melegedést okozna. Így a vulkánkitörések időszakos forróságot nem valószínű, hogy közvetlenül előidéznek, inkább mérsékelhetik azt.
3. Szálló por (PM) és vulkáni hamu:
Hatás: A vulkáni hamu és por szintén akadályozhatja a napsugárzás eljutását a felszínre, ami hűtő hatást vált ki. Azonban ez a hatás általában helyi vagy regionális szinten jelentkezik, és rövid távú, néhány hónapos vagy éves időskálán van jelen.
Összehasonlítás: A por és hamu hatása, bár ideiglenes, szintén inkább hűtő jellegű.

Összegzés

Az idei forróságért és szélsőséges hőhullámokért a vulkánkitörések valószínűleg nem felelősek közvetlenül. A vulkánkitörések kén-dioxid és por kibocsátása általában rövid távú hűtő hatással bírhat. A globális felmelegedést sokkal inkább az emberi tevékenységekből (pl. fosszilis tüzelőanyagok égetése, ipari kibocsátások) származó szén-dioxid és más üvegházhatású gázok kibocsátása okozza.

Ezért bár a vulkánok jelentős természetes tényezők, az idei forróság és a klímaváltozás fő mozgatórugója az emberi tevékenység, nem pedig a vulkáni aktivitás.

Ebben az évben emberi tevékenységől hány tonna co2 keletkezett?

A ChatGPT ezt mondta:

2024-ben az emberi tevékenységek által kibocsátott szén-dioxid (CO₂) mennyiségét a legfrissebb adatok alapján körülbelül 37-40 milliárd tonnára (gigatonna) becsülik évente. Ez az érték az ipari forradalom kezdete óta folyamatosan emelkedik, és nagy részét a fosszilis tüzelőanyagok (szén, olaj, földgáz) elégetéséből, valamint a cementgyártásból és a mezőgazdaságból származik.

Az éves globális CO₂ kibocsátás egyenletesen oszlik meg az év során, így egy év alatt közel 100 millió tonna CO₂ kerül a légkörbe naponta emberi tevékenység következtében.

Azt gondoltam, hogy az idei vulkánkitörések nagyobb %-ban felelősek ezért a melegért, de ahogy látom az emberi tevékenység és az El Nino jelenség többet nyom a latba. :(

  • Narxis

    nagyúr

    válasz Apollyon #9 üzenetére

    "Irónia, hogy jelenleg az egészséges élelmiszer rendkívül olcsó. Pl. hús, gabona, zöldségek, gyümölcsök, legalábbis abban a mennyiségben, ami valóban szükséges az individuál emberi szervezetnek."

    Azért feltenném a kérdést, hogy hol? Illetve a brexit és az ukrán gabona, méz meg ki tudja még mi behozatala miatt lehet keverni mindent mindennel szóval nem lehetsz biztos abban, hogy egészségeset eszel, a brexit miatt pedig a briteknél szünt meg egy csomó EU-s szabály ami különböző növényirtó szerek használatát korlátozta. Ugyanígy nem bízok a bolti magyar mézben sem mielőtt bárki azt hinné, hogy elhiszem, hogy ami magyar az csak jó lehet. A helyi termelő akitől veszem a mézet se tuti biztos, hogy teljesen tiszta de legalább kisebb az esélye, hogy kínait kever hozzá.

    A brexit pedig igen egy hatalmas tökönlövés volt a briteknek, ez egyértelmű de ezért is írtam, hogy hülyébbnél hülyébb politikusaik voltak.

    Huxit pedig még jó sokáig biztos nem lesz, nem azért hozzák ide a kíniak a gyáraikat, hogy mi kilépjünk az EU-ból, ugyanígy a német gyárak is csomagolnának huxit esetén aztán lehetne rágni a kefét a nem létező magyar iparral.

  • Apollyon

    Korrektor

    válasz Narxis #8 üzenetére

    Irónia, hogy jelenleg az egészséges élelmiszer rendkívül olcsó. Pl. hús, gabona, zöldségek, gyümölcsök, legalábbis abban a mennyiségben, ami valóban szükséges az individuál emberi szervezetnek.

    A költségek a nasikákkal és egyéb káros függőségek miatt szállnak el, meg ott, aki nem főz otthon és rendelgeti a kész ételt.

    Britisztánban jelenleg a legfőbb probléma a brexit miatt van, többek között ezért is mennek ott egekbe az árak. Jó indikátor, hogy ha egy olyan nagyhatalom, mint a UK, így belerokkan, akkor mi lenne itt egy huxit esetén?

    Szimulációk szerint a klímaváltozást egyébként UK kevésbé fogja megszenvedni, több lesz az esős, hűvös idő – ami azért egy fokkal jobb a magyarországi egész nyaras aszályos infernónál.

    Idén nyáron amikor nálunk 38-41 fokok voltak, UK-ben 17-19 fok volt a nappali maximum. Konkrétan május eleje és június közepe között egyszer sem értük el a 20 fokot Londonban (19 fok volt a max), ami azért elég rideg egy nyár folyamán.

  • Narxis

    nagyúr

    Az embereknek meg kellene érteniük, hogy a jelenlegi gazdasági rendszer önpusztító, de ennél egyszerűbb dolgot se értenek meg, pl. nyugdíjrendszer fenntarthatatlanságát a jelenlegi formájában, legalábbis Magyarországon... nyugodtan fel lehet készülni egy globális összeomlásra, persze ez nem egyik napról a másikra fog bekövetkezni hanem úgy hogy egyre többen nem fognak hozzájutni pl. egészségügyi szolgáltatásokhoz, tiszta levegőhöz, tiszta vízhez, egészséges ételekhez csak ha mélyen a zsebükbe nyúlnak. Ha egy kritikus pontot átlép ezen emberek száma akkor fognak jönni az utcai zavargások.

    Nagy-Britanniában kicsiben már látni, hogy mi történik akkor mikor csökken a jólét, hirtelen bűnbakot keresnek és találnak az emberek holott inkompetensebbnél inkompetensebb politikusaik voltak az elmúlt évtizedekben.

  • Hieronymus

    veterán

    válasz totron #5 üzenetére

    Nem lehet ennyire leegyszerűsíteni a problémát.

    Naponta kb 25 millió darab (becslés) (mikro és normál méretű) meteorit érkezik légkörbe.
    Évi 15.000 tonna hullik a fejünkre. Ehhez az élővilág tökéletesen alkalmazkodott.

    Vannak üzemek, ahol aszeptikus környezet van. Gyakorlatilag minden szennyeződést
    kiszűrnek a levegőből. Nincs por, vírus, ... Tipikusan műtéti eszközök csomagolását végzik ilyen üzemben. Munkaidő kedvezményt kapnak a dolgozók az egészségtelen munkakörülmény okán.

    Ezek a természetes eredetű porok nem okoznak szilikózist. A kiülepedésük lassú folyamat, viszonylag alacsony a koncentráció. A középkori Németországban (Bajorországban) indult be a legnagyobb európai boszorkányüldözés. Rossz volt a termés, mert egy vulkán telenyomta porral a légkör legfelső részét. Csak kellett valami okot találni a lehűlésre.

    A mesterséges por okoz szilikózist.
    Több oka lehet. Például éles élek keletkezhetnek. A természetes por inkább kavics formájú. Utána kellene olvasni, de annyira már nem érdekes.

  • Apollyon

    Korrektor

    válasz UnA #4 üzenetére

    Klímaváltozás szempontjából két lehetséges verzió van, vagy globális lehűlés vagy felmelegedés.
    Ahhoz, hogy lehűlés felé tartsunk, egyre alacsonyabb koncentrációjú CO2 és metán kellene legyen a légkörben, ami csökkenti a melegházhatást, ezáltal a felmelegedést is. Ezenkívül még a Milankovic-ciklusok is képbe jönnek, nézz utána.

    Mivel az emberi tevékenység egyértelműen a felmelegedés hatásait triggereli, abszolút garantált, hogy belátható távon nem lesz már lehűlés, legalábbis nem az elkövetkezendő évezredekben.

    Csak a példa kedvéért, ha most hirtelen el is tűnnénk, mindannyian, és nem lenne semmilyen ember okozta ténykedés többé, akkor is körülbelül 10 ezer év kéne ahhoz, hogy újra az iparosodási előtti szintre kerüljenek az üvegházhatású gázok szintje a légkörben, és csak ezután tudna újra lehűlni a globális klíma az ember előtti természetes szintre.

  • totron

    addikt

    válasz Hieronymus #1 üzenetére

    Lehet, de a szilikózis mellett elég sovány vigasz.

    (#3) Apollyon, mit tegyünk? Hogy kell jól összeomlani? Én már gyakorlom itthon, ódon fregolival.

  • UnA

    Korrektor

    válasz Apollyon #3 üzenetére

    Azért a 100% merész dolog, a klímaváltozás még hozhat egész meglepő fordulatokat is. Akár erőteljes lehűlés is elképzelhető - persze ez szintén hasonló kimenetelű lenne a társadalomra.

  • Apollyon

    Korrektor

    Ha teheted, olvasd el ezt a könyvet: [link] Nem lesz egy könnyű olvasmány. Vagy csak kérdezd meg róla chatgpt barátodat.

    Szumma: emberi tevékenység okozta klímakatasztrófa biztosan bekövetkezik, csak idő kérdése, de még a mi életünkben. Lesznek élelmiszerek, amik többé nem állíthatóak elő és/vagy nem teremnek meg. A társadalmi összeomlás is eléggé biztos, és bár valószínűleg nem fog bekövetkezni, de egy "extinction event" sem teljesen kizárt a század végére.

  • UnA

    Korrektor

    Nagyon fájdalmas ez a ChatGPT, most is :)

    A lényeg, ahogy Hieronymus is írta, a vulkáni tevékenység leginkább lehűlést hozna - ez a lista amit ez a vacak algoritmus dobott neked látványos (mert hosszú), de semmitmondó. Egy igazán komoly vulkánkitörés évek, évtizedek vagy extrémebb esetben évszázadok időjárását lenne képes megváltoztatni, ilyen volt a középkori történelem kis jégkorszaka, ami egészen a 20. századig tartott.

  • Hieronymus

    veterán

    "Azt gondoltam, hogy az idei vulkánkitörések nagyobb %-ban felelősek ezért a melegért, de ahogy látom az emberi tevékenység és az El Nino jelenség többet nyom a latba."

    A vulkáni tevékenység akár pozitív hatású is lehet a a globális felmelegedésre.
    Amikor az izlandi kimondhatatlan nevű vulkán feltolta a port a legfelsőbb légkörbe, egy hűvösebb év következett Európában. A por tükörként szórta szét a nap sugárzás egy részét.

Még van hozzászólás! Tovább