Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Objektívek topikja (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2014-12-12 17:21:36

LOGOUT.hu

Az objektívekre két nagyon fontos adat jellemző, melyek alapján rendszerint azonnal be lehet őket sorolni. Ezek az objektív fényerejét és gyújtótávolságát jelző számok.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#2201) adik válasza sandokan66 (#2200) üzenetére


adik
őstag

mindkettő 1,5 szorzóval értendő. (Mivel nem fog megváltozni a ccd mérete pusztán egy obi-cserétől.)

Kettő, csipkebokor vessző!

(#2202) ottkar válasza sandokan66 (#2200) üzenetére


ottkar
addikt

A DG jelzésű optika kirajzolja a kisfilmes kockát míg a DC csak az APSC-t. Ebbe keveredtél bele. A gyújtótávolságot ugyanúgy kell szorozni mindkettőnél.

(#2203) ottkar válasza sandokan66 (#2200) üzenetére


ottkar
addikt

[link]

Itt olvashatók az optika betűjelzések jelentései. Az IF-nél az a lényeg hogy se élességállításnál se zoomolásnál nem forog a frontlencse. Ezért a polárszűrőt könnyebb használni.

[ Szerkesztve ]

(#2204) Lauda


Lauda
félisten

Egy halszem objektív és egy "legnagyobbat látó" :DDD nagylátó között mekkora a látószögbeli különbség? Tehát mennyivel kevesebbet lát be? Jók ezek a halszemek egyébként, ezt a nagyfokú torzítást ki lehet valamivel szedni?

[ Szerkesztve ]

(#2205) Lauda válasza Lauda (#2204) üzenetére


Lauda
félisten

Ekkora marhaságot kérdeztem? :P :DDD

(#2206) Szten Márs válasza Lauda (#2204) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Semekkora. A halszem attól halszem, hogy jellegzetes baromi nagy geometriai torzítása van, mint speciális effekt. Ettől még lehet ugyanakkora látószöge, mint egy "normális" objektívnek, sőt lehet egy normális, de igen széleslátószögű objektív nagyobb látószögű, mint egy halszem. Már ha a halszemet egyáltalán ebben a definícióban értjük, sok helyen sokan egyszerűen az extra széleslátó szinonímájaként használják.

Ja igen, a nagyfokú torzítást pár progival ki lehet szedni, de a halszemnek pont az a lényege, hogy nem szedi ki az ember, mert ezt a jelenséget akarja viszontlátni a képen.

[ Szerkesztve ]

(#2207) Lauda válasza Szten Márs (#2206) üzenetére


Lauda
félisten

Köszi a válaszod, :R de akkor valamit nem értek. Nézegettem a látószögeket, pl. a gaia.hu-n és arra jutottam, hogy a halszemeknek 180 fok a látószöge, az összes többi nagylátónak max 114 fok. Tehát elvileg nem láthat be akkorát, mint egy halszem. Jó lenne érteni ezt az egészet, de még eddig nem sikerült. :DDD

(#2208) Lauda


Lauda
félisten

Találtam is progit, amivel a görbületet ki lehet szedni. Már csak azt kell kiderítenem, hol lehet megvenni. :DDD

http://www.kenrockwell.com/tech/fisheye-hemi.htm

(#2209) ottkar válasza Lauda (#2204) üzenetére


ottkar
addikt

"Jók ezek a halszemek egyébként, ezt a nagyfokú torzítást ki lehet valamivel szedni?"

Ez a fotózás egyik legbaromabb találmánnya, létrehozok egy olyan effektust amit a szem nem láthat majd programmal mrgpróbálom eltűntetni. Nem egyszerűbb nem létrehozni? Mi a fenének akarja valaki a saját hátát látni? :D

(#2210) :AMF: válasza ottkar (#2209) üzenetére


:AMF:
senior tag

amiért holdra szállni, űrsétálni, vagy a marson mars csokit majszolni... :D

(#2211) BEE válasza Lauda (#2208) üzenetére


BEE
addikt

A görbületet kiszedheted, de akkor vágni kell a képből.
Tehát jó sok melóval ugyanott leszel, mintha egy kevésbé nagylátóval
fotóztál volna.
El kell döntened hogy nagylátót akarsz-e vagy halszemet ?
Egyébként már készítettünk próbafelvételt egy 16mm-es halszemmel
és egy 16mm-es nagylátóval, kis eltéréssel ugyanazt a képkivágást adták.
( Zenitar 16mm; Pentax 16-45mm F4; K10D )

Úgyhogy ha torzításmentes képet akarsz, nagylátót vegyél.
A 180 fokos látószög meg csak azokra a halszemekre áll,
amik csak a kép közepére rajzolnak egy kőralakú képet.

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#2212) Lauda


Lauda
félisten

Már értem, köszi a segítséget mindenkinek! :R

(#2213) Krump-Lee


Krump-Lee
csendes tag

Szeretnék útbaigazitást kérni 2 db. Minolta obi között van-e lényegi különbség ? Csak amatőr fotosról lévén szó. 70-210 F4,5-5,6 a másik 80-200 F4,5-5,6 Köszönöm és további jó hűsölést.

Drágám a parancs az parancs : hajolj csak szépen előre.

(#2214) rosta11 válasza Krump-Lee (#2213) üzenetére


rosta11
tag

Itt utána nézhetsz:

dyxum.com

(#2215) rosta11


rosta11
tag

Tutok valamit az alábbi lencséről?

Beroflex macro 85-210/ fix3.8, és állítólag minolta a vége.

Az eladó szerint semmiféle elektronika nincs benne, mindent manuálisan lehet beállatani rajta. Természetesen nincs AF, és szerinte a blendét is kézzel lehet beállítani rajta. Rákérdeztem, hogy M42-es-e a vége, de határozottan mondta, hogy minolta. Szerinte jó a minőség, amit ad, a végtelent is viszi, no meg makrózni is lehet vele, meg szinte nem is karcos, de szerintem soha nem használta, csak viszonteleadó, és gőze sincs a lencséről, és meg szeretne szabadulni tőle.

Sajna ez egy annyira ritka japán lencse, hogy nálunk alig lehet találni valamit róla. Néhány más beroflex lencsével kapcsolatban olvastam véleményt, az eléggé lesujtó volt.

(#2216) ottkar válasza rosta11 (#2215) üzenetére


ottkar
addikt

Hát itt csak kipróbálás segít. Meg kell nézni hogy milyen képet ad más mód nincs. Az is a baj sokszor hogy pár tízezer Ft-os lencsétől a többszázezresek tudását várják. Nem feltétlen egy ócska használhatatlan lencse ez.

(#2217) bbuffy


bbuffy
senior tag

hy mki!

A kérdésem az lenne hogy mivel lehet a leghatékonyabban megtisztitani az obikat és az előtétlencséket! :)

...és jól jegyezd meg fiacskám, az élet, ha kicsit is jól jön ki a lépés, annyira, de annyira gyönyörű. /Bohumil Hrabal/

(#2218) Jinxx válasza bbuffy (#2217) üzenetére


Jinxx
senior tag

Túl hatékonyan semmivel sem lehet, de nem is kell.
Én ilyet használok, nekem bevált. [link]
Nem sűrűn takarítom az obit, de ha hozzáérek és ujjlenyomatos lesz, vagy sok rajta a por, elég jól le lehet vele szedni mindkettőt.

(#2219) johnjohn


johnjohn
addikt

Kenko DG MC1.5 Nikon AF, új garanciális eladó ! 25 000.-. Nikon AF 50 / 1.8 D csere érdekel!

(#2220) D4rkm4n


D4rkm4n
őstag

Valakinek van tapasztalata a Tamron AF 70-300 F/4-5.6 Di LD-ről? :U

"If you only do what you can do, you will never be more than you are now."

(#2221) Mercutio_ válasza D4rkm4n (#2220) üzenetére


Mercutio_
félisten

Használtan olcsón ki lehet fogni, kategóriájában korrekt, a Sigma 70-300 APO DG macróhoz hasonló tudású, de legalább is nem annyivel gyengébb mint amennyivel olcsóbb.
Állítólag a 300-as végén élesebb képet ad mint a sigma, 70-nél a sigma jobb, de a sigma-nál ott a gyártási szórás problémája és egyesek szerint sárgásak a képei. Pleiades csinált egy tesztet amiben mindkettő szerepel.
Szimpátia kérdése a dolog, nomeg érdemes utánanézni nem jö-e ki valamelyik obi hamarosan HSM-es verzióban :K

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#2222) D4rkm4n válasza Mercutio_ (#2221) üzenetére


D4rkm4n
őstag

:R

Hol lehetne utána nézni, hogy mikor dobják piacra a HSM verziót? Az mennyit dobna még az áron? :F

"If you only do what you can do, you will never be more than you are now."

(#2223) adik


adik
őstag

Nem tartom valsznek, hogy ezeknek az obiknak a közeljövőben lenne HSM változata. Ez nem az a kategória... bár... a Canonnak is van ennyiért ilyesmi átfogású (konkrétan ilyen) USM obija.

Kettő, csipkebokor vessző!

(#2224) Mercutio_ válasza adik (#2223) üzenetére


Mercutio_
félisten

Nikonra már kijött és nem dobott az árán amennyire tudom :C

dpreview-n azt írták, hogy a 18-125 is lesz minden bajonethez, annyi az eltérés, hogy PK-nél nincs obiba épített stabilizátor és csak az újabb vázak kezelik a HSM-et.

Persze lehet Tamron nem hoz ki HSM-es verziót :W de akkor az a széllel szemben pisilés alapesete lenne, ha figyelembeveszem a Sigma trendet:
150-500
120-400
70-200, 50-150

És persze a Tamron 70-200/2.8 már kijött HSM-el, ha jól tudom.

[ Szerkesztve ]

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#2225) BEE válasza D4rkm4n (#2220) üzenetére


BEE
addikt

Egészen jó darab !
Általában egy hangyabokányival jobbnak tartják a Sigma 70-300-aknál.
Én a nagyapját használom ( 75-300 még filmesre készítve ),
de néha meglep a jó képével.

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#2226) Zozzant válasza Mercutio_ (#2224) üzenetére


Zozzant
addikt

ill. újabb firmware-k:) jó kis utazó zoomnak néz ki... :C

https://logout.hu/bejegyzes/guga/az_utolso_kivansag.html

(#2227) TOM.......


TOM.......
tag

sziasztok....sajna nincs időm végigböngészni a topicot...2000feletti hsz:D
3 obi között vacilálok sony a300-hoz amiket kinéztem:
Sigma 55-200
Sony SAL 55-200
és Sigma 70-300 apo dg super macro II
Szeretném kérni a véleményeket....előny/hátrány ha van tapasztalat valakinek!
De egyébként sigma 55-200ról egész meglepő eredmények készültek pozítív értelemben a 34ezres árhoz képest...igaz ez?

Figyi...bele se kezdj a vitába velem..ugy is nekem van és nekem lesz igazam mindíg...szval ne pazarold a drága időd felslegesen inkább foglalkozz az aszonnyal:) Sony A300

(#2228) johnjohn válasza TOM....... (#2227) üzenetére


johnjohn
addikt

A Tamron 55-200 még meglepőbb, gyengécske kinézet, jó összeszerelés, remek képminőség!És alig 30 000.-! Nekem Nikonhoz van, de használtam egyet Sony A 100-hoz.
A Sigma 70-300 nagyon gyenge,akkor inkább Tamron 70-300!

(#2229) philoxenia válasza johnjohn (#2228) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Vágatlan JPG Tamron 70-300-al Pentaxon.

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#2230) TOM....... válasza philoxenia (#2229) üzenetére


TOM.......
tag

Elég brutális kromatikus abberáció látható..

Figyi...bele se kezdj a vitába velem..ugy is nekem van és nekem lesz igazam mindíg...szval ne pazarold a drága időd felslegesen inkább foglalkozz az aszonnyal:) Sony A300

(#2231) TOM....... válasza johnjohn (#2228) üzenetére


TOM.......
tag

Azt írták Tamron 55-200 ról hogy kevesebb fényben, pl szürkületkor nem akar működni az AF. ez igaz?

Figyi...bele se kezdj a vitába velem..ugy is nekem van és nekem lesz igazam mindíg...szval ne pazarold a drága időd felslegesen inkább foglalkozz az aszonnyal:) Sony A300

(#2232) johnjohn válasza TOM....... (#2231) üzenetére


johnjohn
addikt

Melyik obiról írták, hogy azon működik? Legalábbis az olcsóbb kategóriában nem hiszem, hogy valami gond valamelyikkel ne volna. A Tamron 55-200 legalább normál fényben mindíg elég éles, rekeszelve pedig nagyon éles.Sony-hoz valóm nincs, a Nikonos változatot pedig ki tudod próbálni ha ráérsz, és van kedved kijönni 20 Km- távra Budáról.Teszt

(#2233) philoxenia válasza TOM....... (#2230) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Mondjuk tűző napról , tömegből, porban majdnem szembe napnál egy sátor alá kellett benéznie az obinak. A rajza minden körülmények között lágy egy kicsit egyébként. Legalábbis az enyémnek.70mm-en.

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#2234) TOM....... válasza johnjohn (#2232) üzenetére


TOM.......
tag

Azért még ennyire nem sürgős:) egyébként pápai vagyok:D és köszi a lehetőséget! Akkor ez a Tamron 55-200 valóban gondolkozás tárgya lesz! Mert sony 55-200 60ezer...és még alapkategória az is..MAkrózáshoz viszont egy Sigma fix 50/F2,8 prof makró obit néztem 63-ért!
Szval akkor a sigma 70-300 gagyi?
Had kérdezzem meg milyen nikonod van és mit használsz nagylátó tartományra alap zoomnak?

[ Szerkesztve ]

Figyi...bele se kezdj a vitába velem..ugy is nekem van és nekem lesz igazam mindíg...szval ne pazarold a drága időd felslegesen inkább foglalkozz az aszonnyal:) Sony A300

(#2235) ottkar válasza TOM....... (#2230) üzenetére


ottkar
addikt

Ez brutális?

(#2236) TOM....... válasza ottkar (#2235) üzenetére


TOM.......
tag

ránagyítottál?teljes méretben nézed, vagy ahogy a link kidobja?mert az 26% os nézet...nézd meg teljes méretben!! az emberi bőr mentén általában nem jellemző a krom. aberr. ráadásul szegény énekes egész testvonalán lila a mögötte levőkön is a mikrofon állványon is a zsinóron is mindenhol majdnem észlelhető! Ezt nevezik kiemelkedően magasnak!

[ Szerkesztve ]

Figyi...bele se kezdj a vitába velem..ugy is nekem van és nekem lesz igazam mindíg...szval ne pazarold a drága időd felslegesen inkább foglalkozz az aszonnyal:) Sony A300

(#2237) ottkar válasza TOM....... (#2231) üzenetére


ottkar
addikt

Az AF érzékelői a házban vannak. Ha nem kap fényt akkor nincs mi működtesse.

(#2238) philoxenia válasza TOM....... (#2236) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Mondjuk amit mindenhol látsz, az a kék sátorvászon által megvilágított téma.Tökéletes fókuszra meg a körülmények nem igazán adtak módot. Az exifet megnézted?
Itt is látható a kék szín a fehér pólón is.

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#2239) johnjohn válasza TOM....... (#2234) üzenetére


johnjohn
addikt

Nikon D 200, Tokina 19-35/3,5-4,5 AF, Nikon 18-135 DX,Tamron 28-75/2,8,Tamron 55-200,Sigma 135-400 APO D,Chinon 200/3,5 MF,ez a készlet.A Tokina 19-35, f 8-tól brutál éles,avval szoktam nagylátózni.

(#2240) ottkar válasza TOM....... (#2236) üzenetére


ottkar
addikt

"az emberi bőr mentén általában nem jellemző "
:F

(#2241) philoxenia válasza johnjohn (#2239) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Ez az obi mennyire lenne használható K10D-n szerinted?

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#2242) TOM....... válasza johnjohn (#2239) üzenetére


TOM.......
tag

ahamm..értem! Ajánlottak nekem még egy minolta 75-300-at[link] 25ért....használtan
erről vélemény?

[ Szerkesztve ]

Figyi...bele se kezdj a vitába velem..ugy is nekem van és nekem lesz igazam mindíg...szval ne pazarold a drága időd felslegesen inkább foglalkozz az aszonnyal:) Sony A300

(#2243) philoxenia


philoxenia
MODERÁTOR

70-300 Sony bajonettel olcsón.

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#2244) johnjohn válasza philoxenia (#2241) üzenetére


johnjohn
addikt

Ez egy MF Tokina lencse,ennyiért egy próbát akár meg is érhet, alighanem rekeszelni kell, hogy elég éles legyen.Nem nagyon dícsérik.Viszont, amit itt láthatsz, az elég szép.

(#2245) johnjohn válasza TOM....... (#2242) üzenetére


johnjohn
addikt

Hasznos linkItt a" Lenses" szekióban mindent megtudhatsz.

(#2246) Mercutio_ válasza TOM....... (#2236) üzenetére


Mercutio_
félisten

Ki a szar nézegeti teljes méretben a képeit :DDD

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#2247) ottkar válasza johnjohn (#2244) üzenetére


ottkar
addikt

Lehet hogy amit te mutattál ugyanaz mint amelyikhez nincs kép. :D

(#2248) TOM....... válasza Mercutio_ (#2246) üzenetére


TOM.......
tag

Huhh ez most jó volt :) :) :) :))
Jól beszóltál nekem :DDD
Egyébként van aki ugy nézegeti mert utólagos nagyítást végez mert olyan profi obija van és gépe hogy MEGTEHETI!!!! Neked még a 9x15 cm is sok lenne! Sőt az igényesebbek elő is hívatják az egész jól sikerült művészi képeket egész nagy (A4) méretben! De sztem ez a téma már nem neked való!

[ Szerkesztve ]

Figyi...bele se kezdj a vitába velem..ugy is nekem van és nekem lesz igazam mindíg...szval ne pazarold a drága időd felslegesen inkább foglalkozz az aszonnyal:) Sony A300

(#2249) philoxenia válasza TOM....... (#2248) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Egész nagy :U A/4-es :Y

2 MP-s képeimből simán lehetett 13x18-at hívatni...A K10D -s képeimből válogatva nyugodtan mernék a/2-t hívatni, ha volna pénzem ekkora hívásra, meg volna hol elhelyezni. Bár lehet, hogy az az obi aberrált kicsit..... de én egy perverz vagyok.... ;]

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#2250) Dare2Live


Dare2Live
nagyúr

15*10hez a régi katasztrófa obikon kivül minden jó, sött bármilyen jobb kompakt is 9x% gyak tökéletes képminőséget ad.
Az élesség ettől még fontos dolog, pl ott a 70-300VRem ami 70-150 közt minden pixelt kirajzol, 70-250közt közel tökéletes aztán 250-300közt bár 100%on láthatóan nem tökéletes. De még ha A2ben is hívnák elő 300(450)mmen ha nem azt kirkászom nem veszem észre, hogy bármi baja lenne annak a képnek.

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Objektívek topikja (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.