Volt szerencsém(?) éveken át az orosz könnyűzenei kínálattal szembesülni, így most érdekesség gyanánt összeállítottam ezekből egy fiktív toplistát, kb. 10 évvel ezelőttről. Azért fiktív, mert nem pont ugyanakkor érték el a csúcsot, és azért is, mert néhány helyen a dramaturgia kedvéért az előadó egy másik számát tettem be. Az viszont garantált, hogy mindegyik rendszeres szereplője volt a zenei csatornáknak, a csapból is folyt a maga idejében. Az előadók neve is érdekes, így lefordítottam őket. Jó szórakozást!
Figyelem! Az alábbiak a nyugalom megzavarására alkalmas képi és hanghatásokat tartalmaznak!
Kezdjük egy számmal, ami a kívánságműsoroknak olyan kötelező része, mint nálunk a Petőfin hétfő 2-től 5-ig az Egy szál harangvirág a névnaposoknak. „A bátyám ma megnősül, most az egész életünk megváltozik.” Ennek klipjében némileg skizoid módon az énekes a menyasszony, viszont a húg szerepéből énekel. Az érzelmi terror után a klip végén váratlan fordulattal öribarik lesznek.
Краски - Старший брат 2 (Festékek - Báty 2)
Ha már felültünk az érzelgős vonatra, következzék egy technósabb romantikázás! (Az őket nem ismerők kedvéért a dauerolt hajú pasi, és a hullámos hajú nő.) Az álompár imidzs ellenére az a szóbeszéd járta, hogy egyikük meleg, a másik pedig leszbikus. Később Éva coming-outolt biszexként, de mindketten heteró házasságban (mással), gyerekekkel gyarapodva élnek.
Гости из Будущего - Ты где-то (Vendégek a jövőből - Valahol vagy [csak nem velem])
Ha már szóba került az azonos nemhez vonzódás, ki sem lehetne hagyni a 2003-as Top of the Popsszal ismertté vált, marketingként ál-leszbikus-lolitás t.A.T.u.-t. Tőlük nem a legnagyobb befutó Нас не догонят (Not Gonna Get Us) szerepel itt, hanem az angol szöveggel szintén világkörüli utat megjárt sláger.
TaTy - Я сошла с ума ([A lány] szereti őt [a lányt] - Megőrültem)
A csajság-túltengés után egy kis ellenpont. Líraibb szöveg és dallam, sötétebb képi világ. Az orosz zenéknek amúgy is egy jellemző irányzata ez a konkrétumok nélküli világvége-melankólia.
Земфира - Мачо (Zemfira - Macsó)
Ezzel el is jutottunk az elvontabb művészek világába:
Агата Кристи - Опиум для никого (Agatha Christie - Ópium senkinek)
Innen a lazább underground világába kanyarodunk. Csicserina ezt az évet kivéve inkább rövidre nyírt hajjal zúzott, de ezek a számai jutottak be a zenei tv-kbe. Maga a szám a nagyvárosi forró napról szól, 1:37-nél némi csavarral (nem ér előretekerni!). A klip forgatása során egyetlen Csicserinának sem esett bántódása.
Чичерина - Жара (Csicserina - Forróság)
Ezt a némileg punk-rockos vonalat folytatjuk egy helyi Szupernemmel. (Egy igazi punk zenekar nem kerül a zenei csatornákba. Sőt, még klipet sem készít.) A szöveg rózsadombi lázadással kb. arról szól, hogy csak fekszem a díványon, nem teszek semmi hasznosat, csak növesztem a zsírt, nem is akarok semmit az élettől.
Наив - Я не шучу (Naív - Nem viccelek)
A Naív lázadásánál még az is keményebb, ha egy úrinő lelép. Semmi extra; egy tisztességgel összerakott zeneiparos munka a szám. A csajszi akár egy magyar előadó is lehetne.
Слава - Попутчица (Dicsőség - Szökevény)
Innen ugorhatunk az orosz Gorillaz-utánérzésig, bár Gljukoza rajzfilmes, néha Gummy Bear-szintű figurája mellett élőben is aktív. Aki kíváncsi rá, megnézheti egy koncertjét is. Odakint a mai napig a könnyűzene csúcsán is nagy hagyománya van ennek a '80-as éveket idéző esztrádműsor jellegnek. A rádiók annak idején a Zemfiránál említett irányvonalú szerelmes-melankolikus Moszkva című számát nyomták sokat, ami mind az agresszív rajzfilmcsajtól, mind a színpadi riszától jelentősen különbözött.
Глюк'oZa - Швайне / Schweine (Glükóz, eredetileg a Glju-Koza Nostra szóviccel)
Szintén rajzfilm (low cost), szintén némi girl power. Ha nem futott volna érthetetlen módon, nem rakom az összeállításba.
Ёлка - Девочка в Пежо (Fenyőfa - Lány a Peugeot-ban)
A sok csaj után a korszak nő-nedvesítő férfisztárja, aki a kifejezetten nyálas számai között megpróbálkozott egy ilyen keményfiússal is:
Дима Билан - Я ночной хулыган (Éjszakai huligán vagyok)
Ha már a kívánságműsorokkal kezdtük, fejezzük is be azzal! A karácsonyi műsor visszatérő csapása, kimaxolt ízlésficam, az oroszoknál mégis működik. Hogy némileg jóvátegyem a mentális csapást, legalább az előadók nem akárkik. Az együttesről tudni kell, hogy elsősorban kinézetük alapján castingolták őket össze, egyikük még szépségkirálynő is volt. Kinti sikerükhöz becsatlakozott a nálunk Boro Boro c. slágeről ismert iráni Arash, és készítettek egy Восточные сказки (Keleti mesék) változatot a Temptationből. Ha valaki még többet akarna látni a lányokból, inkább az Агент 007 (007-es ügynök)-öt ajánlom, ami mellbedobással győz.
Блестящие - Новогодняя песня (Csillogók - Újévi ének)