Hirdetés

2024. május 19., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Debian GNU/Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:47:06

LOGOUT.hu

Debian GNU/Linux

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#7551) Apollyon válasza tlac (#7547) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Bocs, a késői válaszért.
Köszi, de nekem intel kari van a gépben, meg régi ati, amit nem használok. Azóta már rég töröltem a FF-ot, nem fogom visszatenni, marad iceweasel. Majd ha kötelező lesz váltani szórakozok vele, egyelőre nem.

Amúgy KDE és automatikusra van állítva a v-sync.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#7552) Raynes válasza Damateo (#7548) üzenetére


Raynes
tag

Semmilyen magasabb belépő szintet nem képvisel a Debian, és a csomagok sem stabilabbak, ez mind csak urban legend. Nyugodtan maradj az Ubuntunál, vagy amit ismersz. Igazából nincs olyan, hogy magasabb szintű disztró vagy jobb, mint a többi. Mind csak kernel, meg programkörítés, legfeljebb a csomagkezelésük, frissítésük valósít meg eltérő megközelítést. Mind ugyanúgy Linux, ha az egyiket ismered kellő alapossággal, boldogulni fogsz mindegyikkel.

Ha már valami haladóbbaknak való disztrót akarsz, akkor Debian helyett az Arch Linuxot javaslom. Az sem jobb, mint a többi, csak annyival más, hogy minimális rendszerről indulsz (nem lesz benne alapból mindenféle felesleges csomag telepítve), és a csomagok nagyon frissek hozzá, plusz mivel gördülő disztró, ezért soha nem kell újratelepíteni, nincsenek főverzióváltások. Hátránya, hogy alapból nincs telepítője, fapados, mindent neked kell telepítened, meg egy komolyabb, nagyobb frissítés komolyabban hazavághatja a rendszert, plusz nincs hozzá olyan sok csomag, mint az Ubuntu-vonalhoz.

Az Ubuntu/Mint-vonalnak az az előnye, hogy ez legfelhasználóbarátabb, ehhez van a legtöbb csomag, a legtöbb nem hivatalos tároló, PPA, és az Debian csomagjai is jók rá, plusz emögött áll a legnagyobb felhasználói bázis, így ha valami problémába futsz bele, akkor gyorsan kapsz segítséget fórumokon. Egyetlen hátránya ennek a vonalnak az Archcsal szemben, hogy főverzióváltásoknál újra kell telepíteni, a frissítéskor hajlamos behalni a rendszer, szerencse kérdése, van, akinél sikerrel frissül, másoknál nem. Plusz a csomagok nem a legújabbak benne, viszont nem is olyan szörnyen régiek, mint Debianban. A sima Ubuntunak hátránya még a Unity asztali környezet, de ez a többi Ubuntu-variánst nem érinti. Debian helyett bármikor jobban jársz egy Ubuntu Minimal telepítéssel, akkor épp úgy sallangmentes rendszerre tudsz építkezni, ahogy az Arch esetében.

(#7553) tlac válasza Raynes (#7552) üzenetére


tlac
nagyúr

és a csomagok sem stabilabbak, ez mind csak urban legend

nem értek egyek, egy időben ubuntut használtam pár évig és rengeteg hibába futottam bele folyamatosan
mostanában is kiszoktam próbálni a frissen megjelent ubuntukat, és többnyire az első fél órában találok vagy 3 bugot benne
mindig az volt az érzésem, hogy csak félkész rendszert adtak ki megint

debianban a minőséget ott fizeted meg, hogy régi csomagok vannak benne
de ez egyébként nem akkora katasztrófa, mert libreoffice-t, firefox-ot, kernelt könnyen felraksz frissebbet backports-ból, a rendszer többi rész meg általában nem annyira érdekes, hogy már régi

(#7554) Apollyon válasza Damateo (#7548) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Az előttem #7552-ben írt felhasználó teljes tévedésben van a Debiannal kapcsolatban, ignoráld.

Az ubuntu a linuxok apple-je, kezdésnek jó lehet de idővel érdemes váltani róla.

Igen, debianban a csomagok régiek és a stabilitással sincs probléma abszolút. Amennyiben egy program újabb verziója kell az is elérhető backportsból, esetleg testing vagy unstable repóból.

Debianban nem kell kényszerűen sudózni sem, illetve jó a wikije és a neten található általános leírások többsége debianra szól. Egyes programok csak root-tal futnak alatta (legalábbis nekem régen sudoval nem ment) pl. fdisk míg máshol igen.

Itt van a legtöbb csomag, igaz előfordulhat hogy nincs esetleg 1-1 grafikus kezdőknek szánt program, ami mondjuk ubuntuban igen. Viszont terminálos program garantáltan lesz.

Ajánlom az Expert installt ha a minimal iso-t szeded le, sokkal kényelmesebben testre lehet szabni még telepítés előtt.

[ Szerkesztve ]

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#7555) spammer válasza tlac (#7550) üzenetére


spammer
veterán

Mármint a linux kernelre.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#7558) gilfoyle


gilfoyle
őstag

Még valamikor a múlt évezred végén - amikor én is az első linuxomat tettem fel a gépre '99-ben, ami egy Red Hat volt, akkor láttam először linuxot - az volt a mondás, hogy olyan disztribúciót válasszunk, amilyen linuxot a barátunk vagy az ismerősünk használ, hogy tudjon (tudjuk egymást) segíteni.
Napjainkban másként van ez. Akinek nincs sok ideje, kedve tökölni a rendszerrel az használjon Ubuntut, Mintet vagy vmi hasonlót.
Aki nagyon bele akar mélyedni, az meg használjon Arch-ot, LFS-t, Gentoot, vagy a nagy klasszikus Slackware-t.
Persze minden disztrihez kell tanulni, de ez minden oprendszerre igaz.

(#7564) Damateo


Damateo
aktív tag

Nem gondoltam volna, hogy ekkora szó váltás követi a kérdésemet.
Egyik ok amiért elkezdtem új rendszeren gondolkodni.
[link]

Másik okom, szeretnék php és egyéb webes dologgal foglalkozni.
Vettem is egy könyvet ami ezzel foglalkozik.
2013-as kiadás, szépen mindent leír, lépésről lépésre.
Belefutottam olyanba hogy, említ egy config fájlt a könyv, de az nem található a megadott helyen és keresésre sem adott eredményt.
Vagy egy másik esetben ugyan megtaláltam a fájlt, de a sor amit kerestem egy teljesen másikban volt.
Kicsit olyan ez nekem, mintha az ubisok szét darabolták volna több kisebbre.
Minden megvan, csak szétszedve. Ez kezdőként nem szerencsés.
Itt hozzátenném, hogy a program főverzió számok azonosak a gépen és a könyvben.

(#7565) #45997568


#45997568
törölt tag

Debian ugy ad ki egy oprendszert hogy az mukodik hiba nelkul, ha szeretned az ujjab programokat futtatni van ra lehetoseg, am az hogy valaki azert jar a debian topikba, hogy az ellen beszeljen kovetkezetesen majd kikerje maganak ha megszolljak az azonkivul hogy illetlen merhetetlen keves inteligenciarol, empatiarol tesz tanubizonysagot. Az ilyet moderatorokkal szepen lehet kezelni, eltavolitani a megfelelo topikbol, adott esetben a forumrol, nem kivanatos szemely mert bomlaszto hatasu.

Eddig a Debian volt az az OS ami nem csuklott be mert valamit elneztek a fejlesztok, becsuszott egy hiba a kodba, nem veletlenul hasznalom en is az osszes szerveremen, van egy red hat ismerkedesnek meg openbsd.

Asztali kornyezetnek is atlagos felhasznalasra tokeletes, minden csomag stabil, nem szall el, minden uj hardveremet tokeletesen ismeri fel es kezeli.

(#7569) Vladi válasza Damateo (#7564) üzenetére


Vladi
nagyúr

A könyv nem említ konkrét disztrót? Ami alapján írja. Esetleg azt kellene feltenned.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#7570) Damateo válasza Vladi (#7569) üzenetére


Damateo
aktív tag

Sajnos nincs említve. Csak mint Linux van rá hivatkozva.
Most ott tartok, vagy felrakok egy Debian testinget a frissebb csomagok miatt.
Vagy esetleg egy Mint LMDE-t.

(#7571) ubyegon2 válasza Damateo (#7570) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Épp az LMDE2 nem lenne jó neked, mert az Jessie tárolókból + a saját Mint tárolóból építkezik, a Debian testing meg jóval frissebb csomagokat használ!

f2fs-tools a példa, LMDE2 synapticban:

Debian csomagkeresőben.

[ Szerkesztve ]

(#7572) Damateo


Damateo
aktív tag

Próbálom dd-vel felmásolni az iso-t, de nem sikerül.
sudo dd if=/dev/sda2/home/csata/letöltések/debian-live-testing-amd64-gnome-desktop+nonfree.iso of=dev/sdb bs=4M

megnyitása meghiúsult: Nem könyvtár
Mi lehet a gond?

(#7573) Penty válasza Damateo (#7572) üzenetére


Penty
tag

Az
if=/dev/sda2/home/csata/letöltések/debian...
helyett az
if=/home/csata/letöltések/debian...
lesz a helyes. Célszerű, ha a TAB-ot nyomkodva jutsz el idáig.

[ Szerkesztve ]

(#7574) spammer válasza Damateo (#7572) üzenetére


spammer
veterán

Ahogy Penty mondja. Az input file a gépeden van, ezért annak az elérési útja kell, az output pedig egy külső eszközre megy, azért kell az of után a device-ot (/dev/valami) megadni.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#7575) bambano válasza Damateo (#7572) üzenetére


bambano
titán

és az of=-nél lehagytad a nyitó per-t is.
tehát nem of=Dev/ hanem of=////////////////dev/sdb
(nyilván csak egy /, a szemléltetés miatt írtam sokat).

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#7576) Damateo válasza bambano (#7575) üzenetére


Damateo
aktív tag

Sikerült, köszönöm a segítséget.
Most nézem hogy melyik de-t lenne érdemes felrakni.
Egyformán jól működnek, vagy érdemes valamelyiket kerülni? Érdemes ezzel kapcsolatban tudni valamit?
Eddig csak Unityt és KDE-t használtam.
Mondjuk az meglepet hogy régebbi KDE-t használ.

(#7577) Apollyon válasza Damateo (#7576) üzenetére


Apollyon
Korrektor

A KDE régebbi, de teljesen jól használható. Ajánlani tudom.

Mate-en problémás lehet a tearing, vagyis meg lehet oldani, de nálam vagy az asztal tearingelt, vagy a videó (bár ez már régen volt). Xfce-t még wheezy-vel használtam az sem volt rossz. A gnome borzalmas, csomó mindent nem vagy nehezen lehet rajta állítani bár ez ízlés kérdése. De egyébként mindegyikhez van live-cd...

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#7578) Damateo válasza Apollyon (#7577) üzenetére


Damateo
aktív tag

Nap folyamán próbáltam őket live-ban.
Ettől függetlenül lehet olyan hibája amit nem veszek észre, és kíváncsi vagyok mások véleményére.
Pl. lehet hogy nekem tetszik első ránézésre, de nehezen használható a mindennapokban.
Mondjuk nekem a Mate és Ciamont tetszik a legjobban.
Mate kicsit talán fapados alapból, de ha lehet témázni kicsit, akkor tetszetős.

(#7579) Damateo válasza Damateo (#7578) üzenetére


Damateo
aktív tag

Látom nem sok embert mozgatott meg a kérdés.
Ciamonttal nincs ilyen probléma?
Van alapértelemez DE a Debiánhoz, vagy lényegében mind1 mivel használja az ember?

(#7580) ToMmY_hun válasza Damateo (#7579) üzenetére


ToMmY_hun
senior tag

Az az alapértelmezett DE, amit kiválasztasz a telepítéskor. Ezt utólag arra cseréled, amire akarod. Nekem Cinnamon, xfce, KDE és Mate is fent van, de mindennapi használatra a Cinnamon van belőve. Egyébként melyik az a disztró, amelyiknél nem használhat a felhasználó kénye-kedve szerinti DE-t? :)

[ Szerkesztve ]

C programmers never die, they are just cast into void.

(#7581) spammer válasza ToMmY_hun (#7580) üzenetére


spammer
veterán

"Egyébként melyik az a disztró, amelyiknél nem használhat a felhasználó kénye-kedve szerinti DE-t?"

Előfordulnak olyan DE-k, amiket csak macerásan lehet felpattintani más disztrókra: pl. Unity, Pantheon, de biztos vannak még mások is.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#7582) ubyegon2 válasza ToMmY_hun (#7580) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Chakra, ez igazi KDE only disztró, csak arra hegyezik, bár néha túltolják a hegyezést! :)

(#7583) Apollyon válasza Damateo (#7579) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Azt te fogod tudni hogy neked milyen DE a jó. Rakd fel az összeset és próbáld ki. Aztán ami tetszik, azt meghagyod. DE-k közül nekem a KDE jött be a legjobban, az leginkább az out-of-the-box. A 4-es. Az 5-ös már kezd kicsit overkill lenni. Ezért szép lassan ugyan, de én is biztosan elhagyom ezt a de-zést.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#7584) jimmy399 válasza Apollyon (#7583) üzenetére


jimmy399
senior tag

én az arch-on hagytam el a de-zést. Mivel balkezes vagyok a googleban rendesen rá kellett keresnim hogy az xorg-ot hogyan kell konfigolni ehhez xD (openbox)

[ Szerkesztve ]

--- N/A ---

(#7585) spammer válasza jimmy399 (#7584) üzenetére


spammer
veterán

Szerintem különösebb konfigolást nem igényel, legalábbis egy 1 monitoros gépen vagy laptopon. Fel kell rakni a kellő csomagokat, aztán egy xinitrc szerkesztés és jó napot.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#7586) sz.balazs.95


sz.balazs.95
veterán

Sziasztok!

Gondolkodom egy ideje már, hogy kéne csinálni egy Debian alapú rendszert, és ehhez kéne egy kellőképpen szájbarágós leírás. :D :R

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#7587) spammer válasza sz.balazs.95 (#7586) üzenetére


spammer
veterán

Egészen pontosan mit is akarsz csinálni?

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#7588) sz.balazs.95 válasza spammer (#7587) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

Olyan rendszert, ami tisztán a GNOME környezetre épül, tehát annak minden elemét használja, és amiből csak lehet, GNOME-os szoftvert használna. (Pl. böngészőnek a GNOME Web lenne, nem pedig Firefox vagy Iceweasel) illetve ami mindig a lehető legfrissebb GNOME-ot használja.
Ezen kívül alapértelmezetten Wayland-et használna.

Röviden kb. ennyi :B

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#7589) Damateo


Damateo
aktív tag

Telepítés sikeresen megtörtént.
Első frissítésnél hiba.
Nem sikerült konfiguralni a dpkg fájlt.
Kézzel kéri. Következő parancs ment
dpkg --configure -a
Ez vagy hibával kilép. Vagy mintha végtelen ciklusba kezdene, és nem ad vissza semit.

(#7590) gery2123 válasza sz.balazs.95 (#7588) üzenetére


gery2123
őstag

Ha full gnome akarsz akkor Fedora, ott nem nagyoon van bele piszkálva ( mondjuk debiánon se nagyon).
Én most debian testing ágon vagyok, és itt is friss a gnome. :) szerintem marad is ez a fő rendszeremnek.
"alapértelmezetten Wayland-et használna." ez nem fog menni, mert a wayland igen béta fázisban van még.
Neked szerintem arch linux kell, azt úgy építed fel ahogy te szeretnéd. Ott lehet minden gnome :) pluszban mindenből a legfrissebb stabil app....

[ Szerkesztve ]

-- PSN_ID: GerY2123

(#7591) bambano válasza gery2123 (#7590) üzenetére


bambano
titán

felrakod a mostani debian stable-t, bejelentkező panelen kiválasztod, hogy wayland-et akarsz és megy.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#7592) ubyegon2 válasza gery2123 (#7590) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Neked szerintem arch linux kell, azt úgy építed fel ahogy te szeretnéd.

A Debian testinget ezek szerint nem a netinstall iso-val tetted fel! :D

(#7593) gery2123 válasza bambano (#7591) üzenetére


gery2123
őstag

Az addig oké, de nem alap és nem hiába. Vagy legalábbis én úgy tudom. Persze ha valakinek ez kell akkor használja én még nem fogom .

ubyegon2: De én így tettem fel, és a taskel -nél választottam a gnome alapot ami magával rántotta a többi csomagot. Nekem így tökéletesen megfelel, de a fórumtárs fullra alap gnome akar.

Mondjuk a kérdezőnek is ajánlhatnátok valamit :D
Nekem tökéletesen megfelel a jelenlegi rendszer.

Más: viber nem indul. Mondjuk 16.04 ubi alatt se, így várok még.

-- PSN_ID: GerY2123

(#7594) sz.balazs.95 válasza gery2123 (#7590) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

A Wayland-ből már van stabil kiadás. Most járnak az 1.10-nél.
szerk.: egyébként nem maga a Wayland bétás, hanem a többi szoftver nincs még kellőképpen felkészítve rá. meg persze ez programra válogatja...
Meg nem is az volt alapvetően a kérdésem, hogy melyik jelenlegi disztribúció tartalmaz friss GNOME-ot. :B

[ Szerkesztve ]

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#7595) ubyegon2 válasza Damateo (#7589) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ez vagy hibával kilép.

Ha erről a hibáról többet írnál, talán lenne valami ötlet. :)

(#7596) gery2123 válasza sz.balazs.95 (#7594) üzenetére


gery2123
őstag

Erre írtam,hogy debian testing, fedora, ubuntu gnome +ppa, arch. Ha leghamarabb akarsz 3.20-t, akkor arch, ha ráérsz akkor majd fedora 24.
Debian testing ágra nem tudom mikor jön majd. :)

-- PSN_ID: GerY2123

(#7597) Damateo válasza ubyegon2 (#7595) üzenetére


Damateo
aktív tag

Újratelepítettem gnom felülettel, most nincs hiba.
Hogyan tudom letölteni a steamet, és a firefoxot?

(#7598) sz.balazs.95 válasza gery2123 (#7596) üzenetére


sz.balazs.95
veterán

de még mindig az az alap kiindulási pont, hogy szeretnék saját disztribúciót. :B (egyébként Debian unstable lenne az alap.)

Don't sing if you want to live long, they have no use for your song, you're dead, you're dead, you're dead, you're dead and outta this world.

(#7599) ubyegon2 válasza Damateo (#7597) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

steam
firefox

Most már fenn van a Firefox ezen a néven, ahogy látom az ESR is egész friss.

(#7600) tlac válasza sz.balazs.95 (#7598) üzenetére


tlac
nagyúr

hajrá :)

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Debian GNU/Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.