Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#201) Zolee11 válasza Batman2 (#200) üzenetére


Zolee11
senior tag

Szeva.
Én a 9V-os aksikat nem nagyon ismerem, tehát erről nem tudok nyilatkozni. De szerintem ne nagyon zárd őket rövidre mert az nagyon leterheli, és persze károsítja az akkukat! Egyébként miben használod őket? Mert ha nagy áram terheli nagyon hamar elhasználódnak.
Vagy esetleg selejtet fogtál ki.
Ezket az akkukat (1850 mAh) eddig 150 mA-es töltővel töltöttem. Most nemrég cseréltem le egy Energyzer 280 mA-es töltőre. Ezzel kb. 8 órát töltöm. Efgyébként az előző töltőm is Energyzer volt és eddig nekem nagyon bevált.

no brain, no problem

(#202) Batman2 válasza Zolee11 (#201) üzenetére


Batman2
őstag

Hi

Természetsen én sem órákig mérem az áromerőt, csak 2-3 másodpercre, amíg beáll a műszer, az még nem igazán árthat neki. Legalábbis más akkuknak semmi bajuk.
A ''9V''-os akksit olyan helyeken használom, ahol kb. 30-80mA terhelés van max., az akku meg elvileg 150mAh-ás.
Üdv.:

[Szerkesztve]

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#203) Batman2


Batman2
őstag

Hi

Apropó, van e valakinek 170-250mAh-ás ''9V''-os akkuja és mi a tapsztalata.
Üdv.:

[Szerkesztve]

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#204) Totyi


Totyi
őstag

Sziasztok.Vettem egy digit gépet és az első szomorú benyomásom:4 db 1100 mAh akksit hamar lemerített.A saturnban láttam vagy energizer vagy duracell(nem tom pontosan melyik) töltők.Asszem 2500 mAh 4 db akksival fél :Y órás töltő:6990-ért.Igazítson ki vki ha rosszul emléxek.
Itt a kérdés.Fél óra?Működik ennyi idő alatt?Ha igen,akkor rögtön megveszem.

(#205) Zolee11 válasza Totyi (#204) üzenetére


Zolee11
senior tag

Szevasz.
Hát a 1100-as aksik igencsak hamar lemerülnek egy digitális fényképezőben mert azok zabálnak de rendesen.
A fél órás töltő nagyon jó neked de nem az akkumlátoroknak. a gyorstöltés nagyon hamar elhasználja az ukkukat. az előnye h hamar kész a töltés.
És szerintem rosszul láttad a töltőt 7E-ért 4 db 2500-as akkuval. Egy ilyen töltő sokkal drágább.

no brain, no problem

(#206) Batman2 válasza Totyi (#204) üzenetére


Batman2
őstag

Szevasz

Mehet annyi idő alatt is, de az biztos, hogy nem tökéletes megoldás és az így töltött akkuk, lényegesen hamarabb mennek tönkre, mint lassabb töltésnél. Ez már az extra gyors kategória, egy óra alatt, amikor a standard 14-16 óra lenne. A Vartának is van egy 15 perces töltője, hozzá való akkukkal, de ott már ventillátorok hűtik a cellákat, mert olyan a melegedés, belátható könnyen, hogy a károsodás mértéke is nagy.
Tehát, ha nem észveszejtően sürgös, hogy legyen töltött akkud, akkor inkább minimum 2-3 órás, inteligens (processzoros) töltőt használjál.
Egyébként a 2500 -as akkuk jók.
Üdv.:

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#207) Totyi válasza Zolee11 (#205) üzenetére


Totyi
őstag

Bővebben: link
Itt már leírtam,hogy elnéztem.
Batman2: tudom,hogy van a VARTA-nak van egy gyorstöltője;kb 15000-ezer,annyit nem ér.A DURACELL fél órás töltőnek is van ventije,ha jól láttam.
Az az igazság,hogy kellett a gyorstöltő,mert nem mindíg van időm várni 4-5 órákat(nemhogy 15-20-at).Tudom,hogy a nagy áram hamarabb szétkúrja az akksikat,de mondjuk egy akkut,ha ügyes vagy 1000X tudsz feltölteni.Így,dúrván:legyen 500X.Mire feltöltöd őket 500X addigra már jön is egy nagyobb,jobb,újabb akksi.Nekem ennyit megér,hogy ne kelljen szívnom annyit.

[Szerkesztve]

(#208) Batman2 válasza Totyi (#207) üzenetére


Batman2
őstag

Hi

Te tudod!
Üdv.:

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#209) Totyi válasza Batman2 (#208) üzenetére


Totyi
őstag

Kicsit tesztellgettem a töltőt.Az akkuk annyira nem melegednek,bár azért nem is hidegek.Az első feltöltés alig volt kevesebb mint 45 perc.Az üzemidőt eddig még nem sikerült megnézni,de majd holnap.Mennyi a ceruzaakku kisütési feszültsége?Hány volt a jó?Mennyi alá nem szabad menni?És egy bonyolultabb kérdés:honnan az ördögből tudja a töltő;hogy már kész-e a töltés,illetve hogy mennyit kell még töltenie?

(#210) #57764352


#57764352
törölt tag

Nekem is ilyen akksijaim vannak. Majd írok róluk, de mi az a memória effektus??? :F

(#211) biker válasza #57764352 (#210) üzenetére


biker
nagyúr

''emlékszik'' az akku a bevitt töltésre, ezért ha rendszeresen csak 30%-ra meríted, majd rátöltesz, idővel a 70%-ot fogja 100%-nak tekinteni, mert ennyi töltést vittél be.

megoldása: több normál kisütés és töltés egymás után segíthet

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#212) Totyi válasza #57764352 (#210) üzenetére


Totyi
őstag

Ha nem töltöd fel rendesen,vagy nem sütöd ki;és töltöd fel,akkor az akksi megjegyzi ezt és kisebb lesz a kapacitása.Ez megosztja a véleményt,van aki azt mondja hogy 3 éves akksija rátöltögetés után még hozza az eredeti formáját;van akinek 3 hónap alatt beszarik.Majd írj!
Ha visszaolvasol akkor sokmindent megtudsz.

(#213) #57764352


#57764352
törölt tag

Nekem ilyen van:
Bővebben: link
A gyártó oldalán ezt keressétek: Mini PowerBank Charger - GPKB02UL
Bővebben: link

Akkor itt mindig meg kell lennie a 16 órának?
Ha AAA-s elemet töltök (750mAh), akkor 23 óra az előírt. Gondolom ezek a ''kőbe vésett'' értékek az optimális működéshez kellenek, ettől nem ajánlatos eltérni.

Nekem jelenleg van NI-Cd és Ni-Mh akksim is.
Ni-Mh: 2*2300mAh, 2*1300mAh
Ni-Cd: 4*700mAh

2 töltőm van, a másik egy noname, ebben töltöm a Ni-Cd-t.
Utolsó kérdésem: Ha a GP töltő kezelési útmutatójában a töltési idő a 2000 series-re 27 óra, akkor az az összes 2000+ -os akksira vonatkozik konkrét kapacitás nélkül???

(#214) Totyi válasza #57764352 (#213) üzenetére


Totyi
őstag

Én úgy tanultam,hogy a töltésnél 20% veszteséget kell számolni.
Tehát van egy 2000-es akksid.100 mA-rel töltöd.E azt jelenti,hogy:2000-et beszorzod 1.2-vel;és elosztod a töltőárammal(jelen esetben 100-al).Így jön ki 24 óra.
Ugyanúgy ki tudod számolni a nicd ukkujaid töltési idejét.Ilyen pici töltőket használtam én is sokáig,de a töltési idők annyira elnyúltak,hogy kénytelen voltam egy gyorstöltőt venni.
A GP biztos jó márka meg régi is,de én vhogy nem bízom benne.:F

(#215) #57764352


#57764352
törölt tag

Ha a digit. fényképezőgép nem indul be, akkor elvileg üres az akksi?

(#216) #57764352 válasza Totyi (#214) üzenetére


#57764352
törölt tag

Nem én választottam, kaptam :U
Töltési idő számítása tehát: akksi kapacitása / töltőáram ?

(#217) Totyi válasza #57764352 (#215) üzenetére


Totyi
őstag

Nem biztos.A digit gépeknek nagy az áramfelvétele.Ami a géppel nem indul,az lehet hogy egy discmant még több óráig működtet.Erre figyelj oda.Igen úgy ahogy mondtam:kapacitás X 1.2(veszteség) osztva a töltőárammal.
Már nem olyan drágák ezek,hogy ne lehessen megvenni.2-3 órás gyorstöltő már 5-6-ért a tied.Én 8000-ért vettem egy 1 órás duracell gyorstöltőt,4 db 2050-es akksival.

(#218) #57764352


#57764352
törölt tag

Miért kell beszorozni 1.2-vel?
Nálam így néz ki mondjuk egy AA-s akksi adatai:
-töltőáram: 100 mA
-kapacitás: 1300mAh

Képlet: 1300mAh*1,2 / 100mA = 15,6 ~ 16h.

Mod: Az 1,2 a veszteség, ok, láma vogyok, sry. Ez működik a AAA-s akksiknál is?

(#219) #57764352 válasza Totyi (#217) üzenetére


#57764352
törölt tag

Ja már nem drágák, csak a GP-t kaptam...

Ha 20 perce raktam fel, akkor szedjem le és merítsem fullra??

[Szerkesztve]

(#220) Totyi válasza #57764352 (#218) üzenetére


Totyi
őstag

Igen ez amolyan veszteség.Ha te beviszel X százalékot,az nem lesz bent mind.
Úgy ahogy írtad.Az bizony 16 óra.
A teljes kisütés sohasem árt, a nicd akksiknak meg pláne nem.
A nimh akkukat,csak néha kell kisütni.Mondjuk használattól függően 2-4 hetente.Ha nem számít az idő,akkor ne vegyél új töltőt,akksit.A nagy áram amúgy sem a legjobb az akksinak.
De ha szorít az idő,akkor érdemes.

(#221) #57764352 válasza Totyi (#220) üzenetére


#57764352
törölt tag

Maradok az eredetinél. Az idő annyira nem lényeg, az a jó, hogy lehet egyenként is tölteni az akksikat, ugye párba vannak, ezért míg az egyik ''zenél'' a másik tölt :))

Miért nem bízol a GP-ben?

(#222) Totyi válasza #57764352 (#221) üzenetére


Totyi
őstag

Te!-én meg nem mondom Neked.Régi márka,azt nem tudom hogy mennyire jó.Nekem sokkal szimpatikusabb az energizer,vagy duracell.Ők már tudnak vmit.Ha megnézed,sokkal több az energizer,vagy duracell elem,akksi;mint más.(ja,ott van még a varta is.)Attól függetlenül nem mondtam,hogy nem jó;csak nekem nem szimpi.Ettől még lehet szuperjó.
Én is így csináltam régen:2 zenél,2 tölt.-de vettem egy digit gépet(abba sajnos 4 db kell),így már fontos a gyors töltés.

(#223) Batman2 válasza #57764352 (#213) üzenetére


Batman2
őstag

Szevasz

Ahogy néztem a megadott linket. az a bizonyos 16 órás GP töltő (már a feljebblevő, mivel kettő is vanbelőle ugyanazzal a számmal az oldalon) 1300 (AA) és 600(AAA) mAh-ás akkuknak készült, illetőleg azoknál van meg a standard (alap) 14-16 óra töltésidőhöz tartozó, az akku kapacitásának 1/10 töltőárom, vagyis 130 és 60 mA.
Minden más akku, amit ezzel töltesz vagy kevesebb, mint 16 óra (a megadottnál kisebb kapacitás esetében), vagy több mint 16 óra (a megadottnál nagyobb kapacitás esetében) a töltési idő. Ezta kapacitás külömbségek arányában az idő arányos csökkentése, vagy növelésével tudod kiszámolni..
Az első linknél a 16órás töltő (első példány) 100 illetve 45 mA-rel tölt, vagyis ha a kapacitás tizedét, vagyis az alaptöltést nézem, akkor ez 1000 és 450mAh-ás akkuknak jó. Minden más kapacitásnál az eltérés mértékében az időt is korrigálni kell.
Példa: 2000mAh-ás akku (AA), kb 32 óra töltés
De ez már nem igazán ideális.
Kicsit bonyolultlett a leírásom, remélem érted a lényeget! ;]
Üdv.:

[Szerkesztve]

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#224) Totyi válasza Batman2 (#223) üzenetére


Totyi
őstag

Légyszi!Bővebben: link

(#225) Batman2 válasza Totyi (#209) üzenetére


Batman2
őstag

Szevasz

Kisütési feszültség: ha üresjáratban terhelés nélkül méred a feszültséget, akkor 1.20V alatt már kisütöttnek vehető, de ha nagy kapőacitású és viszonylag kis fogysztású eszközben használtad, akkor lemehet akár 1.10-1.14V körülre is. Ha kisütjük szándékosan ellenállással, vagy ízzóval, akkor lényeg az, hogy kb 0.7-0.8V (/cella) alá nem szabad, hogy menjen a feszültség (egy dióda ezt jól tudja korlátozni).
Lényeg, ha nincs 1.20 alatt a feszültség, akkor még van áram az akkuban, csak az adott készüléknek az már nem elég (a fellépő feszültség esés miatt) és kikapcsol.
Elvileg, ha mérjük töltés közben a feszültséget, akkor megtudhatjuk, hogy mikor van feltöltve a cella (én is ezt szoktam tenni), mivel azt lehet tudni, hogy a NiCd cellák, frissen töltött max. feszöltsége (mikor éppen kivetted a töltőből)1.44-1.45V a NiMh celláké pedig 1.45-1.47V. Ez töltővel együtt (tehát amikor még a töltőáromot is kapja), akkor NiCd celláknál 1.48-1.50V és NiMh celláknál pedig 1.50-1.55V. Ha kicsit állnak/pihennek az akkuk, akkor kb. 1.38V-ra szokott visszaesni a feszültségük, ez a normál töltött érték.
A töltők esetében is ennek a figyelése a támpont, és a beállított feszültség elérésekor lekapcsoplják a töltőáramot, vagy átkapcsolnak csepptöltésre. DE ezek a beállított feszültségértékek rendszerint alacsonyabbak, mint amiket én megadtam, azok a maximum értékek, és csak standard/alap töltésre vonatkoznak (feszültség max. korlátozása nélkül, amikor a cella maga szabja megaz értéket), gyorstöltésnél már korlátozni kell a max. elérhető feszültséget, azzal, hogy ott kapcsolja le a töltő az áramot.
Sokmindent lehetne még írni, van még nehány tapasztalatom, de elég a szófacsarásból. :Y Ha van még kérdés, tedd fel!
Üdv.:

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#226) Totyi válasza Batman2 (#225) üzenetére


Totyi
őstag

No,tegnap mértem egy 1100 mAh akksi feszültségét.0.98 V-ot mértem.Ez akkor nagyon alacsony?Ezt a cellánkénti feszültséget nem egészen vágom,légyszi magyarázd el.Most töltök egy akksit kb még 40 perc,majd leírom mit mértem.Egyet meg merítek elemlámpával.Akkor az 1.1 V az már OK?

(#227) #57764352 válasza Batman2 (#223) üzenetére


#57764352
törölt tag

Köszi.
Bár egy 2300 mAh-s akksinál a 3x óra soknak tűnik.
A Totyi által adott képlettel (kapacitás*1,2 / töltőáram) számolva 28 óra jön ki.

Ez a töltő tudja az úgy nevezett csepptöltést?
Nekem konkrétan az MP3 lejátszó miatt kellett a töltő, de a digit gép még az 1300 mAh akksikat is hamar megeszi. Váltsak töltőt??

(#228) And válasza Totyi (#209) üzenetére


And
veterán

''És egy bonyolultabb kérdés:honnan az ördögből tudja a töltő;hogy már kész-e a töltés,illetve hogy mennyit kell még töltenie?''
Ennek megállapítására többféle módszer is létezik. A cella feszültségének közvetlen figyelése is lehet, de ez a módszer csak egy bizonyos töltőáramra - és cellakapacitásra - érvényes. Nagyobb töltőárammal hajtva a cellát annak töltés közben mérhető kapocsfeszültsége is nagyobb lesz. Észrevették, hogy ha a töltés konstans árammal történik, akkor a 100%-os töltöttségi fok után a cella feszültsége egy picit visszaesik. Ez NiCd-celláknál kb. 10mV, NiMH-akkuknál viszont ennek a töredéke, 2mV körüli. Ezt a ''negatív deltát'' próbálja meg detektálni egy okos töltő. A cella hőmérsékletének mérése ill. a biztonsági időzítő pedig nem ad pontos eredményt, de a durva túltöltést ezek is meg tudják akadályozni.
#226: Ha egy cella - akár NiMH, akár NiCd - feszültsége 1..1,1 V alá esik, akkor az már mélykisütöttnek tekinthető, ami hosszú távon káros lehet az akkura. Egy akkucsomagnál, amely több sorbakötött cellát tartalmaz, a mélykisütésre különösen figyelni kell. Lehet, hogy a teljes csomag feszültsége még nem tűnik nagyon kicsinek, de belül egyes cellák feszültsége (amit nem feltétlenül tudsz mérni, ha nem férsz hozzájuk külön-külön) vészesen alacsony lehet, sőt akár át is polarizálódhat (átfordulhat). Ez szintén végzetes lehet az akkura.

(#229) Totyi válasza And (#228) üzenetére


Totyi
őstag

Az jó,illetve nem jó.Nem egyszer úgy lemerítettem 1 pár akkut,hogy 0.9 V alatt volt a feszültség.
Akkor ez káros.Értem.Sajnos.Akkor az 1.1 volt az etalon.Még jó,hogy tudom mérni a feszültséget.És a gyors töltésről mi a véleményed?

(#230) And válasza Totyi (#229) üzenetére


And
veterán

A gyorstöltésről: #193. Természetesen a gyorstöltéshez a spec. töltőn kívül megfelelő cellák is kellenek (és nem csak az extrémgyors, 15-30 perces töltésekhez), mert már a 2-3 órás is ''gyorsnak'' számít a normál C/10 áramú töltés sebességéhez képest. Igaz, az ilyen néhányórás gyorsított töltést már szinte minden ma kapható akku lehetővé teszi.

(#231) Totyi válasza And (#230) üzenetére


Totyi
őstag

És mégis mennyire rövidíti le az élettartamát egy akkunak a gyorstöltés?Most vettem egy duracell 1 órás töltőt,és érdekelnének a távolabbi jövőképek.

(#232) Batman2 válasza Totyi (#226) üzenetére


Batman2
őstag

Szevasz

Igen, az már kimerültnek tekintendő. DE vigyázni kell az ízzós merítéssel, mert az a 0-ig viheti a feszültséget, mivel nem feszültségfüggő fogyasztó ! És ha sorosan merítessz több akkut - mivel mindíg vannak külömbségek közöttük - akkor egyes cellák olyan feszültséget érhetnek el (amelyek gyengébbek és hamarabb merülnek), amely már káros lehet, vagy , ahogy And is írta, át is fordulhatnak ellenkező polaritásba, az végképp káros. Viszont ha a fogyasztó ízzó val sorbakötsz egy diódát (mondjuk 1N 4007) akkor már a feszültség 0.7V alá nem mehet, mert a dióda, mint félvezető a minimális nyitófeszültségi érték miatt már azt nem engedi. Ha több akkut sorba kötve merítessz, akkor annyi diódát kell sorba kötnöd, ahány cellád (akkuelemed) van sorbakötve. A teljes utómerítést (miután már valamilyen eszköz nagyjából kihasználta az akkukat) érdemes nem túl nagy terheléssel (ízzó, ellenállás) végezni, ha több akku van sorba kötve, mert akkor nem mutatkoznak meg az egyes cellák közötti külömbségek és esetleges káros hatások.
Üdv.:

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#233) Batman2 válasza #57764352 (#227) üzenetére


Batman2
őstag

Hi

Ahogy néztem azokat a belinkelt leírásokat, egyiknél sem láttam csepptöltés funkciót, és kisütő funkciót sem. Csepptölteni valszeg már csak a bonyolultabb processzoros töltők tudnak, de a gyorstöltőknek is kellene, mert gyorstöltés esetén a folyamatos töltés csak kb. 75-80%-ig tölti fel, a maradékot a csepptöltés adja, de lehet hogy némely gyorstöltők telepumpálják elsőre, bár ez nem túl kíméletes, ezt nem tudom.
Igen a digi gépekhez legalább jó minőségű 2000mAh-ás akku kell, de még jobb a 2200-2500mAh-ás, ezt a digi géppel kisütött állapotú akkukon mérhető feszültség is alátámasztja, inkább ezek a nagyok valóak hozzá !
Üdv.:

[Szerkesztve]

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#234) Totyi válasza Batman2 (#232) üzenetére


Totyi
őstag

231-es kérdés!Tudsz választ adni?A válasz kimerítő,és korrekt volt.Már csak az utolsó kérdés maradt.

(#235) And válasza Totyi (#231) üzenetére


And
veterán

A hasznos ciklusok számát a gyorstöltés elvileg minden akkufajtánál csökkenti. De hogy mennyivel, azt előre elég nehéz megjósolni, mert a töltések és kisütések körülményei eltérőek lehetnek. Minél jobb egy töltő konstrukciója, annál hosszabb élettartamot várhatsz az akkujaidtól. Ha a töltő - és persze a készülék, amely kisüti majd a cellákat - odafigyel a fontosabb paraméterekre, a várható ciklusszám nem fog nagyságrendekkel csökkenni, ez biztos. Véletlen túltöltés (cellahőmérséklet, belső nyomás emelkedése), mélykisütés, átpolarizálódás, túlterhelés v. rövidzár, öregedés (kristályosodás, belső ellenállás növekedése): az élettartamot leginkább ezek befolyásolják. Ha ezek a normál használat során nem következnek be, bőven ki tudod majd használni az akkukat. Lehet, hogy a katalógusadatokkal szemben nem jutsz el pl. a normáltöltésre megadott 800 ciklusig, csak a feléig v. harmadáig, de a gyári adatok is már jelentős kapacitáscsökkenésre vonatkoznak. Ennyi ciklusszám még gyakori használat mellett is sokéves élettartamot jelenthet.

(#236) Batman2 válasza Totyi (#234) üzenetére


Batman2
őstag

Hi

Nagyrészben egyetértek azzal, amit And kollegánk mondott. De véleményem szerint - a sok, amúgy is meglehetősen gyenge példányokat (sok ilyen van) - mégjobban szétszedi. Sok akkunál már normál töltés esetén is kb. az 5-6. töltés után észrevehető gyengülés van és ez az 50. környékén már még erőteljesebb lehet, amennyiben rendszeresen ''megfőzi'' egy gyorstöltő. Bár van nekem is olyan NiCd akkum, ami már mindenféle töltésen és kétéves üres álláson is ment keresztül, egyébkén már több mint 10 éves, de most is rendesen teljesít és a töltést tartósan tartja, de csak 500mAh-ásak eredetileg is. Számításaim alapján egy 400-430mAh teljesítménye lehet most. Egy teljesen ismeretlen márka: FIF. Persze az is lehet, hopgy régen igaz, hogy még kisebb volt a kapacitás, de rendesebb, tartósabb akkukat készítettek.
Egyszóval (na jó, több szóval) nem tudom neked pontosan megmondani, hogy mennyivel csökkenti a gyorstöltés az élettartamot. Meglátásaim szerint az valóban nem feltétlenül rossz, ha az akkukat 3-4órás gyorstöltővel töltjük, pláne ha néha egy standard 14-16 órás töltés is be van iktatva (persze a kapacitás 1/10-ével). Azt viszont egyértelműen kerülendőnek és károsnak ítélem, ha a töltési idő 1 óra alatt van, pláne nagyobb kapacitású akkuknál (1000mAh felett).
Üdv.:

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#237) Totyi válasza And (#235) üzenetére


Totyi
őstag

And és Batman 2:az a nagy igazság;hogy digit gépbe használom az akkukat.Van 4 db gp 1600-as,és 4 duracell 2050-es(ezt adták a gyorstöltőhöz).Tehát a töltő 2 amparrel tölt,töltés után melegek;de nem forróak.
Kisütni ki fogom őket,mélykisütést nem végzek(van műszer,meg tudom mérni).Rátöltés kizárt.Használni használom őket,a pótakksikat viszem magammal.A gond az,hogy sehol sincs több időm 1-2 óránál(max otthon,este),ezért kellett az 1 órás töltő.Mondjuk ha 1000X újra lehet tölteni egy akksit(szakszerűen,kisütés,lassútöltés...bla...bla...bla),akkor ezzel a módszerrel mennyi lehet az élete?Kábéra?Mundjuk 300 töltés?500?50?Csak nagyjából.Mert ha 250-300 töltést kibírja,akkor már megérte;mert 1 évig nem kell szenvednem a ''lassú'' töltögetésekkel.
Ne haragudjatok,hogy ennyit macerállak Benneteket;de
1.a téma érdekel
2.kíváncsi vagyok a kilátásokra
Bocsi,ha fárasztó vagyok,voltam.Köszönöm az eddigi segítséget,sok hasznos infót kaptam.

[Szerkesztve]

(#238) Batman2 válasza Totyi (#237) üzenetére


Batman2
őstag

Hi


Nem vagy fárasztó, mi is azért firkálunk, mert szeretjük a témát és vannak megosztható gondolataink!
A krédésedre, hiába is feszegeted, nem lehet egyértelmű választ adni, csak reménykedni, hogy tényleg sokáig bírja. Pláne mivel ezek a töltők nem túl régiek, így túl sok tapasztalat sem igen van róluk.
Az én véleményem továbbra is az, hogy amúgy sem teljesítik messze a megadott 1000X-es értéket az akkuk többsége, de a százat sem biztos. Jó, normál töltéssel, a jobbak azért ki kellen bírjanak 200-250 töltést szerintem, jelentősebb kapacitás csökkenés nélkül, de az extrém gyorstöltés biztos hogy csökkent ezen a számon, ugyhogy a 100-at talán megéri. Talán manapság a jobb minőségű, kifejezetten gyorstöltéshez gyártott akkuk esetleg már hasonlóan bírják, mint a régebbiek 2-3X lasabb töltéssel.
Bízzál és használd egészséggel !
(Természetesen ha van további kérdés, akkor . . .)
Üdv.:

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#239) Batman2 válasza Batman2 (#238) üzenetére


Batman2
őstag

Ui.:

A GP-t nem tartom nagyon jó akkunak, nekem személyszerint rossz tapasztalataim vannak róla, de a duracelleről egyelőre nem is hallottam és nem is tapasztaltam rosszat, bár nekem csak elemem volt DURACELL, akkum még nem.
Üdv.:

[Szerkesztve]

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#240) And válasza Totyi (#237) üzenetére


And
veterán

Néhány vélemény a gyártóktól: Bővebben: link, Bővebben: link. FAQ: Bővebben: link, Bővebben: link. Általánosan használható töltőáram-ciklusszám karakterisztikát nem nagyon látni, általában azt írják, hogy az rengeteg tényező függvénye (igazuk is van). Egyedül az utolsó linken adnak némi hozzávetőleges becslést a várható élettartamra 0.1C és 1C töltőáramok esetén. Valszeg. ennél pontosabb adatot csak úgy lehetne kapni, ha több paramétert lefixálva méréssorozatot végeznének a gyártók. Nevesebb cégek konkrét cellatípusainak adatlapján esetleg lehet ilyen diagramokat is találni.

(#241) Flashy


Flashy
veterán

na van egy kis tapasztalat amit leírok. vettem Somogyis csomagolású Digicam márkájú 1500mAh-s aksit (1799Ft volt asszem a 4 darab) Praktikerben, 300 képet fényképeztem egyhuzamban egy nap, még a piros izé se kezdett villogni, pedig még utána is kb 50-et el tudna nyomni. új aksi, első töltés, meg vagyok vele elégedve. majd beírom hogy hány után merül ki, még 100at biztos elvisz, az meg tökjó.
van egy ugyancsak Somogyis csomagolású de másféle márkájú ugyanilyen noname aksi pakkom is (MINWA asszem, ilyen barna), az 300 körül merült le teljesen, de azok régebbiek, nem lemerítős töltővel is kínoztam őket sokáig.

(#242) Totyi válasza And (#240) üzenetére


Totyi
őstag

Ez mind nagyon jó lenne,és köszi is;de ennyire nem tudok angolul(sajnos :B )
Ha Te tudsz,akkor légyszi pár szóban monnd el,amit olvasol.

Batman2:próbálok bízni,mivel mást nem tudok tenni.
A kérdés mind a kettőtökhöz szól.
Kezdjük az alapoknál:oké!Akku!-de mitől tárolódik az energia?
Mi történik az akksiban,amikor kezd tönkremenni?
Hogy jegyzi meg a rátöltést?



[Szerkesztve]

(#243) Batman2 válasza Totyi (#242) üzenetére


Batman2
őstag

Szia

A ponos kémiai folyamatot nem ismerem. Lényeg, hogy van két elektród (valamilyen vezető (fém)), amelyek elektrolitba merülnek (ez egy savas, vagy lúgos, esetleg sóoldat (nem konyhasó!)). Az elektrolit és az elektrodok, illetve azok felülete közöt folyik a kémiai reakcó. Ennek során valamilyen anyag ki is válhat valamely elekród felületére, de az elekrtód anyaga is kerülhet oldatba. Lényeg az, hogy e folyamat során töltés(potenciál)külömbség keletkezik a két elekród között és ha a kettő között kapcsolat létesül (mondjuk egy fogyasztó által), akkor elektron áramlás indul meg akettő között, hogy a fennálló töltéskülömbség kiegyenlítődjön. Ha ez a kiegyenlítődés teljesen megtörtént, akkor megszünt a két elektród közötti potenciál(töltés)külömbség és az elektron áramlás is leállt. Ekkor van az elem/akku kimerülve. A külömbség az az elem és az akku között, hogy az akkuban ez a folyamat jórészt visszafordítható azzal, hogy töltést adunk neki (feltöltjük), tehát megint kialakítjuk az elektródok között a potenciálkülömbséget. A másik külömbség egy elem és egy akku között, hogy az elem az elkotóelemei (elektródok+elektrolit) összeépítése után azonnal polarizálódik a beindult kémiai folyamat során és így ramot ad, ha fogyasztót teszünk rá, az akku viszont az összeépítése után nincsen polarizált állapotban, nem tud áramot adni. Ehez először fel kell tölteni, ekkor megy végbe egy kémiai folyamat, amely során kialakul a polarizálódás a cellán belül(az elektródok között).
Egy fémhidrid akku belsejében spirális formában van feltekerve hengerbe a két elektród (fémlemez) és a kettőt egy szövetes anyag választja el, amibe be van itatva az elektrolit. Ebben, lúgos elektrolit van, ha jól tudom kálium-hidroxid oldat.
Az akku két kivezetéséhez az egyik, illetve a másik elektrolit van hozzákötve.
Üdv.:

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#244) And válasza Totyi (#242) üzenetére


And
veterán

''de ennyire nem tudok angolul(sajnos )''. Túl jól én sem :B, de a lényeg:
az első link oldala szintén azt írja, hogy az elérhető ciklusok száma sok tényező függvénye (kb. amiket már említettünk), de az akku használata mindenképp sokkal olcsóbb, mintha eldobható tartóselemet használnál. Ezt utóbbit szinte minden FAQ megemlíti..
A második link ismét csak felsorolja az élettartamot befolyásoló paramétereket, és tippeket is ad azokkal kapcsolatban. A lényeg sokadszor is ugyanaz mint fentebb, plusz megemlíti a száraz, hűvös helyen való tárolást ill. a - használaton kívüli - alkalmankénti töltést / kisütést a cella mély(ön)kisülésének elkerülésére.
A harmadik oldalon van egy összehasonlító táblázat a NiCd, NiMH és az újabb generációs NiMH akkukról, amelyben szintén van egy erős becslés a várható ciklusszámra.
A negyedik linken konkrétan megemlítik az 1C töltőáramra becsült 450-600, ill. a 0,1C áramú töltéssel elérhető 500-1000 várható maximális ciklusszámot. Ezek a lehető legjobb körülményekre, és arra a bizonyos fajtára (Maha PowerEx) vonatkozó becslések.

(#245) Batman2 válasza And (#244) üzenetére


Batman2
őstag

Szevasz

Bár nem konkrétan nekem szóltak a linkek, de én is köszönöm, az interneten Te jóval tájékézottabb vagy :R.
Az nem túl jó dolog, amit az utolsó, vagy előtti linken olvastam, hogy az általános fémhidridek kb 30 napig tartják egy bizonyos szinten meg a töltöttségüket. Ez részben megmagyarázza azokat a jelenségeket, amiket én is megfigyeltem, hogy ha kicsit állnak az akkuk, egy v. két hetet, utána jóval hamarabb mondja azt a készülék rájuk, amiben használom (MP3 lejátszó, vagy digigép), hogy az akku kimerült és az ilyenkor, kimerült állapotban mérhető üresjárati feszültség is jóval magasabb, ebből is látszik, hogy már kisebb volt a kapacitásuk, ugy viselkedtek, mint egy kisebb kapacitású akku, ami érthetően kevésbé bírja hajtani az adott eszközt és hamarabb feladja, habár még van benne valamennyi áram, de a nagymértékű feszültségesés miatt már nem megy vele a feszültségfüggő készülék.
Üdv.:

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#246) Batman2


Batman2
őstag

Mglátásom szerint a NiCd akkuk hoszabb ideig megtartják töltöttségüket, legalábbis a régi 500mAh-ás akkuaim mindeképpen ezt mutatják, bár az új 1100mAh-ás ANSMANNok már ezt nem igazolják, bár azok eleve mindenestől vacakabbak, nem úgy viselkednek, mint egy igazi kadmiumos, inkább, mint egy fémhidrides.
Mégyszer üdv.:

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#247) Totyi válasza Batman2 (#246) üzenetére


Totyi
őstag

Egy két kérdés még nem egészen tiszta.Miért nem lehet(ajánlott) NICD töltővel NIMh akksit tölteni?
Én sajna így tettem,ezért kérdezem.

(#248) drpele válasza Totyi (#247) üzenetére


drpele
senior tag

Én is egy NI-CD töltőt használok évek óta NI-MH akksik töltésére, de semmi káros hatást nem vettem észre.
[kép]
Bővebben: link
Bővebben: link

[Szerkesztve]

"Mily különös a mi helyzetünk, a Föld gyermekeié. Csak rövid látogatásra van itt mindenki. Nem tudja miért, de néha azt hiszi, hogy sejti." - Albert Einstein

(#249) And válasza Totyi (#247) üzenetére


And
veterán

1.) Ha a töltőáram 500-1000 mAh közötti kapacitású NiCd-cellákhoz és lassú (0,1C: 50..100mA * ~14h) töltéshez van méretezve, akkor az a töltő igen lassan vagy szinte sohasem fog teljesen feltölteni egy normális 2Ah feletti NiMH-akkut. A mai modern NiMH-cellák akár hosszútávon is elviselnek 0,1C töltőáramot (>200mA). 2.) Ha a töltő gyorstöltésre is képes, és pl. -dV -t figyelő túltöltésvédelemmel van ellátva, akkor nem biztos, hogy észreveszi a cellafesz. csökkenését, ami NiMH-cella esetén töredéke a NiCd-k esetén várható értéknek, így túltöltheti az akkut (jobb esetben az időzítő később úgyis leállítja a töltést, de lehet, hogy addigra a cellák már túlmelegednek).
A védelem nélküli minimalista, kisáramú NiCd-töltők esetében tökmindegy, azok a legegyszerűbb időzítővel sincsenek felszerelve, csak pumpálják a nagyjából állandó 50..100mA áramot a cellákba, az időzítést (lekapcsolást) meg rádbízzák. (Ha egy ilyen töltőn van is NiCd/NiMH átkapcsoló, az nem csinál mást, mint a belső áramgenerátor áramát nagyjából megduplázza a NiMH-állásban). Ezekre nyugodtan tehetsz NiMH-akkukat: kb. 24órás töltés után lesznek használhatóak, és az ''ottfelejtett'' töltő sem károsítja különösebben a cellákat.

(#250) Batman2 válasza Totyi (#247) üzenetére


Batman2
őstag

Szevasz

A válaszom kb. ugyanaz, mint Andnek. Ha egy egyszerű régi NiCd-s korszakból való töltőd van, akkor azzal semmi probléma nem lehet akkor sem ha fémhidridet töltesz vele, csak a töltőáram lehet túl kicsi. Ha egy olyan toltőd, van, ami a kadmiumos akkukat közepesen gyorsan töltötte, akkor az már jobb lesz a fémhidridhez is. Például nekünk is van egy régi ilyen töltőnk. Azt 500mAh-ás NiCd akkukkal adták annak idején, bár azok az akkuk még ma is jól működnek. De ennek is csak 60 mA körüli a töltőárama, úgyhogy még egy 1100mAh-ás akkut is vagy 24-26 óra alatt töltene fel, egy 2000mAh, vagy a felettit, meg már szerintem nem is tudna, mert annyi áramot már lehet hogy elnyel a cella, az már fenntartó töltésnek is megfelel. Tudtommal a fenntartó töltés, ami a töltés befejeztével szinten tartja az akkukat a kapacitása 1/20-a körül kell legyen. Egy ilyen töltő lehet, hogy még annak is kevés. Szóval egy 1100-1300mAh-ás fémhidridet még fel tud tölteni vagy 1 és fél nap alatt.
A kompjúteres töltőnél valóban az lehet a gond, hogy nem fogja érzékelni az akku feltülöltött állapotát.

Én az akkujaimat egy saját készíésű egszerű töltőről töltöm, ami tartalmaz jelen pillanatban 5 ellenállást, amivel 5 féle töltőáramot lehet beállítani külömböző akkukhoz egy tolókapcsolósorral (500, 750, 1100, 2200, 2500mAh-áshoz), és van egy átkapcsoló is rajta, amivel töltésről kisütésre lehet kapcsolni, igaz ott csak egyféle ellenállás van, ami akkora terhelést jelent, hogy a leggyengébb akkut sem károsítja és egy két dióda is sorba van még kötve az ellenállással, így nem következik be túlmerítés sem, mivel két két elemet, két kettes elemtartóban töltök egyszerre, de lehet csak az egyik elemtartóban kettőt is tölteni. Az egészet egy eredetileg 500mA-es, 3-12V-os tápról üzemeltetem, 3V-os állásban, amiben a diódákat kicseréltem, így akár 1.4A-t is le tud adni. Lehetne természetesen ezt sokkal profibbra is megcsinálni, van egy-két 5letem rá, de így is jó.
Üdv.:

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.