Hirdetés

2x2 néha 5?

A neten az utóbbi időben eléggé elszaporodtak a különféle matekfeladatok. Az eddigieken többnyire csak nevettem, mert tényleg triviális hibát vétett az adott feladat alá kommentelők körülbelül fele, de nemrég egy olyanba botlottam, amin elgondolkodtam. No nem a feladaton, mert azt természetesen helyesen oldottam meg ;] , hanem a kommenteken.

Lássuk a feladatot, amellyel én itt találkoztam (vigyázat 9gag link: [link]) :

48 ÷ 2( 9 +3 )

Nálam az eredmény 288 lett. Először "eltüntettem" a zárójeleket és utána, mivel azonos rangú műveletek maradtak hátra balról jobbra haladva kiszámoltam az eredményt.
A számolásom menete:

48 ÷ 2 × ( 9 + 3 ) = 48 ÷ 2 × 12 = 24 × 12 = 288

A 9gag felhasználók viszont elég szépen egymásnak estek és több mint 4000 hozzászólást sikerült összehozniuk.A vita hevében páran kitartottak amellett, hogy a 2 * 12 valami miatt előnyt élvez, amit hülyeségnek tartottam, egészen addig, amíg fel nem tűnt, hogy sokan a PEMDAS-szabályt emlegetik.

Ez nem más mint Parenthesis - Exponents - Multiplication - Division - Addition - Subtraction (Zárójelek-Kitevők-Szorzás-Osztás-Összeadás-Kiadás) szavak kezdőbetűiből kirakott mozaikszó(?). A vicc az, hogy ha szigorúan a műveletek sorrendje szerint számoljuk ki az eredményt, az valóban kettő, hiszen a szorzás itt nagyobb prioritással rendelkezik mint az osztás, ami finoman szólva is furcsa. Természetesen a látszat megintcsak csal és ahol a szabályt magyarázzák (Például itt: [link])már elég láthatóan feltüntetik. hogy a szorzás-osztás, összeadás-kivonás párosok egyenrangúak és balról jobbra kell haladni.

Egyébként ezeknek a feladatoknak van egy érdekes eleme (vigyázat saját vélemény :D ). A helyes eredmény mindig furcsának tűnik a helytelen eredménnyel szemben, ami viszont szép és szinte "adja magát". Az agyunk úgy látszik jobban szereti a szépet mint a racionálisat és talán ez befolyásolja a mindennapi életünket is. Úgy is mondhatnám, hogy a szív győzedelmeskedik az értelem felett.

Murphistic pszichomókusi szösszenetét olvashattad és köszönöm, hogy életedből rászántál pár percet erre az olvasmányra.

A feladathoz annyit, hogy mivel a Google mindenre tudja a választ, ezért el kell fogadnunk azt, amit eredményként ad :) :

Tovább a fórumba.