2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Kapitány

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

2019 március 15-én a feleségemmel együtt szálltunk buszra. Nem találtunk szabad kettes ülést, mégis egymás mellé ülhettünk, csak a folyosó volt köztünk. Én egy éppen nassoló öregember mellé kéredzkedtem, aki kénytelen volt ölébe venni a táskáját, de nincs ezzel semmi gond, én is így szoktam. Nem is tudom, hogyan kezdtünk el beszélgetni. Talán a feleségemmel beszéltünk valamit, és abba kapcsolódott be? Nem tudom. Akkor még azt hittem, majd pontosan leírom társalgásunk menetét, de erre sem emlékszem. Inkább csak a kellemes érzés maradt meg, hogy milyen jól végigbeszéltük az utat. Először talán az import cukor jött szóba. Mindketten emlékszünk fiatal korunkból a rengeteg cukorrépa és dohány földre, ami ma már nyomokban se található Magyarországon. Egyetértettünk abban, hogy az uniónak a piac miatt kellettünk. Inkább fizettek csak szüntessünk be minden termelést, pénzt adtak azért is, ha kivágtuk a szőlőt. Megvitattuk az elszegényedett, elcigányosodott abaúji vidéket, ezen belül azt is, hogy a híresen legszegényebb falu mennyi támogatást kap, de eredménytelen a segítő szándék. A tőle csak néhány kilométerre lévő ugyancsak színtiszta cigány falu pedig példásan él. Nekem is van cigány barátom, akinek már a szülei is parasztként éltek. Erre említette a miniszterelnök cigány származását, amiről én ugyan nem vagyok meggyőződve, de ha mégis igaz, akkor még inkább tiszteletet érdemel amit elért. Ebben is egyetértettünk.
A cukorral kapcsolatban derült ki, hogy hegyaljai gyerek volt, sajnálkozik a szerencsi cukorgyár eltúrása miatt. A világ túlsó feléről ideszállított élelmiszer kapcsán került megvitatásra a rengeteg elpocsékolt energia, méltattuk a régi világot, amikor szinte mindent helyben oldottak meg. Éppen a kácsi patakon haladtunk keresztül, így megemlítettem, hogy egykor azon a pici vízfolyáson 6 vízimalom működött. Mint ahogy ő is vízimalmok sorát látta egykor a Dunán, ugyanis ő hajós ember volt. Feleségem szólt közbe, hogy gyerekkorában milyen finom kávét ittak, mert a szomszédnak a testvére hajós kapitány volt, és szemes kávét hozott kicsi zsákocskával. Útitársunk is kapitány volt a Duna-tengerhajózásnál.
- Tengeren? - kérdeztem.
- Igen, meg a Dunán, mert hazajártunk a tengerjáró hajókkal.
Sajnáltam, hogy rövid időnk van beszélgetni, mert szívesen hallgatnám.
- Szintén hajózott?
- Nem, én inkább csak megírnám, mint ahogy a kamiontúráimat is megírtam.
Ennek kapcsán – a két témát összemosva – megemlítettem, hogy amikor már sokadszor kereszteztük a Majna folyót, megemlítette Sanyi, hogy szívesen elmenne a csatornára hajózni. Erre nekem az volt az ellenvetésem, hogy baromira unalmas munka lehet.
A kapitány ennek ellent mondott. Szerinte nem unalmas. Élvezetes dolog szimbiózisban élni a természettel. Olyan csodákat lát nap mint nap, amit az okos telefont bámulók soha meg se fognak érteni. Ezek után nem nagyon reklámoztam, hogy én mennyit lógok a világhálón, inkább a magam természetszeretetét domborítottam ki. Valójában nem hazudtam, csak ide helyeztem a hangsúlyt.
Közben láttam az ablakon kinézve egy ragadozó madarat, ami kapcsán megemlítettem tudatlanságomat, miszerint nem merem mondani miféle, hisz nem tudom megkülönböztetni a sast a héjától, az ölyvet a vércsétől. Egyedül a sólyom az, amit egyértelműen felismerek a hegyes szárnyvégről, és hosszú farkáról. A kapitány felemlített egy esetet, amikor éjjel felkeltette egy matróz, hogy „parancsnok úr! Előttünk van egy sziget, ami eddig nem volt.” Aztán kiderült, hogy amit a radar szigetként ismert fel, az egy óriási flamingó csapat volt.
Élvezettel mesélte a milliónyi gólyát, amelyek a tengeren való átrepülés előtt tartották pihenőjüket. Tényleg szép dolog lehet a hajós élet.
Férfiak közt a katonaságot se lehet kihagyni. Nekem mint harckocsizónak annyi kapcsolatom volt a vízzel, hogy Dunaföldvárnál pontonhídon keltem át. Ő viszont vízparti gyerekként a flotillához vonult be 3 évre. Közben csökkentették a szolgálati időt 2 évre. Ez már nagyon régen volt, de hát ő se mai gyerek. 76 éves, s mint mondta ez a legszebb kor.
Kövesden kezet nyújtottam búcsúzóul. Örömöm fejeztem ki, hogy összevetődtünk, ő remélte, hogy találkozunk még. Nem lehet kizárni, hiszen én az Avason lakom, ő pedig Csabán.
- Mennyit beszélgethettetek volna még Szolnokig – mondta a feleségem, amikor a főtérnél leszálltunk.
- Nem oda ment, csak a Zsóriba fürödni.
A nevét nem kérdeztem, de ha találkozunk, úgyis megismerjük egymást.

Hozzászólások

(#1) mustang08


mustang08
aktív tag
LOGOUT blog

És így több mint öt év elteltével volt olyan alkalom, hogy újra összefutottatok?

(#2) potyautas válasza mustang08 (#1) üzenetére


potyautas
csendes tag
LOGOUT blog

Sajnos nem. Hazaköltöztem a falumba, így már nem buszozom. Viszont szeretem amit most csinálok. Mondta a lányom, hogy írjak róla "Edemsz femili" címmel.

(#3) joghurt


joghurt
addikt

Én is jártam le dolgozni Szerencsre kampányindításkor; a szívem vérzik a cukorgyár üresre dózerolt, gazos helyét látni. (Plusz a ködös őszi estéken a környéket belengő melaszos szelet-szag, amiért álltak sorban az állattenyésztők teherautói...)
Nem akarom a témát elvinni a politika felé, nagyon jó dokumentumfilm van a YouTube-on erről.

Arra van valami meglátásod, sejtésed, hogy az említett két falu között mi az a különbség, amitől ennyire más az élet bennük? Van bármi tanulság, mitől menthetetlen az egyik, és mitől éldegél szépen a másik?

A tej élet, erő, egészség.

(#4) potyautas válasza potyautas (#2) üzenetére


potyautas
csendes tag
LOGOUT blog

Kérdésedre nem tudom a választ. Az említett cigány barátomnak van családi kötődése a térséggel, (ő is a közelben volt gyerek) tőle hallottam mennyi hiábavaló segítséget kaptak. A domb túloldalán lévő faluban talán van egy erős vezető.

(#5) mustang08 válasza joghurt (#3) üzenetére


mustang08
aktív tag
LOGOUT blog

Be tudnád linkelni a videót? Kíváncsi lennék az okokra

(#6) joghurt válasza mustang08 (#5) üzenetére


joghurt
addikt

Privatizáció
A privatizáció többi sztorija közé berakva, mintegy a dokumentumfilm gerincét képezve a cukorgyárak története.

A tej élet, erő, egészség.

(#7) Soderes


Soderes
aktív tag

A "Médiatanács támogatásával" :) Hát ez nagyon hiteles dokumentumfilm. Ezt nevezem én történelem hamisításnak. Mindent a csúnya kommunistákra kenni.

Én azért más hogy emlékszem.

Volt 85-től az előprivatizációz, aztán 90-től beindult a dömping. Kétes nevű külföldi és magyar cégek, vállalkozók, opportunisták bagóért megvették a gyárakat és vagy felhalmoztak brutális adósságot és leléptek vagy szétcincálták az adott gyárat és részegységekként eladták többszőrös áron. (ez volt a ritka dolog). Segítségükre volt ebben a mindenkori kormány, aki cégekre adómentesség adott és a kárpótlási jegy ami átruházható volt.

Asszisztált és része, haszonélvezője voltak a kommunisták, a rendszerváltás utáni jobboldali kormány, az utána következő baloldali és a jelenlegi grémium is.

Mire 2004-ben csatlakoztunk EU-hoz már minden korábbi nagyobb nevű, hírű gyár bele volt állítva a földbe.
Tehát nem nagyon volt mit termelni és hol.

[ Szerkesztve ]

(#8) joghurt válasza Soderes (#7) üzenetére


joghurt
addikt

Örömmel látom, hogy innen sem halt ki a write-only üzemmód. :U
A filmben van szó Antallék bénázásáról, de még az első Orbán-kormány alatt történtekről is.

A tej élet, erő, egészség.

(#9) Soderes


Soderes
aktív tag

Nem néztem meg.

A 444 -en láttam egy dokumentumfilmeket erről. Tulajdonképpen nem is 444-es dolog, hanem csináltak egy Videotéka néven bejegyzést, ahova nagyon ritkán kiraknak Yourube-on felelhető ritka kordokumentumokat.

[link]

Igaz más vállalat, más sztori.
Körülbelül szerintem mindenhol így zajlott a privatizálás az országban.

[ Szerkesztve ]

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.