Hirdetés
Új hozzászólás Aktív témák
-
Dany007
veterán
válasz #27483136 #28 üzenetére
"Szóval nem azt tagadom, hogy van változás - ha nem lenne, az lenne a természet ellenes- , hanem 99%-ban semmi közünk hozzá."
De te ezt miből gondolod ilyen biztosra?
Persze h nem a vízgőzt kell mutogatni.
Inkább ezt:Én meg azt bírom, amikor jön egy akárkicsoda. Max van egy diplomája, és két mondatban felülbírálja több száz esetleg ezer elismert tudós és éghajlatkutató több éves (évtizedes?) munkáját!
Én inkább úgy fogalmaznám a dolgot, hogy klímaváltozásról nem csak az ember tehet, de nagyrészben járult hozzá.
-
Dany007
veterán
válasz #27483136 #32 üzenetére
Erőteljesen kétlem, hogy csak vízgőz lenne mindaz amit ezek kipöfögnek. A kohók, erőművek szén vagy gázosok biztos, hogy nem(csak) vízgőz eregetnek..
Az ipcc-ben résztvevő tudósok is biztos mind csak pánikot akarnak kelteni. Attól függetlenül, hogy még mindig mindenki szarik az egészre...Számold csak ki pl., mennyi gázt bocsájtanak ki az autók... Ami ugye nem vízgőz.
És mindaz, amit az a pár százmillió autó kibocsájt, az csak a 15%-a az ember által összesen kibocsájtott üvegház és egyéb gázoknak...
Innen már egyszerűen következik az üvegházhatás, illetve ennek a felerősítése az ember által. Logikus ha nem tud eltávozni a Földre érkező hőmennyiség egy része, akkor az a légkört melegíti továbbra is.
És itt most nem csak az elmúlt 100-150 évet kell nézni, mint ahogy azt mesélni szokták. Az csak azért van, mert kb azóta vannak pontos feljegyzett mérések.
Viszont maga a szennyezés már az angol ipari forradalom óta tart úgy igazán.
És ahogy írtad, bizony a vulkánkitörések is okozhatnak éghajlatváltozást, de csak az igazán nagyok. Szintén bizonyított, hogy a Szantorini kitörése egy átmeneti éghajlatváltozást okozott. -
Dany007
veterán
válasz #27483136 #38 üzenetére
Azért ez a meteoros példa nem teljesen ugyan az.
A klímát, és a klímaváltozást sokkal jobban meglehet figyelni, lemérni, mint egy 15km/s-mal száguldó iszonyat távolságban lévő aszteroidát.A Vénusz jó példa még az üvegházhatás prezentálására. A légkör Co2 tartalma miatt visszaveri a bolygó felszíne által kibocsátott nagy hullámhosszúságú infravörös sugárzást.
Így a beérkező hő nem tud távozni. Ezért nagyjából 450-500 fokos a felszíne...Egy idézet:
"Az üvegházhatás minden olyan bolygón fellépő jelenség, amelynek légkörében találhatók üvegházhatást okozó gázok. A mi Földünkön ezek a vízgőz és a szén-dioxid. A természetes üvegházhatás felelős azért, hogy egy bolygó felszíne melegebb annál, mintha nem lenne légköre. Bizonyos esetekben, mint a Vénusz, az jelenség ,,megszaladhat'', azaz nagyon jelentőssé válhat. Ez akkor következik be, amikor a hőmérséklet emelkedése folytán a víz forráspontja közelébe ér. Ekkor ugyanis az óceánok elkezdenek igen gyorsan párologni, majd forrni. Ezáltal még több ,,üvegházgáz'' kerül a légkörbe, amik még tovább növelik az üvegházhatást, még tovább nő a hőmérséklet, a folyamat megszalad. "
Végül is a Vénusz a legjobb példa, hogy mit is okozhat az üvegházhatás illetve, hogy igen is létező jelenségről van szó. Mielőtt belekötnél, semmiképpen se hasonlítom a Földet a Vénuszhoz, itt azért messze nem ilyen dolgokra kell számítani, viszont maga az alapfolyamat, az üvegházhatás ugyan az, csak ott egy jóval erőteljesebb és sokkal előrehaladottabb.
-
Dany007
veterán
válasz #27483136 #44 üzenetére
Értem értem. Tehát könnyen lehet pánikot kelteni a semmiből magyarul... : ) Oks.
A 2009-es érték szerintem azért olyan alacsony, mivel még csak 5 hónap telt el az évből, és ahogy nézem azok inkább évi összesített adatok.
Azért nem értem mért gond a Co2 kibocsájtási dolog, mivel az mérhető.
Tény, hogy ne menjünk bele a részletekbe, mert én se értek hozzá, és megfelelő adatok sincsenek a kezemben, és nem szeretem a 'szerintem' kezdetű érvelést... (amit néha én is elkövetek).
Viszont az tény, hogy mérhető adat. Ballonokkal esetleg műholdakkal(?) stb le tudják mérni a Co2 kibocsájtást, és a légkörben lévő tartalmat is. És hát csak nem hamisítják meg az adatokat annak érdekében, hogy pánikot keltsenek
Persze van némi rés, + - az ismeretlen tényezők miatt amit te is leírtál.
De a grafikonból ami látszik, az az, hogy a 80'-as évek végén és a 90'-es évek elején a Co2 szint nem ment 5000ppm fölé. Sőt, ha átlagot nézünk, akkor az csak 2500 környékére tehető.
Aztán látható egy emelkedés, illetve egy emelkedő szakasz.
Az ezredforduló utáni átlag nagyjából, sacc per kb, 20.000-re tehető. Ergo 20 év alatt majd 20x-ra növekedett ez a szint!
Ami igazán érdekes lenne, az egy hasonló grafikon 1500-2009-ig.Ha már a tőzsdénél tartunk, a kiugrások (süllyedések) nem számítanak.
Ha ez most mondjuk az EUR-USD árbája lenne, akkor húznának egy vonalat fent, egyet lent ( also ill. felső max-minimumokat összekötve) és azt mondanák, hogy emelkedő trend van érvényben. Meg esetleg egy mozgó átlagot középre, ami szintén erősödést jelezne.
Szal azért mert a növekedés nem nyíl egyenes, attól még az létezik.Másrészt, képzeld el, amikor akkor a smog, hogy le kell állítani a forgalmat...
Ugye írtad, hogy bolhák se vagyunk az elefánton, és ez így igaz.
Kb baktériumok vagyunk az elefánton. Viszont van belőle 5milliárd. Ebből 6-700 millió autó. Plusz repülő stb... És akkor még a gyárak sehol sincsenek...
Tehát amikor egy egész városban leállítják a forgalmat, mert egyszerűen akkora a szmog... Akkor képzeld el, hogy mennyi az, ami a levegőbe kijut évente!
Anno ugye Angliában több napra szüneteltettek minden közlekedést és gyárat, mivel több ember is meghalt a szmogban...
Szal azt kell elképzelni, hogy ez a szmogriadós dolog csak 1-1 nap. Amikor nincs csapadék, vagy szélcsend van és nincs ami elvigye a szmogot...
De attól még az a mennyiség minden egyes nap kiszabadul a levegőbe...
És itt még mindig csak autókról volt szó. A repülők gyárak még ehhez hozzájönnek... -
Dany007
veterán
válasz #27483136 #49 üzenetére
LoL : ) Nem számít, hogy tőzsdeindex-e. A lényeg amúgysem azon volt.
Az tény, hogy csak emberi mértékkel hatalmasak azok a számok...
Viszont a bolygó szintjén sem teljesen elhanyagolható.
Ehhez hozzájön az is, hogy a Földi 11-14 fokos átlag igen kényes egyensúlyon áll vagy bukik. Nagyon nagyon jó helyen vagyunk, és jól 'összerakott' bolygó ez ahhoz, hogy pont ez az ideális átlaghőm. meglegyen. Az gondolom ismeretes, hogy csak 4-6 fokos átlaghő változás esetén is milyen messzemenő éghajlatbeli változások történnének.
Ugye vegyük csak a legközelebb esőt, a Holdon nappal több, mint 100°C, éjjel pedig -150°C is lehet. A Marson szintén elég nagy a hőingás nappal és éjszaka között.
Tehát ezekhez képest örülhetünk az állandó 11-14foknak. De ahhoz, hogy ez így megmaradjon kismillió tényezőnek kell úgymond a helyén lennie.
Tehát most leegyszerűsítve a dolgot, lehetséges az, hogy az a 'kis' mennyiség, amit mi ártunk a károsanyag kibocsájtással, elegendő ahhoz, hogy beindítson egyfajta változást. Vagy erősítse az amúgyis végbemenő klímaváltozást.
És így megint visszakanyarodok arra a következtetésemre, hogy nem feltétlen az emberi tényezőtől függ, de bizonyos szinten biztos, hogy befolyásolja. -
Dany007
veterán
válasz #27483136 #56 üzenetére
Azt, hogy mikor mennyi és milyen állapotú jég volt, azt könnyedén meg tudják állapítani.
Sőt, még az akkori levegő összetételének egy részét is.
Vajon mért van 2-3 kutatóállomás az antartiszon és az északi sarkon is? : )
Biztos hóembert építenek egész nap.
Szépen lefúrnak a többszáz méteres jégbe, felhoznak egy mintahengert. És a jég rétegződései alapján meg lehet állapítani kb milyen viszonyok uralkodtak akkoriban.
Hasonlóan mint a paleontológiában a talaj rétegződései. Meg tudják különböztetni melyik réteg melyik korra vezethető vissza.
Magyarul azt, hogy mikor mekkora jég volt és hol, azt meglehetősen pontosan meg tudják állapítani már évtizedek óta.
A minta hengerekben talált 'jégbuborékokból' pedig az akkori levegő összetételének egy részét is képesek elemezni.
Ergo nem kell, hogy ott legyél 200.000 éve, elég ha az adott jégréteg ott volt ;) -
Dany007
veterán
válasz #27483136 #61 üzenetére
Persze nem mindig cáfolni akarlak. Nehogy úgy tűnjön.
Egyértelmű, hogy a Föld éghajlata nem stabil. Sőt, mint fentebb írtam, már az is kisebb csoda (de legalábbis ritkaságszámba megy a 'közelünkben'), hogy ez a fajta átlaghőmérséklet megmaradt.
Szal nem 100% stabil az éghajlat, viszont pont ez az oka, amiért a Földi léptékhez képest 'kicsi' emberi 'beavatkozás' is képes rendesen megbolygatni az egészet! -
Dany007
veterán
Uh na én most elvesztettem a fonalat.
Majd este később utána olvasok.Viszont asszem a #69-es hszről eszembe jutott egy olyan fogalom, hogy 'Geológiai lábnyom'.
Ezen még érdemes legondolkozni.
Ez kb annyit tesz, hogy egy ember adott színvonalon történő megélhetéséhez mekkora területnyi Földre van szükség.
És ezt olyan szintig szokták számolni, hogy pl hány m2 termőföldre van szükséged, hogy a napi kenyeredet kitermeljék. Hány L benzin - leosztva - hogy azt kiszállítsák. Stb stb stb...
Szal most már lassan ott tartunk, hogy az emberiségnek 2 Földre lenne szüksége, hogy mindenki igényét kielégítse, hogy mindenki szükségletét ki tudja termelni!!! Mint helyigényben, élhető helyben, mint termőföld és energia termelés szintjén.
Szal azért lehet, hogy mégsem vagyunk olyan csenevészek ezen a 'nagy' bolygón. -
Dany007
veterán
Ja tényleg, ökológiai
Nálam kiakadt a kalkulátor.
Tényleg elnagyoltak a kérdések. A pontos számítások szerintem ennél sokkal sokkal átfogóbbak és részletesebbek.
De a #84-gyel egyet értek. Még így sacc per kbra is durva.
Nekem is pont az jutott eszembe, hogy egy USA-ban Fr-o UK stb, sokkal nagyobb az életszínvonal az ittenihez képest.
Az ő lábnyomuk többszöröse a mienknek.
Ugye már az sem semmi, hogy a francia autókat csak 3-4 évre csinálják, mert ennyi idő után úgyis lecserélni mindenki... Ezt egy ottani gyárban dolgozó távoli ismerősöm mesélte.
Szal az ilyen hozzáállással nem csoda.
Meg ugye ahogy írta a légi közlekedés. Itthon az még mindig 'nagy' dolognak számít. De Ugye Fr-o, UK, Német o, USA sokkal sokkal nagyobbak mint mi, és ott azért van belföldi légi közlekedés is, ami nem lebecsülendő dolog.Ja és amit nagyon számításba kell venni az Kína. Fogalmam sincs mennyien vannak már 1-1,5 milliárd, de az ő színvonaluk is nő. És ahogy nő az életszínvonal, úgy lesz szükség egyre több autóra stb... Megnő a fogyasztás... akármi...
Nemtom pontosan, indiában v. kínában dobták piacra azt a 3-400 ezres autót. Pont az ilyen embereknek, mint a Kínaiak. Kicsi, egyszerű, és nagyon olcsó!
És akármennyire is lassú, vagy nem túl gyors a Kínai életszínvonal növekedése, azért az a 1,5 milliárd ember elég sokat nyom a latban. -
Dany007
veterán
válasz #27483136 #85 üzenetére
Heh
Igen, a víz az nagyon fontos. De közel sem elegendő!
Ahhoz, hogy a Földön ilyen komplex élet létrejöjjön rengeteg tényező tökéletes egybeesésének és összhangjának az eredménye!
Sokan élnek abban a hitben,hogy ahol van víz, ott élet is. Na igen, de nem mind1, hogy mikróbákról beszélünk, vagy egy emberről.
Sajnos vagy sem (én nem vagyok túl vallásos), de a Föld, és a földi élet léte, valamilyen szinten a vallást erősíti. Igen sok 'mázli' kell ahhoz, hogy így létrejöjjön egy bolygó. És persze h fenn is maradjon. Szal kb van legalább 20-30 ilyen összetevő, aminek kis ici pici változása is elég lenne ahhoz, hogy sose alakuljon ki élet a Földön.
Gondolok itt olyanra, hogy Nap - Föld távolság. A galaxisban elfoglalt hely. A Naprendszerünk felépítése. A Föld mérete. Az atmoszféra kialakulása és milyensége. Stb stb stb...
Bármelyik tényező 'kis' változása esetén, már nem lennénk itt.[ Szerkesztve ]
-
Dany007
veterán
válasz #27483136 #85 üzenetére
Hja és másrészt ezt nem kellett kitalálni
Igaz, hogy nagyon sok tényezőn múlt a dolog, igaz, hogy nagy szerencse kellett hozzá, de összejön az Isten és egyéb nélkül is. Csak ugye a vallásosok mindig ezzel jönnek.Pedig ha azt vesszük galaxisok százmilliárdjai léteznek. Minden egyes galaxisban százmilliárd csillag, csillagrendszer. És mindez eddigi ismereteink alapján legalább 13,7 milliárd év alatt jött létre. Szal volt 'idő' és lehetőség arra, hogy egyszer csak eltalálja a természet ezt a kombinációt, ami kiadja a Földet és a földi életet.
[ Szerkesztve ]
-
Dany007
veterán
válasz #27483136 #103 üzenetére
Na várjál. Azt most nem teljesen értem mire is írtad ezt a rezsós dolgot : )
Az okés, hogy :
"a földet érő sugárzás kb 170.000.000GW nagyságrendű."
És? Ennek 'relatíve nagy része' el is távozik! Gondolj bele, ha nem sugároznánk ki ezt a hőt az űrbe, akkor a Föld folyamatosan non-stop melegedne, amíg el nem olvad....
És itt jönnek a képbe az üvegházgázok. Hogy egy kicsit visszafogják ezt a 'hőkisugárzást'.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Apple Magic Trackpad Érintőpad Fekete (MMMP3Z/A), Újszerű, Garancia: 2025.06
- PlayStation 4 Kontroller
- GARANCIÁS! GAMER PC - MSI Z790 ATX, I5 13600KF, RTX 3050, 32GB DRR5, 500GB NVME, Corsair 1000W
- Imperium Ryzen 5 Phoenix 8000 PC Ryzen 5-8600G, A620TUF, 16GB DDR5 RAM, 1TB SSD
- Garanciális be quiet! Silent Loop 2 360mm (BW012) ( Light Wings ventikkel )
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: HC Pointer Kft.
Város: Pécs