Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Pentax DSLR topic (kiemelt téma)

Hozzászólások

(#7001) BiriBum válasza fi:zi'k (#6999) üzenetére


BiriBum
őstag

A 16-45-ös nem szimpatikus?

(#7002) fi:zi'k válasza BiriBum (#7001) üzenetére


fi:zi'k
nagyúr

Az F4-gyel kevés.

96.5% MORE WUB-WUB ◄◄|►► Hirdetéseim: https://goo.gl/khUC1Y ◄◄

(#7003) csakb válasza fi:zi'k (#7002) üzenetére


csakb
őstag

2.4/35 + lábzoom?

(#7004) fi:zi'k válasza csakb (#7003) üzenetére


fi:zi'k
nagyúr

Hirtelen nem értettem, de utána leesett mi az a lábzoom. :D
Akkor már maradok az M50-nél.

96.5% MORE WUB-WUB ◄◄|►► Hirdetéseim: https://goo.gl/khUC1Y ◄◄

(#7005) hcs57 válasza fi:zi'k (#7004) üzenetére


hcs57
őstag

Tamron 17-50/2,8?

Okos vagy, ha csak a felét hiszed el annak, amit hallasz. Zseniális, ha tudod, melyik felét. forrás: mozaik.bloglap.hu

(#7006) spacer válasza fi:zi'k (#7002) üzenetére


spacer
aktív tag

Csak kiváncsiságból érdeklődnék, hogy mit, és hol szeretnél fotózni, hogy az F4-es fényerő olyan kevés?
A 16-45 sztem hozza azt a szintet amit a 3-szoros árban lévő 16-50. A Pentax 17-70 meg csak hab a tortán. Ott az átfogás is tökéletes, és talán a CA se olyan túlzott, mint a másik két említett obinál.

[ Szerkesztve ]

>>>>>>>macbook air<<<<<<

(#7007) BEE válasza fi:zi'k (#7004) üzenetére


BEE
addikt

Pedig szerintem a 16-45 nagyon jó választás alapzúmnak,
mellé meg az M50 ha blendét akarsz nyitogatni.

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#7008) 1501N


1501N
tag

Helló!
Csináltam ma pár sorozatot k20d + Ricoh 55mm 2.2. Végigtekertem a blendét 2.2-től 16-ig és egyre világosabb képeket kaptam az normális? Mindegyik rekesznél mértem fényt és változtatta is a záridőt.

[ Szerkesztve ]

(#7009) csakb válasza 1501N (#7008) üzenetére


csakb
őstag

Szia!

Ez függhet a téma fényviszonyaitól, meg a fénymérési módtól (spot/CW) is. A keresőt letakartad, vagy belenéztél fényméréskor?

Némi guglizás után nekem úgy tűnik, hogy ez gyakori probléma K20D-vel. Néhány júzernél mágikus módon megszűnt a jelenség, miután LL-60-as mattüvegre cserélte a gyárit.

Nekem a K200D mindig alámér 1/3-1/2 FÉ-vel, már automatikusan korrigálom, RAW-ból mindig megmenthető volt az expó.

(#7010) fi:zi'k válasza hcs57 (#7005) üzenetére


fi:zi'k
nagyúr

Az is esélyes, már volt is nálam korábban egy pár napig.

#7006
Főként gasztrofotó.
A DA* igazából csak kíváncsiság volt. Jelenleg nem állok úgy anyagilag, hogy akár a gondolata is felmerülhessen a megvételének.
Igazából egy 17-70 F2.8-as obival kiegyeznék. :))

#7007
Még magam sem tudom mi lesz, csak "sakkozok" az opciókkal.

96.5% MORE WUB-WUB ◄◄|►► Hirdetéseim: https://goo.gl/khUC1Y ◄◄

(#7011) csakb válasza fi:zi'k (#7010) üzenetére


csakb
őstag

"Főként gasztrofotó."

És ahhoz elengedhetetlen az f/2.8? (Naiv kérdés. :U)

(#7012) fi:zi'k válasza csakb (#7011) üzenetére


fi:zi'k
nagyúr

Nem elengedhetetlen, de nem hátrány a kis DOF miatt.

96.5% MORE WUB-WUB ◄◄|►► Hirdetéseim: https://goo.gl/khUC1Y ◄◄

(#7013) csakb válasza fi:zi'k (#7012) üzenetére


csakb
őstag

Hát igen, azt nehéz máshogy megcsinálni. Már megijedtem, hogy gyorsan mozog a bélszín a tányéron, azért kell. :)

(#7014) fi:zi'k válasza csakb (#7013) üzenetére


fi:zi'k
nagyúr

:DDD
Az 50/1.7-est is (2-)2.8-3.5 állásban használom.
Gondolom, ha F4-ről indulna az obi akkor azt is le kellene rekeszelnem, hogy ne legyen "lágy mint a takony". Akkor meg oda a kis DOF.

96.5% MORE WUB-WUB ◄◄|►► Hirdetéseim: https://goo.gl/khUC1Y ◄◄

(#7015) csakb válasza fi:zi'k (#7014) üzenetére


csakb
őstag

A DA 17-70 állítólag f/4-es is teljesen jó. Tényleg nem kitobjektív!

[link]

De ha ennyire ragaszkodsz az f/2.8-hoz, és a jó árhoz, akkor körülbelül a Tamron 17-50 marad, de abból állítólag ki kell próbálnod pár darabot, mire találsz egy problémamentes példányt.

(#7016) tbs válasza fi:zi'k (#7012) üzenetére


tbs
addikt

Kisebb látószög esetleg..? Ott szűkebb rekeszeknél is picibb a DoF...

(#7017) fi:zi'k válasza tbs (#7016) üzenetére


fi:zi'k
nagyúr

Ez is megfordult már a fejemben, viszont 50mm felett, mondjuk egy 85/x.x, már lehet túl szűk lenne.
Ezért lenne ideális egy 16-70/2.8-as obi. Kellő átfogás és fényerő egyben.

Ez a DA* elég jó áron ment most el.

96.5% MORE WUB-WUB ◄◄|►► Hirdetéseim: https://goo.gl/khUC1Y ◄◄

(#7018) csakb válasza fi:zi'k (#7017) üzenetére


csakb
őstag

"Ezért lenne ideális egy 16-70/2.8-as obi."

Nagy és nehéz lenne, mint a dög, az áráról nem is beszélve. Gondolom, nem véletlenül nincs ilyen más rendszerekben sem.

(#7019) fi:zi'k válasza csakb (#7018) üzenetére


fi:zi'k
nagyúr

Egy szóval sem mondtam, hogy kicsi, könnyű vagy éppen olcsó lenne. :D

96.5% MORE WUB-WUB ◄◄|►► Hirdetéseim: https://goo.gl/khUC1Y ◄◄

(#7020) hcs57 válasza fi:zi'k (#7019) üzenetére


hcs57
őstag

Nézd meg a Tamron 17-50/2,8-t... nem bánod meg.

Okos vagy, ha csak a felét hiszed el annak, amit hallasz. Zseniális, ha tudod, melyik felét. forrás: mozaik.bloglap.hu

(#7021) 1501N válasza csakb (#7009) üzenetére


1501N
tag

Tegnap sajna az több volt, mint 1/2 FÉ, RAW-ból is sokminden szénné égett. Nem a gyári mattüveg van benne, törőékes, de nem harmadolóvonalas. Ma beltérben egyszer sem hibázott. Kezdem azt hinni, hogy az obi lehet a gyenge pont.

(#7022) csakb válasza 1501N (#7021) üzenetére


csakb
őstag

Érdekes. Beltérben milyen rekeszen használtad? Állítólag f/4 körül minden rendben volt azoknál a K20D júzereknél, akiknél probléma volt. F/4-nél tágabb rekeszen meg alexpó, szűkebben meg egyre nagyobb túlexpó.

A blende szép, simán jár? Nem lehet, hogy exponáláskor túl lassan szűkül, mert szorul egy kicsit?

(#7023) 1501N válasza csakb (#7022) üzenetére


1501N
tag

Hasonló van nálam is. Minél szűkebb, annál jobban túlexponált.
4-11 közti rekeszeket szoktam használni. Nem tűnik, úgy, hogy akadna. Szerintem rendesen jár. Alatta nagyon lágy, felette meg nagyon gány képeket produkál. Nem igazán digitális fényképezőhöz tervezett obik.
Van a tüköraknában néhány porszem, még talán az is bezavarhat. Ha lesz időm megpróbálom kiszedni őket.

[ Szerkesztve ]

(#7024) Dr_Syrex


Dr_Syrex
senior tag

sziasztok

Van egy K10D vázam egy alap 18-55-ös obival [link]
A hétvégén egy esküvői vacsorán kell majd fényképeznem (főleg beltérben), de úgy gondolom, hogy a beépített vaku talán kevés lesz ehhez.
Tudom, elkelne egy jobb objektív is, de anyagi források szűkében sajnos csúszik egy kicsit.

Milyen vakut tudnátok ajánlani (használt is jó) az alsóbb árkategóriákban?

Rosetta@home, lépj be Te is a PH! csapatába! *** WoT: Blitzking 43M TURAN - Hungarian Armored Brigade

(#7025) fi:zi'k válasza Dr_Syrex (#7024) üzenetére


fi:zi'k
nagyúr

Nem kapkodtad el a felkészülést. :))

96.5% MORE WUB-WUB ◄◄|►► Hirdetéseim: https://goo.gl/khUC1Y ◄◄

(#7026) tbs válasza Dr_Syrex (#7024) üzenetére


tbs
addikt

Akármelyik, amit nagy biztonságban el tud sütni a vázad, és van manuál módja. 20eFt alatt lőj vmi nagyobb kulcsszámút és szigorúan manuálba a vaku és a váz. Így van esélyed pár jó képre...

(#7027) fi:zi'k válasza tbs (#7026) üzenetére


fi:zi'k
nagyúr

Pl Nikon SB-24.
---
Dr_Syrex: De ha gondolod kölcsön adom a sajátomat.

[ Szerkesztve ]

96.5% MORE WUB-WUB ◄◄|►► Hirdetéseim: https://goo.gl/khUC1Y ◄◄

(#7028) Dr_Syrex válasza fi:zi'k (#7027) üzenetére


Dr_Syrex
senior tag

@tbs
köszönöm, én is inkább 20e alatt gondoltam rá

Az a nikon biztos jó lenne (helyben is van), de csak vasárnap jár le az aukció. Nekem viszont szombaton már bevetésem van :)
Az ajánlatoddal kapcsolatban meg megkereslek pm-ben.
köszönöm.

Rosetta@home, lépj be Te is a PH! csapatába! *** WoT: Blitzking 43M TURAN - Hungarian Armored Brigade

(#7029) BiriBum válasza Dr_Syrex (#7028) üzenetére


BiriBum
őstag

Manuális vakuval inkább szívnál.

(#7030) fi:zi'k válasza BiriBum (#7029) üzenetére


fi:zi'k
nagyúr

Viszont sok mindent meg lehet vele tanulni. :)

96.5% MORE WUB-WUB ◄◄|►► Hirdetéseim: https://goo.gl/khUC1Y ◄◄

(#7031) BiriBum válasza fi:zi'k (#7030) üzenetére


BiriBum
őstag

Az már igaz, de nem ilyen éles helyzetben.

(#7032) fi:zi'k válasza BiriBum (#7031) üzenetére


fi:zi'k
nagyúr

Ezen már nem segítene egy jobb vaku sem. ;]
Én lassan másfél éve kattintgatok, de egy ilyen dolgot továbbra is csak kattintgatásként "vállalnék el"...a tartalék fotós mögül.

96.5% MORE WUB-WUB ◄◄|►► Hirdetéseim: https://goo.gl/khUC1Y ◄◄

(#7033) tbs válasza BiriBum (#7029) üzenetére


tbs
addikt

Ez szvsz nem így van. Vaku EV-t maxira állítod, ismered. Vázat a fókusztávnak megfelelő záridőre dobod. Meghatározod az EV-t a gép spot(!)mérőjével a kívánt helyen, kivonod belőle a vaku EV-jét rekeszeléssel. Exponálsz. Voilá. ;) (Persze a kulcsszám miatt vakunként máshogy kell távolságkompenzálni az EV-t, de 3m-en belül ezzel nem kell szarozni. Méterenként 1-2 EV kb. belefér. Ha már szemmérték, mindegy. :DDD)

Persze egy kis tapasztalat csak használ a dolognak, de ha a 3. képnél nem jössz rá, hogy merre kell EV-t távolságkompenzálni, akkor olcsón átveszem a vázad a vakuval. ;]

Ja, hátsóredőny, ha lehet. Ilyenkor záridőt illik növelni 2-3-szorosára a környezeti fények miatt.

(#7034) Dr_Syrex válasza fi:zi'k (#7032) üzenetére


Dr_Syrex
senior tag

Szerencsére csak néhány lépet kell majd csinálnom (ill. ez majd kiderül). A vicces az, hogy nem tudta senki, hogy milyen gépem is van jelenleg, inkább csak a személyemhez ragaszkodtak :D Szóval ez inkább véletlen egybeesés, mert egyébként az öregecskedő pana fz-20-as bridge-el kellett volna vitézkednem :)

Rosetta@home, lépj be Te is a PH! csapatába! *** WoT: Blitzking 43M TURAN - Hungarian Armored Brigade

(#7035) fi:zi'k válasza Dr_Syrex (#7034) üzenetére


fi:zi'k
nagyúr

A lényeg, hogy közöld a párral, hogy ne legyenek nagy igényeik és akkor nem fognak csalódni. :)

96.5% MORE WUB-WUB ◄◄|►► Hirdetéseim: https://goo.gl/khUC1Y ◄◄

(#7036) BiriBum válasza tbs (#7033) üzenetére


BiriBum
őstag

Én maradok a P-TTL-nél. :DDD

(#7037) Dr_Syrex válasza fi:zi'k (#7035) üzenetére


Dr_Syrex
senior tag

Csodát nem fogok tenni, de azért igyekszem használható fotókat készíteni :)

Egyébként azt vettem észre az objektíven, hogy mintha lötyögne egy kicsit oldalirányba.
Pontosabban a fókusz gyűrű utáni végén, amire a lencsevédőt kell rakni.
Nem tudom, hogy ez mennyire komoly probléma, mindesetre nem tapasztaltam eddig, hogy hatással lenne a képek minőségére. :F
Inkább csak zavaró, mint a lötyögő power gomp a telefonomon.

Rosetta@home, lépj be Te is a PH! csapatába! *** WoT: Blitzking 43M TURAN - Hungarian Armored Brigade

(#7038) fi:zi'k válasza Dr_Syrex (#7037) üzenetére


fi:zi'k
nagyúr

Véletlenül sem akartalak becsmérelni, mivel nem ismerem a képeidet, csak mint jó tanács írtam. :)

Azt hiszem az enyém is lötyög egy kicsit. De olcsó, mozgóalkatrészről van szó, így szerintem nem tragédia.

96.5% MORE WUB-WUB ◄◄|►► Hirdetéseim: https://goo.gl/khUC1Y ◄◄

(#7039) macskajancsi válasza fi:zi'k (#7038) üzenetére


macskajancsi
aktív tag

Nekem is lötyögött oldalra picit a frontlencse rész eddig minden obin ami a kezemben volt.
Kicsit gagyinak tűnik, de az a vicc, hogy a Sigma EX és a Tamron SP sorozatból is voltak ilyenek, pedig az már jobb kategória. Érdekes.
Egyedül az 50/f2 M obim nem volt ilyen. :) (azaz de, csak minimálisan)

coito ergo sum...

(#7040) Dr_Syrex válasza fi:zi'k (#7038) üzenetére


Dr_Syrex
senior tag

Egyáltalán nem vettem rossz néven :)
Eléggé kezdő vagyok DSLR téren, és tudom, hogy rengeteg dolgot kell még megtanulnom ahhoz, hogy képeket készítsek. Fotáznál szerintem evidens, hogy minőség a fontosabb tényező a mennyiséggel szemben (az esetek nagyobb részében), ezért nem is töltök fel bármilyen képet mondjuk egy közösségi oldalra :) ...

Akkor emiatt nem stresszelem magam :) ha, mint macskajancsi is írta, ez amolyan általános jelenség.

Rosetta@home, lépj be Te is a PH! csapatába! *** WoT: Blitzking 43M TURAN - Hungarian Armored Brigade

(#7041) macskajancsi


macskajancsi
aktív tag

Nem tudja valaki, hogy egy 17-70mm/f4-et hogyan kalibrálnak?
Arra gondolok, hogy csak fix front-backfókuszt tudnak-e rajta állítani, vagy esetleg minden gyútáv értékhez külön tudnak rendelni egy +/- fókuszértéket?
17mm-en a téma mögé lő, egyébként pontos. (némi állítgatás után :) )

coito ergo sum...

(#7042) sasa134


sasa134
addikt

Urak, köszönöm a korábbi hasznos tanácsokat, beléptem a klubba egy K-x-szel és kezdésnek egy DA 35/2.4-gyel. Nagyon bejön, minden alkalmat megragadunk, hogy a gépet próbálgassuk, kiránduljunk, fotózzunk a párommal. :K Jövök majd kérdésekkel biztosan, most egy 16-45 felhajtása a cél..

[ Szerkesztve ]

Avanti Roma

(#7043) sasa134


sasa134
addikt

üdv!

a 16-45 Samsung féle verziójáról van vmi tapasztalat?
16-45-öt keresgélek és a pentaxuser.co.uk hirdetései közt megakadt a szemem egyen, ott nagyon dícsérik. Drágább is, mint a Pentax féle (150 font vs 150-160Eur). köszi

Avanti Roma

(#7044) csakb válasza sasa134 (#7043) üzenetére


csakb
őstag

Szia!

Nincs tapasztalatom, de optikailag valószínűleg megegyezik a két objektív, csak a külalakban vannak kisebb eltérések, valamint a bevonat más (talán némileg jobb) a Pentax változaton. A Samu felárát szvsz. semmi sem indokolja.

(#7045) sasa134 válasza csakb (#7044) üzenetére


sasa134
addikt

köszi, jómagam is inkább Pentaxra vadászik

Avanti Roma

(#7046) GreenGuy


GreenGuy
tag

Sziasztok, Pentaxosok. A közeljövőben szeretnék tükörreflexes gépet venni, és fontolóra vettem egy K-5 vételét. Szerintetek érdemes egy ilyen vázat vennie egy kezdőnek? Milyen objektíveket javasoltok mellé?

szerk.: legfőképp portrékhoz, összejövetelek, koncertek fotózására használnám.

[ Szerkesztve ]

(#7047) csakb válasza GreenGuy (#7046) üzenetére


csakb
őstag

Szia!

Ha nem zavar, hogy nincsenek témamódok a gépen, hanem érted, hogy mi az a rekesz, záridő, ISO, AF-pont választás stb., és hogy ezeket mire lehet használni, valamint ha egy olyan gépet szeretnél, amit nagyon sokáig nem fogsz kinőni, akkor szerintem nagyon jó választás lehet a K-5.

Az objektívválasztás jó kérdés. Alapvetően pénzkérdés. A Pentax 50-135 f/2.8 szerintem kiváló választás lenne portrézáshoz, koncerthez, de ez elég drága obi.

A Tamron 70-200 f/2.8 valamivel olcsóbb, de zajosabb, és talán lassabb, csavarhúzós az AF-je.

Ha ezek túl drágák, akkor kezdődik a kompromisszumok kötése. Az 55-300 remek objektív, de nagyon nem fényerős, vagyis ISO-t kell mindenképp emelni, és esetleg a mélységélessége sem annyira szűk, mint amit szeretnél.

További alternatíva mondjuk egy FA 1.4/50 és egy régi, 100-135 mm-es fényerősebb, manuál fix. Ezutóbbival persze lassabb és bizonytalanabb az eredmény a manuális fénymérés és fókuszálás miatt.

Alapobjektívnek a DA* 16-50 f/2.8 lehet remek, de drága választás. Alternatíva mondjuk a Tamron 17-50 f/2.8, de ebből több darabot ki kell próbálnod, mert nagy a gyártási szórásuk.

További alternatívák a Sigma 17-70 f/2.8-4, Pentax 17-70 f/4, Pentax 16-45 f/4, végső esetben kitobi.

Aztán el lehet még indulni a Limited vonalon is, ha nem tragédia a fix gyútáv és az obik cserélgetése. Pl. 40 mm-es és 70 mm-es Limiteddel szerintem már lehet portrézni, koncertezni valamilyen szinten, nagyobb látómezőhöz meg ott a 21 mm Limited.

Vagy ezeket lehet mixelni. 21 mm Limited, FA 1.4/50, 70 mm Limited.

[ Szerkesztve ]

(#7048) GreenGuy válasza csakb (#7047) üzenetére


GreenGuy
tag

Köszi szépen a gyors választ! :R
Persze, az elméletet valamilyen szinten vágom (rekesz, záridő, stb.), viszont van még mit tanulnom, de gondolom idővel belejövök. Az objektívek tekintetében kicsit viszolygok a váz árával egyenértékű üvegektől, viszont van még egy kis időm a tényleges vásárlásig (2-3 hónap), és akkor majd meglátom. Mégegyszer köszönöm. :)

(#7049) csakb válasza GreenGuy (#7048) üzenetére


csakb
őstag

Hát a vázzal önmagában semmire nem mész. A jó, fényerős, AF-es üvegek meg a többi rendszerben is ilyen, vagy még magasabb áron vannak. Az olcsó telezoomok fényereje rossz, és még rekeszelni is kell, ha jó képminőséget akarsz.

A gazdaságos megoldás mondjuk egy 18-55 kitobi, ami kompromisszumokkal (rekeszelve) viszonylag jó képminőséget ad. Vagy ha belefér, akkor egy 16-45 használtan. Aztán egy K, vagy M 1.7/50 tizenkevés ezerért, és egy M 2.8/100, vagy 3.5/135, 3.5/150 100 EUR alatt, ebay-ről. Vagy Pentacon 2.8/135 + M42 adapter. Esetleg Sonnar 3.5/135, Chinon 2.8/135. Ezutóbbiak persze manuálisak. Fénymérés M módban zöldgombbal + manuál fókusz. Aztán vagy ráérzel az ízére, vagy nem.

Itt van pár galéria egy márkatárstól, amik koncerteken, táncfesztiválon készültek full manuál Sonnar és Chinon 135 mm-es obikkal:

[link]

[link]

[link]

A K-5-tel annyi lépéselőnyöd lenne, hogy bátran fel lehet tekerni ISO3200-ig is, és a nagyobb, világosabb, pentaprizmás keresőben könnyebb manuálfókuszálni.

(#7050) brumi1024 válasza csakb (#7049) üzenetére


brumi1024
veterán

16-45ért használtan mennyi egy reális ár?

Útvonal

Fórumok  »  Digitális fényképezés  »  Pentax DSLR topic (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.