Hirdetés

Wifi antenna miniteszt (3,7,9 dBi), avagy mire megyünk vele?

Úgy hozta a soros, hogy vettem egy rutert otthonra. Nevezetesen Tenda W309R, olcsó, kínai, és oda pont elég. Viszont a rutert nem szerettem volna pakolászni, hogy lefedjen mindent. Így gondoltam benevezek egy 2x9dBi-s antennára. Próba, szerencse alapon.

A körülmények.

Szerencsére a környéken egyáltalán nincs Wifi, így teljesen kizárható, egy másik hálózat zavarása.

Rajzoltam egy pongyola alaprajzot, az épületekről méretarányosan, a mért pontokat bejelöltem rajta(+ távolság), és a mérés során próbáltam mind a három esetben ugyan ott mérni. (magasság, pozíció stb). Figyeltem az antennák állására, tehát ugyan úgy álltak mind a három esetben. (a szórásuk miatt)

A másik fontos tényező: egy Zte gand x in-el mértem, wifi overview 360 programmal. Elismerem nem épp a legjobb objektivitást nyújtó teszt, de egy kis viszonyítási alapnak szerintem megfelelő.

Az alaprajz:

Annyit fontosnak tartok megjegyezni: 60cm-es vályog falak vannak, a szobák közt is legalább átlagban 40cm. A különálló kisebb épület (6-os pontja) szintén vastag vályogfal. A 7-es pont viszont "csak" 30cm-es téglafal.

Az antennák:

Fentről lefelé:

1. Tp-Link 3dBi-s antenna, (1043ND), 15,5cm
2. Tenda 7dBi (gyári ezt kaptam hozzá) 29,4cm
3 Media-Tech 9dBi, 38cm

Az igazsághoz hozzátartozik hogy a 10+ dBi-s antennák mind kamu kategória. (megjegyzem a 9dBi-s sem biztos hogy annyi). A körsugárzós antennák, 10 fölötti nyereségnél méteres kategória.

Az eredmények:

Általánosságban véve: a -90dBi érték, és az alatt már nagyon nem "jó", a -70,-80 még tűrhető/jó kategória. De arra ne számítsunk hogy a csilliárd megabittel fog minden lefelé száguldani. Viszont telefonhoz/netezéshez átlagos tevékenységhez teljesen megfelelő.

3dBi:

1: -42dBm
2: -67dBm
3: -65dBm
4: -82dBm
5: -86dBm

6, illetve 7: Lehetetlen volt fogni

7dBi:

1: -35dBm
2: -61dBm
3: -66dBm
4: -78dBm
5: -83dBm

6: Nincs jel
7-es pont: -94dBm, viszont ez annyira gyenge, hogy dobálta a hálózatot, nagyon hektikus működés.

9dBi:

1: -28dBm
2: -59dBm
3: -61dBm
4: -71dBm
5: -81dBm

6: -89dBm
7: -86dBm

Egy kis ráadás:

A 6. pontban elhelyeztem egy tp link wr841n rutert, mivel neki nagyobb az antenna nyeresége, mint az általam használt telefonnak. Ez a másik ruter -79dBm-el fogta a Tendát. Így simán tudtam volna stabil hídkapcsolatot létrehozni a 2 ruter közt.

Összegzés:

Ugyan a le/fel sebességekről nem esett szó, de nem tudtam normálisan tesztelni. Ugyanis 10/1-es net van otthon. Így még gyenge jelerősségnél nem volt igazán differencia. Amit láttam az a Ping növekedése volt.

Általánosságban elmondható, hogy a 3dbi-s antennához képest nem ad 200%-os erősséget a 9dbi-s :DDD, viszont az azért észrevehető volt, hogy gyenguszabb jelnél is stabilabb maradt a kapcsolat, nem ugrált/dobált stb. Tehát könnyebben megállapítható, itt még van jel/ott meg már nincs. Főleg a rendszer határához közeledve mondható ez el.

5-10% hatótávolság növekedést lehet kb. elérni ezzel a módszerrel. Viszont a stabilitás sokat javul. De ne feledjük, nem csak az adónak, de a vevőnek sem árt egy erősebb antenna. (főleg telefonoknál nagyon behatárolt a távolság), de mint láthattuk, ha van lehetőségünk a vevő oldalra is erősebb antennát tenni. Akkor ne habozunk vele, ugyanis valóban sokat javul a jelerősség (ezzel a gyorsaság is), másrészt így valóban nő az átlőhető távolság.

Tovább a fórumba.