Hirdetés

Kisker videokártya árak január végén

Gyors összefoglaló a jelenleg kiskereskedelemben kapható VGA-k ár/érték arányáról, táblázatokkal

Bevezető

Kíváncsi voltam a most kapható VGA-k közül melyikek számítanak jó vételnek, összevetettem az argep.hu videokártya aloldalának első 10 lapját és a Passmark VGA benchmarkjait, hogy ár/érték arány is kirajzolódjon. Ugyan a szintetikus tesztek, mint amilyen a Passmark is, nem a legtökéletesebbek egy kártya valós tudásának meghatározásához, egy viszonyítási alapnak megteszik.

Hirdetés

Gyártyók szerinti megoszlás

Kezdjük a legelején; a kínálat majd' kétharmada Nvidia gyártmány, a fennmaradó kicsivel több, mint egyharmadot pedig az AMD készíti:

Fedélzeti memória szerinti megoszlás

A kínálatban egy hajszálnyival ugyan, de a 2 GB memóriával szerelt modellek vannak a legtöbben.
Érdekes módon őket a 8 GB-os modellek követik a sorban, ez a két kategória teszi ki a választék közel 60%-át.
Következik a maga egyötöd részesedével a 4 GB-os modellek sora.
A fennmaradó 22%-on pedig a 6, 1, és 3 GB-al rendelkező modellek osztoznak 11, 9, és 2% arányban:

Modell szerinti átlagárak, illetve az ajánlatok száma

Az alábbi grafikonon a VGA modellek átlagár szerint vannak csoportosítva, illetve hozzájuk rendelve az ajánlatok száma látható, azaz hogy hány helyen vásárolhatók meg:

Látható, hogy GTX 1060-ból kiugróan sok ajánlat közül választhatunk, bár a 3 GB-os modell mintha kezdene eltűnni a kínálatból.
R9 Fury-t viszont sokkal nehezebb találni, bár az ára jócskán csökkent a bevezető árhoz képest, csak kevés boltból elérhető.
Ugyanez a helyzet a GTX 960 esetében, bár itt valószínűleg a GTX 1050 (Ti) megjelenése miatt vált gyakorlatilag feleslegessé a modell.
RX 460-ból megint sok helyen vásárolhatunk, egy jó eséllyel annak tudható be, hogy ez a kártya van az elérhető ársávban (35-40 ezer Ft) a GXT 750 Ti ellenfeleként pozícionálva.
Rejtély számomra, az nem találtam GTX 1050 (Ti)-t a listában, pedig azt hittem ez lesz a kínálat közepén lévő "népkártya".

Ár/érték arány

Ha csak és kizárólag ár/érték arány szerint vásárolnánk, akkor a legjobb vétel a piacon AMD fronton az RX 470, és az RX 460, az Nvidia-tól pedig a GTX 950. Ezeknél a modelleknél kapunk a legtöbb Passmark pontot elköltött Forintonként.
Kifejezetten rossz vétel ár/érték szempontból a GTX 1080, ennél a modellnél kapunk arányaiban a legkevesebbet a pénzünkért, igaz a csúcskategória nem is arról szól, hogy megéri-e a pénzét a termék.

Passmark pontok és az átlagár

Valamivel életszerűbb grafikon az előzőhöz képest, könnyebben leolvasható, hogy adott ársávban melyik modellt célszerű választani:

Modell szerinti lebontás:

GTX 1080: Ha van több, mint 200.000 Ft-unk egy videokártyára, és az elérhető maximumot szeretnénk kapni, maximális részletesség mellett, Full HD feletti felbontásokban
GTX 1070: Ha 150.000 Forintot szánunk VGA vásárlásra, a GTX 1070 gyakorlatilag az egyetlen választási lehetőség
GTX 980 és 970: GTX 1060 alatti áron, esetleg használtan akár jó vétel is lehet, ha valaki nem ódzkodik a régebbi akchitektúrától
GTX 1060: 96 ezer Forint körüli átlagárával jó vétel annak, aki Nvidia párti, és zömében Full HD-ban játszana
RX 480: 85 ezer Forintos átlagárával az AMD első említésre méltó kártyája ebben a lebontásban, Full HD felbontásra
RX 470: 67 ezer Forintos árcédula az ár/érték bajnokon, kisebb kompromisszumokkal Full HD felbontásra
GTX 950: Nyomott áron, vagy használtan 30-35 ezer Forint környékén jó vétel lehet
RX 460: Jó vétel, ha 42 ezer Forint körüli összeget szánunk VGA-ra
GTX 750 Ti: Szintén jó vétel, ha inkább az Nvidia-t preferáljuk az AMD helyett
RX 360: 33 ezer Forintos átlagárával az utolsó ajánlható modell, ha ennyi pénzünk van videokártyára

Végszó

Ezzel gyakorlatilag vége is a listának, a többi megoldásról általánosságban elmodható, hogy nem érik meg a pénzüket, kivéve ha használtan, a mostani új árukhoz képest legalább egy harmaddal olcsóbban tudjuk őket beszerezni.

Még van hozzászólás! Tovább