Hirdetés

2024. május 7., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#451) golyani


golyani
addikt

hello nekem má van egy 6W-os hangszóróm(100mm-es)
ehhez kéne egy dobozt fabrikálni.
arra gondoltam hogy csinálok egy 135x110x90-es dobozt(ma*sz*mé) és a hangszóró alatt kivágok egy kis réstolyasmit mint régebben (vagy némelyik)hifi hangszórójának az alján található.
ez adhat-e neki vmi kis hangzás javulást???:F

(#452) pweisz válasza golyani (#451) üzenetére


pweisz
senior tag

jáj ez nagyon low budget megoldás :DDD Rontani nem rontasz rajt, jól biztos nem fog szól, főleg hogy egyutas(magában nem gond, egy rendes széllesávú hangszorónál, na most itt nem a videoton tv-k hangszorójára gondolok) és hasraütés alapján csinálsz neki dobozt. De amig csinálod, addig is elütöd valamivel az időt:)

(#453) golyani


golyani
addikt

csókolom nem egy profi hanhszórót akartam
a másik meg h csak ez volt pedig két boltba is kérsdeztem köv lépcső egy autóhangszórópár lett volna 2 utas 2750-ér de ahhoz hangváltó kell meg ahhoz sokkal drágább erőlködőt gyártani jó lessz ez
a célnak megfelel.kipróbáltam csak így elég jól szól maj dobozolva jó lesz.

(#454) pweisz válasza golyani (#453) üzenetére


pweisz
senior tag

persze elehet vele kisérletezgetni, legalább gyakorol meg tanul az ember.

(#455) golyani válasza pweisz (#454) üzenetére


golyani
addikt

na ja

kérdés:
ha a hangszóró 6W-os az erősítőmeg olya 9-et(zenei, a szinuszos olyan 7,5 körül lehet) fog tudni leadni akkor a gyári rajzon található 2000mikrofarados kondit a hangszóró előtt hanyasra kell cserélni???
a boltba nincs 2000-es csak 2200-es ez jó lesz vagy nagyobb kell h ne nyírjami ki hangszórót???

(#456) pweisz válasza golyani (#455) üzenetére


pweisz
senior tag

Nem vagyok annyira otthon elektronikában. De nem számít ekkora külömbség max nem járatod ''nyélen'' :)

(#457) catalisat válasza golyani (#455) üzenetére


catalisat
csendes tag

A kondik szerepe a töltéstárolás. Ha pufferkondinak van használva a tápegységben, akkor
minél nagyobb annál jobb. Ilyenkor számít a felvett teljesítmény, ezért szoktak F-os kondit
szerelni az autóhifikbe ahol már tekintélyes hangnyomást akarnak kisajtolni (hogy tudniillik ne
rángassa meg az akkut annyira :) )
A Te esetedben feltételezem hogy a hangváltó kondijáról van szó, ennek szerepe pedig a
frekvenciamenet beállítása, magyarul ez dönti el, hogy milyen frekit engedjen a hangszóródra.
A lényeg, hogy ha nincs olyan mint a ''papíron'', legfeljebb kicsit másképp fog szólni, de tönkre
nem megy tőle!
Amire viszont figyelj oda, hogy ha a tápfesz pl 12 voltos, akkor a kondi legyen ettől nagyobb, pl
25 voltos példány, mert erre viszont érzékeny, és nagyot tud durranni ha nem veszed
figyelembe!!!!

Krisz

(#458) VIPowER válasza catalisat (#457) üzenetére


VIPowER
senior tag

Szerintem ő az IC kimenetének a DC feszültség leválasztására szolgáló kondiról beszélt(bár ez kapcsolástól függően TDA2030 esetében elhagyható). Annál meg nem nagyon számít hogy 2000 vagy 2200 uF.

[Szerkesztve]

(#459) golyani válasza catalisat (#457) üzenetére


golyani
addikt

Bővebben: link

tessék ez a végleges rajz amire a boltos azt mondta h jóó.

az ezen lévő C5-ös kondiról volna szó
ebben nincs s hangváltó se táp.

(#460) golyani válasza VIPowER (#458) üzenetére


golyani
addikt

nme arról beszélek ami a hangszóró előtt van. nézd a rajzot.

(#461) golyani


golyani
addikt

meek holnap is vásárolni mer mire odaértem bezárt a bolt még kell az IC+a kondik

tehetek oda 2200 vagy nagyobbkondit???(pl.:2400)

(#462) VIPowER válasza golyani (#460) üzenetére


VIPowER
senior tag

A rajzon lévő C5-ről beszéltem én is.

(#463) ReJim válasza catalisat (#450) üzenetére


ReJim
őstag

előszöris köszi a segítséget... sok jót megtudtam...:)
na! szóval akkor inkább hagyom a kis hangfalaimat, és építek majd egy hangfalpárt.. 3 utasat, no és akkor az jó lessz az erősítő höz... ha mégsem, akkor meg majd építek egy másik erősítőt... :)) mondjuk egy quad 405-öst?? :D
de végülis szerintem jó lessz ez az erősítő....

szóval akkor a 3 utas hangfal egy közép, egy mély, és egy magasból áll...
de ezek többnyire hány ohmosak??? én úgy tudom hogy az ujjak 6 illetve 8 ohmosak, vagy ennek nincs jelentőssége, hogy egy hangfalban mi a hengszórók értéke? vagy bátran lehet egyben 6 és 8 ohmos is?

köszi a segítséget....

</end.?>

(#464) catalisat válasza ReJim (#463) üzenetére


catalisat
csendes tag

Hi!

A quad405-öt nem ajánlom első erősítőnek, mert ez vagy jó, vagy nem, nem nagyon van köztes
állapota. Ha vagy olyan peches hogy a ''vagy nem''-be esel bele, akkor vidám órákat tölthetsz el
a hibakereséssel. Pláne ha még szkópod sincs. Hidd el, jó lesz az a tda :) Ha meg gyengének
találod, még mindig hídba tudod őket kötni, és ki lehet hozni belőlük úgy 100wattot.
A hangszórók szerintem 8 ohmosak szoktak lenni ha boltban veszed, és nem autóba.
Legalábbis itt Kecskeméten..
Mindenesetre nem baj ha gondoskodsz hűtésről is, mert csúnyán le tudja égetni az ujjadról az
ujjlenyomatot ;)
A C5 kvázi mindegy hogy 2000uF, vagy 2200 (mellesleg ilyet fogsz kapni, 2400-as nem hiszem
hogy létezik). Szerintem frekvenciahatárolásra van benne.
A rajzon nem írtad a tápfesz értékét, de kondikat úgy vedd, hogy attól nagyobb feszültségűek
legyenek (mondjuk 50%-al)!

Sok sikert! :)

(#465) golyani válasza catalisat (#464) üzenetére


golyani
addikt

gondolom a másik fele nekem szólt.

kondi:2200-sat kaptam ezt vettem van vele párhuzamba kötve egy ellenállásés egy kerámia kondi ha ott az ellenállást(1ohm)egy kicsit bagyobb ra cserélem(mondjuk10)akkor az tehermentesíti valamennyire a hangszórót h nehezebb legyen kiütni?

vettem 22Kohmos poti is mer olyan kell bele az is van ráírva h 22-es de itthon multival mérve csak 18,9-ig ment ki ez baj??? ez van az IN-nél.

(#466) pweisz válasza ReJim (#463) üzenetére


pweisz
senior tag

Ó ez nem olyan egyszerű ám:) 3 utast nem ajánlanám kezdésnek, inkább 2 utast:) Keverheted a hangszorók Ohm számát, de azt se ajánlom, mert akkor azt is kikéne egyenlíteni, mert amúgyis a hangszorók érzékenységét is egy szintre kell hozni. De azért egy Klinger Hangdobozépítés könyvét ajánlom innen leszedheted Bővebben: link

(#467) DDL válasza catalisat (#450) üzenetére


DDL
őstag

''Ha 4 ohmos az erősítő, akkor négy ohmos hangszórókat szokás rá tenni, mert ekkor lesz
optimális az illeszttés az erőlködő, meg a hangszórók között (értsd ekkor szól legjobban).''


Ez korántsem igaz. Mert ha nagyobb impedanciájút kötsz rá akkor szinte biztos, hogy szebben fog szólni (tisztelet a kivételnek, amelyeket nem érdekli a hangszóró impedancia). Viszont ha gyengus akkor a kissebtől légcsőhurutos lesz az erősítő.



''Ha négy helyett nyolc ohmos hangszóróid vannak, akkor annyival lesz más a helyzet, hogy halkabban fog szólni.''

Ez így ebben a formában nem igaz. Csak az erősítő leadott teljesítménye csökken kb. a felére. De biztos, hogy nem elsősorban ettől fog hallkabban szólni egy 8Ohmos doboz. Hanem mert kisebb az érzékenysége a 8ohmosnak, mint a 4-esnek. Azonban ha a 8-asnak legalább 4dB-lel nagyobb mint a 4-esé, akkor már a 8-as fog hangosabb lenni, Ugyanis minden 3dB hangerőnövekedéshez dupla elekromos teljesítmény kell.



''Ugyanis a mélyhangokhoz nagy és nehéz hangszórómembrán kell (a lassú mozgás miatt ''

Ez megint csak részben igaz. Annyiban igaz, hogy a mélyekhez nagy mebránfelület kell. Az viszont kifejezetten baj ha nagy a mozgó tömege. A nagy tömeg (többek között) érzéketlenebb hagszórót eredményez.



''Én ajánlom a háromutas kompozíciót, ebből nagyon szép hangzást lehet összehozni.''

Szerintem otthoni barkácsolásra ne ajánljunk 2-nél több utas dobozt. Még ezzel a kettövel is sok a baj. És ezt sem lehet normálisan megcsinálni egyszerűen.

Üdv: DDL

Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

(#468) DDL válasza pweisz (#448) üzenetére


DDL
őstag

Aztán majd megint belekeversz egy partalan vitába mi?! Teeeeeee!!! ;)

Üdv: DDL

Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

(#469) pweisz válasza DDL (#468) üzenetére


pweisz
senior tag

Hol, mért, mikor volt ilyen? Ha tényleg ilyet tettem volna bocsánat, szándékosan biztos nem:U

(#470) DDL válasza golyani (#459) üzenetére


DDL
őstag

Rossz a rajzodon a teljesítmény kiszámítása! Egytápos elrendezés esetén a VS ami a képletben szerepel az VS/2. Ugyanis az IC kivezérlés nélkül féltápon (ami jelen esetben 6V) tartja a kimenetét. Ez a ''0''. A teljesítmény pedig a terhelésen eső fesz és a rajta átfolyó áram szorzata. Azaz P(ki)=U(ki)*I(ki). Ebben az U(ki) az (VS/2-1)/ngyök2, azaz (12/2-1)*1,4142=3.536V. A kimenő teljesítmény tehát P(ki)=U(ki)^2/8=3.536^2/8=1.56W

Táp igenis van benne: a C3-C4 szolgál tápszürésre. A C5-tel célszerrű néhány uF-os fóliatömb kondit párhuzamosan kötni a jobb magasátvitel érdekében.


Üdv: DDL

[Szerkesztve]

Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

(#471) DDL válasza pweisz (#469) üzenetére


DDL
őstag

Viccnek szántam! Bocs.

Üdv: DDL

Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

(#472) DDL válasza catalisat (#464) üzenetére


DDL
őstag

Másodiknak se építsen QUAD405-öt. Sokadiknak se. Felejtse el.

A rajzon a C5 nem frkihatárolás miatt került bele. Sőt az lenne a legjobb ha nem is határolna. A DC leválasztás a feladata. A nagysága határozza meg az alsó határfrekit.


Üdv: DDL

Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

(#473) DDL válasza golyani (#465) üzenetére


DDL
őstag

NEHOGY a C5-tel PÁRHUZAMOSAN kösd az 1Ohm+220nF kompenzáló tagot!!! Használhatsz 10Omot is, de akár el is hagyhatod. Ez a kompenzálás ugyis csak annyit ér mint halottnak a beöntés.

Üdv: DDL

Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

(#474) golyani válasza DDL (#473) üzenetére


golyani
addikt

előző és mostani hozzászólásodat kérném firdítani mer nekem egy kicsit magas..
párhuzamosan vele egy 1ohmos és egy 2200nF-os kerémiakondi van és tökéletesen műxik mer meghajtottam 12V-ról+ minden full hangerőn és a dikszemen állítható bass nélkül(bass=0) jól szól de a dikszmen lekell venni alacsony hangerőre (van egy 0-9 terjedő skálája 4-es besosztásokkal(pl.:1;1+I;1+II;1+III;2 stb)mer ilyen vonalkák vannak.)
2+III-ig plaszzz medium basszal jól szól és 6,8 voltról megy és csak 0,0,4ampert vesz fel az adaptertől(adapter 4,5 V, 0,5A akkor hogy vehet fel tőle 6,8-at?????)
szalműködik jól

ezt a teljesítményt elmagyaráznád mégeccer???

(#475) pweisz válasza DDL (#471) üzenetére


pweisz
senior tag

Jólvan, már megijedtem :)

(#476) DDL válasza golyani (#474) üzenetére


DDL
őstag



Üdv: DDL

Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

(#477) DDL válasza golyani (#474) üzenetére


DDL
őstag

Amikor csak egyféle táp van (vagy plusz, vagy minusz) azt nevezzük egytápos megolrásnak.
Minden esetben az elektronikát a tápfeszültség tartomány közepére kell beéllítani vezérlés nélkül, hiszen a szinuszkukac is szimmetrikus. Ez ugye Vs/2. 12V-nál ez 6V. Namármost ha ezt nem lehet ráengedni a hangszóróra, mert az lazán kidugná a nyelv... akarom mondani a közepét a membránon keresztül. Hiszen a hangszóró váltakozó árammal megy. Ezért le kell választani az erősítő kimenetét valahogyan. Erre az egyik megoldás a kondenzátor. Ami jelen esetben a C5. Viszont ezzel egy kényszerű frekvencia határoló eszközt is beépítünk. Mert a kondenzátor ugye az (középiskolás fizika).

A teljesítményt meg levezettem. Ennél érthetőbben nem tudom elmagyarázni. Melyik része nem világos?

Üdv: DDL

Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

(#478) golyani válasza DDL (#476) üzenetére


golyani
addikt

akkor nekem jól van bekötve:) most a nyákon így van.

ezt a hangszórót hogy tom bedobozolni???
arra gondoltamhogy mivel a hangszóró 100mm-es ezér én csinálok egy 150*120*80-as(ma*szé*mé) ugy hogy a hangszóró fölött van 1 centi alatta meg 4 ahova teszek egy hosszúkás jukat mint némelyik hangfalon vanés abba a dobozba teszem az erősítőt is és egy bekapcsolást jelző ledet úgy hogy kék és lefestem belűről a bobozt es a lyuk kéken fog világítani.:))

jó ez így???

nem úgy szól mint ami1,5 akárhány wattos hanem kb mint egy 6-7 wattos.

ja és ez a ''jó'' kötés mér is jó???

most mit csinál ez a 2200mikroF-es kondi???(C5)
kell ezt a IC-t hűteni olyan langyos és meleg között mozog és már kb 1 órája nyúzom kb fél hangerőn?
hogy tom azt kikerülni h amikor kikapcsolom ne ''zörrenjen'' meg a hangszóró???

akkor ezen most mijen táp van és mmér???,

[Szerkesztve]

(#479) golyani


golyani
addikt

milyen az a fólia tömb kondi???
és mennyi az a néhány uF???
elkoból 4,7-es nem jó???

(#480) catalisat válasza DDL (#467) üzenetére


catalisat
csendes tag

''
'Ha 4 ohmos az erősítő, akkor négy ohmos hangszórókat szokás rá tenni, mert ekkor lesz
optimális az illeszttés az erőlködő, meg a hangszórók között (értsd ekkor szól legjobban).''

Ez korántsem igaz. Mert ha nagyobb impedanciájút kötsz rá akkor szinte biztos, hogy
szebben fog szólni (tisztelet a kivételnek, amelyeket nem érdekli a hangszóró impedancia).
Viszont ha gyengus akkor a kissebtől légcsőhurutos lesz az erősítő.
''
Leadott teljesítményre gondoltam, kizárólag gyakorlati tapasztalat alapján :)

''Ha négy helyett nyolc ohmos hangszóróid vannak, akkor annyival lesz más a helyzet, hogy
halkabban fog szólni.''

Ez így ebben a formában nem igaz. Csak az erősítő leadott teljesítménye csökken kb. a felére.
De biztos, hogy nem elsősorban ettől fog hallkabban szólni egy 8Ohmos doboz. Hanem mert
kisebb az érzékenysége a 8ohmosnak, mint a 4-esnek. Azonban ha a 8-asnak legalább 4dB-lel
nagyobb mint a 4-esé, akkor már a 8-as fog hangosabb lenni, Ugyanis minden 3dB
hangerőnövekedéshez dupla elekromos teljesítmény kell.
''
Most segíteni próbálunk, vagy kötözködünk? Gondolod hogy decibell-eket fog keresgélni
adatlapokon mikor csak meg akarja szólaltatni??

''''Ugyanis a mélyhangokhoz nagy és nehéz hangszórómembrán kell (a lassú mozgás miatt ''

Ez megint csak részben igaz. Annyiban igaz, hogy a mélyekhez nagy mebránfelület kell. Az
viszont kifejezetten baj ha nagy a mozgó tömege. A nagy tömeg (többek között) érzéketlenebb
hagszórót eredményez.
''
És alacsonyabb frekvenciát nem?

Tőlem tarthatunk vitafórumot is, akkor én is jobban elmélyedek a részletekben, de ha csak
ismerkedik valaki a témával, akkor kár megbonyolítani a helyzetet, mert csak a kedve megy el
tőle...

Üdv: Krisz

(#481) pweisz válasza catalisat (#480) üzenetére


pweisz
senior tag

Nem tudom de egyébbként a nehezebb memrán mért eredményezne alacsonyabb frekvenciát?
De tényleg egyébbként a multimédia -án belül van több topic ahol ezt meglehetne beszélni, átkellene menni oda.

(#482) golyani válasza golyani (#478) üzenetére


golyani
addikt

erre a 478-as üzimben leírtakról homályosítson már fel valaki!!

ja meg mijen az a fólia tömb kondi???

[Szerkesztve]

(#483) DDL válasza catalisat (#480) üzenetére


DDL
őstag

Éppen azért, mert tanácsokat adunk kezdőknek ne mondjunk valótlanságokat. Mert csak összezavarjuk őket.

(elég kehes az a hangszóró, ahol a membrán tömegét növelve viszik lejjeb a rezonanciafrekit. És ettől koránt sem biztos, hogy mélyebbre fog menni dobozban)

Üdv: DDL

Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

(#484) DDL válasza pweisz (#481) üzenetére


DDL
őstag

(A francba, mégsem lett vicc...)

Üdv: DDL

Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

(#485) DDL válasza golyani (#479) üzenetére


DDL
őstag

Nem elkó, hanem polarizálatlan kondenzátor. Az értéke nem kritikus 4.7uF-tól 10uF-ig bármi. A lényeg, hogy az anyaga poliészter vagy polipropilén legyen. Ilyenek pl. az MKS, MKT jelölésű kondik. Pl. WIMA 4.7uF/50V MKS, ROE 4.7uF/50V MKT.

Üdv: DDL

Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

(#486) golyani válasza DDL (#485) üzenetére


golyani
addikt

hogy néz ki???
olyasmi mint a kerámia???
adj linket róla.

(#487) golyani


golyani
addikt

egytápos megoldás ebbe vagy + vagy - van

ezt mnagyarázd már el!!!!

(#488) hezso


hezso
aktív tag

Ha már így összejöttek a hang-hozzáértők, akkor előrenézőleg megkérdezem:

Pesten hol lehet kapni viszonylag olcsó(azaz nem szuperminőség hi-tech)/olcsóbb hangszórókat 50-100W körül, melyek gitár hangjára vannak méretezve? Hallottam valami Somogyi típusú hangszórókról, melyek elég olcsóak(igaz nem is a legjobbak), ezekről valami link? Mert google-t is néztem, de ott nem találtam céget. Esetleg érdekelne olyan hangszórókkal foglalkozó cég is melyek postán kuldenek(es fontos hogy olyan hangszórójuk is legyen, mely gitárhangra van méretezve(közép-mély?)).

(#489) cherockee


cherockee
aktív tag

konkrét kérdés:

olyan rádiós fejhallgatót, aminek az adó része 30 méterre sugároz, és 230as tápot igényel átalakitható olyanra, hogy csak 2-3 méterre adjon, de azt táp nélkül? Esetleg kis táp, ergo 9voltos elem, hasonlok? (Amugy ugysejtem az ado amugy is 12 V-ról müxik, csak nekem még nincs kéznél, majd lesz)

csak elméletben, mert a fejhallgatóm a sok használattól sok jack-dugót zabál, és unom a kábelt.....

(#490) And válasza cherockee (#489) üzenetére


And
veterán

Ezt a táp nélküli dolgot ugye nem komolyan gondoltad ;]? A stabil rész minden bizonnyal kis tápfesszel működik, legfeljebb a tápegység bele van építve a cuccba. De az adó teljesítményét - és ezzel a hatósugarát - így is elég nehéz lenne alulmúlni, a teljes fogyasztásnak csak kis része származhat belőle (max. néhány tíz mW). E fokozat módosításával szvsz. nem érdemes próbálkozni, talán amúgy is elmegy telepekről.

(#491) DDL válasza golyani (#486) üzenetére


DDL
őstag

piros, zöld, sárga, ezüst stb. színű kis kockák, téglatestek. Bővebben: link


Üdv: DDL

Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

(#492) DDL válasza golyani (#487) üzenetére


DDL
őstag

Nem. Ezen a rajzon van +Vs (supply) és van test, ami helytelenül van minusznak jelölve. Kettős tápnál +/-Vs van és a test.

Üdv: DDL

Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

(#493) golyani válasza DDL (#492) üzenetére


golyani
addikt

értem köszi

hangfalépítésben tud vki segíteni???
erre a cuucra kén egy doboz

PLS.help már cd-tokokból csináltamtesztdobozt már be állítgattam csak még lekell mérni miből kell ezt csinálni milyen fából???

és a ketttős táp mér jobb????

akkor ez most 6,9V ról és kb 0,04A-ról (ennyit vesz fel a 4,5V-os és 0,5A-s Sony discmanadapterről) megy mennyi lehet a kimenő teljesítménye
elég jól,hangosan szól.

és ha picit több basst szeretnékl akkor mit tok csinálni???

[Szerkesztve]

[Szerkesztve]

(#494) VIPowER


VIPowER
senior tag

Ezt az IC-t : AN7191N nem tudná valaki megmondani hogy hol lehet kapni, és mennyibe kerül?

(#495) Sixkiller6


Sixkiller6
őstag

üdv mindenkibe!
egy nagyon láma kérdésem lenne, dehát nem nagyon vágom a témát, szal itthon kicserélgettem a dugaljakat, kapcsolókat, ilyesmi
de a csillárnál gondban vagyok, eddig sima kapcsoló volt, de az új ''csillár'' tud váltottként működni, szal úgy ahogy egy csillárnak kell.
csillárkapcsoló megvan, falban van 3 drót a kapcsolónál. (3 fekete)
csillár osztódobozában 3 drót (2 fekete 1 kék, eddig csak 2 volt bekötve, lévén ''egyállású'' csillár volt, egy fekete és egy kék volt a nem földelt konnektorba kötve)
van ugyebár egy csillárkapcsolóm (amibe 3 helyen lehet kötni, elölről nézve: jobb oldalon fent-lent, és bal lent)
és van ugyebár egy normál dugaljam (amibe 3 helyen lehet kötni, de abból egy a föld)

kérdés #1: mit hova kell kötni a kapcsolónál?
kérdés #2: mit hova kell kötni a dugaljnál?
kérdés #3: ez az egyszerű földelt konnetkor kell? vagy vmi spéci csillárkonnektor?

thx
six

- no es importante -

(#496) Bigya válasza VIPowER (#494) üzenetére


Bigya
őstag

Lomex-ben szerintem megkapod. üdv.

(#497) biker


biker
nagyúr

lenne némi middle level kérdésem

Adott a TV out, az megyen tv-re, eddig oké.
Node, most építek egy AV keverőt, amivel tudok selectálni, mit nézzek a tv-n, PC, VIDEO, DVD.
Ha ezzel kapcsolóval selectálom, addig okés, hogy minden test folyamatosan zárt, hogy ne keletkezen hiba, mint ki-be dugásnál, de ha elkapcsolom a PC-ről a pultot, akkor a gép kihúzottként jeleníti meg a gépet.
Kikapcsolt TV-t viszont látja.
ebből ered, hogy a bemeneti impedanciát érzékeli, mint eszközt.

Tervem, egy 1kohm körüli ellenállás a keverőbe fixen a video-test közé, ezzel elérve, hogy a gép mindíg lássa a tv-t, és védve legyen ki-be kapcsolás túlfesz és tvout halál ellen.

Ez jó-e?
mennyi egyáltalán a video in impedanciája? tudtommal 75ohm...
Ha 75ohm, akkor 1kohm még nem zavar be (kb 70ohm eredővel) ha be van kapcsolva a TV, de elég-e a PC megtévesztésére?

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#498) biker


biker
nagyúr

up...

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#499) And válasza biker (#497) üzenetére


And
veterán

Szerintem ezt az 1kohm-os lezárást ki kellene próbálnod. Lehet, hogy nem sok embernek jutott ez idáig eszébe, és csak Te tudod megmondani, hogy jó-e. Az is lehet, hogy a még lezárásként érzékelt maximális impedancia kártyafüggő, és nincs rá általános recept. Viszont kétáramkörös szelektorkapcsolóval könnyedén megoldható lenne, hogy amikor nem a PC-kimenetét választod ki, a második áramkör 75ohm-mal a GND-hez zárja azt. Egyébként miért baj az, hogy nem látszódik a TV a gépről, ha épp nem használod a kimenetet?

(#500) biker


biker
nagyúr

hát azért, mert...

- ugyan a testek állandó zárásával megelőzhető a testpont különbsége miatti melegponti eltérés, ami kapcsolóüzemű táok esetén akár 50-60V is lehet, saját testhez képest ugye 1V, ezzel lehet ugye agyonütni a VGA-kat, ha a melegpont hamarabb érintkezik, mint a test.
Ezt tehát kivédem a keverőben...

- amiért jó lenne, ha a gép nem vacakolna, mert ugye az elsődleges-másodlagos képernyő beállítások törlőd(het)nek ha uj képernyőt érzéel, nos én ezeket szeretném megtartani.
meg a freki ostásokkal is lehet gond, ha épp olyanja van.

Bár régi 7200radeonom hetente ki-be dugtam bekapcsolt gépnél, de anál SCART-al, ami konkrétan előbb testet kapcsol, utána meleget, tehát sosem volt gond.

Ezért filózok ezen :)

épp most építem a kapcsolópultot :D

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.