Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Debian GNU/Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:47:06

LOGOUT.hu

Debian GNU/Linux

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#10551) olivera88


olivera88
veterán

Debian 12-t használok, KDE vel. Friss telepités, amivel a probléma van.
A Dolphin nyitva szoktam hagyni mindig, amibe több fül is megvan nyitva. Ha újrainditom a gépet , vagy kikapcsolás után, a Dolhpin nem nyilik meg újra, illetve elfelejti a megnyitott lapokat. Eddig csak az volt h nem nyílik meg magátol, de most egy pár napja az utoljára nyitvahagyott füleket is elfelejti. :((
Más is tapasztalt ilyet? Rákerestem problémára, van ilyen bug az 5.27.5 KDE vel.
Mellesleg ugyanilyen problémám van terminálal is, nyitva hagyom terminál 2-3 füllel és azt nyitja meg újra, illetve elfelejti. A Gwenviewel is ugyanez van, de ez annyira nem baj.
Amúgy ha jól emlékszem rögtön a 12 es Debian telepitése után nem jelentkezett ez a probléma.
A másik rendszeremen amit distrupgradeval fríssitettem ott nincs probléma, érdekes mód,

Lehet tenni valamit ezek ellen?

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#10552) májkimiki válasza olivera88 (#10551) üzenetére


májkimiki
őstag

Hát, hasonlót én is tapasztaltam ilyen rendszeren. Akkor, amikor kijelentkezés nélkül egyből a kikapcsolásra nyomok. Ha előbb kijelentkezek és utána állok le. Akkor minden úgy fogad, ahogy hagyom.
Valahol a munkamenet mentése és a milyen munkamenettel induljon beállítások körül kéne szétnézni. Szerintem.
Régóta nem KDE-ztem, két hete nyövöm megint. Kicsit megkoptak az emlékek, azok is KDE4-esek lennének.

(#10553) olivera88 válasza májkimiki (#10552) üzenetére


olivera88
veterán

Megpróbáltam a kijelentkezést miután írtad, de hiába. Be van állitva munkamenet mentése, de nem működik úgy se. Sose voltak ilyen problémáim a KDE emlékeim szerint, pedig elég régóta használom.
Most Dolphin megjavult ismét, hogy a lapokat legalább megjegyzi, ,még ha nem is nyitódik meg az alkalmazás magától.

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#10554) Rowon


Rowon
veterán

Sziasztok,

Hétköznapi usernek elég lehet-e az OpenMediaVault samba és minidlna szervernek? Van-e stabilitásbéli különbség az OMV és egy sima Debian Stable telepítés között?

Ha nincs őrület nagy különbség, akkor nem szeretnék kínlódni azzal, hogy beállítsak egy Debian alapú Samba szervert. Nem tűnik veszélyesnek, de nem is egyszerű és nem akarnék ezzel senkit sem kérdésekkel zaklatni.

[ Szerkesztve ]

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#10555) cigam válasza Rowon (#10554) üzenetére


cigam
félisten

Semmi difi nincs köztük, ugyanazt a linux kernelt és programokat futtatják, csak az OMV-nek van egy WEB-es GUI-ja.
A konfig fájlok módosítása nem bonyolultabb, mint rájönni az OMV rejtelmeire, hogy mi hol van, és miért úgy működik ahogy.
Egy kezdőnek kihívás mindkettő, de ha megvan az "aha...." pillanat, akkor már egyszű :)
Itt és az OMV topikban is szívesen segítünk ha valahol elakadnál. OMV esetén is fontos, hogy a beállításokról készíts(automatikus) rendszeresen mentést, hogy egy probléma esetén vissza tudd tölteni amit eddig aprólékosan beállítottál.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#10556) Rowon válasza cigam (#10555) üzenetére


Rowon
veterán

Nekem személy szerint az OMV kényelmesebb. Grafikusan kezelhető, nem kell egy valag parancsot ismernem hozzá, nem kavarodok bele a biztonsági/jogosultsági beállításokba, bár igazából valahol jó is lenne megtanulni pusztán a Debian kezelését mindenféle GUI nélkül. Érdekesnek tartom a Debiant és a Linux alapú szervereket.

Igazad van, nálam is ez az aha pillanat hiányzik, de ehhez még dolgoznom kell. :) :R

[ Szerkesztve ]

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#10557) nemurea


nemurea
aktív tag

Sziasztok!

Nincs véletlen tippetek a következőre:
Adott egy gép, Debian 12 Gnome felülettel, tévére, erősítőre kötve, tehát kb. HTPC szerepeket is ellát. Gyakran van, hogy csak Spotify-t hallgatok - Google Chrome-on, ilyenkor a tévé ki van kapcsolva.
Na ebben a pillanatban a Chrome elkezdi telespammelni a syslog-ot ilyen hibaüzenettel:

2024-02-08T15:26:15.385215+01:00 pve google-chrome.desktop[5434]: [5547:5547:0208/152615.384173:ERROR:gl_display.cc(520)] EGL Driver message (Error) eglGetMscRateANGLE: glXGetMscRateOML failed.
2024-02-08T15:26:15.385364+01:00 pve google-chrome.desktop[5434]: [5547:5547:0208/152615.384460:ERROR:sync_control_vsync_provider.cc(139)] Calculated bogus refresh interval=1.00192 s, last_timebase_=4623358181 bogo-microseconds, timebase=4624360101 bogo-microseconds, last_media_stream_counter_=42571, media_stream_counter=42572

Másodpercenként két sor. Amint visszakapcsolom a tévét, megszűnik a hibaüzenet.

Rákerestem, ez pár éve komolyabb gond volt, most csak kellemetlen nekem, mert "nem látnia a fától az erdőt", ha tényleg valami probléma lesz. Ez amúgy valamikor mostanában lett ilyen (szerintem), mert biztos feltűnt volna, ha korábban is jelentkezik.

Nem akarom kikapcsolni a GPU-t a Chrome-on, nincs valami más út?

Köszönöm!

(#10558) nemurea válasza nemurea (#10557) üzenetére


nemurea
aktív tag

OK, a könnyebbik végén fogtam meg a dolgot, pontosabban rájöttem, hogy egyszerűen nem kell engednem beíratni a hibákat a syslog-ba az rsyslog kivételkezelésével.

(#10559) cigam válasza nemurea (#10558) üzenetére


cigam
félisten

Egy próbát megér a vsync kikapcsolása, vagy ne chrome-al hallgasd

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#10560) jimmy399


jimmy399
senior tag

Sziasztok!

Van nekem egy HP2170p-s laptopom. Van hozzá egy dokkoló: HP Compaq HSTNN-I11X Docking station - 2060053

Ha a dokkolóban begudom a a hátsó hangkimenetre, akkor egyszerűen nincs mélyhang a hangfalon, ami egy 2.1-es rendszer, Klipsch Promedia 2.1, de a régebbi verzió.

Debian 12.4 fut a a gépen, valamint egy Windows 11 23H2 is. A Windows alatt jól megy a hang, van mély, meg minden, de Debian alatt mintha lenne rajta egy eqalizer ami miatt nincs semmilyen mély.
Google-t túrtam, de nem találtam megoldást így kerülőmegoldásként bedugtam a laptop 3.5 jack csatlakozójában, ahol jól szól.

Valami tipp?

--- N/A ---

(#10561) olivera88 válasza olivera88 (#10551) üzenetére


olivera88
veterán

Sikerült rájönnöm h csak Waylandal csinálja ezt. Ha átváltok X11 re akkor utána mindent megjegyez. Meggnyilik a Dolhphin, Geany, képek amit utoljára nyitva hagytam.
Érdekes. :F

LG Velvet 5G Android 11 - Windows 10 Pro x64 & Debian 11 Bullseye - WoWS unsinkable_sam_

(#10562) cigam válasza olivera88 (#10561) üzenetére


cigam
félisten

Ez a difi az elindul rajta, és a támogatja között ;]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#10563) Rowon


Rowon
veterán

Sziasztok,

A 6.1-es Linux kernel állítólag Super-Long-Term-Supported lesz. Ez gondolom a Debiant verziófrissítésnél már nem fogja érinteni, mert a Trixie másik kernelt fog kapni?

Az ilyen évtizedes támogatásokkal rendelkező kernelek inkább csak beágyazott rendszerek számára készülnek?

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#10564) ToomyC


ToomyC
aktív tag

Sziasztok, frissítettem a Debian-t Trixie-re, Gnome 46, kernel 6.6...lenne egy kérdésem, hátha valaki tudja a választ, a rendszer info nem látja az Ssd méretét, azt írja a lemezkapacitás ismeretlen és a Lemezek alkalmazás sem... ugyan ez volt ubuntu 23.10el is...köze lehet ahhoz, hogy win 11 -nek le van foglalva 4 partició? Bookwormnál ok volt, és ubuntu 22vel is
...

(#10565) kovaax válasza ToomyC (#10564) üzenetére


kovaax
őstag

Sziasz!
parted -l vagy fdisk -l mit mond?

-=- There's no place like /home -=-

(#10566) ToomyC válasza kovaax (#10565) üzenetére


ToomyC
aktív tag

Megnéztem, ott írja rendesen a méretet, particiókat stb. Rendszer infóban semmi.

(#10567) kovaax válasza ToomyC (#10566) üzenetére


kovaax
őstag

Úgy tűnik, hogy akkor ezen kell még reszelni egy keveset. Ezért testing. :K

-=- There's no place like /home -=-

(#10568) tlac


tlac
nagyúr

Backdoor-t találtak az XZ Utils library-ban, több nagyobb Linux disztribútor is érintett

itt van egy talán jobb összefoglaló: [link]

aki nem stable-t használ, annak valószínűleg fent lehetett vagy fent van még a gépen a backdoor-os xz csomag

(#10569) tlac válasza tlac (#10568) üzenetére


tlac
nagyúr

nekem az unstable-ön fent volt 1 hónapig :W

(#10570) tlac válasza tlac (#10569) üzenetére


tlac
nagyúr

itt van még egy elég jó összefoglaló
[link]

(#10571) tlac válasza tlac (#10570) üzenetére


tlac
nagyúr

Timeline of the xz open source attack
(bár úgy nézem senkit nem érdekel, de legalább nekem meg lesznek a linkek)

(#10572) bambano válasza tlac (#10571) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

a linux topicban lefutottuk már ezt a témát.
miért nem csatlakozol oda?
[link]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#10573) tlac válasza bambano (#10572) üzenetére


tlac
nagyúr

az eszembe sem jutott, ezer éve nem jártam arra, ide is ritkán
itt kerestem rá, nem volt találat, pedig eléggé érintett a debian

(#10574) cigam válasza tlac (#10573) üzenetére


cigam
félisten

Eléggé? A stabil ágon nincs semmi gond, és sztem a többség azt használ. Ha pedig fejlesztői kiadásra vetemedik, akkor tisztában van azzal, hogy bármikor jöhet egy gubanc. Bár ez kicsit túlmutat a programhibákból eredő problémákon.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#10575) sh4d0w


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Ide is bedobom:

Egyebkent elgondolkodtam kicsit ezzel az xz-balheval kapcsolatban.
A forraskod analizise szerint a fertozott ssh daemonban csak akkor triggerelodik az RCE, ha az utasitas a tamado publikus kulcsaval van kodolva. Mivel az sshd rootkent fut, ezert termeszetesen az igy kapott parancsok is.

Mi van akkor, ha en visszafele is hasznalni akarom ezt a fegyvert? A shared objectben kicserelem a tamado publikus kulcsat a sajatomra, igy csak en tudok rootkent parancsokat kuldeni az sshd-nek. Nem kell hozza root jelszo, nem kell MFA, semmi extra.

Meg nem gondoltam teljesen vegig, csak gondolatkiserlet, de a velemenyetekre kivancsi vagyok.

https://www.coreinfinity.tech

(#10576) tlac válasza cigam (#10574) üzenetére


tlac
nagyúr

testing-et is sokan használhatnak, azért a stable-ben elég őskövület csomagok vannak

egyébként én stable-t szoktam legtöbb esetben használni, de az oldstable-ről stable-re váltva bejött nekem egy idegesítő bug, aztán emiatt mentem el unstable-ig, de az sem oldotta meg

tervben is volt, hogy visszamegyek, mert nálam az unstable valóban nem volt stabil, elég sokszor szétfagyott vele a gép

(#10577) cigam válasza tlac (#10576) üzenetére


cigam
félisten

Mi a baj az "őskövület" csomagokkal?
A Firefox frissebb híreket mutat a testing ágon? Az új office csomagban olyan motivációs levelet írsz, hogy bekeretezve kiteszik az új munkahelyeden? Vagy a legfrissebb költségvetés kezelőben találsz majd egy kis plusz pénzt?
Nem, nem mindenki játszik mindenféle csili-vili játékokkal. Egyszerűen csak működik, mint a macOS. Nem kel izgulni, hogy a következő frissítéskor mi romlik el.
Én kifejezetten élvezem a meglepetés mentes működést. Ráadásul attól, hogy valaminek 0.0.2-vel kisebb a verziószáma, attól még nem lesz őskövület. Ha hibajavítás van benne úgy is lecsorog hozzám, ha meg új funkció, hát kivárom. Nem jut eszembe semmilyen újítás amiért esténként álomba sírtam magam, mert csak 1-2 év múlva kerül be a stabil ágba.
Ja, de bocs! Most 2 dolog ugrott be:
- Hiányzott a KDE-ben alapból nem lehetett háttérképnek beállítani a PictureOftheDay
- Csak a 12-ben kapta meg azt a kernel verziót, ami alapból felismeri a laptopom WiFi chipjét

Zavart, de mindkettőt orvosolni tudtam egy kis kereséssel olvasással.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#10578) urandom0 válasza sh4d0w (#10575) üzenetére


urandom0
aktív tag

De ennek mi értelme lenne? Felhúzol egy SSH szervert, aztán a backdooron keresztül csatlakozol rá? De hát már eleve van hozzáférésed, hiszen te húztad fel.

(#10579) sh4d0w válasza urandom0 (#10578) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Igen, ezt vagom. Ezen tul szeretnek kicsit disputazni, van-e, lehet-e olyan scenario, ahol ezt a tamadasi vektort a magunk javara tudjuk forditani?

https://www.coreinfinity.tech

(#10580) urandom0 válasza Rowon (#10563) üzenetére


urandom0
aktív tag

Az ilyen évtizedes támogatásokkal rendelkező kernelek inkább csak beágyazott rendszerek számára készülnek?

A beágyazott eszközökre - ha csak külön szerződés nem rögzíti - a legritkább esetben szoktak frissítések jönni, kivétel a mobilok, ott egyre inkább kezd terjedni a long term support.
Jellemzően inkább olyan enterprise szervereken használnak igen hosszú támogatású rendszert, ahol mission critical cuccok futnak, és nem lehet megengedni azt, hogy egy frissítés miatt esetleg ne működjön valami.
Pl. a Rocky Linuxnak, amit sokan a régi CentOS helyettesítésére használnak, a 2022-ben kiadott release-nek 2032-ig tart a security supportja.

(#10581) urandom0 válasza sh4d0w (#10579) üzenetére


urandom0
aktív tag

Igen, ha valaki másnak csinálsz szervert, és miután végeztél, átadod a cuccot, és azt mondod, töröljék az accountod, töröljék a kulcsod, és te onnantól fogva nem tudsz belépni.
Legalábbis ők azt fogják hinni.
De ez így ebben a formában ugye már büntetőjogi kategória.

(#10582) cigam válasza sh4d0w (#10579) üzenetére


cigam
félisten

Akkor jól jöhet, ha véletlenül, vagy szándékosan megvonják a hozzáférésedet. Lesz egy kiskapu amin keresztül visszaszerezheted az irányítást.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#10583) sh4d0w válasza cigam (#10582) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Koszi, ez egynek jo.
Van nekem is scenariom, de tul sok benne a ha: ha rootkent kellene csinalnod vmit, de nem szamit az output, nem kell belogolnod es rootra valtanod, vagy sudo csoportban lenned.

https://www.coreinfinity.tech

(#10584) tlac válasza cigam (#10577) üzenetére


tlac
nagyúr

elég egyértelműen leírtam az off-os részben, hogy főnként stable-t használtam, szóval nem tudom mi értelme volt felhozni a hülye példákat

régóta használok debian-okat, ez idő alatt már egészen sok eset előfordult, amikor kellett nekem az új csomag valamiből
és nagy volt a motiváció, hogy bevállaljak akár egy frankendebian-t is, vagy saját magamnak backportoljak csomagot, stb.

[ Szerkesztve ]

(#10585) bambano válasza cigam (#10582) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

Ha véletlenül vonták meg a hozzáférésemet, akkor szervizprocesszorral, ikvm-mel bemegyek és megjavítom.
Ha szándékosan, akkor megrendeltek egy személyes f2f beszélgetést, oda meg nem kell sshd... ;]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#10586) sh4d0w válasza bambano (#10585) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Kiveve, ha egy tamado vonta meg szandekosan a jogosultsagodat, ilyenkor gyakorlatilag egy Break The Glass accountkent hasznalhatod.

https://www.coreinfinity.tech

(#10587) bambano válasza sh4d0w (#10586) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

Értem, tehát ha egy támadó szándékosan megvonta a jogosultságomat, akkor ő nyilvánvalóan nem fogja lecserélni az sshd-t mindenféle sátáni céllal, vagyis az általam otthagyott exploit működni fog... szerintem nem.
másrészt ha rendesen raktam össze a rendszert, akkor az, hogy legyakta az oprendszer védelmét, az ikvm-et nem állítja meg.

Nekem nem lesz ilyen account a rendszeremben.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#10588) Rowon válasza urandom0 (#10580) üzenetére


Rowon
veterán

:R

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#10589) sh4d0w válasza bambano (#10587) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Gondolat kísérlet, semmi több. Ezzel természetesen vállaltam azt is, hogy ordas nagy baromság az ötlet.

[ Szerkesztve ]

https://www.coreinfinity.tech

(#10590) ViZion


ViZion
félisten

Sziasztok!

A kérdésem LVM-re irányul. Nem tudtam, h hova írjak... :U
Adott egy Proxmox, ami Debian 12-őn fut, a telepítése Proxmox ISO-val volt, az semmit nem kérdez, LVM és ext4 (OK, ezt mondjuk megkérdezte...), kész. Jelenleg itt a grub és a root partíciók vannak.

Telepítettem manuálban egy debian 12-őt másik SSD-re, EFI, de se LVM, se LVM-thin, se ZFS nincs, csak ext4. Viszont ez másik vas is, nem sok a különbség (1155-ről 1150-re, más csatik, stb...), de kicsit tartok a váltástól.

Adatokat kellene mentenem az LVM alól (régi vas), át az újabb vasra, pl. Proxmox /etc és még pár könyvtár, VM-ek, LXC-k. A PVE nem tudja menteni a beállításokat. Clusterbe rakni és úgy áttelepülni nem tudok, mert a régiből ram, HDD is költözik.
Ami sejtésem szerint nem fog menni az /etc másolással, az a bind mountok és a pci passthrough átvitele és a NIC beállítások, de ezeket újra tudom konfigolni.

Jelenleg az a bánatom, h nem tudom, h hogy lehetne hozzáférni pl. LinuxMint live alól az LVM root partícióhoz, hogy másoljam a két SSD között az adatokat.

Esetleg próbáljak a régiről bootolni és hátha tudok ott másolni?
Vagy az új Proxmoxhoz hozzáadni az LVM group-ot?

Mi a helyes/legkevésbé szívatós megoldás? Köszönöm a javaslatokat :R
Ha nem jó topik, akkor jelezzétek kérlek.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Debian GNU/Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.