Hirdetés

2024. május 22., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2013-09-30 15:51:13

LOGOUT.hu

Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#19851) bambano válasza McSzaby (#19843) üzenetére


bambano
titán

cron-ból indított scripteknél nem ugyanaz a keresési út, mint shellnél (PATH).

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#19852) McSzaby


McSzaby
őstag

Köszönöm a segítségeteket! Mindenképp kitalálok valamit, végigpróbálom ezeket. :) :R

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#19853) Claude Leon válasza McSzaby (#19852) üzenetére


Claude Leon
senior tag

vagy at-tal is intézheted, az teljes környezettel megy, ha jól veszem ki
(és nem a /etc/crontab-ban találod meg, ha keresed)

(#19854) CsaBully


CsaBully
aktív tag

Hello video kártya csere után (nvidia volt..amd radeon lett) a Mint 16 Petra grafikus felülete összeomlott..fent volt az nvidia driver..hogyan tudnám helyreállítani?Linux Mint x64 16 cinnamon.. :F

Referencia: http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=CsaBully ..Írj privátot,ha fel akarod venni velem a kapcsolatot.

(#19855) Speeedfire


Speeedfire
nagyúr

Használ/használt már valaki ssconvert-et?
Legenerálok egy csv fájlt, majd ezt akarom xlsx-be átkonvertálni, de valami miatt nem az jön ki amit én szeretnék. Konkrétan az egész fájl sz*r.
Próbáltam már a programnak megadni pár hint-et, de mindig ugyan az lett a vége. Míg ha a csv-t megnyitom és átalakítom a vesszővel oszlopokká tökéletes.

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#19856) BoB


BoB
veterán

Itt van a 2014-es Reddit-es Linux felmérés eredménye.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#19857) N0zer0 válasza BoB (#19856) üzenetére


N0zer0
senior tag

Ilyen kevés válasszal nem épp reprezentatív, de kb. azokat az eredményeket hozza, mint a többi statisztika vagy a distrowatch. Legtöbben az Unityt utálják, ez is egyértelmű, szóval az eredmények reálisnak tűnnek. Egyedül az a meglepő, hogy milyen kimagaslóan jól szerepel az Arch Linux. Gondolkoztam én is rajta, hogy azt teszem fel, de több helyen írták, hogy az csak olyan nagyon faszányos überhyperkockáknak van, akik pengébbek, mint Chuck Norris, és még a szülinapjukat is binárisan tartják nyilván, meg már az óvodában is pingvin volt a jelük, mert elég sokat kell reszelni a rendszert, hogy tényleg minden működjön rajta.

(#19858) Apollyon válasza BoB (#19856) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Érdekes hogy a Gnome 3 milyen népszerű.. Nekem nem jött be, szerintem nagyon eszi a gépet és ugye kinézetre sem stimmel.
Bár gondolom erősen közrejátszik hogy a Debiant alapból azzal szállítják.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#19859) BoB válasza N0zer0 (#19857) üzenetére


BoB
veterán

Ugyanmár, ez egy tévhit hogy nehéz Arch-ot használni. Ha agamagmfajta egyszerű gyurmafigura boldogan együtt tud élni vele, akkor csak nem lehet olyan rossz :)

Majd ha eljut az emberekig a 3.12-es , lehet csökken a népszerűsége. :D

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#19860) bambano válasza BoB (#19859) üzenetére


bambano
titán

a 3.12-es az nagyon népszerű volt. novellből... :)

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#19861) CsaBully válasza CsaBully (#19854) üzenetére


CsaBully
aktív tag

köszönöm a rengeteg segítőkész választ, azt hittem azért van egy fórum hogy segítsük egymást..szerencsére sikerült megoldanom a problémát..egy illúzióval kevesebb azt hiszem.. :U

Referencia: http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=CsaBully ..Írj privátot,ha fel akarod venni velem a kapcsolatot.

(#19862) Cyber_Bird válasza CsaBully (#19861) üzenetére


Cyber_Bird
senior tag

Ha valakinek nincs otlete a problemadra akkor nem ir bele. Jobban orulnel 3 oldalnyi, "nem tudom, nincs otletem" valasznak?
Eszem megall mindig, mikor valaki felhaborodik mert nem kap valaszt a kerdesere...

(#19863) bambano válasza CsaBully (#19861) üzenetére


bambano
titán

rakj fel debiant :P

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#19864) ubyegon2 válasza CsaBully (#19861) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

azt hittem azért van egy fórum hogy segítsük egymást..szerencsére sikerült megoldanom a problémát.

Itt és más topicokban tényleg segítik egymást, néha nincs vagy csak soká van válasz, mert ez nem egy 24 órás support! Sokan jönnek rá közben a problémájuk megoldására és itt azt meg is osztják időnként. A segítsük egymást elv így működne, mert egy ritka problémába belefuthat más is és a keresővel rátalálhat a Te megoldási módszeredre! Nem csak elvárni kell a segítséget, lehet még neked is problémád bármikor!

Egy dolgot nem illik itt, hőbörögni, ha nem jön válasz! :P

[ Szerkesztve ]

(#19865) Apollyon


Apollyon
Korrektor

Nos a következőkbe ütköztem bele:
A wifi nem akar működni a gépen.

Itt valami súlyos bug van, de nem tudom mi. Lehetséges, hogy a MATE DE bugja lenne?

A jelenség a következő: firmware-iwlwifi fent van, intel wifi lévén.
Ha bekapcsolom a notin a hard buttonnal a wifit, akkor fullra nem tud vele mit kezdeni a rendszer, felismeri meg minden, viszont nincs kapcsolat.

Ha újraindítom a Debiant, úgy, hogy LAN kihúzva, és wifi bekapcsolva, akkor a sudo-s terminal parancsok iszonyat lassan jönnek be, FF (iceweasel) zombiként indul.

Ha az /etc/network/interfaces -ben auto eth0 illetve wlan0 kapcsolók vannak, akkor bootoláskor teszteli a hálózatot a rendszer, és nagyon lassan indul.

Alapjáraton ha az iwlwifi fent van, működnie kéne a wifinek, nem? Amikor még xfce-szel raktam fel a Debiant akkor ment a wifi is, viszont akkor az xfce network managere kezelte a hálózatot.

Próbáltam a wicd-t is, de nem jártam sikerrel... Szóval lehet ez az egész a DE hibája? vagy mindenképp user error?

Valamit fel kéne tenni még az iwlwifi mellé? Network-manager-t is próbáltam (nem a gnomeosat) nem járt sikerrel. Fel kéne tenni a gnome-osat?

iwconfig kimenete a következő:

eth0 no wireless extensions.

lo no wireless extensions.

wlan0 IEEE 802.11abgn ESSID:off/any
Mode:Managed Access Point: Not-Associated Tx-Power=off
Retry short limit:7 RTS thr:off Fragment thr:off
Encryption key:off
Power Management:off

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#19866) bambano válasza Apollyon (#19865) üzenetére


bambano
titán

próbáld meg beállítani a modulnak az rf_kill opciót is.

szerk: meg jól jönne a dmesg kimenetéből az ide vonatkozó részek.

[ Szerkesztve ]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#19867) Jester01 válasza Apollyon (#19865) üzenetére


Jester01
veterán

Nekem az interfaces-be így van felvéve a kapcsolat:

iface wlan0 inet static
wpa-driver wext
wireless-channel x
wireless-essid ssid
wpa-ssid ssid megint
wpa-psk jelszó

Plusz a szokásos address, netmask, gateway. Ha dhcp-t használsz akkor értelemszerűen a static helyett dhcp. A wifi kapcsolót pedig nem piszkálom. HTH.

Jester

(#19868) BoB


BoB
veterán

Volt már valakinek problémája globális 077-es umask miatt?

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#19869) CsaBully válasza ubyegon2 (#19864) üzenetére


CsaBully
aktív tag

Nem hőbörögtem csak szerettem volna tanulni a problémából , jó lett volna ha valaki terminalban tudott volna segíteni mit és hogyan..ezért vagyok csalódott..amit csináltam az gyakorlati megoldás(paraszt módszer),de sajnos nem értem az okokat, a folyamatot,csak orvosoltam a problémát : recovery mode..sérült csomagok javítása,ezután alaplapi intel videokártyával elindult,csomagkezelőben keresés: nvidia, mind uninstall..keresés ati driver és install..reboot és működik is..

Referencia: http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=CsaBully ..Írj privátot,ha fel akarod venni velem a kapcsolatot.

(#19870) Apollyon válasza bambano (#19866) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Rf_kill? Azt hogy kell? Azt láttam a bootkor, hogy ha ottvan az interfaces fileban az auto wlan0 akkor az Rf_kill mókol valamit az elején.

dmesg, ha wlan be van kapcsolva (hardbutton) és a lan ki van húzva: [link]

rfkill list parancsra, ha a wlan bekapcs akkor ezt írja:
1: phy0: Wireless LAN
Soft blocked: no
Hard blocked: no

Szóval elvileg a hardveres rész ok, a menedzseléssel van valami (?)

#19867 Jester01: Ez pedig a nálam lévő: [link]

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#19871) Apollyon válasza Apollyon (#19870) üzenetére


Apollyon
Korrektor

:Y Működik a wifi!

A következő parancsok valamelyike (vagy mind2 :D) kellett:

# ifconfig wlan0 up
# ifup wlan0

és egy restart.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#19872) Bici


Bici
félisten

Sziasztok!

Linux distrók közül melyiket a legegyszerűbb feltolni Win 8.1 mellé?
Tudtommal eleinte voltak ezzel gondok. Vagy ma már ez nem téma?

Létezik olyan GTK-s disztro, ami fejlesztésre (C/Java/Python/HTML5/GTK+) bármely okból alkalmasabb, mint a többi? pl. átlagnál több segédeszköz van a repoban, vagy hasonlók.
Vagy mindegyik egyforma ilyen téren?

Kössz!

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#19873) pakriksz


pakriksz
őstag

LUKS titkosított particiót sehogy nem lehet rendesen leválasztani?
umount rendben lemegy, de utána a mappelést már nem lehet leszedni
Ezt próbálom: sudo cryptsetup luksClose /dev/mapper/titok és erre ezt kapom 10x device-mapper: remove ioctl on titok failed: Device or resource busy

Akárhányszor próbáltam ugyanez.
Aztán nyomtam egy ilyet:
sudo dmsetup remove_all -f
device-mapper: resume ioctl on titok failed: Invalid argument
Unable to remove 1 device(s).

majd sudo dmsetup remove_all -f amire nem írt ki semmit. Majd utána újra luksClose-t próbáltam és rendben lement.
Ezt mindig el kell játszani?

Troll (nemhivatalos definíció): az akinek véleménye nem tetszik nekünk/nem értünk vele egyet. (10-ből 9 fanboy ezt ajánlja) || Fanboy 8 in 1 (Intel, AMD, Nvidia, konzol, PC,+minden politikai oldal) hiszen "ahol nem mi vagyunk, ott az ellenség"

(#19874) N0zer0 válasza pakriksz (#19873) üzenetére


N0zer0
senior tag

Őőő, semmi, látom te is ezt írtad. Akkor viszont nem tudom, hogy mi a baja. Nem az a gond esetleg, hogy a rendszer csatolta fel bootkor, nem egy felhasználó?

[ Szerkesztve ]

(#19875) Ablakos


Ablakos
őstag

Hogyan lehet, hogy a ping feloldja, az nslookup nem oldja fel a saját host nevét a gépemnek?

(#19876) MacCaine válasza Ablakos (#19875) üzenetére


MacCaine
őstag

A pinggel a másik gépet szólítod meg, az nslookup meg a dns szerverről kérdezi le az adatokat.

(#19872) Bici: Szerintem nincs jobb vagy rosszabb fejlesztő disztró. A fejlesztő környezetek vagy a fordítóprogramok mindegyikre ugyanúgy feltehetők.

[ Szerkesztve ]

(#19877) N0zer0


N0zer0
senior tag

Nekem is lenne egy kérdésem. Évek óta SMPlayert használok (Windows alatt is azt használtam) teljes megelégedéssel. Ugyebár ez csak grafikus fronted az mplayer lejátszóhoz. Mindig szorgosan frissítem is, és az mplayerből is mindig a legfrissebbet igyekszem használni. Linux Mint 16 alatt viszont a repóban lévő legfrissebb verzió is 2 éves (Debianban még ennél is régebbi), konkrétan az SVN-r34540. Mivel az mplayer főoldala azt írta, hogy érdemes a minden nap frissülő SVN snapshotot használni, mert biztonságos, ezért leszedtem azt, és lefordítottam, telepítettem a ./configure; make; make install szentháromsággal. A fordítás és a telepítés rendben is ment, feltette az SVN-r37207-es verziót, de sajnos akadnak vele a HD-s filmek (kikapcsolt és bekapcsolt hardveres gyorsítással is) és nincs vele hang.

Azt olvastam, hogy valami fordítási paraméterek is meg kellett volna adni fordítás előtt, de nem látom, hogy hol. Van itt valamelyik gurunak mplayer-forgatási tapasztalata? Esetleg van valamelyik oldalon disztrófüggetlen, frissen fordított x64-es SVN bináris változat, amelyik úgy van lefordítva, hogy minden feautre engedélyezve van?

A másik kérdésem is hasonló. Pótlejátszónak fel van téve a VLC player is, de a hivatalos repóban a legújabb is 2.0.8-as, az meg olyan régi, hogy a jávai ősember is azzal mozizott már. Ezért gondoltam, hogy felrakom a 2.2.0-as nightlyt. A leírás alapján hozzáadtam a VLC master-daily PPA tárolóját, és telepítettem a legújabb verziót. Írják, hogy az adott verzióban lévő VLC és VLC-beta közül csak az egyiket szabad telepíteni, a másikat nem, mert összevesznek. Telepítettem az egyiket, és azt hittem, hogy ezzel el van intézve. Este szólt a Frissítéskezelő, hogy van új VLC, ezért megengedtem neki, hogy frissítsen. Mikor végzett, akkor láttam, hogy a VLC mellé feltett valami VLC-dbg és VLC-nox csomagokat, lehet ezt nem kellett volna, mert ha elindítok egy filmet VLC-vel, akkor csak a hangot játssza le, kép nincs, de ki is írja, hogy hiányzik valami h264-es codec. Hogy lehetne ezt úgy helyrehozni, hogy rendesen működjön a legújabb VLC nightly?

Vagy esetleg az volt a baj, hogy fent volt a sima VLC, és én rátelepítettem a VLC nightlyt és ezek akadtak össze? A frissítéskezelő azt írja, hogy a VLC 2.2.0 git csomag telepítve van, de előtte eltávolította a régi VLC-t, szóval ez elvileg kizárva.

(#19878) Bici válasza MacCaine (#19876) üzenetére


Bici
félisten

Kössz!

Abból következtettem arra, hogy létezhet ilyen, mert láttam, hogy van olyan, hogy Fedora Electronic Lab. Gondoltam, létezhet valami XY dev lab szerűség is. :) De, ha nem, akkor nem. :))

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#19879) N0zer0


N0zer0
senior tag

Találtam a neten egész friss mplayer binárist, igaz rpm csomagban, de kicsomagoltam belőle a cpio arhívumot, azt pedig kibontottam ark-kal egy tetszőleges saját mappába. Elindul, de ezen is akad a kép és nincs hang ezzel sem.

Mi a rákot kéne ezzel csinálni?

Szerk.: á, azt hiszem, hogy megvan a hiba forrása. Az mplayer -ao help azt mutatja, hogy nem lett belefordítva a pulse audio támogatás. Ezt hogy lehetne megtenni?

[ Szerkesztve ]

(#19880) N0zer0 válasza N0zer0 (#19879) üzenetére


N0zer0
senior tag

Megvan. Lefordítottam pulse audio támogatással:
./configure --enable-sse --enable-sse2 --enable-pulse --enable-alsa --enable-gl --extra-cflags="-O3" --enable-mencoder
make

Működik, végre a kép sem szaggat, és terminálból van hang is. Ha viszont az SMPlayerrel hívom meg, akkor hiába van kiválasztva a pulse kimenet, meg se nyikkan. Aztán vettem észre, hogy nekem mégis alsa támogatás kellett volna, így most fordítom elölről. Egy ilyen fordítás sajnos rohadt sokáig tart.

Tényleg nem értem, hogy miért nem tud valaki hetente egy binárist fordítani, külön x86-ra és x86-x64-re, amibe mindenféle fordítási lehetőséget belefordítva (SSE support, és mindenféle hang/videókimenet), majd feltenni valahová.

(#19881) N0zer0


N0zer0
senior tag

Már kezd elegem lenni. alsa supporttal sincs hang. Most próbálnám belefordítani az esd-t, de a make után az esd.h fájlt hiányolja. Nem tudom, hogy melyik csomagot kéne hozzá feltenni.

(#19882) Cyber_Bird válasza N0zer0 (#19880) üzenetére


Cyber_Bird
senior tag

Erdemes lehet felrakni ezt, ha meg sokat fogod forgagtni a progit :)

http://ccache.samba.org/

(#19883) N0zer0 válasza Cyber_Bird (#19882) üzenetére


N0zer0
senior tag

Kösz, fel fogom tenni. Közben visszaváltottam az eddig működő mplayer binárisra, de most már ennek sincs hangja. Sőt, ha azzal próbálom, aminek legalább konzolban volt pulseaudio-s hangja, az is néma. Megnéztem a pulseaudio mixerét, ott van hang, nincs némítva, és a zöld vumeter csík is ugrál, hogy épp pulseaudio alkalmazás játszik le hangot, de semmit nem hallani.

A pulseaudio csesződött el. Mi a teendő?

Szerk.: megvan, beakadt a pulseaudio, le kellett lőni, majd újra elindítani és most már újra van hang. Akkor újrafordítom még egyszer pulseaudio supporttal és akkor tuti jó lesz.

[ Szerkesztve ]

(#19884) N0zer0


N0zer0
senior tag

Igen, így már jó. Azért leírom, hátha más is akar telepítgetés nélkül modern disztrón, PulseAudióval ropogósan friss mplayert használni:
mplayerhq.hu-ról a subversion snapshot tar.bz letölt
majd kibont valahová (ezt a lépést még Double Commander alatt csináltam, nem terminálból), majd
sudo apt-get install libpulse-dev
cd /kibontás_helye/
./configure --enable-sse --enable-sse2 --enable-pulse --enable-gl --extra-cflags="-O3" --enable-mencoder
make

Ezzel kész van. A make install felesleges, helyből is használható egyetlen futtatható állomány az egész. Elég ezt megadni az SMPlayernek a beállításoknál: /kibontás_helye/mplayer

Akit meg zavar, hogy az mplayer parancsra nem ez jön elő, az szépen törli a symlinket /usr/bin/mplayer, majd ln -s /kibontas_helye/mplayer /usr/bin/mplayer

Akinek alsa támogatás is kell bele, annak ez a sor is kell
sudo apt-get install alsasupport libasound2-dev
A configure pedig így módosul:
./configure --enable-sse --enable-sse2 --enable-pulse --enable-alsa --enable-gl --enable-esd --extra-cflags="-O3" --enable-mencoder
Aztán jöhet a:
make

Ha valakinek több támogatás kell bele, akkor
./configure --help kiadásával meg tudja nézni, hogy még miket lehet engedélyezni.

(#19885) Ablakos válasza MacCaine (#19876) üzenetére


Ablakos
őstag

Teljesen belezavarodtam ebbe a hostname dologba. A linux gépen /etc/hosts beállítva, de a router mégsem képes feloldani ezt a nevet. Mit kell még elkövetnem, hogy ne csak ip címmel érjem el a linuxos gépet? :((

(#19886) BoB válasza Ablakos (#19885) üzenetére


BoB
veterán

Ezt én a router-ben állítanám be.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#19887) pakriksz válasza N0zer0 (#19874) üzenetére


pakriksz
őstag

nincs felcsatolva sehova, a rendszer nem csatolja fel magától. De ha egyszer sikerült leállítani utána már újra sem lehet mountolni az egész rendszer újraindítása nélkül mert missing superblockol. Na meg most legújabban mindenféle új beállítás nélkül, 20 percenként lekapcsolja a vinyót, majd rögtön újraindítja ráadásul, úgy hogy folyamatosan használva van közbe, és az energiatarékosság sudo hdparm -B 255 /dev/sda1-val ki van kapcsolva.

[ Szerkesztve ]

Troll (nemhivatalos definíció): az akinek véleménye nem tetszik nekünk/nem értünk vele egyet. (10-ből 9 fanboy ezt ajánlja) || Fanboy 8 in 1 (Intel, AMD, Nvidia, konzol, PC,+minden politikai oldal) hiszen "ahol nem mi vagyunk, ott az ellenség"

(#19888) N0zer0


N0zer0
senior tag

Újabb kérdés: tesztelgetem a shred parancsot, működik is. Próbából ledúrdam vele egy könyvtárat, alkönyvtárakkal, és fájlokkal. Így hívtam meg:
find /eleresi_ut/mappa -type f -exec shred {} -u -n 1 \;

Rendben le is ment, de csak a fájlokat semmisítette meg, a könyvtárakat nem. Ezeket hogy lehet shred-delni?

(#19889) N0zer0 válasza N0zer0 (#19888) üzenetére


N0zer0
senior tag

Mindegy, ezek szerint nem lehet. Akkor majd mindjárt hegesztek egy saját bash scriptet, ami végigmegy az üres könyvtárakon egyenként, rekurzívan, átnevezi őket 000000000000 névre, majd törli.

Ugyanis az egész shreddelésnek nincs sok értelme, ha a fájlok megsemmisülnek, de visszatörölt üres könyvtárak neveiből szépen látszik, hogy mi lehetett a tartalma.

A neten írják még azt a trükköt is, hogy letöröljük a fájlokat, könyvtárakat simán, majd dd-vel teleírjuk a partíció teljes szabad területét. Ez még szimpatikusabb, csak hosszadalmasabb. Nekem nincs szükség random bájtokkal felülírásra, bőven elég lenne a sima zerofill.

(#19890) N0zer0 válasza N0zer0 (#19889) üzenetére


N0zer0
senior tag

Valahogy nem akar jó lenni. Ezt futtatom helyben, ahonnan ki akarok indulni:
find . -depth -type d -execdir sh -c 'mv "${0}" "00000000"' {} \;

Mégse jó, mert néhány szinten nem nevezi át a könyvtárakat 00000000-ra. Mit rontok el? Próbáltam már -exec variációban is. Jó lenne, ha egy script guru tudna segíteni.

(#19891) N0zer0 válasza N0zer0 (#19890) üzenetére


N0zer0
senior tag

Ez abba is fejezem, mert az mv paranccsal sikerül valahová elmozgatni (majd törölni) a bin/bash-t és most nem található. Újratelepíteni sem engedi:
# sudo apt-get install --reinstall bash
Csomaglisták olvasása... Kész
Függőségi fa építése
Állapotinformációk olvasása... Kész
0 frissített, 0 újonnan telepített, 1 újratelepítendő, 0 eltávolítandó és 9 nem frissített.
1 nincs teljesen telepítve/eltávolítva.
Letöltendő adatmennyiség: 0 B/643 kB.
A művelet után 0 B lemezterület kerül felhasználásra.
(Adatbázis olvasása ... jelenleg 178323 fájl vagy könyvtár van telepítve.)
bash 4.2-5ubuntu3 cseréjének előkészítése (e csomaggal: .../bash_4.2-5ubuntu3_amd64.deb) ...
dpkg (alfolyamat): unable to execute régi pre-removal szkript (/var/lib/dpkg/info/bash.prerm): Nincs ilyen fájl vagy könyvtár
dpkg: warning: régi pre-removal szkript alfolyamat 2 hibakóddal kilépett
dpkg: trying script from the new package instead ...
dpkg (alfolyamat): unable to execute új pre-removal szkript (/var/lib/dpkg/tmp.ci/prerm): Nincs ilyen fájl vagy könyvtár
dpkg: error processing /var/cache/apt/archives/bash_4.2-5ubuntu3_amd64.deb (--unpack):
új pre-removal szkript alfolyamat 2 hibakóddal kilépett
dpkg (alfolyamat): unable to execute installed post-installation script (/var/lib/dpkg/info/bash.postinst): Nincs ilyen fájl vagy könyvtár
dpkg: hiba a tisztítás során:
installed post-installation script alfolyamat 2 hibakóddal kilépett
Hibák történtek a feldolgozáskor:
/var/cache/apt/archives/bash_4.2-5ubuntu3_amd64.deb
E: Sub-process /usr/bin/dpkg returned an error code (1)
# apt-get install -f
Csomaglisták olvasása... Kész
Függőségi fa építése
Állapotinformációk olvasása... Kész
0 frissített, 0 újonnan telepített, 0 eltávolítandó és 9 nem frissített.
1 nincs teljesen telepítve/eltávolítva.
Letöltendő adatmennyiség: 0 B/643 kB.
A művelet után 0 B lemezterület kerül felhasználásra.
dpkg: error processing bash (--configure):
E csomag nagyon rossz, következetlen állapotban van - újra kell
telepítened a beállítás előtt.
Hibák történtek a feldolgozáskor:
bash
E: Sub-process /usr/bin/dpkg returned an error code (1)

(#19892) N0zer0 válasza N0zer0 (#19891) üzenetére


N0zer0
senior tag

Helyre tudtam hozni:
ln -s /bin/sh /bin/bash
apt-get install --reinstall bash

Mondjuk meleg helyzet volt, sikerült majdnem az egész rendszert hazavágni.

(#19893) MacCaine válasza Ablakos (#19885) üzenetére


MacCaine
őstag

Kicsit bővebben fejtsd ki a problémát.

(#19894) N0zer0 válasza N0zer0 (#19892) üzenetére


N0zer0
senior tag

Inkább feltettem a secure-delete csomagot. Abban van biztonságosan könyvtárakat törlő srm. Az srm -r -l /cél/mappa alakban hívtam meg, az -r a rekurzív módhoz kell, az -l pedig azért, hogy ne 38x, hanem csak 2x írja felül.

Baromi körülményes. Jobb lenne, ha a shred kezelne alapból mappákat is. A unix/unix-like rendszerek alapfilozófiája úgyis mindig az volt, hogy minden fájl, az eszközök, könyvtárak is.

(#19895) bambano válasza N0zer0 (#19889) üzenetére


bambano
titán

dd if=/dev/zero of=...

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#19896) N0zer0 válasza bambano (#19895) üzenetére


N0zer0
senior tag

De ez az egész meghajtót írja tele, nekem meg csak a szabad területet kéne. Viszont ez a szabad területre is jó, csak mire annyi gigát betelítek vele, az hosszadalmasabb, mintha csak célirányosan törlöm, ami kell.

A VLC problémájára nem tudok megoldást. Fent volt a 2.0.8, eleve a Mint 16 rendszerrel jött, ez működött is. Hozzáadtam a VLC nightly PPA tárolót, majd telepítettem úgy a béta VLC-t, ahogy az oldalukon van írva. Rendben települt is. Azóta a VLC (2.2.0-ás béta) használhatatlan, h264-es codecket nem talál, meg most már valami playert sem. Próbáltam purge-ölni a VLC PPA-t, de nem veszi le, amit feltelepített, vagyis megpróbálja, de aztán azt írja, hogy 0 csomag eltávolítva. Hagyományos módon apt-get remove vlc (vagy grafikus módban eltávolítás), de az apt-get leszedné a libreoffice-t is, nem csak a vlc-t.

Nem értem, hogy miért nem lehet binárist kiadni (x86-ra és x64-re), ami egy könyvtárban tartalmazna mindent, ami a futáshoz kell, ahogy Windowson is van. Lehet ezt is forrásból forgatom, de szerintem még akkor sem fog menni.

(#19897) BoB válasza N0zer0 (#19896) üzenetére


BoB
veterán

Miért nem használsz inkább olyan disztrót ahol frissebb programok vannak?

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#19898) bambano válasza N0zer0 (#19896) üzenetére


bambano
titán

dd-vel fájlba is lehet írni, akkor nem meghajtót meg nem partíciót gyalul, csak szabad helyet.

azért nem raknak minden bináris mellé minden libet, mert az pazarlás.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#19899) N0zer0 válasza BoB (#19897) üzenetére


N0zer0
senior tag

Lehet Arch lesz belőle. Csak kár lenne a Mintért, mert amúgy tetszik, minden szempontból bevált, csak ez a fránya csomagfrissesség.

Mondjuk ilyen szempontból a legrosszabb a Debian, abban tényleg ezer éves csomagok vannak. A VLC nightly Ubuntura is feltehető, valahogy Mintre is fel lehet szögelni.

A dd-vel meg továbbra is az a bajom, hogy míg teleirkálom a szabad területet (akár csak nullákkal), az tovább tart, mint ha csak arra a kevés adat törlésére mennék rá, de ha már ennyien ajánljátok (ajánlották egy másik oldalon is egy másik kérdezőnek), akkor ki fogom próbálni.

(#19900) Apollyon válasza N0zer0 (#19899) üzenetére


Apollyon
Korrektor

"Mondjuk ilyen szempontból a legrosszabb a Debian, abban tényleg ezer éves csomagok vannak."

Ez tulajdonképp az előnye! A régi csomagok nem indok a Debian telepítés ellen, backports repót be kell írni a sources.list-be, és utána fel lehet rakni a legfrissebb programokat.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.