Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#9001) animatrix11 válasza King Unique (#9000) üzenetére


animatrix11
őstag

Én is a getdataback-ről hallatom, nem az enyém a gép nem tudom mi történt vele, még nálam sincs egyenlőre

Hardvert vásárolok nagy tételben is!!! Elérhetőség: 18. kerületben.

(#9002) Viperator


Viperator
őstag

Egy vidéken élő barátomnak van 3 pendrive-je, mindegyik sérült. Az adatokat lehet valahogy megmenteni? (akár szakember segítségével)

"Minél inkább eltávolodik egy társadalom az igazságtól, annál inkább utálni fogja azokat, akik kimondják azt." - George Orwell

(#9003) Doky586 válasza Viperator (#9002) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Mindhárom benne volt a hátizsákban amikor elejtette és átment rajta egy kamion..? :DD

(#9004) Viperator válasza Doky586 (#9003) üzenetére


Viperator
őstag

Semmi fizikai sérülés. Inkább elektronikai...

"Minél inkább eltávolodik egy társadalom az igazságtól, annál inkább utálni fogja azokat, akik kimondják azt." - George Orwell

(#9005) Doky586 válasza Viperator (#9004) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Beejtette Pakson a fluoreszkáló vízbe..?
Vagy Ajkán az alumíniumkohóba vitte..?
Esetleg letesztelte átütési szilárdság (fesz) mérővel?
Muszáj barkóbázni?
Olvass vissza vagy mondj többet..

(#9006) liksoft válasza Viperator (#9002) üzenetére


liksoft
Topikgazda

Szia!

Igen, elképzelhető. Ez a sérülés típusától függ. Ha a flash belső vezérlése vagy nagyobb szegmensei sérültek, akkor menthetetlen. Szintén nem menthető, ha a vezérlő chip titkosítási algoritmusa nincs meg, vagy akár a hozzá való kulcs. Ez belső adat, nem is tud róla a felhasználó!

A fentiek miatt darabonként lehet HDD mentés árával számolni.

Azért azt finoman megkérdezném, hogyan ment tönkre 3 is. Hibás USB-be lettek betéve egymás után, hátha az egyik megszólal? Ha igen, már az első után nem volt furcsa, a másodiknál a piros lámpa nem kezdett szirénázni? Ha viszont nem, akkor mindhárom pontos hiba jelentkezését érdemes tudni.

Vagyis ha szakemberhez kerül akkor elképzelhető, hogy a pontos (műszakihoz hasonló) időrendet is tartalmazó leírás a meghibásodásról, valamint melyik drive-on mit és hol kell menteni, a költségeket csökkentő lehet.

U.i.: A HDD-k mentése sajnos jobb arányú.

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#9007) Viperator válasza Doky586 (#9005) üzenetére


Viperator
őstag

Bedugva a számítógépbe (3 db pendrive):
2 db - Win nem látja, de TC igen és nem lehet rámenni. (GetDataback sem látja)
1 db - Win/TC látja, de nincsenek meg az adatok, Getdataback-kal is próbálkoztam, semmit nem talált.

"Minél inkább eltávolodik egy társadalom az igazságtól, annál inkább utálni fogja azokat, akik kimondják azt." - George Orwell

(#9008) liksoft válasza Viperator (#9007) üzenetére


liksoft
Topikgazda

Aha. És Nála mielőtt elhozta Hozzád, mi volt velük?

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#9009) Viperator válasza liksoft (#9008) üzenetére


Viperator
őstag

Náluk sem lehetett megnézni rendesen (hasonló mint nálam). De azt tudom, hogy szokott adatokat (igazából képeket) gyűjteni, mert attól tartott/tart, hogy ha a számítógép tönkremegy, akkor az adat is (tipikus féltés). De az a baj (most is működik rendesen a szgép), hogy a szgépben nincsenek olyan adatok, mint amiket a pendrive-be másolt.

"Minél inkább eltávolodik egy társadalom az igazságtól, annál inkább utálni fogja azokat, akik kimondják azt." - George Orwell

(#9010) liksoft válasza Viperator (#9009) üzenetére


liksoft
Topikgazda

Igen, "tipikus féltés". Ami számunkra fontos, azt féltjük. Szerintem ez elérthető. Azt viszont nem, hogy miért nem tárolja akkor minimum 3 fizikailag is külön eszközön?

Mivel műszakilag nem jutottunk előrébb, azt sem tudom megsaccolni sem, hogy fizikai gondja van-e (flash sérülés vagy vezérlő, vagy érintkezési hiba, esetleg törött csatlakozó). Vagy esetleg csak logikai. Esetleg csak vírus írt felül dolgokat.

Első kérdésem arra vonatkozott, hogy amikor még működött, utána mi történt? Nem az, hogy Nálad, majd Nála is ugyanazt mutatja. Ugyanis ha USB porthoz köthető a hiba, akkor annak a hibáját kéne előbb tudni.

Példa: Ha valaki elájult, nem mindegy hogyan kezeljük. Egy ételmérgezés (gyomormosás) teljesen más gyógymódot kér mint aki cukorbeteg (megfelelő tartalmú infúzió). Ugyanakkor lehet ájulás mindkettő. Ha felcseréled a gyógymódot, akár mindkettő meghalhat.

Ha egy HDD mentésénél a tulaj elhallgatja, hogy leesett (ne legyen olyan drága a mentés gondolattal), a külső mérések ideje alatt a mágneses felület totál elkophat, és semmi adata NEM lesz! Ha viszont elmondja, a mechanika ellenőrzése, a szétszakadt alkatrész cseréje után még jó esélye is lehet! Szerintem nagyon nem mindegy......

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#9011) Viperator válasza liksoft (#9010) üzenetére


Viperator
őstag

Igazából nem tudom, hogy mi történt nála. Rákérdezem. Hozzám csak most jött először, hogy hátha meg tudom menteni az adatokat... Az enyémmel nincs baj (USB portokra értve), mert napi szinten használom és nem valami olcsó gépem van. Az övé valami HP gép, Core2 procival szerelt.

[ Szerkesztve ]

"Minél inkább eltávolodik egy társadalom az igazságtól, annál inkább utálni fogja azokat, akik kimondják azt." - George Orwell

(#9012) King Unique válasza Viperator (#9007) üzenetére


King Unique
titán

"Win nem látja, de TC igen és nem lehet rámenni. (GetDataback sem látja)"

Ha a TC felismeri, akkor a Windowsban is meg kell valamilyen formában (pl. eszközkezelő, lemezkezelő, fájlkezelő) jelennie, máskülönben eleve nem kezelné a TC sem... A "nem lehet rámenni" lehet akár ilyen és ilyen probléma is, ahol főleg az utóbbi a szívás. Viszont ezeknél is megjelenik a pendrive a fájlkezelőben. Aztán a GetDataBack esetében a régebbi verziónál van külön FAT32 és NTFS fájlrendszerhez való változat, az újabb és egyben univerzálisabb Simple viszont eleve több fájlrendszert kezel. De mondjuk ettől függetlenül normál esetben magát a fizikai meghajtót mindegyiknek ki kellene listáznia.

[ Szerkesztve ]

(#9013) Franko49


Franko49
tag

Üdv! Eladtam a NAS-om, mert szeretnék venni egy újabbat. A benne levő WD30EFRX vinyót megtartottam. Biosban látja, win alatt eszközkezelő látja, de a fájlkezelő már nem. Próbáltam több sata portba dugni, M.2 rendszer meghajtóval nem ütközik. Mielőtt elkelt a NAS nem volt lehetőségem adatot menteni róla, most viszont átmásolnék a gépre pár dolgot mielőtt beletenném az új synologyba.

Az SSD M.2_1 foglalatban van, ami SATA3_0-val van kapcsolatban.
A vinyó SATA3_2-be van kötve.
(Z370 Taichi alaplap)

Lehet, hogy a fájlrendszer nem tetszik neki? Van valami adatvesztés mentes megoldás?
Bocs a hülye kérdésért vagy ha nem jó helyre teszem fel, most megtanulom, legközelebb tudni fogom :)

(#9014) liksoft válasza Franko49 (#9013) üzenetére


liksoft
Topikgazda

Szia!

Igen, a file-rendszer nem jó. A NAS egy gyűjtó fogalom, így a pontos típus, beállítása (benne a biztonsági fokozatok is) kellenek, hogy utána lehessen nézni a megoldásnak.

U.i.: A NAS csak 1 adattároló, nem biztonsági mentés. Vagyis ha az adat fontos, akkor elő kéne venni a biztonsági másolatot. :B

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#9015) Franko49 válasza liksoft (#9014) üzenetére


Franko49
tag

Bocsi, hiánypótlás:
Synology DS216J-ben volt a vinyo, egyedül. Mivel csak 1 vinyo van es igazabol csak torrentezesre, filmezesre hasznaltam, nincs rola biztonsagi mentes. Par kep, video van amit szeretnek megtartani.

(#9016) Doky586 válasza Franko49 (#9013) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

A windowsban nem a FILE- hanem a LEMEZ-kezelő az amit nézned kellett volna.

Ami probléma lehet:
- win nem kezel ext4fs-t, btrfs-t.
- nem minden win verzió kezel dinamikus (raid) kötetet
- Jbod, Raid0 (-5 -6 SHR stb) meghajtó tartalmát bonyolult utólag visszanyerni
- win csak 2TB MBR-t kezel, (de linux alatt sajna 4TB MBR lemezt is kókányolhattak)

[ Szerkesztve ]

(#9017) King Unique válasza Franko49 (#9013) üzenetére


King Unique
titán

A fájlkezelőben csak akkor fog megjelenni a kötet, ha van meghajtóbetűjele. Amit értelemszerűen akkor kap, ha a Windows által támogatott fájlrendszer van rajta. Viszont egy NAS-ban rendszerint Ext3/4 fájlrendszerű HDD szokott lenni, amit a Windows nem támogat natívan. Max. úgy tudja kezelni, ha pl. a TC-hez hozzá van adva a megfelelő kiegészítő, de az csak read-only. Ha írni is kell a lemezre, illetve ennél komolyabb megoldás kell, akkor ott van az Ext2Fsd, vagy a Paragon fizetős szoftvere (10 napig ingyen használható). Másik opció bebootolni pendrive-ról egy Live Linuxot, ami eleve natívan kezeli többek között az Ext fájlrendszereket is.

[ Szerkesztve ]

(#9018) Franko49 válasza Doky586 (#9016) üzenetére


Franko49
tag

Az alábbi látható lemezkezelőben:

Őszintén szólva nekem ez a téma még kínai, ha tudom, hogy ilyen bonyolult másképp csinálom.

#liksoft A védelem része nekem eszembe sem jutott.

[ Szerkesztve ]

(#9019) Franko49 válasza King Unique (#9017) üzenetére


Franko49
tag

Köszönöm, ez hasznos. Utánajárok ezeknek.

(#9020) King Unique válasza Franko49 (#9018) üzenetére


King Unique
titán

A lemezkezelős screenshot is az előbb leírtakat erősíti, ilyenkor szokott meghajtóbetűjel nélküli "Kifogástalan (Elsődleges partíció)" lenni a lemezkezelőben, ahol a jobbklikkes menü opciói is inaktívak a törlés és a súgó kivételével. Maga a lemez alaplemez, nem dinamikus, aztán a logikai / fizikai szektorméret sem lehet gond, mert akkor eleve nem kezelné rendesen a Windows stb. A kisebb partíciókat pedig elvileg a NAS hozta létre a rendszer számára fenntartva. Szóval jó esetben itt szimplán csak a fájlrendszer a probléma, aminek a kezelése az előbb javasolt módszerekkel könnyen megoldható.

[ Szerkesztve ]

(#9021) liksoft válasza Franko49 (#9015) üzenetére


liksoft
Topikgazda

EXT4

Esetleg R-Linux

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#9022) LSL1337


LSL1337
őstag

Linux kezdő vagyok, és NAS-omon úgy néz ki eléggé elrontottam valamit.
új NVME SSD-n akartam sebességet mérni, de a DD parancsal (szerintem) felülírhattam a lemez első 20GB-ját, és most az OS (unraid) nem tudja mountolni.

Ilyenkor milyen lehetőségeim vannak az adatok megmentésére?

a lemezek XFS filerendszerűek.
nem volt raid, mindegyik lemez különálló (unraid ilyen szerencsére), szóval ezzel nem kell foglalkozni.
Elvileg nem kellene, hogy az egész 8TBos lemez kuka legyen, ha csak a legelső 20GB-ot csaptam felül.

dd if=/dev/zero of=/dev/sdX bs=2M count=10000

több HDD-t is végigtoltam ezzel a mester paranccsal.

eléggé laikus vagyok, de úgy képzelem el, hogy a filerendszer a könyvjelző, ami megmondja hogy a fileom melyik sectortól melyikig tart.
most én felülcsaptam a tartalomjegyzéket, akkor teljesen KO, csak sectoronként végigolvasva lehet majd file töredékeket kimenteni?
pl több évnyi gopro videom is érintett.
filenév/könyvtárnév esélyes?
ez a secotoronként olvasás csak kis fileokra használható? több gigás cuccokra nem?

bonusz kérdés:
Az egyik SSD tartalma rajta van az előző BTRFS SSD-n, amiről áthelyeztem az újra.
azóta a régi SSD-n nem volt írás. Ráadásul az 500 GBos SSD-n alig volt 30-40GB teleírva. XFS-en elvileg nincs restore (?), de vissza lehet állítani valahogy a régi SSDről a cuccokat? Ott volt minden szerveres appdata (dockerhez). szerencsére nem volt már gépben, mire ezt a hülye parancsot futtattam.

köszönöm előre is!

[ Szerkesztve ]

(#9023) liksoft válasza LSL1337 (#9022) üzenetére


liksoft
Topikgazda

OK. Vegyük sorra.
1. Van egy Qnap vagy akármilyen NAS Linux OS.
2. Van egy 8TB-os SSD XFS rendszerrel, felülcsapott első 20GB-al.
3. Van másik BTRFS SSD, amin rajta vannak még adatok (illetve voltak).

Kérdés:
Le tudnád írni a fentihez hasonlóan de pontosan minden lépést és műszaki jellemzőt? Ugyanis adatmentéses szempontból csak egy kicsivel tudok többet mint a klasszikus kérdés esetén: "Ha egy tyúk egy nap alatt egy tojást tojik, akkor hány tyúk hány nap alatt hány tojást tojik?"

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#9024) sarasota123


sarasota123
aktív tag

sziasztok, talán egy kicsit off, de hátha:
tudtok esetleg olyanban tanácsot adni, hogy ha egy memóriakártyán belül felül lettek írva képek (két mappa volt, az egyikből át akarta másolni ismerősöm a másikba a képeket, de egyeztek a fájlnevek, ő pedig a felülírást választotta..) akkor azoknál van-e esély mentésre? sikerült egy programmal előszedni őket, megvannak a fájlok, méretre, dátumra stimmelnek, de nem nyithatóak meg. vajon véglegesen korruptálódtak vagy menthetők, és ha igen, akkor tudnátok-e erre bevált programot ajánlani? köszönöm :R

He scales the mountain because he's not afraid of it. He slays the dragon because he's not afraid of him. And he walks through hellfire because Broomhilda's worth it.

(#9025) liksoft válasza sarasota123 (#9024) üzenetére


liksoft
Topikgazda

Szia!

Felülírás esetén a nevet is felül szokta írni a rendszer, és a hozzá tartozó adatterületet is. Vagyis a célt megnyitja, adatokat bemásolja, csonkolja az új hosszára, majd lezárja a másolandó adataival az adminisztrációt. Így ha sikerült találni régi neveket de azok az új képpel sem nyithatóak meg, akkor ott lehetett egy csavar még valahol.
Ha valóban felülírás történt, akkor annyi a képeknek. Ha viszont más is volt még, akkor a kártya teljes analízise után a név alapján elérhetőeken kívül talán lehet még más is. Talán.

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#9026) LSL1337 válasza liksoft (#9023) üzenetére


LSL1337
őstag

van egy 500GB-os NVME SSD.
ezen futtattam először a csoda parancsot.
ez btfrs. erre kb keresztet vetettem, mert összesen nem volt 20 giga ráírva, szóval itt nem számítok sokmindenre.
van egy ugyancsak btfrs sata 500GBos SSD, amiről lett áthelyezve az a pár giga az nvme-re. Ezen nincs legyalulva a filerendszer, azonban nem tudom hogy mennyire visszanyerhetőek az adatok.
Amint végeztem az áthelyetéssel, turn off, azóta nem volt írva rá, a filerendszer elvileg hibátlan, csak ugye kb üres a lemez hivatalosan.

ettől egy teljesen külön történet.
3 HDD
1db 8TB-os
1db 4TB-os
1db 2TB-os.
mindegyiknek az első 20 GBja legyalulva feltehetőleg, mert nem olvasható rajta a partricio.
mind3 külön XFS, egyik sem volt raidben.

csak sectoronkénti kapirgálással lehet róla bármit is kinyerni?
a TB-os vinyókon jellemzően több GBos mp4/mkv fileok voltak, az SSDn meg sok kis rendszer file.
itt ha 1-2 fontos setting file-t megfogok, akkor már kb-ra akár jó vagyok szerintem,

Mik az esélyek/lehetőségek?
Azóta egyik lemezre sem volt írás (nem is nagyon lehet:D)

Köszönöm a segíséget!

(#9027) liksoft válasza LSL1337 (#9026) üzenetére


liksoft
Topikgazda

Aha.
A dd parancsot hányszor sikerült futtatni? Ugyanis ha csak egyszer, akkor egy drive lett csak felülírva. A 3 HDD-t hol nézed, milyen környezetben? OS micsoda?

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#9028) LSL1337 válasza liksoft (#9027) üzenetére


LSL1337
őstag

unraid (linux). (lime-technology)

dd parancsot (speedtestnek néztem), lefuttattam sda-b-c-n is.
Ezért lett KO mind3...
a 4.-en nem futtattam, épp arról is másoltam az ssd cache-re. Azzal nincs gond ugye

az 'aha' mire vonatkozott? hogy CSAK block szinten lehet kapirgálni, ami pl könyvtárszerkezetet és filenevet kapásból kizár? nagy (töredezett) fileokat is?

Köszi!

[ Szerkesztve ]

(#9029) King Unique válasza liksoft (#9027) üzenetére


King Unique
titán

Megjárt már ugyanez a kérdés 2 másik topikot is előtte, a linuxos volt az egyik... Az ott ajánlott TestDisk abból szempontból mondjuk elvileg opció lehetne, hogy kezel többek között Btrfs és XFS fájlrendszereket is.

(#9028) gre3nwar:
Ha OK a HDD állapota, akkor az említett programmal egy teljes keresést már le lehetett volna futtatni és megnézni, hogy mit talál, ha talál. A házilagos mentési lehetőségek úgyis korlátozottak és ott sok egyebet amúgy sem lehet csinálni.

"dd parancsot (speedtestnek néztem)"

Lehet vele nem destruktív módon tesztelni az olvasási és az írási sebességet egyaránt, csak ilyenkor a célnak nem magát a meghajtót kell megadni, hanem egy adott méretű tesztfájlt generálni, amivel történik a mérés.

Példák:

cd /elérésiútvonal
olvasás: dd if=tempfile of=/dev/null bs=1000M count=10
írás: dd if=/dev/zero of=./tempfile bs=1000M count=10

[ Szerkesztve ]

(#9030) LSL1337 válasza King Unique (#9029) üzenetére


LSL1337
őstag

köszi a tippet, sajnos a random linux tippoldalon erre nem hívták fel a figyelemem. most már tudom.
egy 8 terás HDD-t végigolvasni majdnem 24 óra 100% terhelés. nem akartam feleslegesen, amíg úgysem tudom kimenteni.
az egyik túl az fizetős lett volna, ha menti akarok egy file-t, a másik meg csak úgy indult el, hogy eleve volt target.

ma szereztem egy 8 terásat, ráfuttatok a 2 terás vinyóra pár recovery toolal, és meglátjuk mi lesz a vége.
én többet DD-t tuti nem futtatok saját gépen:D, még VM-en se

szóval akkor ilyen önfejlövést még senki nem csinált, pláne XFS-el.

amennyit utánaolvastam amúgy, reménytelen a helyzetem kb. amit blokk töredékekből összeolvas, ott nem fog tudni egy töredezett fileokból álló több GBos fileokat összerakni.
de puding próba evés, etc.

meglátjuk:\

[ Szerkesztve ]

(#9031) King Unique válasza LSL1337 (#9030) üzenetére


King Unique
titán

Pendrive-nál már csináltam olyat tesztelési célból, hogy telemásoltam adattal, majd Linux alatt DD-vel letoltam az elején pár GB-ot, aztán utána Windows alatt ráeresztettem egy jobb adatmentő programot. A teljes keresés után megvoltak látszólag a fájlok, mappák, párat kijelölve a mentés után is meg lehetett rendesen nyitni őket. Azt nem feltétlen mondanám, hogy jelen esetben is biztosan működni fog, illetve 100%-os lesz az eredmény, mivel ugye felülírás történt. De ugyanakkor azt sem, hogy teljesen reménytelen.

[ Szerkesztve ]

(#9032) liksoft válasza LSL1337 (#9030) üzenetére


liksoft
Topikgazda

Az XFS nem a legelterjedtebb rendszer. Így még adatmentéses programokban is kevesen kezelik. Minden programnak más az írója, máshogyan épül fel a program, így mást hozhat ki, vagy máson hasalhat el. Ahogy szokták mondani, a "puding próbája....". Ebben az esetben nem tudok mást mondani én sem.
A TestDisk ha emlékem nem csal, csak a partíciós táblát állítja helyre. 20GB törlése esetén azért nem csak az tűnt ott el, így én ettől a programtól nem várok túl sokat, de boldog lennék, ha meglepetés érne, és ennyivel sikerülne megúszni.

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#9033) LSL1337 válasza King Unique (#9031) üzenetére


LSL1337
őstag

és akkor mi volt a 'jobb' szoftver neve?

testdisk-nél valami tipp, hogy mire kellene mennem?

(#9034) King Unique válasza LSL1337 (#9033) üzenetére


King Unique
titán

Írtam, hogy Windows alatt próbáltam és ott jobb adatmentő szoftver pl. a GetDataBack, illetve annak is a több fájlrendszert támogató Simple változata. Viszont XFS-t az utóbbi sem kezel. Igaz vannak olyan egyéb szoftverek, amelyek elvileg igen, de általánosan a legtöbb nem nagyon szokta támogatni.

Linuxra viszont már nincsen ennyiféle adatmentő program, főleg grafikus felületű. Bár pl. az UFS Explorer esetében vannak linuxos verziók is. A TestDisk használatához számos leírást találni (példa), illetve a weboldalukon is (példa). A lényeg, hogy ilyenkor a partíció direkt visszaállítását és egyben a lemezre írást nem tanácsos erőltetni. Viszont egy részletes keresés (deeper search) után ki lehet vele listázni (p) a megtalált partíció tartalmát és akár menteni (c) a fájlokat.

[ Szerkesztve ]

(#9035) LSL1337 válasza King Unique (#9034) üzenetére


LSL1337
őstag

ufs explorer nem volt jó, de ugyan annak a cégnek egy régebbi szoftvere a raise data recovery az a fileok nagyrészét visszahozta

az első 2TBos vinyóról úgy tűnik sikerül visszahozni a dolgokat!!!, hétvégén rápróbálok a 2 nagyobbra is.
alap+XFS license kb 15ezerbe került, de megérte

(#9036) King Unique válasza LSL1337 (#9035) üzenetére


King Unique
titán

Az UFS Explorer főleg azért volt említve, mert annak van linuxos verziója is, ha azon rendszer alól kell megoldani a mentést. Az előzőleg szintén linkelt Raise Data Recovery viszont Windows only, de valóban az a komolyabb adatmentő szoftver. Közben kipróbáltam én is XFS fájlrendszerrel és nálam szintén az utóbbi volt eredményes. Ha nálad a 2 TB-os merevlemeznél működött, akkor jó eséllyel a 8 TB-os változatoknál is fog. Annyi pénzt pedig nyilván megért a licenc és még így is olcsóbban megúsztad, mintha szakemberhez kellett volna vinni. Persze szerencsés esetben, mert van amikor csak egy profi adatmentő tud segíteni.

[ Szerkesztve ]

(#9037) gun111


gun111
csendes tag

Sziasztok!

Adott egy Seagate ST1000LM035, USB3.0 keretben. Történet: film nézése közben kép befagy, wincsit azóta nem ismeri fel a TV. PC-re dugva a BIOS felismeri a HDD-t, sőt még a Windows is látja a számítógép kezelés-lemezkezelő alatt, de valami gondot ír ki a partíciót illetően. (Talán azt, h nincs partícionálva, nem emlékszem, de majd később pontosan megírom)
Arra van esély, hogy legalább azt lássam, hogy mik voltak a wincsin, ha az adatok nem is jönnének vissza?

Köszi, üdv: gun

Üdv: Péter

(#9038) King Unique válasza gun111 (#9037) üzenetére


King Unique
titán

Ehhez azért nem ártana tudni, hogy pontosan mi is a helyzet. Kezdve ott, hogy felpörög-e rendesen a külső házban a merevlemez, aztán hogy milyen az állapota, ha pl. a HDS felismeri. Továbbá az sem teljesen mindegy, hogy a lemezkezelő pl. nem lefoglalt / RAW állapotot mutat a lemeznél, illetve a rajta lévő kötetnél. Ahogyan az sem, hogy az előbbinél kért-e esetleg a lemezkezelőben inicializálást a Windows és az le lett-e okézva, vagy ignorálva.

"Arra van esély, hogy legalább azt lássam, hogy mik voltak a wincsin, ha az adatok nem is jönnének vissza?"

Ha gond van az eszközzel, illetve jó esetben csak a merevlemezen lévő kötettel, akkor annak tartalmához normál módon nem lehet hozzáférni a fájlkezelőben. Ilyenkor otthon Windows alatt max. egy adatmentő programot (példák) lehetne ráengedni, aztán megnézni, hogy mit talál. De ezt is akkor, ha OK a merevlemez állapota, máskülönben nem feltétlen javasolt órákat nyúzni a teljes kereséssel. Na meg, ha komolyabb gond van az eszközzel, illetve a merevlemezzel, akkor lehet csak profi adatmentő tudna segíteni.

Egyébként a tv-nél tipikus hibaforrás lehetett USB-n az elégtelen tápellátás, ha nem a "HDD 5V 1A" jelölésű porthoz volt csatlakoztatva a 2,5"-os külső merevlemez. De nyilván egy asztali PC esetében is javasolt emiatt az USB 3.X portok, illetve elsődlegesen a hátlapon lévő portok használata.

[ Szerkesztve ]

(#9039) gun111 válasza King Unique (#9038) üzenetére


gun111
csendes tag

Szia!

Felpörög rendesen, a meghajtó Ismeretlen státuszú, nem inicializált, nem lefoglalt. Kér inicializálást, nem lett leokézva természetesen... :-)

100/100 a sentinel szerint, egyelőre ennyi infó van...

Köszi: gun

Üdv: Péter

(#9040) gun111


gun111
csendes tag

A Getdataback ezzel fogad a kezdőképernyőn:

Üdv: Péter

(#9041) King Unique válasza gun111 (#9039) üzenetére


King Unique
titán

Ha a lemezkezelőben megjelenik a merevlemez valós tárolókapacitása és nem 0 bájtosnak mutatja, az már valami. Ha a HDS 100/100-as állapotot ír, akkor vélhetően felismerte rendben és nem ismeretlennek mutatja a meghajtót. Vagyis elvileg lehet esély a szoftveres mentésre. A GDB hibaüzenete utalhat fizikai hibára is, de ha a merevlemez állapota tényleg OK, akkor lehet USB-n akár csatlakozási probléma is, vagy lehet magával a külső házzal van gond. Ha ignorálás után is rendre hibára fut a program, akkor meg lehetne próbálni kiszerelni a merevlemezt a külső házból, majd a gépben, SATA-n csatlakoztatva elvégezni az adatmentést. Ha nincsen USB-n hardveres titkosítás és nem trükközött a gyártó egyedi szektormérettel, akkor elvileg SATA-n is hozzá kellene tudni férni a merevlemez tartalmához. Viszont, ha egy gyárilag összeszerelt külső merevlemezről van szó, akkor a házilagos szétszerelés garanciavesztéssel járhat!

[ Szerkesztve ]

(#9042) klepto


klepto
addikt

Sziasztok!

Remélem nem lőttem nagyon mellé a topiccal :B
Van egy 160GB WD (1600AAJS) HDD, ami elkezdett füstölni.
Még működik, de iszonyat forró az elektronikája pár perc üzem után is.
Ez a vinyó a szüleim gépében szolgált eddig, ezen volt a rendszer és az adat is.
Szeretnék új vinyót, de nem akarok vacakolni az újra telepítgetésekkel; ezért az volna a kérdésem, hogy lehet-e úgy átmásolni (tükrözni) ezt a vinyót az újra, hogy ne kelljen telepíteni semmit, és minden úgy működjön az újon, mint előtte a régin (beállítások, fájlok, háttérképek, stb.)?
Valszeg 240-256GB SSD lesz helyette, mivel a 160GB HDD után az is elég lesz, de a sebesség reményeim szerint nőni fog (Pentium G4400 proci + 4GB Ram) a szülőm kérésének eleget téve :B
A segítségeteket előre is köszönöm :R

Ha magányosnak érzed magad, indíts el egy horror filmet és kapcsold le a villanyt. Egyből nem érzed majd magad egyedül ;)

(#9043) liksoft válasza klepto (#9042) üzenetére


liksoft
Topikgazda

Szia!

Előre szólok, én nem használtam, csak találtam. Klónozás (clone) a címszó. [link] De itt is lehet nézni: [link]

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#9044) Josi válasza klepto (#9042) üzenetére


Josi
aktív tag

Sok program van ami képes a teljes rendszert átmásolni.
A teljesség igénye nélkül pl. Norton Ghost, Mini tool Partition vizard, AOMEI Backupper, stb..
Kérdés, hogy amit az átmásolás tart (1-2 óra) kibírja-e a régi HDD.
Én inkább csinálnék egy friss telepítést, és menteném gyorsan a fontos adatokat.

''Ne ess pánikba, és mindig tudd, hol a törülköződ'' Ford Prefect után szabadon

(#9045) gun111 válasza King Unique (#9041) üzenetére


gun111
csendes tag

Köszi a választ. Sajnos gépre dugva már a BIOS sem ismeri fel a driveot, ellenben az USB fordítóelektronikája tökéletesen üzemel másik wincsivel. Érdekes, hogy amikor USB-n viszadugom a hibás wincsit, akkor kvázi újnak mutatja magát 5 összes indulás leállási periódussal. (Természetesen ennél jóval több van benne...)
Esetleg egy elektronika csere segíthetne az adatok visszanyerése érdekében?

Üdv: Péter

(#9046) liksoft válasza gun111 (#9045) üzenetére


liksoft
Topikgazda

Szervusz!
Ez az új Seagate az adatmentők rémálma. (Én dupla árért sem.) Semmi nem olyan benne mint a régiekben, de legalább nehezebben is szerelhető.
A lényeg, hogy önálló mikroszámítógép minden HDD. A működéséhez szükséges adatokat már a lemezen tárolják. Így a panelcsere nem működőképes. Pláne azért, mert a mai drive-ok gyári számra vannak összelőve.

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#9047) gun111 válasza liksoft (#9046) üzenetére


gun111
csendes tag

Szervusz!

Köszi a választ, akkor sztem marad az újrapartícionálás+formázás, bye-bye adatok... :-(

Van rá esély, hogy működjön valaha is? :-)

Köszi!

Üdv: Péter

(#9048) liksoft válasza gun111 (#9047) üzenetére


liksoft
Topikgazda

Jaj! Nagy keveredés van. Átszaladtam a lényegen, hogy van kapacitása, és az a valós. Vagyis adatmentő programmal lehet próbálkozni.

Az zavart meg, hogy "panelcserével menthető"? Ilyen kérdés CSAK akkor szokott felmerülni, ha se drive, se kapacitása, vagyis tök HULLA!

Ennek van kapacitása, csak az OS adminisztráció esett össze, ha szerencséd van. Akár a Get Data Back vagy hasonlóak szerencsés esetben segíthetnek.

Elnézést, én kapkodtam az előbb.

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#9049) King Unique válasza gun111 (#9045) üzenetére


King Unique
titán

Az elektronika cseréjét egy ilyen újabb típusú meghajtónál nem kellene erőltetni, pláne nem házilag, amit a másik válaszban már leírtak. Amúgy azért kérdezted, mert a GetDataBack végül talán nem volt eredményes, az ignorálás után is rendre hibára futott? Ha SATA-n nem ismeri fel még a BIOS sem, USB-n pedig adatmentő programmal nem megy a mentés, illetve egy lemezkép / fizikai másolat készítése sem, akkor otthon sok egyebet nem nagyon lehet vele kezdeni.

[ Szerkesztve ]

(#9050) gun111 válasza liksoft (#9048) üzenetére


gun111
csendes tag

Ok, semmi gond, köszi a választ!

Sajnos a getdata back nem hozott eredményt (látta a drive-ot, ahogyan feljebb linkeltem egy fotót), mint ahogy az UFS sem (nem is látta a driveot)

Sztem esélytelen, ha csak nem tudtok valami extra trükköt, akkor újrapartícionálom+formázom, aztán meglátjuk... :-(

Üdv: Péter

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.