Hirdetés

2024. június 2., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  Flash SSD - Archívum I. (téma lezárva)

Hozzászólások

(#5951) gg72 válasza fLeSs (#5949) üzenetére


gg72
veterán

Úgy van, lapzófájl nem a rendszervinyóm van, de le van tiltva a biztonsági mentés is.
Akkor összességében megnyugodtam... ;)

(#5952) radi8tor válasza premete (#5942) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Valami ilyesmire lenne szükséged: [link]

Micro-SATA to SATA adaptereket keress. Szerintem elég nehéz lesz ilyet itthon találni még.

Ez csak maga az adapter, ami kell az SSD-hez, de ettől még lötyögni fog a gépben: [link]

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#5953) Gaben01


Gaben01
őstag

Azért tegnap megnéztem mit tudnak a kingstonok raid-ben: [link]
Szűz win7 x64,csak a vga driver van fönn, raid0, 4K stripe, 32K cluster (win7 alatt formázva).

http://9gag.com/ A függőség garantált. || Friends are like snow flakes. If You pee on them, they disappear.

(#5954) radi8tor válasza Gaben01 (#5953) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

4k stripe az nagyon kicsi, nem?

⭐ Stella

(#5955) fLeSs válasza radi8tor (#5954) üzenetére


fLeSs
nagyúr

128K a legjobb SSD RAID 0-val ha a véletlenszerű elérésben akarsz javítani.
16K ha a szekvenciális, de így lassabb a véletlenszerű.

"I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

(#5956) Gaben01 válasza radi8tor (#5954) üzenetére


Gaben01
őstag

Sok helyen olvastam a 4K-t,mint ajánlott méretet,de ahogy írtam tesztre vannak nálam főleg.Úgyhogy valószínűleg le fogom tesztelni a másik véglet 128K-val.Kíváncsi vagyok az eredményre.Most így hirtelenjében megnéztem a jelenlegi rendszer vinyómat (wd 5000KS) és elég durva volt a különbség. :)
Egyelőre ismerkedek az ssd-kel.
fLeSs: szerinted érdemes variálni a cluster mérettel formázásnál vagy hagyjam,hogy a win7 az alapértelmezett (azt hiszem 2048) cluster mérettel formázza?

[ Szerkesztve ]

http://9gag.com/ A függőség garantált. || Friends are like snow flakes. If You pee on them, they disappear.

(#5957) premete válasza radi8tor (#5952) üzenetére


premete
veterán

Köszönöm, az első link alatti megoldásra gondoltam, csak ilyet az ebayen sem láttam, de innen meg is tudom venni, úgy látom.

Eladó laptop-tablet és kiegészítők: http://goo.gl/VPuKDH

(#5958) radi8tor válasza fLeSs (#5955) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Igen, én is így tapasztaltam. Bár 128k és 64k között túl sok különbség nem volt Intel X-25M-el.

⭐ Stella

(#5959) fLeSs válasza Gaben01 (#5956) üzenetére


fLeSs
nagyúr

4096 bytera azaz 4KiB-ra állítja ami jó.

"I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

(#5960) fLeSs válasza radi8tor (#5958) üzenetére


fLeSs
nagyúr

pedig pont ott van egy nagy ugrás, mondjuk én csak X25-V-vel próbáltam.
ott 348 MB-ról 315 MB-ra csökken a szekvenciális olvasás, viszont a 4KiB random olvasás QD=64-gyel ~50000 IOPS-ról ~61000-re ugrik.

mondjuk ez is olyan, hogy baromira nem érzi meg az ember egy sima PC-ben, tök felesleges RAID-be rakni őket, kivéve ha videóvágással foglalkozol vagy egyszerre vmilyen szervert üzemeltetsz a gépeden.

[ Szerkesztve ]

"I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

(#5961) proof88 válasza Gorneck (#5943) üzenetére


proof88
addikt

Nekem P5Q-E-nél nem tököl sokat, ellenben a Marvell IDE-vezérlő 5 mp-ig húzta tovább az XP elindulását, ha engedélyezve volt, cseréltem is SATA-sra a DVD-írót... mondjuk ne kérdezd miért IDE-set szereztem alapból ... :U

(#5962) fLeSs válasza Gorneck (#5943) üzenetére


fLeSs
nagyúr

nekem P35 van.
az AHCI-s rész (vinyó és SSD) detektálása eltart egy darabig de előtte és utána nincs semmi gond.

"I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

(#5963) Gaben01 válasza fLeSs (#5959) üzenetére


Gaben01
őstag

Kezdek beleőszülni ebbe a raid dologba.Az onboard sata/ide ctrl mode a külön vezérlőhöz tartozó beállítás (Gigabyte sata2 chip vezérli).Szóval marad a disabled/raid/ahci választás.
win7 alatt megformázom a két ssd-t,restart,biosban raid-re állítom,restart,beállítom a raid0 tömböt,restart,boot priority-nél első helyen a raid,második helyen a régi rendszer,restart, F12-vel kiválasztom a régi rendszert és már dobja is a kékhalált töltés közben(a 2ssd-n még semmi nincs).Ha törlöm a raid tömböt,majd a biosban disabledre állítom akkor sem sikerül javítania magát.Viszont ha lehúzom a 2 ssd-t akkor gond nélkül feláll a régi rendszer a hdd-ről.Vagy én vagyok nagyon amatőr vagy valami nagyon nem stimmel.
Teszek még egy próbát a másik vezérlővel,de ahhoz nincs túl nagy bizalmam.Nem akarom szétoffolni a topikot,merre induljak?(lapom topikja,raid kezdőknek :DDD ?)

[ Szerkesztve ]

http://9gag.com/ A függőség garantált. || Friends are like snow flakes. If You pee on them, they disappear.

(#5964) Gorneck válasza fLeSs (#5962) üzenetére


Gorneck
titán

Erre írtam, hogy sok volt...sokkal több, mint IDE módba...pont ezért lett hosszabb a bootidő is...nahh nem mintha érdekelne meddig bootolna a gép...

Gorneck#1239

(#5965) Jason válasza fLeSs (#5934) üzenetére


Jason
tag

Közben most esett le a jegyzeteimet nézegetve reggel, hogy mi lassíthat még a boot-omon (épp az általad képernyőre vetett írást nézegettem), hogy azt írtad "Windows alatt ne installálj fel semmilyen IDE-drivert (Matrix Storage Managert sem)" --> nekem van egy IDE-s DVD íróm, ami miatt be van kapcsolva az IDE vezérlő, gondolom a Windows feltelepített hozzá drivert stb.stb.
Gyanúsan ott áll meg gondolkozni a Boot-om a RAM infóknál ami után közvetlenül az IDE eszközök felismerése következik. Az AHCI eszközök felismerése ezután jön, ami egy kicsit időigényes, de aközben nem áll a boot folyamata és így az nem zavar. Akkor lehet, hogy ha kikapcsolom az IDE vezérlőt, akkor gyorsul a boot-om, nem!?
Sajnos így napközben csak elméleteket tudok gyártani, mert be kellett jönnöm a munkahelyemre ( a gonosz munka elszakít a gépemtől :) )
A jövő héten igyekszem megcsinálni a kért teszteket, de ma sem lesz rá időm, aztán már csak jövő héten leszek a gépem közelében a mai este után.
Egyébként megcsináltam már a tesztek egy részét csak nem hoztam el a screenshotokat, majd ha nem felejtem el holnap megosztom a meglévő eredményeket. A következő dolgokkal vagyok kész:
Csináltam tesztet az alap Microsoft driverrel (msahci), majd felraktam az ATI ahci driverét. Utána egyébként mintha lassabb lenne, pedig az eszköz illesztőprogramja nem változott.
Leszedtem az alaplapomhoz járó amd ahci és raid vezérlő illesztőprogramját, de egyszerűen nem sikerül lecserélni vele az alap microsoftos drivert. Nem értem miért!? Eszközkezelő SSD megnyit, illesztőprogram frissítés, megadom a helyét és valami olyasmit ír, hogy disk driver, meg hogy nem talált újabbat a gép, pedig megadtam neki a következő filok elérési útját:

Mi lehet a gond :F

Összefoglalva a kérdéseim a következők:
- az IDE vezérlő okozhatja a boot belassulását?
- ha az előző kérdésemre a válasz igen, akkor a következő kérdés: miután kikapcsolom az IDE vezérlőt újra kell telepíteni a Win7-et? (ez mondjuk nehéz lesz, mert a DVD-ről tudom telepíteni, persze kell szerezni egy sata-s DVD-t)
- hogy tudnám kicserélni az SSD driverét így, hogy ennyire ragaszkodik a Win a Microsoftoshoz?
-ja és a végén: azt írtam, hogy 2007-es Microsoft driver van fent alapból, na ez nem igaz --> ez van fent:
2006.06.21.
6.1.7600.16385

[ Szerkesztve ]

(#5966) gg72 válasza fLeSs (#5949) üzenetére


gg72
veterán

Nagyon győzköd [valaki], hogy kevés lesz az a 40 giga, meg lassulni fog az SSD, stb. Mondjuk én 2 évig bőven elfértem egy 36 gigás raptoron is.

(#5967) radi8tor válasza Gaben01 (#5963) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

RAID-hez tartozó registry bejegyzést megejtetted a működő Windowson még RAID-re állítás előtt?
Driverét átmásoltad a system32 mappába?

⭐ Stella

(#5968) radi8tor válasza gg72 (#5966) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Igaza van Luke-nak. 70% telítettség fölötti SSD élettartama jelentősen lecsökkenhet.

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#5969) Gorneck


Gorneck
titán

Ma valszeg újra fogom pakolni az oprendszert...lap cserénél meg szoktam mostanában ejteni a dolgot. Meg kb 40 perc az egész...az kibírható. Meg most más csinálok bakupot is mivel elég sokáig nem áll szándékomba lapot cserélni.

Samu 32gb SLC-s SSDm van...ez ugye szinte semmit se támogat...érdemes AHCI módba felraknom a win7et vagy sem? Mellette még egy 150es Veloci van. Szal ettől lassulni a rendszer nem fog? Legfőképp az ssd+hdd kezelésre gondolok...

Gorneck#1239

(#5970) cszn válasza radi8tor (#5968) üzenetére


cszn
őstag

És a 70%-ot a intel x25-v esetében a 37 vagy a 40 GB-hoz kell számolni? :P

(#5971) radi8tor válasza cszn (#5970) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

A kérdés jó :) Mivel 3 GB-ot NTFS vesz le a méretéből, ezért szerintem 40GB-30% lenne a megfelelő. 10 GB maradjon üresen.
Igaz én is "csak" 16 GB-ot hagytam szabadon a 80 GB-ból.

A végén úgyis az derül ki, hogy csak az oprendszert tudod rápakolni egy 40GB-os SSD-re. Programokat már máshova tudod csak.

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#5972) cszn válasza radi8tor (#5971) üzenetére


cszn
őstag

Én úgy számolom hogy simán elférek. Helyigényes programokat nem nagyon használok, uh max. 1 nagyobb játék is elfér és meg is lesz a 70% körüli telítettség.

Ja meg akartam kérdezni hátha valaki tudja. Érdemes ez alapján diskpar-ral particionálni vagy nem lényeges? Vagy inkább másképp kérdezem. Ez mit takar igazából? :)

(#5973) Muton válasza Jason (#5965) üzenetére


Muton
addikt

kb annyiban lassítja a rendszert az ide vezérlő, hogy pár pillanatig keres ide-s meghajtókat. ha meg van lemez az odd-ben, akkor ez az idő megdobódik egy picit

a win7-t meg miért kellene újra telepíteni? letiltod a device managerben, biosban és kész.

ja, és inkább dolgozz egy kicsit a nagy ssd projekted közepette, mert a főnök már pedzegette, h sokan nem csinálnak semmit, szóval meg lehetne válni néhány embertől ;]

Muton#2316 - $z@r a drop >_<

(#5974) gg72 válasza radi8tor (#5968) üzenetére


gg72
veterán

Hát akkor lehet hagyom az egészet és inkább veszek egy Samsung HD502HJ F3 vinyót és arra teszem fel az új rendszert (Win7 64bit) az SSD-vel meg várok még egy évet, hátha addig a 80 gigás Intelnek is lemegy az ára 30 körülire.

Mert akkor annak úgy nem sok értelme van, ha minden programot külön vinyóra teszek és csak a tiszta rendszer megy az SSD-ről. Így elvileg csak a rendszerindításnál lenne érzékelhető a gyorsulás, nem? Ha minden külön vinyón van, akkor az csak egy öszvér-megoldás.

Mit javasoltok? Vegyek:
1. most egy X-25V 40 gigás SSD-t úgy, hogy ezen csak a tiszta és megnyirbált rendszer van, a többi progi és sallang külön vinyón
2. most egy gyors HDD-t, amin minden együtt van fent, és kb. egy év múlva egy 80 gigás SSD-t remélhetőleg reális áron, amire már szintén mindent fel tudok tenni és az oprendszer sem lenne megnyirbálva (hibernálás, lapozófájl, rendszervisszaállítás)

Kiindulás az, hogy a jelenlegi rendszerem (Vista Ultimate 64bit) progikkal együtt, de letiltott dolgokkal (hibernálás, lapozófájl, rendszervisszaállítás) 30 gigát foglal el.

:U

(#5975) proof88 válasza Jason (#5965) üzenetére


proof88
addikt

Okozhatja a boot lassulását az IDE-vezérlő, mert P5Q-E alaplapomon Marvell IDE-vezérlő van és azt eleinte használtam az IDE-s DVD-íróm miatt... az eszközök felismerésénél nem húzta sokat az időt, de amikor már megjelent az XP boot logoja és ment a kék csík alul, akkor kb 5 mp-re megakadt az egész :Y és csak utána ment tovább a csík, ezért nem használom azt az IDE-vezérlőt. Asus P5Q lapok topikjában volt is róla szó, még 2008 nyarán kb (amikor 230 ft körül volt az ojró). De ez egyszerű, kikapcsolod és megnézed. :)

(#5976) Jason válasza Muton (#5973) üzenetére


Jason
tag

Kedves Muton!

Köszönöm hangzatos hozzászólásod, de inkább a beszólás helyett próbáld ki a gépemen, hogy ha le van tiltva az IDE, akkor gyorsul-e a boot, jó!
Ha már úgy is az albiban vagy a főnöködnek beteget jelentve, hogy otthon játszhass :)

(#5977) cszn válasza gg72 (#5974) üzenetére


cszn
őstag

És hiányoznak a megnyirbált dolgok? Mert ha nem akkor nem látom értelmét hogy várj. A win7 amúgy is (némileg) kevesebb helyet foglal. (Én is most veszek X25-V-t.) Amúgy állítólag a gyors vinyó sokat nem gyorsít a rendszeren, én azt nem vennék ha csak a gyorsítás a lényeg.

(#5978) Muton válasza Jason (#5976) üzenetére


Muton
addikt

pont azt próbáltam, de sajnos nem tudom megnézni, mert épp a win könyvtáradban voltam, amikor véletlenül rátenyereltem a del gombra, és azóta nem tölt be a win. :DDD

Muton#2316 - $z@r a drop >_<

(#5979) Jason válasza Muton (#5978) üzenetére


Jason
tag

:DDD

(#5980) Jason válasza cszn (#5977) üzenetére


Jason
tag

Én is az SSD-t választanám a helyedben. Szerintem 64-esek közül nagyon jó áron van a Kingston SNV425-S2-es és nekem nagyon tetszik, hogy nincs többé seek-hang :C

(#5981) gg72 válasza cszn (#5977) üzenetére


gg72
veterán

A megnyirbált dolgok egyáltalán nem hiányoznak.

Csak most azon agyalok, hogy ha külön vinyón vannak a programok, akkor azok elvileg ugyanolyan "lassan" fognak indulni, mint előtte, nem? Milyen előnye mutatkozik akkor így felhasználás során az SSD-nek, ha csak a tiszta rendszer van rajta?

Más.
1. Ha a böngészők (Opera, Firefox) előzményeit (cache) az SSD-n hagyom, az mennyire negatívan hat ki az SSD élettartamára? Mert az igazat megvallva nagyon sokat lógok a neten, miként a feleségem is. :)
2. SSD-n is érdemes rendszeresen futtatni olyan tisztítóprogikat, mint pl. a CCleaner? Ezt én most napi rendszerességgel futtatom, hogy ne nőjje túl magát a rendszer. Lehet, hogy egy SSD-nél inkább káros, ha folyamatosan törlök róla dolgokat?
3. Milyen progival tudom azt megmérni, hogy mennyi adatot ír/olvas naponta egy vinyó? Mert akkor megnézném, hogy a jelenlegi rendszer HDD-m mennyit dolgozik.

(#5982) gg72 válasza Jason (#5980) üzenetére


gg72
veterán

Igen, de ez JMicron-os. Teljesítményben hogy viszonyul ez az SNV425-S2 mondjuk az Intel X-25V-hez? Most keresgélek összehasolnító teszteket a neten, eddig nem találtam.

(#5983) Jason válasza gg72 (#5981) üzenetére


Jason
tag

Természetesen az előző hozzászólásomat neked akartam címezni gg72, csak elrontottam.

Kérem valaki erősítse meg, hogy a Microsoft 2006.06.21. - es 6.1.7600.16385 - ös drivere támogatja a trim-et!?

(#5984) Muton válasza Jason (#5980) üzenetére


Muton
addikt

na annyi van, hogy bekapcsolástól az asztal betöltésig 52 mp ide-vel,
biosban és vezérlőpultban letiltott vezérlő esetén 55 mp. lol (persze ez csak egy mérés volt)
lehet, h be kellene még kapcsolni pár fölösleges dolgot, és akkor talán gyorsabb lenne :DD

Muton#2316 - $z@r a drop >_<

(#5985) fLeSs válasza Jason (#5983) üzenetére


fLeSs
nagyúr

támogatja.

"I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

(#5986) Gorneck válasza Gorneck (#5969) üzenetére


Gorneck
titán

:F

Gorneck#1239

(#5987) Muton válasza gg72 (#5981) üzenetére


Muton
addikt

hdsentinel pl tudja naplózni a használatot.
a cache-t meg rakd a ramdisk-re ssd helyett (az gyorsabb is)

Muton#2316 - $z@r a drop >_<

(#5988) cszn válasza gg72 (#5981) üzenetére


cszn
őstag

Annyira nem kell túllihegni ezt. Elférnek a rendszer mellett a fontosabb programok 37 gigán. Nekem a teljes rendszerem elfér még pagefile-lal is 26 gigán (ami a 37 giga 70%-a). Ha tényleg sokat neteztek akkor azt mondják célszerű lenne ramdiskre rakni a cachet. Látom megelőztek :U

#5986 Gorneck23 Én telepítés után váltottam IDE-ről AHCI-re probléma és lassulás nélkül (igaz csak vinyók vannak még a gépben), de SSD+HDD esetén lassulna csak az AHCI miatt :F

[ Szerkesztve ]

(#5989) Gorneck válasza cszn (#5988) üzenetére


Gorneck
titán

Este kiderül. :)

Gorneck#1239

(#5990) gg72 válasza cszn (#5988) üzenetére


gg72
veterán

OK, kösz mindkettőtöknek!

Akkor már csak egy eldöntendő kérdés: Intel X-25V 40GB vagy Kingtson SNV425 64GB? Még mindig nem találtam semmilyen tesztet, amelyben mindkettő szerepelne.

(#5991) Jason válasza gg72 (#5990) üzenetére


Jason
tag

Az Intel jóval gyorsabb, a Kingston meg nagyobb :)
Ez egy nagy dilemma. Ha rátaláltam volna az Intelre vásárlás előtt, akkor elgondolkoztam volna. Bár én szeretnék két 10GB-os játékot is pakolni rá a rendszer mellett, így viszont jól jön a hely.

@fLaSs: szerinted mennyire észrevehető a kettő közötti sebességkülönbség?

(#5992) gg72 válasza Jason (#5991) üzenetére


gg72
veterán

Úgy van, ebből a videóból is ez jön le, amit most találtam:
[link]

Szerintem Intel X-25V lesz belőle, csak elférek 30 gigán (az ajánlott 20%-os szabad helyet figyelembe véve)...

(#5993) Jason


Jason
tag

Nem vág teljesen a témába, de nem tudom, hogy mi a gond:
Hiába van AHCI-ra állítva a SATA vezérlőm, nem működik a hot swap.
Mindemellett nem sikerül lecserélnem az SSD driverét, mindenképpen a Microsoftosat látom csak az eszközkezelőben. Hiába telepítek új AHCI drivert vagy frissítek vinyón lévő driver segítségével.

[ Szerkesztve ]

(#5994) Dluinet válasza gg72 (#5992) üzenetére


Dluinet
nagyúr

A videó alapján a SNV425-S2-t választanám, mert sebsebégben alig van különbség, viszont méretben az intel sokkal kisebb.

"Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

(#5995) Jason válasza gg72 (#5992) üzenetére


Jason
tag

Én is arra jutottam gondolataimban, mint Dluinet kollega.
Így úgy gondolom, hogy nem választottam rosszul :)

(#5996) radi8tor válasza cszn (#5988) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Pagefile-t nagyon nem ajánlott SSD-n tárolni. Ha mindenképp szükséged van rá, tedd át HDD-re.

⭐ Stella

(#5997) Gorneck válasza gg72 (#5992) üzenetére


Gorneck
titán

Ahogy látom a windows starting felíratnál a zászlócskára várni kell...de kb nálam is bootol a cucc...

Gorneck#1239

(#5998) Bagira01 válasza gg72 (#5990) üzenetére


Bagira01
veterán

Én is ebbe a dilemmába vagyok, most fosott be a kingston snv125-s2/40Gb(ugye uaz mint az intel x25-v) hdd-m úgy hogy szinte nem is használtam. Most tudnék venni x25-v-t 22k-ért vagy snv425-s2 64gb-ot 26k-ért, kérdés, h melyik éri meg jobban :F

Hirdetéseim: http://goo.gl/TfNH1d

(#5999) cszn válasza radi8tor (#5996) üzenetére


cszn
őstag

Igen, tisztában vagyok vele, nem is akarok ilyet tenni :N

(#6000) Tibiajax válasza radi8tor (#5996) üzenetére


Tibiajax
nagyúr

4giga ram mellett szükség van egyébként a pagefile-ra?..

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  Flash SSD - Archívum I. (téma lezárva)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.