Hirdetés

2024. május 8., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#601) jocov


jocov
csendes tag

Sziasztok!
Azthiszem rendszeres látogató leszek mert jó ez a fórum.
Két dolog van amit most meg kell oldanom hirtelen!
Roadstar CTV 552 XL 220/12v-os tv-hez kellene kapcsolási rajz!!!!!!!!
Másodszor egy viszonylag egyszerü de jó autómata NI-MH akkutöltő rajz kellene 2x2 ceruza akksihoz.
Előre is köszi a javaslatokat és segitséget!

jocov

(#602) ReJim


ReJim
őstag

nekem egy kérdésem lenne:
egy elektroncsöves erősítőnek árt a ''mai kettőhúsz''.. szóval ez egy régi darab.. :D és akkoriban még nem 230volt volt a 220... szóval ha áramaláhelyezem az hazavágja, kell bele valami védőáramkör??? vagy egyéb?? vagy megnyugodhatok, mert a 80as évekbeli kicsikére(körülbellül 20kiló) 230volt van az aljára írva....
thx

</end.?>

(#603) DDL válasza ReJim (#602) üzenetére


DDL
őstag

Ez így kicsit zűrzagyva :D Ha 220V-os hálózatra van tervezve a cucc akkor azt nyugodtan be lehet kapcsolni ma is. Semi baja nem történhet. Ha egyébként minden rendben belöl.

Üdv: DDL

Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

(#604) ReJim válasza DDL (#603) üzenetére


ReJim
őstag

na de ma már nem 220volt csörgedezik a falba... hanem 230volt..
de egyébként nem szokták valamivel védeni a régi cuccokat..???

</end.?>

(#605) DDL válasza ReJim (#604) üzenetére


DDL
őstag

+/- 10% tűrést helyből ki kell bírnia. Az meg ugye 242V....

Egyébként pontosan milyen cuccról is van szó?


Üdv: DDL

[Szerkesztve]

Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

(#606) ReJim válasza DDL (#605) üzenetére


ReJim
őstag

fogalmamsincs, most nincs itt..
ez egy 15-20kgos elektroncsöves erősítő... jó állapotban van.. (?) nem tom hogy mi van vele csak ajukakon néztem bele, még nem szedtem szét! :)
van benne egy bazinagy trafó, + 2 bazinagy elektroncsó.. valami80as évekbeli.... de teljesítményre is nagy lehet... ha jól tudom egy templomba hangosította ki a miséket... :D
de megnézem majd, oszt csinálok fotókat! :)

</end.?>

(#607) LukE válasza ReJim (#606) üzenetére


LukE
veterán

en is uzembe allitottam 2 eve egy kb 25 eves videoton erolkodot, az se panaszkodik:)

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#608) ReJim válasza LukE (#607) üzenetére


ReJim
őstag

csak az enyémen még kellene alakítani, mert ilyen panelra csavarozatóak a csatlakozások... meg mondjuk a potit is ki kellen deríteni hogy mi.. :))
de majd + látjuk..

</end.?>

(#609) DDL válasza ReJim (#608) üzenetére


DDL
őstag

Valószínű, hogy vmelyik BEAG erősítő. Nyugodtan bekapcsolhatod. Semmi baja nem lesz ettől.

Üdv: DDL

Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

(#610) ReJim válasza DDL (#609) üzenetére


ReJim
őstag

BEAG?? az mi? az erősítő fajtája, vagy tipusa??
mert ez egy 3 potis(oldalt van rajt) 40*20cmes, a burkolat felső fele lekerekített kissé... ez az?? :) vagy amit mondtál az csak egy erősítőfajta??

</end.?>

(#611) DDL válasza ReJim (#610) üzenetére


DDL
őstag

Egy gyártó...

Üdv: DDL

Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

(#612) ReJim válasza DDL (#611) üzenetére


ReJim
őstag

:DDD nem az lesz... de aszem én mondtam rosszul.. az nem lehet, hogy nyolvanas évekbeli, ez inkább nyolvan éves!! :Y:Y
de majd jobban megnézem..

</end.?>

(#613) DDL válasza ReJim (#612) üzenetére


DDL
őstag

A BEAG sem csinált már a nyolcvanas években csöves hangosító erősítőt. Nyolcsvan éves meg nem lehet, mert akkor még nem 220V kis hazánkban a falban a delej :)

Üdv: DDL

Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

(#614) ReJim válasza DDL (#613) üzenetére


ReJim
őstag

:U:B;)
megnézem!:DDD

</end.?>

(#615) golyani


golyani
addikt

kívánok!
kén nekem olyan rajz vagy ötlet vagy vmi amivel:
-csináltam 1 kis erőlködőt dikszmenhez 4,5-ról megy TDA2030A-ra építvea conrad.hu-n hozzá található rajzzal.+6W-os hangszóró10 cm.
-kipróbáltam és megy 4 1,2V-os 900mAh-s NiCd akksiról.
-hogy tudom megoldani h amikor rádugom az adapterre(4,5V 500mA, sony, a dikszmenhez való csak 2 van belőle itthon) hogy töltse a 4 akksit????:F

[Szerkesztve]

(#616) And válasza golyani (#615) üzenetére


And
veterán

Ha csak az akkucsomag 2 ''szélső'' vezetéke van kihozva, akkor sehogy, mert nem elegendő a töltéshez az adapter feszültsége. Ha kettesével hozzá lehet férni (gondolom sorbakötött) az akkukhoz, úgy akár tranzisztoros áramgenerátorral, akár egyszerű soros ellenállással is tölthetőek az akkuk. De: NiCd-celláknál ez erősen ellenjavalt. Csak teljesen kisütött cellákat szabad tölteni, akkor pedig javasolt teljesen telerakni azokat, egyébként előjön a memóriaeffektus. A pakk így alig használhatóvá válik, gyorsan lemerül, miközben látszólag eleget töltötted. Ez még NiMH-ra is igaz, bár ott kevésbé durva a jelenség.

(#617) golyani válasza And (#616) üzenetére


golyani
addikt

ösmerem a memó effektet.
lehet venni ilyen négyes elemtartót abbba tenném bele de!!!!
szerintem az dapter elég mert mérva ami kijön belőle terhelés alatt az is 5V felett van üresjáratba 6,5 körül. így se elég?

rajz esetleg???

[Szerkesztve]

(#618) And válasza golyani (#617) üzenetére


And
veterán

Elég necces az a táp. Ha azokat a cellákat tölteni is akarod, akkor ugye min. 90-100mA kell nekik, teljesen kisütött állapotban 14-15 órán át. Ha üresjáratban 6,5V -os az adapter, próbáld ki 100mA-es terhelésnél, hogy mennyire esik a kapocsfeszültsége. A cellák feszültsége még ilyen kisáramú, C/10 -es áramnál is elérheti az 1,5V -ot a töltés végére, ami az egész pakkra számítva 6V-ot ad. Ez azt jelenti, hogy pl. áramgenerátoros kapcsolással nem igazán fogod tudni tölteni, de még a legigénytelenebb soros ellenállással is problémák lehetnek. Az akkupakk feszültsége nagyon közel van a tápfeszhez, ráadásul a töltés előrehaladtával egyre közelebb kerülhet a kettő, a töltés leállhat a teljes töltöttségi fok elérése előtt. Én más módszert használnék, az biztos. Minimum kettes csoportokban próbálnám tölteni a cellákat.

(#619) golyani válasza And (#618) üzenetére


golyani
addikt

mivel tok 100mA-s terhelést csinálni???

(#620) And válasza golyani (#619) üzenetére


And
veterán

Hát pölö egy kb. 56 Ohm / 1W-os (R=U/I) ellenállással.

(#621) golyani válasza And (#620) üzenetére


golyani
addikt

nincs itthon olyan de figy. mértem a cuccon

mértem üresen:
6,45V(1,9A-t mértem üresbe mer hüje vok tom h nem szabad de csak azér is!:DD)
full hangerőn már a hangszóró recsegett:
5,88Vvolt min. és 73,5mA volt a max amit mértem.

vélemény?

[Szerkesztve]

(#622) And válasza golyani (#621) üzenetére


And
veterán

''6,45V(2A mértem üresbe mer hüje vok tom h nem szabad de csak azér is!''
Az egy dolog hogy nem szabad (végülis csak rövidrezártad..), de mire volt jó? Ja, hogy mostmár megtudtad a táp belső ellenállását? Innentől kezdve mérned sem kellett volna, a többi terhelés alatti kapocsfeszültség ebből simán kiszámolható. :)
Vélemény: használj rendes töltőt, ezzel nem fog normálisan menni.
u.i.: hogy lesz ebből 4,5V / 500mA -es táp, ha már 1/7-ed terhelésnél ekkorát esik a kapocsfesz :F

(#623) golyani válasza And (#622) üzenetére


golyani
addikt

gőzöm nincs.
ez van ráírva output: 4,5V 500mA
ehhez képest üresben 6,5.

szétkaptam a dikszment és mértem ebbe ilyet produkált
ful hangerő bass is fullon:
alap az a 6 volt ez maxon minden és csak úgy megy néha leesik5,9-ra de az alá nem.
ha utolsó számról megy elsőre akkor ment fel 300mA környékére és esett le 4,89-re.


jó akkor ha nem lehet akkor nem csinálom meg ezt a töltős móccert pedig jó lett volna maradok a csak adapteres módnál.

(#624) Dominator


Dominator
aktív tag

Apám ügyes volt, a töltőbe a két NiMH aksi közül az egyiket fordított polaritással rakta bele. Lehet ettől valami baja? Csak azután vettem észre, hogy 25 órán keresztül volt a töltőben és kivettem. Osztán feltöltöttem ezt is újra, és most működik, de azért mégis...

(#625) bored válasza Dominator (#624) üzenetére


bored
tag

Elvileg a töltők védettek azilyen felhasználói rémtettek ellen, hacsak nem valami kivételesen gagyi darabról van szó. És föl se robbant :DDD, szóval szerintem nem lett baja.

(#626) Dominator


Dominator
aktív tag

Hát, a márkája GP, a egy csomagban vettem a két 800mAh NiMH aksit meg a töltőt, szerintem nem noname, bár annyira nem értek hozzá. A lényeg hogy műxik.

(#627) golyani válasza Dominator (#626) üzenetére


golyani
addikt

ceruzaakku???? és NiMh és 800mA:Y:Y:Y:Y
nem ezernyóccász?????

(#628) ReJim válasza Dominator (#624) üzenetére


ReJim
őstag

maximum a cerkaaksiba megfordult a polaritás..:DDD;):DDD

</end.?>

(#629) Dominator válasza golyani (#627) üzenetére


Dominator
aktív tag

Nem, mert AAA, és nem pedig csak AA :)
Amúgy egy kérdés: ilyen ceruzaakkukból létezik Lítium-Ion verzió?

(#630) ReJim


ReJim
őstag

nekem kellene egy olyan kapcsolás ami mondjuk az usb-t rádiós után küddözgeti...
vagy érthetőbben nekem olyan ado-vevő kellene amivel az usb-s jelet tudnám küldözgetni...
én valami olyasmire gondoltam ami a conradba van: 8száz valahány mhz-s adó, vevő..
de ehhez nem értek...
a lényeg hogy egy usb-vel vezérelt elektronikát szeretnék ''drótfüggetlenné'' tenni!

</end.?>

(#631) And válasza ReJim (#630) üzenetére


And
veterán

Tudomásom szerint wireless usb még nem létezik. Usb-s wlan-adapter van, de azzal nem USB vonalat szoktak hosszabbítani. Úgyhogy marad a wlan/WiFi, Bluetooth, vagy hasonló. Az ilyen C*nrados kütyük max. sávszélje 10-20kbps, usb-hez abszolút alkalmatlan. Ha vársz még egy kicsit, lehet hogy piacra kerülnek a valódi wusb-eszközök: Bővebben: link.

(#632) ReJim válasza And (#631) üzenetére


ReJim
őstag

nem, nekem nem kifejezetten usbadatforgalomra kell... nekem egy vezérléshez kellene, mert nem akarok madzagolni...
Bővebben: link
ezt, vagy ehhez hasonlót szeretnék én, csak rádijóssat.. :(
mert gondolom az lpt-t sem tudnám megcsinálni drótnélkülire... a soros port vezérléséhez meg nem értek :(:(

</end.?>

(#633) And válasza ReJim (#632) üzenetére


And
veterán

Ha nem lényeges a sávszélesség, akkor használhatsz ilyen rádiós modulokat (pl. Bővebben: link). Ezek egytől-egyig soros adatforgalomra vannak kitalálva. Az egyszerűbb típusokhoz csak 1-1 RXD vagy TXD vezeték kell, ha a modul kétirányú (adóvevő), akkor ott nyilván mindkettő van, plusz az adás/vétel átkapcsolásához még 1-2 vezeték. Ezeket kell a pc-ről vezérelni, legegyszerűbben RS232 soros portról, RS/TTL konverzió (MAX232) után, esetleg egy kontroller közbeiktatásával.

(#634) ReJim válasza And (#633) üzenetére


ReJim
őstag

és akkor ezt soros portra kötöm? arról talán tudnál valami doksit, hogy hogyan tudnám a soros portot vezérelnem? illetve valami input, output-ot kicsikarni??? de gondolom ez pic-kel lehet lehet csak megoldani???

</end.?>

(#635) LukE válasza And (#631) üzenetére


LukE
veterán

Cypress-nek elvileg van, MSC-nel elvileg meg kapni is lehet. Bővebben: link 1100HUF+fa, de ez csak a csipp, ami melle meg kell 1 nyakot gyartani.

Kulon radios es USB chipek vannak az MSC-nel, es Chipcadnal is. Szoval lehetosegek megvannak, csak ki kell valasztani az IC-ket, nyakot tervezni+legyartani, beultetni az alkatreszeket, felprogramozni PC es kulso oldalrol.
Mondjuk nem tunik lehetetlennek, mert elvileg ezek a wireless kutyuk nem okoznak kulonosebb gondot. Elvileg, gyak. még nem foglalkoztam veluk...


szerk: egyebkent mennyire surgos? Mert mar korabban ki akartam probalni, valami wireless dolgot. Februarban remelem lesz idom 18F4550 (vagy 2550)-el foglalkozni, utanna meg talan egyik RF csippel is megismerkedek.

(tenyleg, And, nincs veletlenul 18F-ek programozasaval tapasztalatod?)

[Szerkesztve]

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#636) And válasza LukE (#635) üzenetére


And
veterán

Mi a ChipCad-től szerzett RXQ1 adóvevő-modulokkal próbálkoztunk. Azon Nordic nRF401 chip van (kézzel már nem nagyon szerelhető kategória). Elvileg 20kbps-ig megy, 2 választható csatornás, 433 MHz-en. Közelre egészen jól működik, de a szerelt modul vevőérzékenysége adatlap szerint már jelentősen rosszabb, mint a nyers chipé (valszeg. az antennaillesztés miatt). Saját méréseink szerint az érzékenység a gyakorlatban még ennél is rosszabb néhány dBm-mel.
A Retro elektronikai levlistán (Bővebben: link) már többször felmerült az usb-s pic-ek témája. Szerintem ez neked nem új: Bővebben: link, de hátha másnak igen ;). Nem lenne rossz egyszer ilyesmivel foglalkozni; ahogy nézem, Microchip-ék elég sok segítséget adnak ehhez (pl. mindenféle firmware-ek, amelyekkel a COM-porthoz hasonlóan programozható az egyébként bonyolult USB). Bár a #631-ben linkelt alkalmazáshoz szerintem erős túlzás az USB, ahhoz talán egy sima COM-port + akármilyen USART-os kontroller is elegendő.
(A 18F-sorozattal sajnos nincsenek tapasztalataim, akiről meg tudom, hogy neki volna, nem nagyon PH!-zik. Én már annak is örülök, hogy a 16F-ek némelyikéhez tudok szólni...)

(#637) golyani


golyani
addikt

emberek egy eccerű rádiót nehéz összedobni???
van valakinek vmi rajza??????????
de azér én is keresek vmit.


[Szerkesztve]

(#638) golyani válasza golyani (#637) üzenetére


golyani
addikt

UP

keresgéltem de nem találtam ilyen eccerűbbet:(

(#639) And válasza golyani (#637) üzenetére


And
veterán

Ez így nagyon tág kategória, gondolom ez világos. Rádió, de mégis milyen? Milyen sávra, milyen üzemmódra, mennyire egyszerűt? Mégse mindegy, hogy passzív középhullámú egyenesvevőt, vagy 3-szor transzponáló keskenysávú amatőrrádiót akarsz rajzon látni. Kiindulásnak: Bővebben: link, vagy negyven különféle vevőleírással.

(#640) golyani válasza And (#639) üzenetére


golyani
addikt

izét ni......
AM/FM mint 1 sima rádió, csak amiket találtam elég bonyik voltak.
hangerő szabályzó nem kell
mer rákötöm az erőlködőre cak lehessen adót keresni rajta.

kösz linket

(#641) golyani


golyani
addikt

Bővebben: link

itt néztem az 1 tranyósat.
vélemény???

az a sárga bizgentyű mi lehet??????????????
olyan sávállító bigyulát lehetvenni igaz?

(#642) ReJim válasza golyani (#641) üzenetére


ReJim
őstag

a sárga bizgentyű az egy füldugó!!! :)

</end.?>

(#643) ReJim


ReJim
őstag

nekem viszont össze kellene raknom egy invertert... de sajna ez a kapcs rajz van meg:
Bővebben: link
vagy valaki tudna nekem valmi ötletet adni???
az nagy baj, ha egy kb 27cm2-es elektroluminesz bigyóra egy 30-105cm2 es inverter ''uszittok'' rá??? vagy ebből nem lesz baj...

</end.?>

(#644) And válasza ReJim (#643) üzenetére


And
veterán

Ha jól gondolom, hogy ez egy EL-fóliákhoz való 5VDC -> 110V~ / 700Hz-es inverter, akkor sétálj be a C*nradba, ott 1690-ért adnak egy ilyen pici invertert. Csak akkor érdemes nekiállni összerakni ilyet, ha a trafó már megvan, vagy könnyen el tudod készíteni.
Hová jut így a világ, már megint a drága céget ajánlgatom..

(#645) golyani válasza ReJim (#642) üzenetére


golyani
addikt

hehe
de szar akkor ohl az antena????
2 tekercs kell bele én meg csak 1-et látok.

(#646) ReJim válasza And (#644) üzenetére


ReJim
őstag

mitgondolsz ez minek a kapcsolási rajza??;];]
na ná hogy a konrád ferijé.....:DDD

[Szerkesztve]

</end.?>

(#647) golyani


golyani
addikt

na valakinek ötlete még FM vagy FM/AM rádióra????
akkor asszem megalkotom vmikor ezt a 1tranyósat.
ennek most mennyire jó a hanja? vagy vétele????
hol az antenna????????
4,5V-os adapterről fog menni?l fog menni?

(#648) And válasza golyani (#645) üzenetére


And
veterán

Én látom mind a kettőt ;).
(Mod: azért hifi minőséget, nagy érzékenységet ne várj tőle. Lokális adókhoz biztosan jó, meg kísérletezésnek is megteszi. Az L1-es rezgőköri tekercs maga az antenna, tehát ha működni fog majd, ne nagyon fogdosd..)
#645: és megvan a trafó vagy te fogod megtekerni? Nem akarnálak lelombozni, de elég körülményes dolog ilyen piciben elkészíteni. Nyilván nem lehetetlen, csak nem biztos, hogy ennyiért megéri.

[Szerkesztve]

(#649) ReJim válasza And (#648) üzenetére


ReJim
őstag

mármint milyen trafó az a tekercs?? hát pont ez a bajom:( azt nem tom hogy mi a franc....

egyébkétn mi a vélemény erről:
Bővebben: link
ez aszem egy mobilnak a háttér világáról gondoskodik....

</end.?>

(#650) And válasza ReJim (#649) üzenetére


And
veterán

Na, ez már jóval szimpatikusabb. Igazán nem kell sok alkatrész bele, az IC beszerzése viszont problémás lehet. Amúgy melyik mobilban lehet EL-háttérvil? Nem követtem a kínálatot sosem, de nem lehet túl gyakori. Van egy mütyür mp3-playerem, abban láttam olyan pici smd-invertert az EL-hez, hogy alig látni..
Mod.: Adatlapja (Bővebben: link) szerint 1,8..5V-os tápról megy, max. 5 négyzetcoll-os fóliát (kb. 32 cm^2) tud meghajtani, a külső engedélyezőjel meg kifejezetten szimpatikus.

[Szerkesztve]

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.