(Ez a cikk segítség mindazoknak, akik nem olvasnak híreket és nem igazán jártasak az informatika világában, de meg akarják érteni a történteket!)
Miről van szó?
Egy zsarolóvírus egy ismert Windows-sérülékenységet kihasználva fertőzi meg a számítógépeket úgy, hogy a rajta lévő adatokat használhatatlanná teszi, és feloldásukért pénzt követel. A vírus Angliában számos kórház informatikai rendszerét kényszerítette térdre, és olyan nagyvállalatok, mint például a Telenor Magyarország számítógépeit is elérte a támadás.
Nem járok én olyan helyeken, hogy baj legyen...
A fertőzés bárkit elérhet, még akkor is, ha nem látogat (általa annak tartott) kártékony webhelyeket. A számítógép úgy is megfertőződhet, hogy kvázi semmit nem nyitunk meg rajta, csak szimplán az Internetre kapcsolva hagyjuk azt.
Van vírusirtóm, érhet engem baj?
Igen! Nagyon fontos: hiába van telepítve a számítógépre aktív és naprakész vírusvédelem, a számítógép a fertőzés ellen védtelen míg a megfelelő biztonsági frissítések nincsenek telepítve.
Mi történik, ha eléri a gépemet a fertőzés?
Ha a számítógépre települ a kártékony program, minden rajta található adatot titkosít úgy, hogy annak feloldása tulajdonképpen lehetetlenné válik. Tehát a kártevő nem a számítógépet teszi tönkre, hanem a rajta tárolt összes adatot: például fényképeket, videókat, zenéket és dokumentumokat.
Hogyan védekezhetek ellene?
Ha a számítógépen telepítve vannak a legújabb frissítések, akkor nincs teendőnk. Ha a számítógépünk rendszeresen később áll le azzal az üzenettel, hogy "Frissítések telepítése, ne kapcsolja ki a számítógépet", akkor tudhatjuk, hogy a gép a frissítéseket automatikusan telepíti, további teendőnk nincs. Akkor sincs teendőnk, ha Windows 10-et használunk: a rendszer biztosan telepíti automatikusan a frissítéseket, lévén az automatikus frissítések ennél a rendszernél nem kikapcsolhatóak.
Ha a számítógép nem telepíti automatikusan a frissítéseket, és mi sem tesszük ezt meg rendszeresen, akkor védtelenek vagyunk a fertőzés ellen. Ekkor csak annyi a teendőnk, hogy kapcsoljuk be az automatikus frissítéseket!
Hogyan kapcsoljuk be az automatikus frissítéseket?
1. lépés: Nyissuk meg a Vezérlőpultot (akár a Start menü Vezérlőpult hivatkozásának segítségével)!
2. lépés: Kattintsunk a Windows Update lehetőségre! (Ha nem látunk ilyet, állítsuk át a "Megtekintés a következő szerint:" beállítást "Kis ikonok"-ra)
3. lépés: Válasszuk a bal oldali sávon a "Beállítások módosítása" menüpontot!
4. lépés: A lenyíló listában válasszuk a "Frissítések automatikus telepítése (ajánlott)" lehetőséget, majd kattintsunk az OK gombra!
5. lépés: Figyeljük a folyamatot! Előfordulhat, hogy a frissítések telepítése az első alkalommal csak az előbb megnyitott ablakban később megjelenő "Frissítések telepítése" gombra kattintva indul el.