Hirdetés

2024. május 22., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Pentax DSLR topic (kiemelt téma)

Hozzászólások

(#7901) hcs57 válasza lungfefe (#7900) üzenetére


hcs57
őstag

Pentax vázon a zöld gombbal fényt mérsz és beállítod a blendét, a távolságot szintén kézzel... ez egy M jelű obi.
Lsd: [link] [link]

[ Szerkesztve ]

Okos vagy, ha csak a felét hiszed el annak, amit hallasz. Zseniális, ha tudod, melyik felét. forrás: mozaik.bloglap.hu

(#7902) Polarstar válasza lungfefe (#7900) üzenetére


Polarstar
nagyúr

Ez a régi obi szerintem csak mechanikus beállítással megy az új gépeken. Videót kérdés, hogy kezel-e. Max manuálisan. Esetleg a rekesz még fog vele menni. De fénymérés automatika sem százas...
Talán megy a gép kuplunkja is vele, de adatot nem közöl, így ez egy hobby optika.

Elsősorban fotóhoz. Jó képet lehet vele varázsolni, mert a szemünkhöz közeli a nézet.

A tőlem okosabbakat kell kérdezni ezekről. Én egy ilyen optikának speckó örülnék a filmesre. :K

[ Szerkesztve ]

Surface Book és egy Csúz a körtefán!. Pentax-szal fényképezve!

(#7903) hcs57 válasza Polarstar (#7902) üzenetére


hcs57
őstag

Mivel M, így nem ugrassza a blendét... optikailag igen szép képe van nyitottan is, de inkább statikus témához ajánlott.

Okos vagy, ha csak a felét hiszed el annak, amit hallasz. Zseniális, ha tudod, melyik felét. forrás: mozaik.bloglap.hu

(#7904) Zozzant válasza lungfefe (#7900) üzenetére


Zozzant
addikt

Egyik legjobb pentaxos 50-es. Blendemozgató kar van benne, blendét az obin kell állítani manuálisan blendegyűrűvel, fényméréskor és exponáláskor a váz beugrasztja a beállított értékre. AF nincs, a pentax vázakon vagy mechanikus "csavarhúzós" (tengely áll ki a váz bajonettből ami az obihoz kapcsolódik), vagy SDM (elektronikus, bajonettnél mélyebben van két csatlakozó) csatlakozással van AF. Ezen az obin manuálisan tekered a fókuszgyűrűt.

https://logout.hu/bejegyzes/guga/az_utolso_kivansag.html

(#7905) yolan válasza lungfefe (#7900) üzenetére


yolan
őstag

Az egy manuális 50mm-es f1.7-es fényerejű k bajonettes obi.
Lencsékhez esetleg pentax forum

“A writer needs a pen, an artist needs a brush, but a filmmaker needs an army.” - Orson Welles

(#7906) lungfefe válasza Zozzant (#7904) üzenetére


lungfefe
csendes tag

Tehát az obin beállítom a rekeszt/itt pl.:max 1.7/, a zöld gombbal fényt mérek és /a gép beállítja a zár sebességet?/ fókuszálok és expó?
:F

(#7907) fi:zi'k válasza lungfefe (#7906) üzenetére


fi:zi'k
nagyúr

:K

96.5% MORE WUB-WUB ◄◄|►► Hirdetéseim: https://goo.gl/khUC1Y ◄◄

(#7908) lungfefe válasza fi:zi'k (#7907) üzenetére


lungfefe
csendes tag

:C teccik

(#7909) lungfefe


lungfefe
csendes tag

A DAL lencsék sokkal gagyibbak a DA lencséktől, mer a K 500-at egyenlőre csak olyan kittel láttam?

(#7910) 1501N válasza lungfefe (#7909) üzenetére


1501N
tag

Quick-shift nincs,
műanyag bajonett
nem időjárásálló csak a WR
könnyebb

de, hogy másban különböznek-e, azt nem tudom

http://www.pentaxforums.com/lensreviews/SMC-Pentax-DAL-18-55mm-F3.5-5.6-Zoom-Lens.html
http://www.pentaxforums.com/lensreviews/SMC-Pentax-DA-18-55mm-F3.5-5.6-WR-Weather-Resistant-Version-Zoom-Lens.html

egyébként én is csodálkoztam, hogy ezzel árulják

nekem úgy tűnik, hogy az DA II-nek a könnyített kiadása a DAL - rosszul látom?

(#7911) Polarstar válasza 1501N (#7910) üzenetére


Polarstar
nagyúr

Alapvetően a műanyaggal nem kellene gondba lenni. Egészen sokra képesek a mesterséges anyagok.
Max az érzet...

Surface Book és egy Csúz a körtefán!. Pentax-szal fényképezve!

(#7912) 1501N válasza Polarstar (#7911) üzenetére


1501N
tag

nem vagyok én gondba :)

(#7913) lungfefe válasza 1501N (#7910) üzenetére


lungfefe
csendes tag

Mi az a Quick-shift /kezdő vagyok/?
Ha csak a műanyag a különbség akkor lesz...om, már feltéve, hogy nem darálódik bele a bajonett a vázba. :Y
A manuális obi meg azért tetszik mer iszonyat sokat lehet vele tanulni,úgy hogy nem költöm a gatyám filmre meg laborra.Macerásabb de....
Manuális teléknél mint ez belehet a keresőn lőni az élességet, vagy jelzi a váz? Vagy ezeknél inkább AF-es kéne?

[ Szerkesztve ]

(#7914) 1501N válasza lungfefe (#7913) üzenetére


1501N
tag

van fókuszvisszajelzés, de sajnos csak a középső pontra - felvillan a keresőben
Quick-shift? passz, még sosem volt ilyenem :D állítólag könnyíti a fókuszálást, kézzel rá lehet segíteni, sokak szerint tök jó :)

(#7915) Polarstar válasza 1501N (#7914) üzenetére


Polarstar
nagyúr

Bezony! Nagyon jó az a gyors eltolás! :K

Surface Book és egy Csúz a körtefán!. Pentax-szal fényképezve!

(#7916) Zozzant válasza lungfefe (#7913) üzenetére


Zozzant
addikt

Egy gyűrű az obi elején, AF-től függetlenül lehet fókuszt tekergetni (ez a gyűrű nem forog az AF-el), nem kell Manualra állítani a vázon hogy manuálisan fókuszálhass.

https://logout.hu/bejegyzes/guga/az_utolso_kivansag.html

(#7917) lungfefe válasza Zozzant (#7916) üzenetére


lungfefe
csendes tag

Thanks

(#7918) BiriBum válasza Zozzant (#7916) üzenetére


BiriBum
őstag

Plusz, ha mellélő az AF (vagy nem oda, ahova szeretted volna), kézzel bármikor és gyorsan utánaállíthatsz.

SMC Pentax-DA 18-55mm 1:3.5-5.6 AL első kiadás

SMC Pentax-DA 18-55mm 1:3.5-5.6 AL II jobb centrális élesség, mint az első verzión

SMC Pentax-DA L 18-55mm 1:3.5-5.6 AL műanyag bajonett, nincs napellenző, sem quick-shift

SMC Pentax-DA 18-55mm 1:3.5-5.6 AL WR - időjárásálló

SMC Pentax-DAL 18-55mm 1:3.5-5.6 AL WR ez a legújabb (K50 mellé) - csepp- és porálló, de műanyag bajonettes és nincs quick-shift

A 2-5. lencsék optikailag ugyanolyan felépítésűek.
Ezen kívül gyárilag csak a DA lencsékhez adnak napellenzőt.

[ Szerkesztve ]

(#7919) BiriBum válasza lungfefe (#7906) üzenetére


BiriBum
őstag

Tehát az obin beállítom a rekeszt/itt pl.:max 1.7/, a zöld gombbal fényt mérek és /a gép beállítja a zár sebességet?/ fókuszálok és expó?
:F

Nem egészen.
Beállítod a rekeszt (M-módban vagy!), zöld gombbal fényt mérsz az adott témára és a váz megmutatja, hogy az éppen beállított záridőd mennyire stimmel az adott rekeszhez. Utánaállítasz a záridőnek (vagy a rekeszgyűrűnek) és kitapasztalod, hogy mikor jó a kép.
Az A-s objektív abban különbözik, hogy annál a váz kezeli a rekeszt (nem kell kézzel tekergetni a rekeszgyűrűt), fénymérést stb, de nincs AF.
A full manuális obikkal leginkább csak M-módban lehet fotózni, az A jelűvel bármilyenben.

(#7920) hcs57 válasza BiriBum (#7919) üzenetére


hcs57
őstag

:R

Okos vagy, ha csak a felét hiszed el annak, amit hallasz. Zseniális, ha tudod, melyik felét. forrás: mozaik.bloglap.hu

(#7921) Zozzant válasza BiriBum (#7919) üzenetére


Zozzant
addikt

Tévedés, blende fix, záridőt állít a gép zöld gombra... és exponálsz, M módban a tárcsa.
persze ettől még tekerheted a záridőt ahova akarod, alexpót túlexpót kijavítandó... de a menet az amit írtam.

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/bejegyzes/guga/az_utolso_kivansag.html

(#7922) Mikisys válasza lungfefe (#7913) üzenetére


Mikisys
őstag

A Quick-shift azt jelenti, hogy az automatikus élesség-állításába bármikor beleavatkozhatsz, felülbírálhatod a gép beállítását, ez csak új objektívekkel lehetséges, amelyiknél ezt írják.
Manuális obin, de a Pentax a gépein minden objektívnél jelzi, ha élesre lett állítva, egy kis zöld színű pötty, vagy hatszögű jelzés világítani kezd a keresőben, ha az élesség már jó.
Zoom objektíveknél jobb az AF-es verzió, mert míg tekered a zoomot, közben a gép tudja az élességet is állítani, ha finoman, félig nyomod be az expo-gombot. Ez nem azonos az "A" jelzésként az objektíven, hanem az obin rajta van, hogy AF. Lehet mindent kézzel is állítani, csak lassabb, macerásabb.
Az AF jelen kívül jó, ha IF-es az obi, azaz, belső-élesség állítású, kisebb kép-geometriai torzítása lehet és fókuszálás közben nem, vagy keveset változik a hossza. A zoomolás persze változtatja az obi hosszát, de ez velejárója a zoom-funkciónak.

Üdv!

(#7923) BiriBum válasza Zozzant (#7921) üzenetére


BiriBum
őstag

ettől még tekerheted a záridőt ahova akarod, alexpót túlexpót kijavítandó

Nincs semmilyen ellentmondás, pont ezt szerettem volna ecsetelni. Mindegyik obi más- és más, pl az ötvenesem hajszálra jól exponált a gép által beállított értékkel, a 135-ös Chinonom túlexponált, így akár 2-3 stoppot is utána kellett állítani a kijelzett záridőnek.
A blende persze, hogy fix, de a zöld gomb infója alapján dönthetsz úgy, hogy hagyod a kijelzett záridőt és a blendén tekersz egyet-kettőt - ez értelemszerűen ugyanúgy működik; persze a mélységélesség ilyenkor változik.

[ Szerkesztve ]

(#7924) Zozzant válasza BiriBum (#7923) üzenetére


Zozzant
addikt

Hagyom de nem a "kijelzett záridőt" hanem a beállítottat, különbség. A zöld gombra nem infót kapsz hanem egy váz által blendéhez (és ISO-hoz!) beállított záridőt, nem az a kérdés hogy mivel van túl- vagy alexpó, és nem a mélységélességről volt szó, ebben a topikban azért a MÉ ismerete nem lehet kérdéses.

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/bejegyzes/guga/az_utolso_kivansag.html

(#7925) lungfefe


lungfefe
csendes tag

ÉRTEM!!! :K

(#7926) Polarstar válasza lungfefe (#7925) üzenetére


Polarstar
nagyúr

Zsíííír! Akkor mikor veszed meg? :D kápráztass el minket! ;)

[ Szerkesztve ]

Surface Book és egy Csúz a körtefán!. Pentax-szal fényképezve!

(#7927) BiriBum válasza Zozzant (#7924) üzenetére


BiriBum
őstag

A kijelzett záridő nyilván az általad beállított érték, azért írtam kijelzettet, mert AF-os vagy A-s lencse esetén a blende is a kijelzőn van, M-es vagy pl M42 lencse esetén csak "F---" -ként "látszik"

A helyes epóra pedig az expókompenzációs csík (10-es) ad javaslatot a zöldgombos fénymérés alapján. Ha középen van, elvileg jó, de sok esetben mégsem az, ezért írtam azt, hogy minden lencsét ki kell tapasztalni ilyen szempontból.

Nagy örömömre szolgálna kedves Uram, hogy ha most már elfogadnád a hozzászólásomat. ;) :DDD

(#7928) gabor_01 válasza BiriBum (#7927) üzenetére


gabor_01
senior tag

Akkor beszállok én is a ringbe Zozzant kartács mellett :DD
M-es obi esetén M módban zöld gombot nyomva a váz igenis beállítja a záridőt (feltéve ha nem felejtetted el a menüben ezt engedélyezni).
Amit te még említesz, az a mattüveg hibája, hogy lerekeszelve becsapja a fénymérőt, ezért egyes obiknál korrekcióra van szükség. Vagy kicseréled a mattüveget egy régi D (DS, DS2) mattüvegre.

(#7929) BiriBum válasza gabor_01 (#7928) üzenetére


BiriBum
őstag

Akkor beszállok én is a ringbe Zozzant kartács mellett :DD
M-es obi esetén M módban zöld gombot nyomva a váz igenis beállítja a záridőt

Ezt speciel én írtam...

[ Szerkesztve ]

(#7930) fi:zi'k válasza BiriBum (#7929) üzenetére


fi:zi'k
nagyúr

Én meg nem szállok be senki oldalán, de te ezt írtad:
"Beállítod a rekeszt (M-módban vagy!), zöld gombbal fényt mérsz az adott témára és a váz megmutatja, hogy az éppen beállított záridőd mennyire stimmel az adott rekeszhez." - Az én olvasatomban itt az a lényeg, hogy az optimálistól mennyi az eltérés, nem pedig, hogy megadja a záridőt.

Egyébként nem igazán értem mit pörögtök a témán ennyit.

96.5% MORE WUB-WUB ◄◄|►► Hirdetéseim: https://goo.gl/khUC1Y ◄◄

(#7931) Zozzant válasza BiriBum (#7927) üzenetére


Zozzant
addikt

"A kijelzett záridő nyilván az általad beállított érték" NEM, Zöld gombra a váz állítja be a szerinte megfelelőre (fényt mér), anélkül meg én:) ha nálad nem így van akkor syntax error:)

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/bejegyzes/guga/az_utolso_kivansag.html

(#7932) gabor_01 válasza BiriBum (#7929) üzenetére


gabor_01
senior tag

Akkor igyunk egy hideg sört :))

(#7933) Zozzant válasza BiriBum (#7927) üzenetére


Zozzant
addikt

Érdekelne melyik vázon van M módban M lencsével expókorrekciós csík, meg tudod mondani?

https://logout.hu/bejegyzes/guga/az_utolso_kivansag.html

(#7934) 1501N válasza Zozzant (#7933) üzenetére


1501N
tag

k20d tudja - a liveview helyére programozható a menüben. ekkor, ha oda húzom a tárcsát, behúzza és úgy is tartja a rekeszt, közben a rekesz és a záridő is állítható, valamint a vonalzón mutatja, hogy a túl vagy alul lövök. ekkor nem állít be értéket, mint a zöld gomb esetén.

bocs, telefon

(#7935) lungfefe


lungfefe
csendes tag

Hello!
Ma voltam a Mammut-ban, gépet "taperolni". Edigitaléknál ki van rakva 1 K30 de "sajnos nincs módunkban be kapcsolni", tehát csak tapi volt. Jól kézre áll az igaz, de a gombok tárcsák elég nehezen járnak,a szigetelés miatt?
MM-ben Nikon, Canon próba (mer ott be lehet kapcsolni), Nikon kicsi a kezemben(pedig nincs lapát kezem, csak hosszabb újaim).A canon az jó, meg az AF-je is gyors és pontos, a Pentax AF-fel mi helyzet mer olvastam fórumokon ezt-azt, hogy csak vadászik nem talál, meg olyan "gyors" mint egy bridge-é. Mi az igaz mer kipróbálni nem tudtam, de ha tudtok boltot Pesten ahol lehet, holnap tennék ott is egy próbát!

(#7936) gabor_01 válasza lungfefe (#7935) üzenetére


gabor_01
senior tag

Fotoplus
11k-ben.

(#7937) jeni


jeni
félisten

Üdv
Ma még helytálló,hogy a 55-300mm ED lencsés Pentax obi a nyerő vétel ? Tamron-Sigma kiesik a körből?!
Utazom esetén melyre érdemes kutakodni a neten?

(#7938) _csocso_ válasza jeni (#7937) üzenetére


_csocso_
senior tag

Szia! Ár-érték arányban valóban nagyon jó kis obi. ( Persze van tőle jobb Tamron is, pl 70-200 2.8, indexen most árulnak egyet. )

https://www.youtube.com/watch?v=teRMe7DA1Lk -ha vki még nem látta volna

(#7939) ateszm válasza _csocso_ (#7938) üzenetére


ateszm
senior tag

pont 3szor annyiért...:-)

(#7940) _csocso_ válasza ateszm (#7939) üzenetére


_csocso_
senior tag

De van tőle jobb Tami is, ez volt a kérdés.. :D

https://www.youtube.com/watch?v=teRMe7DA1Lk -ha vki még nem látta volna

(#7941) BiriBum válasza lungfefe (#7935) üzenetére


BiriBum
őstag

a Pentax AF-fel mi helyzet mer olvastam fórumokon ezt-azt, hogy csak vadászik nem talál, meg olyan "gyors" mint egy bridge-é.

Általánosítás és nem igaz, már csak azért sem, mert inkább az objektíven múlik.

K-30 AF tracking

(#7942) BiriBum válasza _csocso_ (#7940) üzenetére


BiriBum
őstag

Nem egy kategória a két obi. Az egy kategóriába tartozó 60-250 F4 egy hajszállal talán jobb még az F4 ellenére is.

A DA 50-135mm f/2.8 SDM viszont lekörözi mindkettőt (Az SMC FA* 80-200mm f/2.8-at sajnos már nem gyártják.).

(#7943) _csocso_ válasza BiriBum (#7942) üzenetére


_csocso_
senior tag

Tisztában vagyok vele. Általában a Pentax jobb obikat gyárt kategórián belül is, persze, picit drágább többnyire.

https://www.youtube.com/watch?v=teRMe7DA1Lk -ha vki még nem látta volna

(#7944) jeni


jeni
félisten

hopssz már késő,hogy feltegyem a kérdést

[ Szerkesztve ]

(#7945) Zozzant válasza jeni (#7937) üzenetére


Zozzant
addikt

300-on egyik említett sem jobb mint ez:) marad a fix 300-as. Utazó zoomban 18-250 lehet a nyerő.

https://logout.hu/bejegyzes/guga/az_utolso_kivansag.html

(#7946) lungfefe


lungfefe
csendes tag

Nos meg van!
Erőteljes anyagi nyomás miatt "csak" K-500 18-55 DAL(Van valakinek rá fölös napellenzője? :) ) kit lett. Cetelem kártyával most -15% a Edigitalban, uhhogy 127-be volt, abszolút belépő szint. De sokkal jobb a fogása mint a nagy vetélytársaknak.
Egyenlőre még a menüben próbálok eligazodni, hogy mi mit jelent és mire jó, úgyhogy vélemény később.
Annyit viszont már most észrevettem és zavar is egy picit, hogy a keresőben a fókusz pontok közül egyik sem villan be ha ott az élesség, ez nem nagyon tetszik.

(#7947) gabor_01 válasza lungfefe (#7946) üzenetére


gabor_01
senior tag

Szerintem sok minden nem fog még tetszeni :F
Legjobb, ha most az elején megszabadulsz tőle, 100-ért átveszem a terhet rólad :Y
:))

[ Szerkesztve ]

(#7948) lungfefe válasza gabor_01 (#7947) üzenetére


lungfefe
csendes tag

Szóval a Canon jobb lett volna? :F

(#7949) gabor_01 válasza lungfefe (#7948) üzenetére


gabor_01
senior tag

Canon ??? :W
Ez úgy hangzik, mintha templomban káromkodnál. :DDD

Tessék mindent elolvasni, beleértve a használati utasítást (esetleg angolul is, ha a magyar megtévesztő lenne).
A lehető legjobban döntöttél.... :D

(#7950) fi:zi'k válasza lungfefe (#7948) üzenetére


fi:zi'k
nagyúr

Hint: poén volt ;)
---
Nekem meg a postán csücsül a 77-esem. :C Már alig várom.

[ Szerkesztve ]

96.5% MORE WUB-WUB ◄◄|►► Hirdetéseim: https://goo.gl/khUC1Y ◄◄

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Pentax DSLR topic (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.