Hirdetés

2024. május 18., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#24551) cashback válasza tornas (#24550) üzenetére


cashback
őstag

A csökkentet szívási teljesítmény a fogyasztás érdekében vagy csak hogy ne szívjon annyira?

Szívás csökkentés céljára találták ki a csöveken azt a reteszelő bigyót... amit ha kinyitsz kevésbé szív. :B

Istenem, adj türelmet a hülyékhez... mert ha erőt adsz, megölöm őket.

(#24552) moha21 válasza cashback (#24551) üzenetére


moha21
addikt

Mondjuk, ha már van benne egy tirisztoros szabályozás és csak a poti baja van én is biztosan azt cserélném és nem ilyen kerülőket járnék be.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#24553) xdx@ válasza moha21 (#24514) üzenetére


xdx@
aktív tag

Köszönöm a választ!

(#24516) DonThomasino

Ezt hogy kellene bekötni? :))

Többiek:

Ha jól értelmezem, az egyik oldal azt mondja, hogy elég egy PC táp, és 12 V,
a másik meg azt, hogy egy esetleges nagyobb terhelés mellett kellhet az erősítőnek kicsit több, mint 12 V.
?

(#24554) moha21 válasza xdx@ (#24553) üzenetére


moha21
addikt

Mekkora ennek az erősítőnek a teljesítménye?

"hogy egy esetleges nagyobb terhelés mellett kellhet az erősítőnek kicsit több, mint 12 V."

Nem kell neki több, mint 12 V, azért is van odaírva, hogy 12 V csak a feszültségforrásnak úgy rendes feszültséggenerátorként kell viselkednie, azaz terhelés hatására sem szabad a feszültségének változnia.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#24555) DonThomasino válasza xdx@ (#24553) üzenetére


DonThomasino
veterán

Hogy h hogy...
+ t pluszra
-t a minuszra

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#24556) xdx@ válasza moha21 (#24554) üzenetére


xdx@
aktív tag

Elvileg 100-150 W.

Jól van, így már értem. :R

(#24555) DonThomasino

Itt hogyan kellene?

(#24557) sörösló válasza johniee (#24540) üzenetére


sörösló
aktív tag

Ha 12 V a tápfesz,akor legaláb 25 V-os kondi kell. Lehet hogy félreértettelek. Csak bekapcsolásvédelem kell, vagy szabályozni is akarod? Ha igen akkor nem ez a megoldás.

(#24558) moha21 válasza xdx@ (#24556) üzenetére


moha21
addikt

Akkor amit linkeltek neked táp az simán kevés. 150W-hoz 12V mellett. 12,5 amper kell és inkább jobb, ha van tartalék. Meg azt sem tudni, hogy a 150W az a felvett teljesítmény vagy a leadott. ( arról nem beszélve hogy lehet egy erősítőt "kihajtani" ).

(#24557) sörösló : 16V miért nem elég?

[ Szerkesztve ]

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#24559) johniee válasza sörösló (#24557) üzenetére


johniee
senior tag

Nem akarom én változtatni, hogy milyen gyorsan erősödjön a fény :)

"Nekem a paszta szenvedély" by Tesco-Zsömle =)

(#24560) Speeedfire


Speeedfire
nagyúr

Létezik olyan, hogy egy cin 1-2 év múlva elveszi a kötését és kontakt hiba alakul ki?
A dac-omban már 2. alakalommal volt ilyen hiba.
Egyik a füles résznél. Hol szólt, hol nem az egyik csatorna.
Most meg megint előjött a ki-be kapcsolgatás. Elkezdtem nézegetni a forrasztás és egyből a digitális bemeneten az egyik lezáró ellenállás KH-s volt. Újraforrasztottam, most úgy néz ki rendben van.

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#24561) sörösló válasza xdx@ (#24556) üzenetére


sörösló
aktív tag

Ha így már érted, az király öcsém! Ajánlanám figyelmedbe: #24519 számú hsz-omat.

(#24562) DonThomasino válasza Speeedfire (#24560) üzenetére


DonThomasino
veterán

Szerintem igen, forrasztás meglazul , nem úgy vezet ilyesmi.

[ Szerkesztve ]

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#24563) Speeedfire válasza DonThomasino (#24562) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

Ez cin hiba, vagy forrasztási hiba? :U
Csak, mert pl az 1000 éves ruszki cuccok még mindig vezetnek. :D

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#24564) moha21 válasza sörösló (#24561) üzenetére


moha21
addikt

Mondjuk amik nálam jártak ilyen csodaerősítők, azok a közelébe nem voltak a ráírt teljesítményüknek. A hangminőségük is elég gyatra. PC táp a kimeneten egy nagyobb pufferral elég lehet. Amúgy a jobb PC tápok elég jól nyúzhatóak 12V-on is. Én szoktam élvezetből kapcsolgatni nagy teljesítményt a tápra és a jobb darabok bírják ( nagyobb telj értsd: 2-300 W ).

(#24563) Speeedfire : Mindkettő lehet.

[ Szerkesztve ]

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#24565) sörösló válasza moha21 (#24558) üzenetére


sörösló
aktív tag

Csak úgy mandinerből! Viccet félretéve, persze hogy elég. A sokéves tapasztalat diktálta paranoia az oka annak, hogy mindent túlméretezek. Árban többnyire nem nagy különbség, akor meg minek kihegyezni, nem?

(#24566) xdx@ válasza xdx@ (#24556) üzenetére


xdx@
aktív tag

Itt a kép megint, mielőtt az előző eltűnne.

(#24558) moha21

Leadott, ha jól vettem ki.

(#24561) sörösló

Átsiklottam fölötte :U, de azért kösz.

(#24567) DonThomasino válasza Speeedfire (#24563) üzenetére


DonThomasino
veterán

Szerintem mindkettő, de ezt a mester urak jobban tudják.
Nekem is volt hasonló fülessel, mondjuk sok esetben húzódik a vezeték
neked nem így volt?

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#24568) CPT.Pirk válasza Speeedfire (#24560) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Lehet a forrasztás nem volt jó. Pl. ha nem megfelelő hőmérsékleten forrasztasz, akkor nem lesz szép tükrös a felülete az ónnak.

Vagy valami zsír, egyéb szennyeződés volt a felületen... Esetleg még a régi forrasztó ón használata lehet a bibi, forrasztottam itthon olyannal, ami öreg volt és fröcsögött a pákán.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#24569) moha21 válasza sörösló (#24565) üzenetére


moha21
addikt

Érdemes egyébként a puffer valóban, mert annyira nem is jó a tápnak se a "rángatás" Márpedig a basszus tudja tényleg "rángatni". Kihegyezni meg én sem szeretem se PC-nél sem semmi másnál. Legyen tartalék!

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#24570) DonThomasino válasza xdx@ (#24566) üzenetére


DonThomasino
veterán

Ha még egyszer be LINK eled ezt a képet rosszul leszek. :Y
Szerezz egy tápot próbáld ki polaritásra figyellj, a remote részt is be kell kötni.
Autó fejegységgel szeretnéd használni?
Ha igen akkor fejegységen lévő remote ra kell kötni.
Próbálgasd lehetőleg halkan kis teljesítményen aztán számolj be...

[ Szerkesztve ]

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#24571) xdx@ válasza DonThomasino (#24570) üzenetére


xdx@
aktív tag

Akkor csak nálam tűnt el az előző? :F
Jól van...

(#24572) sörösló válasza Speeedfire (#24563) üzenetére


sörösló
aktív tag

Ha újkori ólommentes, akkor ne csodálkozz. Atyám, mennyi ilyen szemét gyógyítható egy kis "békebeli" ólmos forrasszal!
A ruszki cuccokat meg ne is emlegesd. Persze tudtak forrasztani is, de rémálmom a keményforasztott kötésű rádiójuk.

(#24573) Speeedfire válasza DonThomasino (#24567) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

"húzódik a vezeték neked nem így volt?"
Ezt, hogy érted?


CPT.Pirk: Weller pákával lett forrasztva, viszont a cint nem tudom milyen volt. :(

Hát, nagyon remélem, hogy többször nem lesz ilyen.
Mert újraforrasztani pár perc, de mire rájövök, hogy hol a hiba.... :O

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#24574) DonThomasino válasza Speeedfire (#24573) üzenetére


DonThomasino
veterán

Hogy....
Ahogy rángatod a füles vezetékét, rángatod a forrasztást is.
Nyílván ez csak alap olcsó fülesnél nekem egy sony nál volt így...

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#24575) tornas válasza cashback (#24551) üzenetére


tornas
őstag

"A csökkentet szívási teljesítmény a fogyasztás érdekében vagy csak hogy ne szívjon annyira?"
Ez esetben mind a kettő érvényesül. :B

A csökkentett szívási teljesítmény alatt azt értettem, hogy ne szívjon annyira. Ilyenkor kevesebb a gép fogyasztása is. Kisebb percenkénti fordulat, kisebb nyomaték, ergo kisebb teljesítményfelvétel a hálózatból is. Ha még a porszívó csövön is megtalálható az állítható nyílás(ok) is rajta, akkor ez már eléggé sokoldalúvá teszi a gépet. Levesszük a fordulatot minimumra plusz még a csövön található nyílásokat is kinyitjuk, akkor már a nagyon finom anyagokhoz is jó használható a porszívó. Egy kis fantáziával akár egyéb ésszerű felhasználása is szóba jöhet még.

Igaz, egy picivel több a hiba lehetőség az elektronika miatt. Lásd: a poti hibája (persze nem működés közben ment tönkre, hanem szétszedés közben /alapos puceválás céljából/ sérült meg, nem megfelelő szétszedési technika miatt).

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#24576) Speeedfire válasza DonThomasino (#24574) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

Ja, nem ott, nem a jack aljzat. Hanem a füles erősítő ic körüli ellenállás volt az. :)

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#24577) sörösló válasza CPT.Pirk (#24568) üzenetére


sörösló
aktív tag

Az a jó! A jó öreg gyanta kicsit megszívja magát nedvességgel aztán persze hogy fröcsög! De legalább folyaszt is, persze ha van mit. A mai ólommentes valamivel szép fényes forrasztást csinálni lehetetlen. Még kapható kínai ólmos forraszanyag valameddig, én mindenesetre betároltam belőle. Amíg élek elég lesz, az utódok meg azt csinálnak amit akarnak. :K

(#24578) tornas válasza sörösló (#24577) üzenetére


tornas
őstag

Én még a forrasztókrémet szoktam még használni. Csak úgy fut a forraszanyag tőle...:K Ha én is eljutok egy piacra, akkor én is mindig veszek egy kevés ólmos forraszanyagot. Ha netalán már nem jutok majd hozzá, akkor marad az autóakksi, illetve a hulladékólom is megteszi, van elég belőle nekem) és az ólommentes forraszanyag megfelelő arányú összeolvasztása kisebb mennyiségben. Persze szabad térben és friss levegőn.

Az ROHS forraszanyagok használatakor egy olyan jelenség lép fel, amit ónbajuszként ismerünk. Itt egy angol nyelvű cikk is róla:

http://www.te.com/customersupport/rohssupportcenter/pdf/tyco_lf_customer_packet_whiskers.pdf

Az ónbajusz miatt az egymáshoz nagyon közel lévő forrasztások között nagyon könnyen rövidzárlat keletkezik. Olyan mintha az ónforraszok beszőrösödnének és egy másik szőrös ónforraszhoz hozzáérnek és kész is zárlat.

Na már most: vagy az ROHS-es termékek mielőbbi ónbajuszos meghibásodása miatt szemeteljük tele a Földet, vagy az ólmos forraszanyaggal készült termékek későbbi elhasználódása miatt kényszerülünk a Földet szennyezni. Szerintem tökmindegy hogy ROHS-es vagy nem ROHS-es egy forrasztás. Az ón is mérgező, csak kisebb mértékben az ólomnál, meg aztán egy elektronikai panelen egyéb más mérgező anyagok is vannak.

[ Szerkesztve ]

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#24579) Lompos48 válasza tornas (#24578) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Én még a forrasztókrémet szoktam még használni. Csak úgy fut a forraszanyag tőle...

Van sajnos egy rossz tulajdonsága: savas jellegű nyomok maradnak utána, ami ha nincs eltávolítva, időben korrodál. Ez a legrosszabb, ha a forrasz és az alkatrészláb között történik. De az se jó, ha elrágja a nagyon keskeny NYÁK csíkokat. Forrasztáskor ellenben látványosan jó!

(#24580) sörösló válasza tornas (#24578) üzenetére


sörösló
aktív tag

Na és ha ehhez még megnézed azt hogy mi lesz a szelektív hulladékgyűjtés sorsa! Afrikában a nyomorult kis néger kölkök nyílt tűzön égetik a mi kidobott csöves monitorainkat, darálják és égetik a paneleket némi fém reményében, a mi kidobott szemetünkből próbálnak megélni...Lesül a pofámról a bőr. Közben csak úgy mellékesen szennyezik a levegőt, a közös levegőnket, amit Európában nem lehet. Ha Afrikában csinálják, vagy valahol Kínában, az teljesen rendben van ugye? Bocsi az OFF-ért

(#24581) sörösló válasza Lompos48 (#24579) üzenetére


sörösló
aktív tag

Még nem találtak ki semmi trutyit, amitől az ólommentes anyag szépen megfutna. De ha valaki tud ilyet, szívesen veszem a tájékoztatást.

(#24582) moha21 válasza sörösló (#24580) üzenetére


moha21
addikt

Meg persze Kínában, Indiában ( tehát Ázsia) meg Mexikóban, Paraguayban ( Közép és Dél-Amerika )... :(
[link]

[ Szerkesztve ]

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#24583) DonThomasino válasza Lompos48 (#24579) üzenetére


DonThomasino
veterán

Mester: Tesztelgetem a tápomat egy 6V 3W os izzóval és most meg
hajszál pontos az áram mérő 0.5 A. Mindkét oldalon.
EZ hogy lehet ?

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#24584) tornas válasza Lompos48 (#24579) üzenetére


tornas
őstag

Igen, ismerem a savas tulajdonságát. A sósav a legfőbb savas összetevője, ha jól tudom. Ez ugyan nem támadja meg a rezet, de erősen korrodál.

Leggyakrabban rézvezetékekhez használom én is. De ha a panelon akarok valamit beforrasztani, akkor a beforrasztandó cucc (legyen az egy kondi), lábait kenem be vele. Majd felviszek rá egy kis ónt, lehűl, eltávolítom róla a maradékot. És utána már csak a forraszanyagot használom.

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#24585) tornas válasza sörösló (#24580) üzenetére


tornas
őstag

Sajnos, a vadkapitalizmus sosem az ésszerűségéről volt híres! Az embereket szinte rá kényszerítik, hogy szemeteljenek (minél többet vásároljanak) és utána megetessék velük a saját szemetüket. Mi EU-sok demokratikusnak vélt jogainkkal élve nem esszük meg amit kidobunk, csak megvesszük és utána kidobjuk. A hulladék majd jó lesz általad említett kontinensen élőknek. Amiben olvasztják az ólmot az ottaniak, ők ugyanabból az edényből is esznek! :Y :O

Mindenféle szabványokat kitalálnak az USA-ban és az EU-ban is. De pl. Afrikában nemigazán születnek szabványok...:( De mit érnek a szabványok, ha ésszerűtlenek azok is és inkább a piachoz illeszkednek, nem pedig a környezethez. Állítom, hogy van olyan EU-s (értelmiséginek vélt) emberke, aki szerint India egy másik bolygón van. És ilyenek is hozhatnak létre szabványokat. Na ne....

Én idegesítő dolognak tartom ezt a mai nagyon komoly bőségzavart az EU-ban. Épelméjű átlagember a legjobbat akarja az adott összegért. Csak győzze türelemmel, mire megtalálja...

A "Föld" alatt az egész bolygót értettem, tehát ha kevesebb szemét keletkezik, akkor kevesebbet kell szemetet égetni.

OFF

[ Szerkesztve ]

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#24586) sörösló válasza tornas (#24575) üzenetére


sörösló
aktív tag

A dolog korántsem ilyen egyszerű. Ha lukat nyitsz a szívócsövön akkor tényleg nem szív annyira, de az energiafelvétel nő. Hihetetlennek tűnik de így van! Hallgasd a motor hangját. Ha teljesen befogod a szívócsövet akkor a motor teljes fordulatszámmal pörög. Vagyis magas fejhangon visít. Ha elengeded a szívócső végét a motor hangja mélyül, vagyis csökkent a fordulatszáma, ergo nőtt a terhelése. Szállítja a teljesítménye által megszabott maximális levegőmennyiséget. Régi trükk, az ipari kazánok tartalék szivattyújánál bevett módszer volt régen. Ha takaréküzemben volt akkor csak egy kb 10-20 mm-es lukon keresztül dolgozott. Ha a teljes kapacitás kellett akkor nyitott a megkerülőág, és letolta a torkán a kétcolos cső által szállított öszes vizet.
Ahogy anno Öveges prof. mondta: Érdekes dolog ez a fizika!

(#24587) tornas válasza sörösló (#24586) üzenetére


tornas
őstag

Igen, érdekes dolog a fizika, ezért is szeretem.:K

//"A csökkentet szívási teljesítmény a fogyasztás érdekében vagy csak hogy ne szívjon annyira?"
Ez esetben mind a kettő érvényesül. :B

A csökkentett szívási teljesítmény alatt azt értettem, hogy ne szívjon annyira. Ilyenkor kevesebb a gép fogyasztása is. Kisebb percenkénti fordulat, kisebb nyomaték, ergo kisebb teljesítményfelvétel a hálózatból is.//

A fenti sorok alatt a TRIAC használata miatt fellépő következményre értettem. Mert a fordulatszám jelen esetben nem a terhelés miatt csökken le. Így megállja a helyét a kijelentésem, szerintem.

Azzal viszont teljesen egyetértek, amikor befogom a csövet, akkor lényegében "vákuum" keletkezik, ergo nincs (van, csak minimális) légellenállás és így tud maxon pörögni a motor. Viszont hűtés hiányában hamar túlmelegszik, ezért kerülendő az amikor elzáródik vagy eldugul a cső!

Háztartási körülmények között elég nehéz vákuumot létrehozni, hogy megtudjak győződni arról, hogy hogyan változnak a teljesítményadatok.

De, ha egyre jobban terhelem a motort (vagyis egyre lassabban forog), akkor egyre nagyobb a felvett teljesítménye a hálózatból. Pl. vastag szőnyeget porszívózok. Üresjáratban kisebb a felvett teljesítménye, mint ha terhelve van. De akkor hogyan csökkenhet le "vákuumban" a felvett teljesítmény, ha felszökik a fordulatszám? Végül is a vastag szőnyeg porszívózásakor is a levegő szívása akadályokba ütközik (a szőnyeg meg a padló miatt is). Ekkor is magasabb egy picit a gép hangja (magasabb fordulaton pörög, mert ugyanazt a légszállítást próbálja produkálni), de teljesítménye (felvett-leadott) inkább nő nem pedig csökken. Nincs itt valami paradoxon? Érdekes....

Egyenáramú soros motornál van még olyan, hogy azt mindig terhelve kell használni (mozdonyok), mert képesek addig gyorsulni, míg szét nem esnek. Ekkor azt hiszem, hogy az áramfelvétel itt is nő.

Egy kisflexre ez mindenképpen igaz, de ott a tengelyt szilárd anyag akadályozza a forgásban. Míg egy porszívó motornál a légnyomás változás másképp van hatással a felvett teljesítményre. Gondolatom szerint...

De ha belegondolok, akkor ha sokáig porszívózok egyhuzamban egy nagy szőnyeget, akkor nem azért melegszik fel annyira a motor, mert a felvett nagyobb teljesítmény miatt több lesz hőveszteség, hanem mert a légszállítás elégtelensége miatt hamarabb fel(túl)melegszik

//"Ha lukat nyitsz a szívócsövön akkor tényleg nem szív annyira, de az energiafelvétel nő."//

Ez csak azért érdekes számomra, mert ha nagyobb a felület, akkor könnyebben tudja a levegőt szívni. vagyis kevesebb energiát kell belefektetni a motornak a levegő szívásába. Hacsak egy orrlukadon lélegzel és úgy kezdesz el futni, hamarabb el fogsz fáradni, mert tudsz elég levegőt beszívni. Ergo több erőt kell kifejtenie a tüdődnek, hogy ugyanazt a levegőmennyiséget egy egységnyi idő alatt akarod belélegezni kisebb felületen (keresztmetszeten). De ha orron-szájon át veszed, akkor már könnyebb a dolgod. Nem?

Arra kíváncsi lennék, hogy tökéletesen vákuumban hogyan alakulna egy ilyen motor teljesítmény felvétele (én is azt feltételezném, hogy alig lenne felvett teljesítménye, a légnyomás /légellenállás/ hiánya miatt) és utána forgás alatt légnyomásos teret hoznék létre körülötte, és akkor hogyan változna meg. Jelen esetben meg a felvett teljesítmény növekedését jósolnám meg.

Tényleg nagyon érdekes dolog a fizika. Öveged Professzort meg nagyon szerettem srác koromban.:K

[ Szerkesztve ]

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#24588) sörösló válasza tornas (#24584) üzenetére


sörösló
aktív tag

Ha sósav van benne akkor az már régen rossz! A bádogosok által régen használt "forrasztóvíz" sem sósav, hanem cink-klorid. Sósavba rakott cinklemez amit addig tartottak a sósavban amíg pezsgett. Amit én használtam azt addig pakoltam cinklemezzel, amíg már nem bírta feloldani. Ez is brutális anyag, de mégsem sósav!Semmiképpen nem elektronikai felhasználásra találták ki. A Kalmopirin is csak kényszermegoldás, ha már semmi más nem segít.

(#24589) Lompos48 válasza tornas (#24587) üzenetére


Lompos48
nagyúr

De ha belegondolok, akkor ha sokáig porszívózok egyhuzamban egy nagy szőnyeget, akkor nem azért melegszik fel annyira a motor, mert a felvett nagyobb teljesítmény miatt több lesz hőveszteség, hanem mert a légszállítás elégtelensége miatt hamarabb fel(túl)melegszik

Nem egészen. A legtöbb háztartási gép motorja alul van méretezve kimondottan takarékossági okokból. A porszívó motorja nem kell fél-egy óránál tovább működjön, mert azalatt bármilyen lakást befejezel. Paloták esetén pedig ott az ipari porszívó.
Kávédarálók pár percre, mixerek pár tízpercre készülnek. Utána a szünetben úgyis hűlnek. Elképzelhetó az alulméretezés eredménye vasban és rézben

(#24590) tornas válasza sörösló (#24588) üzenetére


tornas
őstag

Valami már pedig okozza a savasságot. Ez pedig csak a sósav lehet. Apósom is régen bádoglemezből és sósavból készített magának forrasztóvizet és egy kis szalmiáksót (ammónium-klorid) is adott még hozzá. De a krém (TS 570) is savas egy kicsit és itt is a sósav lehet a ludas. Maga a cink-klorid is veszélyes anyag az emberre nézve.

A cink-klorid is korrozív (és a nátrium-klorid is alias konyhasó) nem csak a sósav. A sók inkább elektrokémiai reakciókat indítanak be a fémeknél, míg a savak és lúgok ezenfelül vegyi reakciókat is beindítanak. Ezért kell eltávolítani minden felesleges forraszmaradványt a panelról. A gyárakban is mossák a panelokat.

Ha megnézem a forrasztóvizem (CSEPP-Finomvegyszer Bt.) címkéjét akkor azon is látom, hogy 22,5 % aktivizálható klórt tartalmaz. A szalmiáksó és cink-klorid mellett. A klór forrása pedig a sósav.

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#24591) tornas válasza Lompos48 (#24589) üzenetére


tornas
őstag

Az alul méretezés is benne van abban, hogy motor a "vákuumban" jobban felmelegszik az elégtelen hűtés hiányának a hatására. Nyilván megfelelő méretezésnél kevésbé melegszik jobban a motor "vákuumban", mint az amelyik alul méretezett. Ezzel csak arra utaltam, hogy a ugyanaz a motor (legyen az alul vagy felülméretezett) az elégtelen légszállítás miatt jobban felmelegszik, mint ha normális a légáramlás körülötte.

Más:
Hallottam olyat, hogy a ~230 V-os pákákat a műszerészek nemigazán szeretik, illetve nem használják a panelok forrasztásakor, meg egyéb más esetekben is. Mi ennek az oka? Esetleg a ~230 V?

:R

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#24592) Pancsermeste


Pancsermeste
őstag

Sziasztok!

Nem tudom, hogy van-e megfelelőbb hely a kérdésemnek, de hátha itt is választ kapok...

Tehát szakik, az lenne a kérdésem, hogy egy BU808DFX nagyfesz tranyó helyett vajon jó lenne egy BU1508DX?
Igazából az adatlapjukat már összehasonlítottam, és úgy tűnik, nagyjából ekvivalens a kettő, de nem merem kipróbálni, míg valaki esetleg meg nem erősít, hogy gyakorlatban is kipróbálta, működik...
Tehát, van ezzel kapcsolatban valakinek gyakorlati tapasztalata?

-= Pancsermeste® =-

(#24593) Lompos48 válasza tornas (#24591) üzenetére


Lompos48
nagyúr

ugyanaz a motor (legyen az alul vagy felülméretezett) az elégtelen légszállítás miatt jobban felmelegszik, mint ha normális a légáramlás körülötte.

Légszállítás porszívónál lehetséges (konstrukciója válogatja), de kávédarálónál kevésbé. Beszéljünk inkább hőelvonásról, hőszállításról vagy hűtésről. :)

Mi ennek az oka? Esetleg a ~230 V?

Munkavédelmi feltételek és a munka tárgyának a védelme is. A benne található fűtőpatron pár miliméter átmérőjű és még forró is. Megvan az esély, hogy oda jut a hálózat.

(#24594) tornas válasza Lompos48 (#24593) üzenetére


tornas
őstag

Mi a helyzet a ~230 V-os pillanatpákával és a ~230 V-os forrasztópákával? A pillanatpáka a hálózatról le van választva. A forrasztópáka szerintem nem.

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#24595) CPT.Pirk válasza sörösló (#24577) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Na ezt nem mondanám. :N
Kegyetlenül rossz volt ezzel a kb. 20 éves ónnal forrasztani. Amúgy nekem is van még egy fél tekercs olmos, majd kell venni valamennyit, de nem hiszem, hogy teljesen eltűnnének rövid időn belül.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#24596) Lompos48 válasza Pancsermeste (#24592) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Figyelmesebben olvasd el a 2 adatlapot ([link], [link]). Elsősorban a BU808DFX egy Darlington, ott a kapcsolási rajza az adatlapon. Ráadásul 62W a maximális disszipált teljesítménye, míg a másiké csak 35W. Az első áramerősítési tényezője 60...230, a másiké typ. 13. Az első kapcsolási idejei 2μs körüliek, a másodiké 5...6μs.

Ez csak kapásból vatt 4 jellemző, ami teljes mértékben kizáró ok lehet. A pontos alkalmazás, kapcsolási rajz és esetleg mérések alapján lehet esetleg egy közelító véleményt/választ adni a kérdésedre. Általánosságban a válasz NEM!

[ Szerkesztve ]

(#24597) Lompos48 válasza CPT.Pirk (#24595) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Kegyetlenül rossz volt ezzel a kb. 20 éves ónnal forrasztani.

Az akkor már 20 éve is rossz volt. Nekem van minimum 24 éves (megvannak a pontos időbeli támpontjaim :) ), a mai napig kitűnő.

(#24598) Pancsermeste válasza Lompos48 (#24596) üzenetére


Pancsermeste
őstag

Igen, azt láttam, hogy a BU808DFX az darlington, és így persze az áramerősítése is nagyobb, de ettől még működhet a dolog.
Konkrétan egy 21"-os TV sorvégtranzisztora lenne, ahol a disszipáció sztem nem nagyobb 20W-nál. Egy philips 25"-os TV-be megy a másik tranzisztor (BU1508DX), ugyan ezzel az Eldor nagyfesztrafóval, ami ebben a mostani TV-ben is van. Persze a vezérlés eltérő nem ugyan az, így az áramerősítési tényező valóban lehet probléma.
Ha mégis belepróbálom, mi történhet legrosszabb esetben?

-= Pancsermeste® =-

(#24599) Lompos48 válasza Pancsermeste (#24598) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Gondolom sípolni fog a trafó esetleg. A tranzisztor nem biztos, hogy megbánja, hogy találkozott veled. Kérdés milyenek lesznek a sorok a megváltozott feltételek mellett. Mivel nem Darlingon, lehet nem tudja meghajtani rendesen a trafót. Ki szokták ezt rendesen számolni a tervezők.

[ Szerkesztve ]

(#24600) Pancsermeste válasza Lompos48 (#24599) üzenetére


Pancsermeste
őstag

A trafó elszállhat tőle?
Mert akkor inkább nem kísérletezek... nem ér annyit az egész TV, mint egy új trafo, de talán még egy sortranyót érdemes bele vennem.

-= Pancsermeste® =-

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.