Hirdetés

2024. május 20., hétfő

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-11-09 14:16:34

LOGOUT.hu

Ide várunk:
- minden saját tapasztalatot/tesztet, észrevételt a már megvett, és használatban lévő SSD-vel kapcsolatban, illetve mindenféle, megbízható forrásból való cikket/tesztet/érdekességet.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51824) Pyttawrx


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

(rögzített hsz)

Kedves Fórumozók!
Frissítettem az összefoglalót, valamint a topik neve is változott.
Remélem ezekkel a változásokkal itt több tapasztalat/eszme csere fog létrejönni, mivel kicsit szabadabb, lazább lehete ezentúl ez a topik.

Mindenkinek további jó fórumozást!

Hozzászólások

(#3901) Fire/SOUL/CD válasza Vasinger! (#3900) üzenetére


Fire/SOUL/CD
félisten

Mondom ütős a cucc, BIOS-ról beszélsz firmware helyett...

"Meg az se túl indokolt, hogy a boltban kapható SSD-n újabb FW lenne, mint a Samu honlapján? "
Hol? ;]

Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. (Albert Einstein)

(#3902) Vasinger! válasza Fire/SOUL/CD (#3901) üzenetére


Vasinger!
nagyúr

BIOS, FW teljesen mindegy ez esetben, mondhattam volna drivert példának. Mindegyik verziószámmal rendelkezik, amelyekből nem feltétlen triviálisan következtethető, hogy mikori verzióról beszélünk. Ellenpélda: AMD driverének nevében ott van év, hónap is, az magától értetődő.

Itt: KATT

Kicsit olyan hangulatú az írásod, mintha attól hízna a májad, ha a másikat le tudod hülyézni...még ha nem is teljesen van igazad, de segíteni meg persze már nem megy.

[ Szerkesztve ]

(#3903) Blue Thunder


Blue Thunder
senior tag

Még mindig keveslem ezeket az értékeket...szerintem többet kéne teljesíteni egy ocz agility 3-nak :F

Valami eist-et kéne még disable-ra rakni de azt még nem igen találtam a biosban...ha esetleg tudja valaki? :R

[ Szerkesztve ]

Telefonszámom: 06-30-6-570-800 +++ Ha írok PM-et tisztelj meg azzal ha bent jársz hogy válaszolsz!!!

(#3904) Fire/SOUL/CD válasza Vasinger! (#3902) üzenetére


Fire/SOUL/CD
félisten

"BIOS, FW teljesen mindegy ez esetben..."
Nem, köszönő viszonyban sincsenek egymással, max igen-igen távoli rokonságban(ami meg érdektelen)

"Mindegyik verziószámmal rendelkezik, amelyekből nem feltétlen triviálisan következtethető, hogy mikori verzióról beszélünk."
De igen. A FW (és nem BIOS) dátuma elég beszédes, a Samsung 840 FW-nél maradva meg a neve is az: (DXT06B0Q | DXT07B0Q | DXT08B0Q)

"Itt: KATT"
Global-on keresgélünk, nem local-on... (ez más jellegű software-ekre is igaz)

"Kicsit olyan hangulatú az írásod, mintha attól hízna a májad, ha a másikat le tudod hülyézni..."
Ha valakit hülyének tartok (és az is), azt le szoktam egyértelműen írni, válogatott jelzőkkel egyetemben...

"még ha nem is teljesen van igazad"
De, ebben csak 100%-ban van igazam.

"de segíteni meg persze már nem megy."
Miben is? (abban nem tudok(mert nem is lehet), hogy egy régebbi FW-t rakj fel, mint ami jelenleg van.)
(Az meg elég nyilvánvaló, hogy egy erősebb CPU-nak mindenre kihatása van, az időegység alatt több végrehajtott művelete kapcsán (meg az ilyen-olyan beépített gyorsítótárak és speciális algoritmusok stb stb révén))
A Chipset és SATA vezérlő vonatkozásában pedig a már javasolt cikk(ek) alapján tájékozódhatsz, egyértelműen le van írva minden. (összefoglalóban megtalálhatóak)

Blue Thunder
Ha ASMedia vagy Marvell SATA3 vezérlőre van kötve az SSD, akkor ez teljesen jó. (Ha AMD vagy Intel, akkor viszont problem)

[ Szerkesztve ]

Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. (Albert Einstein)

(#3905) worxland válasza Vasinger! (#3898) üzenetére


worxland
addikt

A sebességek jók.
"Melyik mód illik": mindegy, ez nem SandForce-os, nem tömöríti az adatokat. Látszik is, hogy ugyanazt az eredményt hozták.
A 8-as firmware az újabb, ne nyúlj hozzá.

''It's difficult to work in a group when you're omnipotent.'' - Q

(#3906) werszomjas


werszomjas
őstag

Sziasztok.

Vettem egy Kingston V300 120GB-os SSD-t és ma holnap szeretnék ráköltözni, egyelőre még bontatlan.

Elolvastam az útmutatóban lévő 2 cikket, és két kérdésem lenne:

Ha alaplapod BIOS frissítésre szorul, akkor azt még a telepítés előtt tedd meg - ezt hogyan tudom megtenni, ha még az alaplap is új, telepítés előtt win nélkül is lehet frissíteni?

A másik:

# Ha az SSD-d firmware frissítésre szorul, akkor azt még a telepítés előtt tedd meg - ugyan az a kérdés, telepítés nélkül, tehát windows nélkül hogyan tudom frissíteni? Gondolom ezzel kéne :F

Teljesen szűz win7 fog felmenni, szeretném a legtisztábban telepíteni.

üdv

(#3907) Coolmat válasza werszomjas (#3906) üzenetére


Coolmat
őstag

Szia!

Az alaplapos kérdésed nem feltétlen ide tartozik, és pontos típus nélkül nem nagyon lehet egzakt választ mondani, de szinte kivétel nélkül minden új UEFI-s alaplapot lehet frissíteni pendriveról vagy akár internetről is közvetlen a BIOS-ba belépve (olvasd el a lap manuálját a pontos leírásért).

A toolbox csak Windows alól futtatható, és csak diagnosztikára jó tudtommal, ezen az oldalon pedig a downloads résznél nincs új firmware, szóval nincs (még) újabb annál ami eleve rajta van az SSD-n. Kingstonoknál egyébként is csak Windows alól frissíthetó a firmware (legalábbis a V+200-nál ez volt a helyzet).

[ Szerkesztve ]

(#3908) Qru válasza werszomjas (#3906) üzenetére


Qru
MODERÁTOR

Igen dos alól is tudsz bios-t frissíteni. De első körben nézd meg milyen bios van gyárilag a lapon illetve, hogy az újabb bios-ban mit frissítettek ha pl ram kezelést javították akkor nem feltétlenül kell frissíteni.

Ez a program win alól fut, így nem fogod tudni flashelni. Javaslom a meglévő OS alól frissíteni az ssd FW-ét de első lépésben itt is nézd meg milyen/melyik FW van rajta és ha nem a legújabb akkor sem biztos, hogy feltétlen szükséges frissítened...

[ Szerkesztve ]

#nincsbennetarcsi

(#3909) werszomjas válasza Qru (#3908) üzenetére


werszomjas
őstag

& Coolmat köszönöm.

A lap egyébként egy Asus M5A97 EVO R2.0, még most költözik be a házba.

Egyébként SSD firmware frissítésnél ha win és programok telepítése után teszem, olyankor elvesznek róla az adatok?

üdv

(#3910) Coolmat válasza werszomjas (#3909) üzenetére


Coolmat
őstag

Legfrissebb BIOS-nál ezt írják: "Fix HDD(1TB up) read error under win XP of IDE mode." Szerintem nem szükséges ez a frissítés az üdvösséghez :)

Kingston V+200-nál nem volt adatvesztés mikor frissítettem a firmwaret, a V300-ra pedig még nem jelent meg frissítés, de valószínűleg hasonló lesz az ügymenet ha egyszer lesz rá frissítés (backup a fontos adatokról azért mindig legyen).

(#3911) Blue Thunder válasza Fire/SOUL/CD (#3904) üzenetére


Blue Thunder
senior tag

Már intelesen van épp ez a gond...előtte asmedia-n volt viszont javult a helyzet ahogy átdugtam intelre....alaplapi biosban c1, c3-c6 disable-ra állítottam ...de van valami eist nevűke amit nem találok...mert ezt is javasolták tegyem disable-ra...felesleges progik nem futnak háttérben ezt mindig szelektálom indítás beállításnál...úgy hogy jól jönne egy ötlet :R

Telefonszámom: 06-30-6-570-800 +++ Ha írok PM-et tisztelj meg azzal ha bent jársz hogy válaszolsz!!!

(#3912) werszomjas válasza Coolmat (#3910) üzenetére


werszomjas
őstag

Ha felteszem az aktuális legfrisebbet de több lépcsőt kihagyok mert mondjuk az én lapomon 3-4-el ezelőtti bios volt, akkor ugyan úgy megkapja a kihagyott bios-ok frissítését is vagy csak azt javítja amelyik verzió biost felteszem?

üdv

(#3913) Coolmat válasza werszomjas (#3912) üzenetére


Coolmat
őstag

Természetesen minden addigi javítás benne van a legújabb BIOS-ban, de ez már tényleg nem az SSD topikba tartozik :)

(#3914) werszomjas


werszomjas
őstag

(#3913) Coolmat :R

Na végre elindult a telepítő először nem akarta látni.

Még egy kérdésem lenne:

Az SSD-n igaz kell hagyni helyet, formázva, vagy formázatlanul?

Tehát most a win7 telepítővel a 120gb-os ssd-t leformázhatom az egészet 1 partíciónak és majd én hagyok rajta helyet nem pakolom tele, vagy már most a formázásnál mondjuk csak 100GB-ra formázzam :F

Most nézem: Az SSD-n az optimális működéséhez kb. 15% szabad helyet kell hagynunk. Ezt a szabad helyet mindegy, hogy particionált, vagy a nélküli helyen hagyjuk meg, a lényeg az, hogy az SSD kapacitásának kb. 15%-a legyen szabadon. :R

[ Szerkesztve ]

üdv

(#3915) scope2007


scope2007
addikt

most cserélek rendszert kiv vagyok mit megy majd a vertex4 normál sata3on intel
sabertooth z77

CUBE AIM SLX 29" + SEAT LEON 1P 2.0 PD-TDiiiiiiiiiiiiiiiiii

(#3916) Blue Thunder válasza scope2007 (#3915) üzenetére


Blue Thunder
senior tag

észrevehetően gyorsabb lesz! :DDD

Telefonszámom: 06-30-6-570-800 +++ Ha írok PM-et tisztelj meg azzal ha bent jársz hogy válaszolsz!!!

(#3917) FRENK1988


FRENK1988
veterán

Lenne egy kérdésem
Láttam, hogy a 840Pro 128GB és a 840 Basic 250GB nagyjából egy árban mozog.
Szerintetek melyiket érdemesebb lenne venni?

[ Szerkesztve ]

Nem a lóerő öl, hanem a NYOMATÉK! :)

(#3918) fagy53 válasza scope2007 (#3915) üzenetére


fagy53
nagyúr

Nem az SSD SATA3 miatt lesz gyorsabb, az csak a benchnek tesz jót, a friss telepítés és korszerűbb architektúra gyorsíthat a gépeden. :K

(#3919) fagy53 válasza FRENK1988 (#3917) üzenetére


fagy53
nagyúr

Kétszeres kapacitás és észrevehetetlen sebességcsökkenés.....tied a döntés.
Ennél durvább sebesség eltéréseket is csak a bench eredmények nyomán lehet tetten érni, a gyakorlatban tökmindegy, hogy a tempó szempontjából melyiket használod.

[ Szerkesztve ]

(#3920) Qru válasza FRENK1988 (#3917) üzenetére


Qru
MODERÁTOR

Házi használatra a Basic bőven elég és a dupla tárhely meg sosem hátrány.
Basicet venném gondolkodás nélkül.

#nincsbennetarcsi

(#3921) FRENK1988 válasza fagy53 (#3919) üzenetére


FRENK1988
veterán

& Qru

Csak a TLC vs. MLC miatt kérdem. A samu nem adott meg valamiféle össz írható mennyiséget a SSD-re mint a PH!-s hírekben a Kingston vagy az ADATA?

Nem a lóerő öl, hanem a NYOMATÉK! :)

(#3922) Bodor válasza FRENK1988 (#3921) üzenetére


Bodor
veterán

TLC vs. MLC kérdésre igazán majd évek múlva kapunk tapasztalatokon alapuló választ, bár amilyen őrültek
( nem tudatos vásárlók) az emberek, 2-3 év múlva lecserélik a mostani 840 -es TLC-s Samsungot, ha meglátnak egy magasabb szekvenciális sebességű SSD-t jó áron... :W

Ha 840 Pro, akkor inkább az 5 év garancia a döntő tényező ( annyit viszont nem ér az árkülönbség), no meg elméletileg az MLC tartóssága is, de igazából nagyon sokszor leírtuk már, hogy a Pro-t vállalati , professzionális felhasználásra szánta a gyártó, ettől függetlenül a vérpistikék és sznobok kedvence...

Samu nem ad meg írható mennyiséget, de tudnod kell, hogy pl. a Kingston-nál sincs benne a garanciális feltételekben. . .
Amit megadnak az csak egy várható terhelhetőség.

[ Módosította: Eagle16 ]

(#3923) FRENK1988 válasza Bodor (#3922) üzenetére


FRENK1988
veterán

tehát ha az adott mennyiséget felírom gari időn belül és meghal akkor cseréltethetem garanciálisan?

Nem a lóerő öl, hanem a NYOMATÉK! :)

(#3924) Balage76 válasza Vasinger! (#3900) üzenetére


Balage76
senior tag

ITT mindíg megtalálod a legújabbakat. A tiéden most az éppen aktuális 8-as van, tehát semmit sem kell tenned.

(#3925) Qru válasza FRENK1988 (#3923) üzenetére


Qru
MODERÁTOR

Igen.

mod:

Az az adat tájékoztató jellegű csak, kb olyan mint MTBF érték pl HDD-k esetében.

[ Szerkesztve ]

#nincsbennetarcsi

(#3926) Vasinger! válasza Fire/SOUL/CD (#3904) üzenetére


Vasinger!
nagyúr

Jó, ezt a vitát tekintsük lezártnak. Köszi a segítséget.

worxland:

Épp, hogy nem ugyanazok az eredmények. Fill 1-es módban 30 MB/s-al gyorsabb az seq read, azért ez már a hibaszázalékon is kívül esik.

Balage76:

:R

(#3927) worxland válasza Vasinger! (#3926) üzenetére


worxland
addikt

Seq read fill1: és mikor fogsz csupa egyesből álló nagy méretű fájlt olvasni? Mellesleg hogy 470 vagy 500 mega/s az olvasás, az tökéletesen és abszolút mindegy. Teszteléstől eltekintve soha az életben nem fog előfordulni ilyen felhasználási mód.

''It's difficult to work in a group when you're omnipotent.'' - Q

(#3928) tajcsi


tajcsi
senior tag

Intel 330 ssd, achi modban, maximus 4 extreme i5 2500k konfig.
/win7 telepiteskor automatikusan telepitettem a win7-et, nem formaztam elotte a lemezt.
Tudom valami trim dolgot kell beallitani de csak nem megy...

MAXIMUS VI Extreme, Z87-WS, 3970X és sok más fimomság nálam...

(#3929) radi8tor válasza tajcsi (#3928) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Ez a SSDOK progi megmutatja milyen driver van használatban, az elárulja mi a hiba.
Csinálj egy képernyő mentést róla és mutasd meg nekünk.

⭐ Stella

(#3930) Bodor válasza tajcsi (#3928) üzenetére


Bodor
veterán

1:Sandforce vezérlős SSD-knél Fájl/Test Data/ All 0x00 (0Fill) módban kell indítani a mérést ahhoz, hogy a gyári, megadott értékeket lássuk viszont!
2: Erről a programról dobj egy képet!
TRIM-et nem kell beállítani, ha jó driver van fent akkor megy magától.
Nem kell külön formázni az SSD-t, a legjobb ahogy te csináltad, vagyis az oprendszer telepítője formázta.
3: Olvasnivaló

[ Szerkesztve ]

(#3931) tajcsi válasza Bodor (#3930) üzenetére


tajcsi
senior tag

Az szerint csinaltam a telepitest

MAXIMUS VI Extreme, Z87-WS, 3970X és sok más fimomság nálam...

(#3932) radi8tor válasza tajcsi (#3931) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Intel drivert telepítettél pluszban?

⭐ Stella

(#3933) Bodor válasza tajcsi (#3931) üzenetére


Bodor
veterán

Én azt látom, hogy nincs itt akkora baj.. Alignálás rendben, TRIM működik...
Tulajdonképpen mi is a problémád?
CDM-el mértél egyet , ahogy írtam?

[ Szerkesztve ]

(#3934) tajcsi válasza radi8tor (#3932) üzenetére


tajcsi
senior tag

Igen telepitettem.

Bodor:

CDM-el mértél egyet , ahogy írtam? - bocs nagyon faradt vagyok, nem ertem ez mit jelent, keresem de nem latom hol irtad ezt..
Tulajdonkeppen az erdekel, hogy ez normalis eredmeny e mert pl egy kingstone SSD-n, V300-as 120GBos dobozán írja, hogy 450MB/s write/read...

MAXIMUS VI Extreme, Z87-WS, 3970X és sok más fimomság nálam...

(#3935) radi8tor válasza tajcsi (#3934) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

"Fájl/Test Data/ All 0x00 (0Fill) módban kell indítani a mérést ahhoz, hogy a gyári, megadott értékeket lássuk viszont!"

CDM = Crystal Disk Mark

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#3936) tajcsi válasza radi8tor (#3935) üzenetére


tajcsi
senior tag

:C :Y

[ Szerkesztve ]

MAXIMUS VI Extreme, Z87-WS, 3970X és sok más fimomság nálam...

(#3937) radi8tor válasza tajcsi (#3936) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Akkor most már nyugodtan hajthatod álomra a fejed. ;)

⭐ Stella

(#3938) tajcsi válasza radi8tor (#3937) üzenetére


tajcsi
senior tag

Igen mivel ugye nm volt ssd-m meglepett az alacsony kapott ertek. Hat mit mondjak, repul a win7 :Y

MAXIMUS VI Extreme, Z87-WS, 3970X és sok más fimomság nálam...

(#3939) Bodor


Bodor
veterán

Csak összejött! :)

(#3940) zeix válasza daveoff (#3871) üzenetére


zeix
senior tag

Én a Sata2 miatt tettem Raid0-ba az SSD-ket. 64k stripe size.
Nem bántam meg.
Kicsit lassabb az elérési ideje (minimálisan) mint a szimplának, de még így is frankó.

[ Szerkesztve ]

(#3941) uszkár


uszkár
csendes tag

XP van a laptopomon és SSD-t szeretnék beletenni.
Hallottam olyanokat, hogy az SSD nem fog működni az XP-vel!
Igaz ez?

(#3942) Bodor válasza uszkár (#3941) üzenetére


Bodor
veterán

nem igaz.

(#3943) uszkár válasza Bodor (#3942) üzenetére


uszkár
csendes tag

Köszi!
Akkor nyugodtan beletehetem az SSD-t ?

(#3944) Bodor válasza uszkár (#3943) üzenetére


Bodor
veterán

Persze, nyugodtan.
Az már rajtad múlik, hogy mennyi ideig tudsz nyugodt maradni, azzal a tudattal, hogy nincs TRIM...
Mi is az a TRIM?

(#3945) uszkár válasza Bodor (#3944) üzenetére


uszkár
csendes tag

Tehát, akkor mégsem jó XP-vel ! ?

(#3946) hemaka


hemaka
nagyúr

Na újra itt. Közben megnéztem, és volt újabb FW az ssd-re, feltettem és windows-szal formatáltam. A drivert kell manual frissíteni?
Mert megnéztem az általatok is linkelt program driver infóknál elég régi dátumot ír, konkrétan: 9.2.0.1011 | 9-10-2010

(#3947) FRENK1988 válasza uszkár (#3945) üzenetére


FRENK1988
veterán

jónak jó mert működni fog. csak gyorsabban fog "elkopni" mintha Win7-et használnál

Nem a lóerő öl, hanem a NYOMATÉK! :)

(#3948) uszkár válasza FRENK1988 (#3947) üzenetére


uszkár
csendes tag

Na így már értem én is!

Köszönöm az érthető fogalmazást!
Mennyivel gyorsabban (%) kopik XP-én a Win7-hez képest?...

(#3949) FRENK1988 válasza uszkár (#3948) üzenetére


FRENK1988
veterán

hát a Win7-ben a TRIM az alapból úgy oldja meg ezt hogy mindegyik cella egyszerre öregedjen. Na mivel nincs a XP-ben ilyen igy gyorsabban. Ilyen összehasonlítást még nem olvastam

Nem a lóerő öl, hanem a NYOMATÉK! :)

(#3950) Balage76 válasza uszkár (#3948) üzenetére


Balage76
senior tag

Ha mindenképpen ragaszkodsz az XP-hez (ahogy írtad), akkor érdemes olyan SSD-t választani, ahol a mellékelt segédprogram segít neked. A linket írásban is láthatod az Intel SSD Toolbox-ot, a Samsungnál pedig a Magician program "Performance Optimization" menüpontja csinálja ugyanezt.
Ezeket aztán SSD nagyságtól (szabad kapacitástól) és írásmennyiségtől függő gyakorisággal érdemes használni.
Értelemszerűen jobb lenne az automatikus TRIM, de ha ez nem megoldható, akkor az ilyen segédprogramok a legjobb megoldások ahhoz hogy hosszabb távon is normálisan működjön a meghajtód.

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.