Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Debian GNU/Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:47:06

LOGOUT.hu

Debian GNU/Linux

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#9001) zoltanz válasza Friczy (#9000) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Kiírtam a Yumi-val pendrive-ra a DVD képet Ez kell mert Wifi-n (zárt driver) keresztül van net. MD5 ellenőrzés volt, pozitív.
Syslinux egyéb Linux lehetőséget választva.
Bejön a telepítő menü, de onnan nem megy tovább.

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#9002) cigam válasza zoltanz (#9001) üzenetére


cigam
félisten

Ne yumi-val csináld. dd a barátod, vagy a rufus. A yumi szereti külön könyvtárba kicsomagolni és oda ugrasztani a betöltőt, de ezt nem mindegyik rendszer érti, máshol keresi a fájljait.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#9003) zoltanz válasza cigam (#9002) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Köszi. Rufus nem tudja letölteni a syslinux fajlt. A dd-ről nem hallottam még, kérhetek egy linket.

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#9004) cigam válasza zoltanz (#9003) üzenetére


cigam
félisten

A dd egy terminál parancs. pl.
dd if=/ahol/az/image/van/liux.iso of=/dev/sdx bs=4M status=progress
sdx a pedndribve azonosítója, pl. sdb az lsblk parancsal kiderítheted.
A rufus-al is kiírathatod dd móban:

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#9005) zoltanz válasza cigam (#9004) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Köszi. A dd is negatív volt, nem értem miért. Feltelepült az Etcher-rel végül, fut Buster.

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#9006) Peet19


Peet19
kezdő

Sziasztok!

Egy lenovo ideapad 320 - 15ast-re szeretném feltelepíteni a debiánt (strech-t), és az lenne a kérdésem hogy van-e ezzel kapcsolatban valakinek tapasztalata. AMD 64 bites lenne a rendszer és leginkább az érdekelne hogy vannak-e driverek hozzá (tapipad, wlan....stb).
Ha esetleg a Debián nem, akkor tudtok-e ajánlani valami disztrót ami megfelelő lenne.
Előre is köszi a segítséget!!!

(#9008) Peet19 válasza s1999xx (#9007) üzenetére


Peet19
kezdő

Live-ot még nem probáltam, pont a driverek miatt. Nem tudom hogy vannak-e benne a laptophoz szükséges cuccok alapból, de lehet megpróbálom.
Fontos hogy a wifit be tudjam lőni mert csak arról van net. Ubuntunál melyik verziót gondoltad?

(#9010) Apollyon válasza Peet19 (#9008) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Live még non-free-ből is van, minden DE-hez.
[link] (értelemszerűen az iso-t kell letölteni)

Illetve a még nem elkészült Debian 10-hez is van live, szintén non-free és minden asztali környezethez: [link]

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#9011) zoltanz válasza Peet19 (#9008) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Itt rá tudsz keresni típusra , melyik kernel-től van wifi driver támgatás.
[link]
Nálam a notin ment minden még az érintő kijelző is.

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#9012) Peet19 válasza zoltanz (#9011) üzenetére


Peet19
kezdő

Köszi mindenkinek, holnap bogarászok egy kicsit. Ha elakadtam még jövök.

(#9013) zoltanz válasza sh4d0w (#8993) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Sztem nálam sem valamelyik hardver a szűk keresztmetszet, mert csak egy idő után lassul be, valami a Ubi oprendszer felépítésében van. A stock Debian-nál érdekes semmi lassulás.

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#9014) Apollyon válasza zoltanz (#9013) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Az ubuntu egy bloat katyvasz, nem csoda ha elromlik. De az, hogy belassul, sok mindennek lehet a függvénye.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#9015) zoltanz válasza Apollyon (#9014) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Mindegy is, nekem nem hiányzik az Ubi, meglátom milyen stabil a Buster. Ha még nem okés, megy fel addig a LMDE 3, az már frissebb videó média kodek csomaggal rendelkezik mint a Debian 9.

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#9016) Peet19


Peet19
kezdő

Sziasztok!

Sikerült a laptora telepíteni a strech-et de sajna a touchpad nem akar működni. Már egy csomó mindent telepítgettem de semmi.
Az /etc/X11/xorg.conf.d fájlban ez van:
Section "InputClass"
Identifier "libinput touchpad catchall"
MatchIsTouchpad "on"
MatchDevicePath "/dev/input/event*"
Driver "libinput"
Option "Tapping" "on"
EndSection

A synclint -re meg ezt dobja: synclient
Couldn't find synaptics properties. No synaptics driver loaded?

Tudja valaki hogy lehet beüzemelni a tapipadot? Elöre is köszi!!!

(#9017) cigam válasza Peet19 (#9016) üzenetére


cigam
félisten

Milyen laptop? xinput list parancs kimenetében mi szerepel?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#9018) Peet19 válasza cigam (#9017) üzenetére


Peet19
kezdő

Egy Lenovo ideapad 320-15ast. Az xinput list -re semmit nem ad ki. 'parancs nem található'

(#9019) cigam válasza Peet19 (#9018) üzenetére


cigam
félisten

No és a
less /proc/bus/input/devices | grep -i touch
parancsra mi a válasza? Hanyas kernelt használsz?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#9020) Peet19 válasza cigam (#9019) üzenetére


Peet19
kezdő

Ez lefut de nem történik semmi látszólag.
root@debian:~# less /proc/bus/input/devices | grep -i touch
root@debian:~#

A kernelverzió: 4.9.0-8-amd64

[ Szerkesztve ]

(#9021) cigam válasza Peet19 (#9020) üzenetére


cigam
félisten

No és a
egrep -i 'synap|alps|etps|elan' /proc/bus/input/devices
parancs mit mond?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#9022) Peet19 válasza cigam (#9021) üzenetére


Peet19
kezdő

Ugyanaz mint az előzőnél, lefut de látszólag semmi nem történik.

(#9023) cigam válasza Peet19 (#9022) üzenetére


cigam
félisten

Van más rendszer a gépen? Pl. Windows? Nézd meg az ottani eszközkezelőben a tapipad típusát, azonosítóját.
Vagy töltsd le a legfrissebb teszt verziót (amin frissebb a kernel, több eszközt ismer) és próbáld ki azon működik-e. Ha igen, akkor az előző parancsok mit mutatnak?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#9024) Peet19 válasza cigam (#9023) üzenetére


Peet19
kezdő

Nincs más oprendszer a gépen. Köszi mindent, próbálkozom.

(#9025) Friczy válasza Peet19 (#9024) üzenetére


Friczy
senior tag

lshw is hasznos lehet (rootként).

(#9026) Negyven válasza Peet19 (#9024) üzenetére


Negyven
tag

Tedd fel a Synaptic Package managert és autána ott keresd meg a synaptics touchpad driver-t és jó lesz én is ezt csináltam és megoldódott.

(#9027) ubyegon2 válasza Peet19 (#9024) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

xinput
xserver-xorg-input-synaptics

Valami nem kerek a telepítésnél, ha a fenti két csomag hiányzik, tedd fel ezeket, csak Mint alatt tudtam rákeresni ezekre, de ezekre szükséged van. a xinput az ellenőrzéshez csak, de a xserver-xorg-input-synaptics lenne az, amit a kolléga synaptics touchpad driver-ként említ.

fenti két csomag .deb és Strech-hez van

ha konfigolni kell, ezt is nézd át:

https://wiki.debian.org/SynapticsTouchpad#Multitouch

40-libinput.conf-ban van Mint alatt az a konfigos rész, amit említesz, nem tudom Debianban is ott van-e.....ebben a fejezetben úgy látom igen vagy ott kell létrehozni:

Enable tapping on touchpad előbbi linkben keresd

[ Szerkesztve ]

(#9028) Peet19 válasza ubyegon2 (#9027) üzenetére


Peet19
kezdő

Köszi, telepítettem amiket írtál, de nincs meg a xorg.conf fájl az /etc/X11/ -ben.
A /usr/share/X11/xorg.conf.d/ -ben viszont van egy 70-synaptics.conf fájl amibe olvasgattam és úgy értelmezem hogy át kell másolni valahová? Nekem kell létrehozni az xorg.conf fájlt?

Az xinput kimenete:
root@debian:~# xinput
⎡ Virtual core pointer id=2 [master pointer (3)]
⎜ ↳ Virtual core XTEST pointer id=4 [slave pointer (2)]
⎜ ↳ USB OPTICAL MOUSE id=12 [slave pointer (2)]
⎣ Virtual core keyboard id=3 [master keyboard (2)]
↳ Virtual core XTEST keyboard id=5 [slave keyboard (3)]
↳ Power Button id=6 [slave keyboard (3)]
↳ Video Bus id=7 [slave keyboard (3)]
↳ Power Button id=8 [slave keyboard (3)]
↳ EasyCamera id=9 [slave keyboard (3)]
↳ Ideapad extra buttons id=10 [slave keyboard (3)]
↳ AT Translated Set 2 keyboard id=11 [slave keyboard (3)]
root@debian:~#

[ Szerkesztve ]

(#9029) ubyegon2 válasza Peet19 (#9028) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

/etc/X11/xorg.conf.d mappában hozd létre a xorg.conf fájlt, ha ott nem működne akkor a
/usr/share/X11/xorg.conf.d-ben. Azzal a tartalommal csináld meg, amit egy előző hsz-ben is írtál, de amiket linkeltem, azokban is benne van egy alap.

De arra figyelj, hogy ne keverd, mert valamelyik hsz-ben xorg.conf.d file-t írtál, az a fájlok gyüjtőmappája. (bocs a szakszerűtlen megnevezésekért)

Sajna csak desktopon van Debianom, így nem mérvadó, amiket ebben látok. Remélem nem írok nagy szakmaiatlanságokat.

xorg.conf.d - mappa
xorg.conf - file

[ Szerkesztve ]

(#9030) Friczy válasza ubyegon2 (#9029) üzenetére


Friczy
senior tag

Az /etc/X11/xorg.conf.d/ mappában nem kell xorg.confot létrehozni, az konfig részletek tárolására való. Ahogy az emlytatt synaptic conf is.

Alapvetően xorg.conf már régóta nem kell, egy két specifikus dolgot kell csak (ha egyáltalán kell) definiálni az xorg.conf.d-ben. Ha viszont generálsz xorg.conf file-t, azt ne az xorg.conf.d-be tedd, hanem az /etc/X11/ mappába.

(#9031) ubyegon2 válasza Friczy (#9030) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Köszönöm a kiigazítást, látszik a lemaradásom systemd-s Debianban vagy inkább a Mint kényelmesített el, ezért is írtam a kollégának, hogy nem vagyok biztos ezekben a dolgokban. Mivel tanulni akarja a Debianból a Linuxot, legalább már ezeket is fogja tudni! :)

(#9032) Peet19 válasza ubyegon2 (#9029) üzenetére


Peet19
kezdő

Köszi, mindjárt próbálkozom is. most kerültem gép elé.
Friczy: köszönöm neked is. Én is úgy emlékszem hogy az /etc/X11/-be kell lennie egy xorg.conf fájlnak de ahogy tegnap írtam máshol megtaláltam csak nem voltam benne biztos hogy mit hova kell rakni.
A synaptic csomagkezelő alapból meg van, és rákerestem a touchpad driver-re és az összeset (3db) telepítettem de sajna így sincs xorg.conf fájlom. Most csinálok egyet és bemásolom ide hogy mit raktam bele. Hátha valami hülyeséget csináltam,akkor ki tudtok javítani :)

(#9033) Friczy válasza Peet19 (#9032) üzenetére


Friczy
senior tag

Mielőtt nagyon elkutyulnád: Nézd át alaposan a /var/log/Xorg.0.log file-t, ott elég sok mindent találsz, akár megtalálhatod a synaptic nyomát is, de mindenképpen célszerű megnézni a warningokat (WW), illetve errort, bár ha error van, akkor jellemzően nem indul az X.

(#9034) Peet19 válasza ubyegon2 (#9029) üzenetére


Peet19
kezdő

Friczy: Köszi a tippet, belenéztem de marha hosszú fájl :) nem tudtam végig olvasni, meg nem is igazodok ki rajta 100% -osan. Egyébként mindent megcsináltam már amit csak lehetett, de sehogysem akar életre kelni a tapipad.De szerintem az egész rendszerrel nem stimmel valami mert egyszer már újra is kellett telepítenem mert bekapcsoláskor nem ismerte fel a fájlrendszert. Kilistáztam a meghajtókat, de egyiknél sem ismerte fel a fájlrendszert így újratelepítettem.
Most már mindent megpróbáltam amit csak lehetett de semmi. Ráadásul mikor rebootolom nagyon lassan tölt be. Most pedig meg már abszolút nem is áll fel a rendszer. A grub lefut de totál semmi. Azt hiszem fel kell adnom hogy debián legyen a laptopon.
Tudtok valami esélyeseb disztrót? Már napok óta ezzel harcolok, egy kicsit már kezdek beleunni. :(((

[ Szerkesztve ]

(#9035) cigam válasza Peet19 (#9034) üzenetére


cigam
félisten

Ha debian vonalon szeretnél maradni, akkor Ubuntu. De akár csak live-ban érdemes kipróbálni a Solus-t, méghozzá az általuk fejlesztett Budgie desktoppal.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#9036) Fred23 válasza Peet19 (#9034) üzenetére


Fred23
nagyúr

MX Linux. Unalmasan jól működik nálam. Szóval szerintem egy próbát megérne Nálad is!

(#9037) Bici válasza Peet19 (#9034) üzenetére


Bici
félisten

Van a laposon tapipad ki/be kapcsolo gomb? (Fn+akarmi)

Nalam Acer notin debian alatt mindig kikapcsolva indul akkor is, ha fent vannak a synaptic cuccok.
Probald azzal bekapcsolni!

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#9038) Friczy válasza Peet19 (#9034) üzenetére


Friczy
senior tag

Senki nem mondta, hogy rövid :)

De a warningok errorok kereshetők akár greppel is ("WW" vagy "EE").

(#9039) Peet19 válasza Friczy (#9038) üzenetére


Peet19
kezdő

Sajna már be sem tölt a rendszer úgyhogy a vizsgálódás kilőve.
De köszi mindenkinek, valamit próbálok csinálni mert elvileg csak win 10 támogatást kapott a laptop, de azt semmiféleképp nem akarom felrakni.
Valami ubi verzión gondolkozom, csak kéne valami tapasztalat valakitől aki már telepített ubit laptopra.

Fred23: ha jól láttam akkor amd-re nem jó az MX sajna, pedig tetszene.
Cigan: Köszi, megnézem a Solust.
Bici: igen van, azt hiszem a FN+r de nem vagyok benne biztos de most már semmit nem mérek vele mert már másodszor csinálja hogy fel sem akar állni a rendszer a grub után.
Úgyhogy totál hulla a gépem most.

A Mint -ről mi a véleményetek?

(#9040) Apollyon válasza Peet19 (#9039) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Ha 'Mint'-re mész át, akkor ne a Debianra alapulót válaszd (LMDE), hanem Ubuntu alapú Mint-et tölts le, és az működni fog neked out-of-the-box, elvileg. Az arra elérhető szoftverek frissebbek, egy csomó minden előre be van állítva, minden asztali környezet rá van skinezve a Mint-re, és nincs root csak sudo, enyhén windózos érzés.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#9041) Friczy válasza Apollyon (#9040) üzenetére


Friczy
senior tag

A 'nincs root csak sudo' jellegű probléma bármikor bármelyik rendszeren megoldható egy 'sudo passwd' paranccsal, adsz neki jelszót, aztán máris van root.

root mindig van. Csak nem minden rendszeren tudsz rootként közvetlenül bejelentkezni.

(#9042) Apollyon válasza Friczy (#9041) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Aa igen ez igaz, arra céloztam hogy telepítéskor nem lehet engedélyezni, illetve alapból nem lesz, utólag be lehet állítani persze.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#9043) Bici válasza Peet19 (#9039) üzenetére


Bici
félisten

A Mint egy picivel lomhabb, mint a Debian, de sokkal kevesebb teendod lesz vele, ami a hardverek mukodesre birasat illeti. :K

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#9044) ubyegon2 válasza Peet19 (#9039) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Emlékszel még? ;]

Egy kezdőbarátabb Linux nem lenne jobb kezdésnek? Ubuntu, Linux Mint?

Honnan jött az ötlet amúgy, hogy Debiant telepíts? Ha még nem kérdeztem volna....

A kezdeti problémák miatt okkal tettem fel a kérdést két topikban is.....és mintha már javasoltam is volna helyette másokat. Most eljutottál arra a pontra, de miért kérdezed újra, mit javasoltok? :P

ha jól láttam akkor amd-re nem jó az MX sajna

Ezt hol látod egyébként?

Szép csendben próbáld ki ezt.

(#9043) Bici

Melyik a legújabb Mint verzió, amit kipróbáltál? Gyanítom, nem a 19.1.... :)

[ Szerkesztve ]

(#9045) Peet19 válasza ubyegon2 (#9044) üzenetére


Peet19
kezdő

Igen, emlékszem, múltkor már mondtad :). De amúgy nincs semmi bajom a Debiánnal. Az egyik asztali gépemen fut, plusz virtuál gépen is ismerkedem vele és szerintem nagyon király. A párom laptopjára akarom felrakni és ott rosszalkodik. Most már tudom hogy arra nem való, mert nem stabil rajta, és nem tudom a tapipadot sehogy sem életre kelteni. Amúgy nagyon tetszik és a nagy gépemre is ezt fogom feltenni csak még ismerkedem vele egy kicsit. Egy csomó mindenre kíváncsi vagyok még, pl. a fájlrendszer, particionálás, ha valami gáz van és újra kell rakni a rendszert akkor azon a partíción amin vannak az adataim megmaradnak-e sértetlenül mint a winnél C:, D:, stb. Hova települnek a programok és hogyan .stb. Úgyhogy sok mindennel nem vagyok még képbe.
Egyedül a laptop miatt kell valami más ami normálisan tud futni rajta és van hozzá végre tapipad driver.

Igen már kérdezted hogy miért választottam a Debiánt: Mert régebben volt egy VPS-em amin Ubuntu 10.04 volt ha jól emlékszem, akkoriban webre programoztam php, mysql ..stb és ott ismertem meg a Linuxot. Egyszer kaptam cd-n egy debiánt, amit felraktam egy gépre itthon szerverként és gondoltam most kipróbálom grafikus környezetben is. Meg persze folytatom a programozást csak most már inkább C, C++ amihez a legjobb egy Linux.

Az MX leírásánál i386-van 32 vagy 64 bitere https://distrowatch.com/table.php?distribution=mx

Köszi a linket, holnap letöltöm, feltuszkolom a laptopra aztán meglátjuk mi lesz.

Apollyon: köszi holnap kipróbálom.
Bici:köszi neked is.

[ Szerkesztve ]

(#9046) ubyegon2 válasza Peet19 (#9045) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Értelek, de legalább harmadik alkalommal is elsütöttem. ;]
Én minden eddig kezembe kerülő laptopra Mint Cinnamont raktam, minden működött. Jelenleg 3 nem túl új HP Elitbookra van rálátásom, amiken vígan fut az említett Mint.
8470p 8570p 8560w

Az MX leírásánál i386-van 32 vagy 64 bitere

:F Ezt nem értem, hogy derül ki ebből, hogy nem való AMD-re?

A párom laptopjára akarom felrakni

Még egy plusz érv a legkezelhetőbb Mint C mellett.

[ Szerkesztve ]

(#9047) Peet19 válasza ubyegon2 (#9046) üzenetére


Peet19
kezdő

Nagyon jó. Akkor remélem nekem is menni fog. A lényeg hogy a tapipad működjön rendesen.

Ja, ezt benéztem :DDD az MX -nél. Az i386 az egyértelműen Intel de az X86_64 az Intel és az AMD procik együttesen a 64 bites rendszerre utal :K Az X86 kevert be mert az ugye 32 bites rendszer mármint a 386.

(#9048) Bici válasza ubyegon2 (#9044) üzenetére


Bici
félisten

De pont a 19.1 volt az. :K
Miert?

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#9049) ubyegon2 válasza Peet19 (#9047) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ja, ezt benéztem :D

Be, de újra, mert a Linux disztróknál sem a 32bites, sem a 64bitesnél nincs olyan, hogy Intel vagy AMD. Nagyon rég olvastam magyarázatot, miért van a 64bites után ott az amd, nem találom a cikket. A lényeg, hogy nem az AMD procit jelenti.

A lényeg hogy a tapipad működjön rendesen.

Acer-t még nem használtam, de az öreg Toshiba Satellite L305-től kezdve mindenen működött a tapipad, nem csak Mint esetén persze, egyes disztróknál állítgatni kell, de alapból működött.

(#9048) Bici

Valami rémlik, hogy nem átlag hw-en próbáltad. Amiatt kérdeztem a verziót, mert épp a 19.1-től sokat gyorsult a Cinnamon/Nemo páros, ablakkezelő és más dolgok miatt.
Amúgy logikus, hogy ugyanazon alapokkal a Debian gyorsabb kell, hogy legyen, de csak Cinnamon/Nemo 4-gyel szerelve igaz ez. ;) Az out of box állapotnak is ára van a Mint-nél.

[ Szerkesztve ]

(#9050) cigam válasza ubyegon2 (#9049) üzenetére


cigam
félisten

Az AMD egészítette ki az x86 utasításkészletét 64bites parancsokkal. AMD64

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Debian GNU/Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.