Hirdetés

2024. május 27., hétfő

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  OpenWRT topic

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:19:58

LOGOUT.hu

OpenWrt topic

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#19501) szimla65 válasza vargalex (#19500) üzenetére


szimla65
aktív tag

Eddig a fő routerbe(Asus)volt bedugva.Mind a két router OpenWrt-vel működik.Amíg nem volt switch addig a két router volt össze dugva.Az Asus ha jól emlékszem AP WDS módban van a TP-Link Client WDS módban van.Próbáltam vissza dugni a TP-Link-et az Asusba és akkor minden jó.Elérem TP-Link-et és a kamerákat is.

(#19502) vargalex válasza szimla65 (#19501) üzenetére


vargalex
Topikgazda

A switch pedig ebbe a felállásba nem szólhat bele. Ő alap konfiguráció szerint valóban csak egy "buta" switch. Mi az, hogy AP WDS mód és Kliens WDS mód? A WDS elvileg vezeték nélküli kapcsolatra van kitalálva.
Ha a TP-Link-re vezetékesen csatlakozol, akkor kapsz IP-t? Ő nem lehet, hogy más IP-t kapott és azért nem éred el?

[ Szerkesztve ]

Alex

(#19503) szimla65 válasza vargalex (#19502) üzenetére


szimla65
aktív tag

Igen először vezeték nélkül volt használva.Azóta lett behúzva a vezeték amivel most össze van kötve a két router.

(#19504) Kenderice válasza vargalex (#19488) üzenetére


Kenderice
senior tag

Hát én nem tapasztaltam ezt.
Gargoyle alapú routert kicseréltem mikrotikre. Kábel egyikből ki, másikba be és működött. Nem kellet a vodás modemet újraindítani.

(#19505) vargalex válasza Kenderice (#19504) üzenetére


vargalex
Topikgazda

Ahogy a kolléga is írta, a maximum 3 publikus IP miatt nem biztos, hogy szükség van rá, de sokaknál segített anno.

Alex

(#19506) E.Kaufmann válasza vargalex (#19505) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Kábelmodemnél annak idején bizony nem ártott.

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#19507) chros válasza chros (#19480) üzenetére


chros
őstag

Cudy WR3000 (mediatek/filogic, aarch64_cortex-a53 dual-core 1.3 GHz CPU, 16 MB flash, 256 MB RAM)

Elkeszult, igy egy kis osszegzes, hogy miket allitottam be, masoknak jo lehet a jovoben.

1. OpenWrt 23.05.2 felrakasa: kovesd ezt a howto-t

2. sajat build keszitese:
- miutan nincs USB es csak 16MB flash van 256 MB RAM-al, es hardveres offload mellett nem mukodnek a bandwidth monitoring appok (sqm, vnstat es tarsai), igy eleg keves extra csomag az alap melle:
bridger coreutils-sleep htop ip-full kmod-nf-nathelper kmod-nf-nathelper-extra mt7981-wo-firmware mc mc-skins netcat tcpdump tmux wget luci-ssl luci-app-ddns luci-app-wol luci-proto-relay luci-proto-wireguard
- bridger es mt7981-wo-firmware csomagok WED-hez es WiFi hardver offload-hoz kellenek

3. config reszletek:
- /etc/modules.conf WED miatt:
options mt7915e wed_enable=Y
- /etc/sysctl.conf:
net.netfilter.nf_conntrack_helper = 1
- /etc/config/system ledek miatt:
config led 'led_wan'
option name 'wan'
option sysfs 'blue:internet'
option trigger 'netdev'
option dev 'pppoe-wan'
list mode 'link'
list mode 'tx'
list mode 'rx'

config led
option name 'lan'
option sysfs 'blue:lan'
option trigger 'netdev'
option dev 'br-lan'
list mode 'link'
list mode 'tx'
list mode 'rx'

- /etc/config/wireless 2.4 Ghz:
config wifi-device 'radio0'
option type 'mac80211'
option path 'platform/18000000.wifi'
option channel '13'
option band '2g'
option htmode 'HE40'
option cell_density '0'
option txpower '17'
option country 'HU'
option noscan '1'

- /etc/config/dhcp caching DNS server:
config dnsmasq
option domainneeded '1'
option localise_queries '1'
option rebind_protection '1'
option rebind_localhost '1'
option local '/lan/'
option domain 'lan'
option expandhosts '1'
option cachesize '1000'
option authoritative '1'
option readethers '1'
option leasefile '/tmp/dhcp.leases'
option resolvfile '/tmp/resolv.conf.d/resolv.conf.auto'
option nonwildcard '0'
option localservice '1'
option ednspacket_max '1232'

config dhcp 'lan'
option interface 'lan'
option start '100'
option limit '150'
option leasetime '12h'
option dhcpv4 'server'
option dhcpv6 'server'
option ra 'server'
list ra_flags 'managed-config'
list ra_flags 'other-config'
list dhcp_option '3,192.168.1.1'
list dhcp_option '6,192.168.1.1'

4. egyeb beallitasok:
- guest WiFi
- adblock-lean: dnsmasq-al blocklist memoriaban (default config-gal)
- es par script cron-bol wget-et vagy netcat-et hasznal (belso eszkozok automatizalasara)

5. SSH-n eleres KiTTY-vel:
- KiTTY-n belul a terminal type string: xterm-256color
- /etc/tmux.conf:
# Rebind to Ctrl-a
set -g prefix C-a
unbind C-b
# Allows us to use C-a a <command> to send commands to a TMUX session inside another TMUX session
bind a send-prefix
bind C-a last-window
bind '"' choose-window

# Rebind pane splitting C-a - , C-a _
unbind %
bind - split-window -v
bind _ split-window -h

# Bind Power detach and logout to C-a C-d
bind C-d detach -P

# C-a D : get a list all sessions with their current dimension and choose which client you want to detach from the session

# Rebind r to force a reload of the config file: C-a r
unbind r
bind r source-file ~/.tmux.conf

# Set status bar
set -g status-bg colour236
set -g status-fg white
set -g status-left ""
set -g status-right "#[fg=green]#H"

# Highlight active window
set-window-option -g window-status-current-style bg=colour164

# Bind toggle status line to T: C-a T
bind T set-option -g status


# Set 256 color display, use new tmux-256color if available
if-shell '[ -f /usr/share/terminfo/t/tmux-256color ] || [ -f /lib/terminfo/t/tmux-256color ] || [ -f /etc/terminfo/tmux-256color ] || [ -f ~/.terminfo/tmux-256color ]' \
'set -g default-terminal "tmux-256color"' \
'set -g default-terminal "screen-256color"'


# Fix cursor keys when connecting with putty-256color TERM setting in v2.2-2.3
if-shell "tmux -V | awk '{exit !($2 >= 2.2 && $2 < 2.4)}'" \
'set -g terminal-overrides "putty*:kLFT@:kRIT@:kLFT5=\eOD:kRIT5=\eOC:kUP5=\eOA:kDN5=\eOB:smkx@:rmkx@"'


# Allows for faster key repetition
set -s escape-time 0

# Rather than constraining window size to the maximum size of any client
# connected to the *session*, constrain window size to the maximum size of any
# client connected to *that window*. Much more reasonable.
setw -g aggressive-resize on

# Activity monitoring
setw -g monitor-activity on

# Set memory and scrollback buffer
set -g history-limit 50000

# Set display message timeout
set-option -g display-time 4000


# Mouse - allows select pane and resize with mouse (changed in v2.1)
if-shell "tmux -V | awk '{exit !($2 < 2.1)}'" \
'set -g mode-mouse on; set -g mouse-resize-pane on; set -g mouse-select-pane on; set -g mouse-select-window on' \
'set -g mouse on'

- /etc/profile mc-t es htop-ot automtatan elinditja ha nem mennek vagy a meglevo tmux session-t visszacsatolja:
# Automatically reattach the openwrt tmux session or create a new one only if it's a terminal login
if [ -t 0 ] && [ -z "$TMUX" ]; then
if ! tmux has-session -t openwrt 2>/dev/null; then
# create new window named 'mc' and run mc in it
tmux new-session -d -s openwrt >/dev/null
tmux rename-window -t openwrt:0 'mc'
tmux send-keys -t openwrt:0 'mc' Enter
# create new window named 'con', split it and run htop on top
tmux new-window -t openwrt
tmux rename-window -t openwrt:1 'con'
tmux send-keys -t openwrt:1 'htop' Enter
tmux splitw -v -t openwrt:1
fi

tmux -2u attach-session -d -t openwrt
fi

- power detach tmux-ben: C-a + C-d

Kivancsi leszek mennyire stabil a rendszer hosszutavon (pl WiFi problema lesz e), majd jelzek par het mulva, hincs semmi gond.

[ Szerkesztve ]

(#19508) chros válasza chros (#19507) üzenetére


chros
őstag

A 3.-as pontbol ez kimaradt:
- /etc/config/firewall hardver offload miatt:
config defaults
option input 'REJECT'
option output 'ACCEPT'
option forward 'REJECT'
option synflood_protect '1'
option flow_offloading '1'
option flow_offloading_hw '1'

(#19509) kutga válasza chros (#19508) üzenetére


kutga
nagyúr

Ez a router valami jó cucc? Alzában most 20k.

Let the Zone take me if I am.

(#19510) vargalex válasza chros (#19507) üzenetére


vargalex
Topikgazda

Tegnap nekem is megérkezett a router, be is üzemeltem. Eddig jónak tűnik.
Néhány észrevétel az írásoddal kapcsolatban:

A led-eknél a WAN ledet felesleges definiálni, hiszen azt megteszi induláskor a 01_leds script (direkt a 23.05.2-es build-ben lévőt linkeltem). A LAN led valóban nincs definiálva.

A dhcp config-ban mi értelme a 2 dhcp_option-nak? Gondolom nálad 192.168.1.1 a router IP címe. Egyébként is önmagát hirdeti gateway-nak (3-as opció) és DNS szervernek (6-os opció) a LAN hálózatban.

A kitty-s scripthez nem tudok érdemben hozzászólni, linuxozom, soha nem volt gondom a terminal-al.

Az miért jó, hogy a htop és az mc folyamatosan fut tmux-ban az első login után?

[ Szerkesztve ]

Alex

(#19511) chros válasza kutga (#19509) üzenetére


chros
őstag

Nem tudom meg :) Csak routerkent hasznalhato a 16MB flash es USB hianyaban, ugyhogy neked kell eldonteni ezt, de remelem ez kiszolgal az 1Gbps nettel addig, amig elek :)

(#19512) kutga válasza chros (#19511) üzenetére


kutga
nagyúr

A mostanit is csak routerként használom, MIR3G van a családban, érdemes azt erre cserélni? A mostani kiszolgál igazából, kár, hogy csak két lan port van rajta.

Let the Zone take me if I am.

(#19513) chros válasza vargalex (#19510) üzenetére


chros
őstag

"A led-eknél a WAN ledet felesleges definiálni"
Nekem azt ('blue:wan') at kellett rakni 'blue:internet'-re, kulonben az sem mukodott.
Meg a flash led (balrol a 3.) nem mukodik (a power led villog helyette flash-elesnel), de ez nem olyan nagy gond (az 5Ghz wifi ledet nem probaltam).

"A dhcp config-ban mi értelme a 2 dhcp_option-nak?"
Jo kerdes, regen igy hasznaltam, man-ban is benne van, gondolom artani nem art :)

"Az miért jó, hogy a htop és az mc folyamatosan fut tmux-ban az első login után?"
tmux es mc valoban fut, htop-ot kikapcsolom, ha nem nezem. CPU ero es RAM van, igy ezek elfernek. Szeretem, ha ugyanazt a munkafeluletet kapom vissza bejelentkezeskor, amit megszoktam. Bar ennel a router-nel valoban kevesbe erdekes ez hosszu tavon, miutan egyszer-beallit-es-elfelejt uzemmodban lesz, remelem 10-20 eveig :D (Router aramszunet vagy ujrainditas utan pedig nem futnak alapbol.)

A modules.conf-ban nem vagyok biztos, hogy kell-e WED-hez (options mt7915e wed_enable=Y), szerinted?

"Tegnap nekem is megérkezett a router, be is üzemeltem. Eddig jónak tűnik."
Remek! Akkor mar legalabb ketten vagyunk :)
Te mire hasznalod?
Es ha barmi mas hasznos erdekesseg eszedbe jut altalanos hasznalatnal, akkor johet ... Koszi!

@kutga: "érdemes azt erre cserélni"
Ha a mostani kiszolgal es eleg, akkor nem :)

[ Szerkesztve ]

(#19514) chros válasza vargalex (#19510) üzenetére


chros
őstag

Meg 1 kerdes, csak erdekesseg keppen: jol latom, hogy a CPU-k fixen 1.3GHz-en mennek, azaz nincs frequency scaling? (neztem /proc/cpuinfo-t es a /sys/devices/* alatt is, de nem talaltam semmit)

Egyebkent, van gyari firmware emulator-a is (mint TP-Link-nel) (jelszo: admin), szinte minden-re kepes alapbol, amire szukseg van (VPN kliens/server is), igy aki nem akar sajat script-eket futtatni, annak lehet, nem is kell openwrt ra.

A led-ek meg tetszenek rajta, egyaltalan nem zavaro sotetben sem, szemmagassagbol szinte nem is latszanak, okosan kitalaltak.

Amiert megtettszett ez a termek, mikor ajanlottatok, az az, hogy par honapja uzemeltem be egy Cudy TR1200-at (travel router, gyari firmware-rel hasznalva), kimondottan Wireguard VPN kliens-nek, ami LAN-on log most a WR3000-en (es elotte a C5 v1.20-on).

[ Szerkesztve ]

(#19515) E.Kaufmann válasza chros (#19514) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Milyen a wifi sebessége?

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#19516) szimla65 válasza vargalex (#19502) üzenetére


szimla65
aktív tag

Szia!
Jól mondtad a vezetékes WDS okozta a gondot.Most kivettem a sorból a TP-Linket és kicsit módosítottam a rendszeren.A switch-et kivittem a kamerákhoz(4db bedugva),most minden elérhető és működik.Ennek a változatnak az a szépséghibája,hogy a Fő(Asus)router portjai tele vannak és van egy plusz vezeték.Na nem baj ha szükség van akkor egyet kihúzok és azt bedugom.Ezt a switchet majd vissza hozom ha tudtam venni egy POE Switch-et a kamerákhoz.
Így esetleg lenne valami amit be kellene állítani?
Köszönöm az eddigi segítségedet.

(#19517) vargalex válasza chros (#19513) üzenetére


vargalex
Topikgazda

A ledek mondjuk nekem az install guide-ból sem egyértelműek. De szerintem a WAN led az, amibe befelé mutat egy nyilacska. A földgömb led pedig a gyári firmware esetén a net elérhetőségét mutatja (ezért is hívják OpenWrt alatt blue:internet-nek), így OpenWrt alatt egy script kellene inkább rá. Mert ugye a WAN led a kábel csatlakoztatásának detektálására szolgál.

A dhcp_option ártani nem árt, hiszen ugyan ezeket (is) küldi a router alapban is egy DHCP kérésre adott DHCP ACK esetén. Wireshark-al szépen látszik:

WED-et nem is próbáltam, mert nekem bőven elég, amit alapból tud.

Én sima router feladatokat bízok, puszta kíváncsiságból vettem, hiszen eddig ezt egy Xiaomi AX3200 tette helyette (ráadásul a szekrényben pihen egy Dynalink DL-WRX36 a többi típus mellet - pl. Linksys WRT3200ACM, Asus RT-AC65P, stb.).
Az AX3200 ugye 2,4 GHz-es wifi-ben gyengébb, 5 GHz-en elvileg többet tud, és a flash mérete jóval nagyobb. Ugyan nincs 2,4 GHz-en is AX-re képes kliensem, de mintha gyorsabb lenne az AX3200-nál. 5 GHz-en hasonló, hiszen abból is csak AC-s kliensem van 866 Mbps link sebességgel.

Imagebuilderrel én a következő csomaglistával build-elek:
luci luci-app-adblock luci-app-ddns luci-app-opkg luci-app-sqm luci-app-uhttpd luci-app-vnstat2 luci-app-wifischedule luci-i18n-base-hu luci-i18n-firewall-hu luci-i18n-adblock-hu luci-i18n-ddns-hu luci-i18n-opkg-hu luci-i18n-sqm-hu luci-i18n-uhttpd-hu luci-i18n-vnstat2-hu luci-i18n-wifischedule-hu ca-certificates curl iperf3 kmod-nf-nathelper kmod-nf-nathelper-extra kmod-nls-utf8 luci-theme-bootstrap luci-theme-material luci-theme-openwrt luci-theme-openwrt-2020 htop

Nekem ahogy írtam, szerver feladatokra ott egy miniPC, ami a VPN-t (OpenVPN és Wireguard) is végződteti, így routeren arra sincs szükségem.

#19515 E.Kaufmann:
Én csak egy Intel AC-s wifi klienssel tudom megnézni, de iperf3-al tesztelve (mivel a netem csak 500 Mbps-es, így az lenne a szűk keresztmetszet) a következő értékeket mérem (úgy, hogy közben nyilván más kliensek is használják a wifit):

5 GHz-en 866 Mbps kapcsolati sebességgel:
Le: 667 Mbps, fel: 630 Mbps

2,4 GHz-en 300 Mbps kapcsolati sebességgel:
Le: 191 Mbps, fel: 183 Mbps

Szerintem ezek a sebességek teljesen rendben vannak.

Alex

(#19518) chros válasza vargalex (#19517) üzenetére


chros
őstag

"A dhcp_option ártani nem árt"
OK, koszi.

"Imagebuilderrel én a következő csomaglistával build-elek"
Koszi, hozzaraktam a tieidbol: ca-certificates luci-app-uhttpd luci-app-wifischedule

"A ledek mondjuk nekem az install guide-ból sem egyértelműek. De szerintem a WAN led az, amibe befelé mutat egy nyilacska. A földgömb led pedig a gyári firmware esetén a net elérhetőségét mutatja"
Valoban, akkor innen volt a kavarodas :D
De pppoe kapcsolat esteten nem is kell kulon script, csak egy ujabb led config section (itt csak vilagit a led, ha pppoe feljott, de villogtatni is lehet ha kicsereljuk 'link' -et 'link tx rx' -re), a teljes led config:

config led
option name 'pppoe'
option sysfs 'blue:internet'
option trigger 'netdev'
option dev 'pppoe-wan'
option mode 'link'

config led 'led_wan'
option name 'wan'
option sysfs 'blue:wan'
option trigger 'netdev'
option dev 'wan'
option mode 'link tx rx'

config led
option name 'lan'
option sysfs 'blue:lan'
option trigger 'netdev'
option dev 'br-lan'
option mode 'link tx rx'

[ Szerkesztve ]

(#19519) chros válasza vargalex (#19517) üzenetére


chros
őstag

Azt tudod, hogy a 4 kulso antennabol melyek tartoznak 2.4 es 5 GHz-hez? En nem talaltam errol semmit.

(#19520) vargalex válasza chros (#19518) üzenetére


vargalex
Topikgazda

Igen, PPPoE esetén egyszerűbb a helyzet, hiszen lesz egy új interface. Nálam DHCP net esetén nem.
Illetve a LAN led beállítása sem teljesen korrekt, hiszen a br-lan-ban benne vannak a wifi interface-ok is. Azaz villog wifi forgalom esetén is. Persze, lehetne egy külön bridge-elt interface-t definiálni, amiben nincsenek benne a wifi interface-ok, csak a LAN1-LAN2-LAN3.

Az antennákról pontos infót én sem találtam (képet sem raktak fel a board-ról), de szerintem dual band-osak.

Alex

(#19521) chros válasza vargalex (#19520) üzenetére


chros
őstag

"Nálam DHCP net esetén nem"
Ugy valoban nem.

"a br-lan-ban benne vannak a wifi interface-ok is."
Ezt nem ertem, hogy miert.
/etc/network -ben a br-lan device csak a 3 lan portot tartalmazza:

config device
option name 'br-lan'
option type 'bridge'
list ports 'lan1'
list ports 'lan2'
list ports 'lan3'

Es a led configban a br-lan device van megadva.

(#19522) vargalex válasza chros (#19521) üzenetére


vargalex
Topikgazda

Ez így igaz, csak ugye a wireless config-ban viszont a LAN network-hoz vannak rendelve a wifi-interface-ok, aminek az eredménye:

root@WR3000:~# brctl show br-lan
bridge name bridge id STP enabled interfaces
br-lan 7fff.80afca222fc2 no phy1-ap0
lan2
phy0-ap1
lan3
lan1
phy0-ap0

De ugyan ezt látod LuCI-ban is, ha megnézed a Network->Interfaces (vagy magyarul Hálózat->Csatolók) oldalt:

[ Szerkesztve ]

Alex

(#19523) chros válasza vargalex (#19522) üzenetére


chros
őstag

Azt lattam, koszi a cmd line-t es a magyarazatot!

(#19524) Tim82 válasza vargalex (#19492) üzenetére


Tim82
nagyúr

Elnézést, ma tudtam folytatni.

Az általad írt szintaktikával következő a hibaüzenet:

/home/root # scp root@192.168.1.1:/tmp/mtd* /home/tim/MIR3G
/usr/bin/dbclient: No such file or directory

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#19525) Tim82 válasza xabolcs (#19498) üzenetére


Tim82
nagyúr

Elnézést, ma tudtam folytatni.

A kért kimenetek:

/home/root # df -h
Filesystem Size Used Available Use% Mounted on
rootfs 18.4M 18.4M 0 100% /
/dev/root 18.4M 18.4M 0 100% /
tmpfs 8.0K 0 8.0K 0% /dev
tmpfs 2.0M 152.0K 1.9M 7% /etc
tmpfs 1.0M 4.0K 1020.0K 0% /home
tmpfs 8.0K 0 8.0K 0% /media
tmpfs 8.0K 0 8.0K 0% /mnt
tmpfs 24.0M 72.0K 23.9M 0% /tmp
tmpfs 4.0M 52.0K 3.9M 1% /var
/dev/root 18.4M 18.4M 0 100% /opt
tmpfs 24.0M 72.0K 23.9M 0% /opt/tmp

/home/root # df -h /tmp /dev/shm
Filesystem Size Used Available Use% Mounted on
tmpfs 24.0M 72.0K 23.9M 0% /tmp
df: /dev/shm: can't find mount point

Tekintve, hogy scp-vel egyelőre nem igazán akar az mtd* fájlok helyi gépre átmásolása megtörténni, ettől függetlenül töröljem ezeket?

Illetve ha jól értem, akkor tulajdonképpen az volna a menet, hogy TFTP szerverrel visszateszem a gyári firmware-t, majd utána mehetne a leírásból az installation via software exploit vagy via SSH metódus?

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#19526) xabolcs válasza Tim82 (#19525) üzenetére


xabolcs
őstag

Koszi!

Izgalmas felosztas. Azt hittem, hogy a memoria szabadon hasznalhato, s belefer a flash tartalma.
Batran torold a felig elkeszult mtd* fajlokat, mert ujat szeretnek gyartani beloluk, most meg csak a helyet foglaljak.

Az lett volna a menet, hogy keszitunk mentest a /dev/mtd fajlokrol, hogy legyen mihez nyulni, amikor ujra szeretnenk programozni a csipet. ;]
De persze elotte nehany jol iranyzott "mtd write" paranccsal probaltam volna atterni OpenWrt-re es csak utolso lehetosegkent probaltam volna a TFTP recovery-t: a nalam megfordult R4a gigabit routerek mindegyike hasznalhatatlan volt TFTP recovery-re. :W

aláírás1: csocsó-vesztes vagyok, főleg a Bog és Bocha páros ellen, aláírás2: van mobilarénáskulcstartóm! :D

(#19527) Dadan01


Dadan01
senior tag

Üdv

Egy Asus ax53u-ra tettem openwrt, és mindent ami szükséges torrentezéshez, 500gb sdd, ext3 filerendszer. Kérdésem azokhoz szól, aki ilyen v ilyen chipsettel rendelkező routerrel torrentezik, hogy milyen sebességet lehet elérni vele? Nekem az 5Mb per secet nem akarja meghaladni transmissionnal, ami eddig nem volt gond, mert kellően lassú volt a net, de most lett üvegszál gigabit, és ez így elég harmatos.
Köszönöm előre is.

(#19528) E.Kaufmann válasza Dadan01 (#19527) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Ax53u-m van (kettő is), de csak AP-nek használom. Elég gyengus és régi a SoC, gigabites NAT-oláshoz is hw gyorsítás kell neki, különben nem bírná csak CPU-ból. Szerintem torrenttel minden MBit ajándék :D
Bármi komolyabban akarsz, akkor esetleg a fentebb említett Cudy erősebb lehet, de ha biztosra mennél, vegyél egy mondjuk Asustor NAS-t.

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#19529) vargalex válasza E.Kaufmann (#19528) üzenetére


vargalex
Topikgazda

A Cudy, ahogy a Xiaomi AX3200 is kiesik, mivel nincs rajta USB port.

#19527 Dadan01: 5 MB/s, vagy 5 Mb/s? Azért ez nem mindegy. Előbbit azért tudnia kellene, sőt szerintem megfelelő seeder esetén többet is. Persze erősen függ a config-tól is. Gigabitet nem fog kihajtani. Valamint én ext3 helyett inkább ext4-et javasolnék. Illetve mount opcióknál a noatime beállítását is.

[ Szerkesztve ]

Alex

(#19530) E.Kaufmann válasza vargalex (#19529) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Faragni se lehet rájuk :DDD ? Valamelyik tiplinél volt olyasmi, hogy a soc tokozását meg kellett reszelni egy helyen és ott voltak a lábak :DDD

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#19531) kutga válasza kutga (#19479) üzenetére


kutga
nagyúr

Hölgyek/Urak!

Valami mégsem kerek. Múlt héten összekapcsoltam a br-lan interfész speciális beállításaiban a MIR3G két lan és egy wan portját, hogy utóbbit lan portként tudjam használni, mert szükség lenne rá. A router dumb AP-ként üzemel, wifit szór, három fix eszköz menne rá. IP-t kap így mindegyik, de ha elindítok pl. egy letöltést a wan portra dugott szerveren, akkor mintha lehalna a router, lelassul, az eszözök nem nyitnak meg semmilyen címet, a wifi megszakad, nem érem el az admin felületet. Ha nincs letöltés, látszólag minden rendben.

Az admin felületen a két lan és wan interfész mellett van egy eth0 nevezetű is, de ha ezt állítom be a bridge-be, nem kap ip címet a rá dugott eszköz.

Mit rontok el, vagy kevés hozzá ez a router? A felesleges wan interfészeket (wan/wan6) töröltem, csak egy interfészem van, a br-lan.

[ Szerkesztve ]

Let the Zone take me if I am.

(#19532) E.Kaufmann válasza kutga (#19531) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Azt az eth-t szerintem ne piszkáld, úgy tudom, az a CPU portja, amire a belső switch van felcsatolva. A WAN interface biztos, hogy csak abban a bridge-ben szerepel, amiben a LAN portok is vannak? (Bár lehet be is intene az OpenWRT , de direkt nem is próbáltam :D )

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#19533) kutga válasza E.Kaufmann (#19532) üzenetére


kutga
nagyúr

A WAN interface biztos, hogy csak abban a bridge-ben szerepel, amiben a LAN portok is vannak?

A wan/wan6 interfészeket töröltem, hogy ne zavarjanak, így gondolom igen. Hol máshol lehet még megnézni?

Let the Zone take me if I am.

(#19534) E.Kaufmann válasza kutga (#19533) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Végignézni az interface tagjait valamint a device fül alatt a bridge-eket egyesével, hogy csak ott szerepel, ahol kell (a LAN-hoz tartozó bridge-ben). De hátha jön valaki jobb tippel.

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#19535) vargalex válasza kutga (#19531) üzenetére


vargalex
Topikgazda

Nem tudom, hogy pontosan milyen verziójú OpenWrt van a routeren, hogy néz ki a network config, de elvileg a lan1, lan2 és a wan az eth0 interface 3 portja. Tehát akár azt is mondhatod, hogy a teljes eth0-át teszed a br-lan-ba.

De jó lenne látni egy network config-ot.

Alex

(#19536) Dadan01 válasza vargalex (#19529) üzenetére


Dadan01
senior tag

Köszönöm a válaszokat, telefonról írtam, 5 MB/s a torrent, ext4 a filerendszer. A speedtest olyan 6-700 Mb/s magasságában tetőzik, ez nem is lenne gond. Lehet visszakerül a gyári fw és építek egy nast maradék pc alkatrészekből. Vagy van egy olyan megfizethető árú router most, ami nem 50khuf és bírná ezt a strapát? Szerintem a nas még olcsóbban kivitelezhető, a rendszer nem nálam lenne, minden opciót figyelembe kell venni.
Én már jó ideje nassal oldottam meg nálam az ilyen igényeket, teljesen elégedett vagyok.

(#19537) adika4444 válasza Dadan01 (#19536) üzenetére


adika4444
addikt

Routerre bízni fájlszerver, letöltési feladatokat mindig kényszermegoldás. Épp emiatt biztosan olcsóbb lesz egy NAS, pláne, ha épített, mint egy útválasztó, főleg, ha számít a performancia. Ha a teljesítmény kevésbé, a helyhasználat viszont jobban számít, akkor persze jó kompromisszum egy router, de akkor meg az 5 MB/s egész vállalható, nincs 4 perc és leér 1 giga. :D

[ Szerkesztve ]

üdv, adika4444

(#19538) xabolcs válasza Dadan01 (#19536) üzenetére


xabolcs
őstag

Ez egy MT7621-es router. Felteszed ra a legfrissebb OpenWrt-t, bekapcsolod a soft- es hw-offload-ot, beallitod es elfelejted! :K
A hw-offload miatt nem lesz gond a sebesseggel.

Kar lenne a gyarit visszatenni ra, ha csak routernek fogod utana hasznalni.

Van egy hasonlo kaliberu routerem: DIR-860L B1, ha gondolod megprobalhatok torrentezni rajta.

[ Szerkesztve ]

aláírás1: csocsó-vesztes vagyok, főleg a Bog és Bocha páros ellen, aláírás2: van mobilarénáskulcstartóm! :D

(#19539) kutga válasza vargalex (#19535) üzenetére


kutga
nagyúr

Szia!

23.05.0 van rajta. A network config alatt az /etc/config/network fájl tartalmát érted?

Let the Zone take me if I am.

(#19540) vargalex válasza Dadan01 (#19536) üzenetére


vargalex
Topikgazda

Az 5 MB/s szerintem reális a transmission-tól. Az csak 1 szálat használ, így valójában nem használja ki a hardware adta lehetőségeket.
De egyébként én is a külön szerver híve vagyok. Eleinte én is routeren torrenteztem (és az látott el egyéb szerver feladatokat), amik 2011-ben átkerült először egy Seagate GoFlex Net-re (Arch Linux for ARM rendszerrel), majd azt váltottam 2014-ben x86 alapú épített miniPC-re (ebben azóta történt HDD bővítés és egyszer alaplap csere villámkár miatt, de egyébként azóta az szolgál ki).

Alex

(#19541) vargalex válasza kutga (#19539) üzenetére


vargalex
Topikgazda

Igen, konkrétan a file tartalma érdekelne. Mondjuk 23-as OpenWrt-n már DSA config van.

De egyébként a Hálózat->Csatolók->Eszközök fülön a br-lan-t konfigurálva kellene a wan portot is hozzáadni a bridge portokhoz. Egyéb konfiguráció esetén a CPU-n át fog menni a WAN-LAN portok közötti forgalom.

Szerintem nagyjából ennyi kellene, hogy legyen a network config-od:

config interface 'loopback'
option device 'lo'
option proto 'static'
option ipaddr '127.0.0.1'
option netmask '255.0.0.0'

config globals 'globals'
option ula_prefix 'xxxx:xxxx:xxxx::/48'

config device
option name 'br-lan'
option type 'bridge'
list ports 'lan1'
list ports 'lan2'
list ports 'wan'

config interface 'lan'
option device 'br-lan'
option proto 'dhcp'

Persze a lan interface lehet static is, megfelelően beállított gateway-al, DNS szerverrel és letiltott DHCP-vel. Természetesen az ula_prefix a fenti config-ban nem valid, azt hagyd úgy, amit generált a rendszer.

[ Szerkesztve ]

Alex

(#19542) kutga válasza vargalex (#19541) üzenetére


kutga
nagyúr

Szia!

Nekem jónak tűnik.

config interface 'loopback'
        option device 'lo'
        option proto 'static'
        option ipaddr '127.0.0.1'
        option netmask '255.0.0.0'

config globals 'globals'
        option packet_steering '1'
        option ula_prefix 'xxxx:xxxx:xxxx::/48'

config device
        option name 'br-lan'
        option type 'bridge'
        list ports 'lan1'
        list ports 'lan2'
        list ports 'wan'

config interface 'lan'
        option device 'br-lan'
        option proto 'static'
        option netmask '255.255.255.0'
        option ip6assign '60'
        option ipaddr '192.168.0.2'
        option gateway '192.168.0.1'
        list dns '8.8.8.8'

Let the Zone take me if I am.

(#19543) Neil Watts


Neil Watts
veterán

Sziasztok!

Adott egy kb. 80 m2 panellakas (a helyisegek korulbeluli elhelyezkedeserol skiccelek majd valamit...), panel, vasbeton falak.

Vegigkabeleznem az egesz lakast szivesen Cat/6/7/8, akarmivel, de a falak, szegelyek szetbombazasa nelkul ez lehetetlenseg lenne, ugyhogy erre nem is mennek.

Bejon a lakasba a T optika (jelenleg 1000/1000, de nem tudhatom mit hoz a jovo...), majd bemegy az ONT-ba, amin 2.5G portok vannak. (Ez a dolgozoszobam) Az ONT bridge-ben van, ergo wifi rola nem jon, viszont sajat routert tudok hasznalni.

1. Erre egy ODROID H3+-t gondoltam ki, OpenWRT 23.05-tel. A H3+ egyik 2.5G portjaba menne be az ONT-bol kijovo kabel.
2. A H3+ masik portjaba bemenne egy TP-LINK TL-SG105-M2 2.5Gbites switch.
3. A TP-Link egyik portjaba bemenne egy Zyxel Multy M1 OpenWRT-re flashelve.
4. A mellettem levo nagyszobaba leraknek megegy Multy M1-et
5. A masik szobaba is leraknek egyet.

Elvileg mindharom tudja a 802.11s-t, igy a mesh beallithato es normalis jelszintem es sebessegem is lesz. szeretnek kozel gigabitat wifin (az eszkozeim a legujabb szabvanyokat beszelik, de lehet a gigabit wifin csak alom marad. :D )

Harom kerdesem lenne:
- Ezek a Zyxelek valoban tamogatjak a 802.11s-t?
- Ha nem, akkor mit ajanlotok ami erosebb es tudja a szabvanyt?
- ASUS TUF-AX4200-at neztem elotte (abbol harmat). Azok tudjak?

Koszi!

(#19544) E.Kaufmann válasza Neil Watts (#19543) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Vannak ilyen MÜ csövek, faltól kicsit elállva, kell a falon pár tartó hozzá, meg vannak könyökelemek, lehet, az ideálisabb lenne mint egy kábelcsatorna.
MESH-hez nem feltétlen elég a csoda sávszél, a jobb eszközökben van dedikált rádió, de vasbetonon át azok se tudnak csodát művelni. Gigabit akkor biztos, ha vezetékesen bekötött AP egy helyiségben van az eszközzel.

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#19545) Tangerine


Tangerine
senior tag

Üdv!

Olyan gondom van, hogy a LUCI-ban a System/Administration/HTTP(S)-ben bejelöltem a "Enable automatic redirection of HTTP requests to HTTPS port."-ot, de ennek ellenére, ha rámegyek a routerre, úgy tűnik, hogy nem működik a https, mert ilyen a címsor:

Vacillálni, vagy nem vacillálni, ez itt a kérdés, vagy mégse?

(#19546) rErEaT válasza Tangerine (#19545) üzenetére


rErEaT
senior tag

Működni működik, de nincs mögötte cert így a Google Chrome felé nem lesz biztonságos, nem tudja ellenőrzini a tanusítvány gyökerét (nincs is tanusítvány sem)

(#19547) E.Kaufmann válasza Tangerine (#19545) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Hát ne jelöld be :D
Amit a kollega is írt. Vagy ha van, akkor az önaláírt certtel nem tud mit kezdeni (tud, csak nem hiszi megbízhatónak az oldalt) a Chrome, csak olyannal, aminek a kiállítója benne van a telepített gyökér cert-ek között (kézzel telepíthetsz), valamint stimmelnie kell a domain névnek, de itt meg eleve IP cím van (bár mintha az se lenne teljesen akadály).
RouterOS-en szórakoztam ilyesmivel, aztán ott is jött a LetsEncrypt.

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#19548) E.Kaufmann


E.Kaufmann
addikt

Az OpenWRT changelog-okban megjelent egy hete olyan, hogy ramips: add support for 6.1 kernel. De azt nézem, hogy a snapshot letöltéseknél a kmods alatt pl az AX53U-nál még 5.15-ös modulok vannak. Ez csak azt jelenti, hogy lehet fordítani 6.1-es kernellel is már, de a snapshot-ban még nem elérhető?

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#19549) vargalex válasza rErEaT (#19546) üzenetére


vargalex
Topikgazda

Annyiban pontosítanék, hogy természetesen van mögötte cert, hiszen egyébként nem tudna kiépülni az SSL csatorna. Csak self-signed, így nem megbízható a böngésző számára.

Alex

(#19550) Tangerine


Tangerine
senior tag

Köszi, akkor így hagyom. Ha kiveszem a pipát akkor ugyanez van, csak még egy plusz figyelmeztetés jön.

Vacillálni, vagy nem vacillálni, ez itt a kérdés, vagy mégse?

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  OpenWRT topic
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.