Hirdetés

2024. május 9., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Spongya Bob


Spongya Bob
tag

Sziasztok. Problémám a következő: Némrég vettem a haveromnak egy gépet.

Ime:
Abit KD7;
AMD 2000+
333 DDR
ATI 9500

probléma Win98 és XP alatt is ugyanaz. 3D Mark 2001 zsírul fut (9800pont) viszont a játékok v. fagynak v. el se indulnak. XP alatt még az SB Live 5.1 sem megy rendesen.
Legújabb via és ati drv fent. BIOST még nem fr.
Köszi...

(#2) Tompo válasza Spongya Bob (#1) üzenetére


Tompo
aktív tag

Bios update, és ha jól emléxem a KD-7 nem igazán kedveli az sb-livot.

(#3) Spongya Bob válasza Tompo (#2) üzenetére


Spongya Bob
tag

Köszi. Tudom elég lúzer a kérdés de honnan tudom meg hogy a KD7-nek milyen a BIOS száma??? Az alaplapi leírásban nem találtam...

(#4) hobizoli válasza Spongya Bob (#3) üzenetére


hobizoli
nagyúr

A POST kepernyon (ahol a RAM-t leszamolja inditaskor) alul van egy szamsor, ami egy datummal kezdodik, es a vegen van kotojellel 2chr. Na az ott a BIOS ID. Ez az alaplapleirasban is le van irva.


hobizoli

több drón kell ;P

(#5) Atom


Atom
aktív tag

Ja ott megtalálod a bios számát. Már frissítettem abit biost, mellesleg nekem ez levolt írva a kis könyvecskébe.
És nem kevés aza 9800 pont ?????????

Konfig: Már nincs

(#6) Tompo


Tompo
aktív tag

Próbáld meg hogy uninstallod az sblive drivereit, utána kiveszed és hogy utána is fagy-e.

(#7) Spongya Bob válasza Atom (#5) üzenetére


Spongya Bob
tag

Nem tudom megmondom őszintén életemben először használtam. Miért mennyinek kéne lennie???

(#8) DcsabaS válasza Spongya Bob (#1) üzenetére


DcsabaS
senior tag

Ha nem valami szoftveres gond van a háttérben (vagyis helyesen installáltál mindent), akkor a legvalószínűbb hiba a CPU túlmelegedése, a második legvalószínűbb pedig a gyengécske, vagy kontakt hibásan érintkező RAM. (Mondjuk az SB Live sem egy szerencsés választás.)

Irányadásként leírom, hogy 55 C fölött az Athlon-ok stabilitása látványosan romlik (fizikailag csak 75 fok fölött károsodnak), miközben a teljes stabilitást csak kb. 45 fok alatt érik el.

Egy AthlonXP 2000+ procit korrekt (azaz nagy méretű és alul rézbetétes) ventilátorral (25 fok szobahőmérsékletet feltételezve) kb. 39-40 fokra hűthetünk, ha a ház is megfelelő alakú (vagy pedig használunk a házon is kiegészítő ventit).

Van aztán még egy nagyon fontos dolog, de előtte leírok egy tanulságos történetet:

A minap az egyik munkatársam AXP1600+-ról upgrade-elt AXP2000+-ra. Miután megtette, kisvártatva jött hozzám, hogy valami gyanús bajok vannak a géppel, különféle addig nem tapasztalt hibaüzeneteket kap, és néha fagy, meg újraindul. Kérdeztem, hogy jól tette-e rá a ventilátort, nem melegszik-e túl a proci. Mondta, hogy szerinte jól, és a proci szerinte nem túl meleg, mert a hűtőborda inkább csak langyos.

Ezen a ponton erősen vigyorogni kezdtem (:-)))). Ugyanazt a hibát sejtettem, amit a paksi balfékek is elkövettek (csak persze ők nagyobb kárt okozva), ugyanis ha a hűtőborda nem túl meleg, az bizony azért is lehet, mert ROSSZ A TERMIKUS KONTAKTUS a CPU-val. Egy ilyen rossz kontaktus létrejöhet akár egy pirinyó KVARC PORSZEM miatt is, amely az egyébként pár mikron vastag CPU-hűtőborda távolságot a sokszorosára növeli. Ezért általános szabály, hogy mielőtt a hűtőbordás ventilátort rászerelnénk a CPU-ra, gondosan le kell tisztítanunk a CPU-nak és a hűtőbordának is az érintkező felületeit, célszerűen ACETONNAL, vagy más hasonló erejű oldószerrel. (Alkoholból még a 96 százalékos sem igazán hatékony.) Az aceton leszed bármilyen ragacsos izét is a felületről, ami sokszor gyárilag tesznek rá, és legalább olyan káros lenne, mint a már emlegetett kellemetlenkedő porszemek. (Az aceton máshova ne csöppenjen, mert a műanyagok többségét is oldja!)

Na szóval levettük a hűtőbordát, és láthatóvá vált, hogy a CPU felületének majd a felére amolyan kenyérhéj-szerű, kb. 0,1 mm vastag réteg égett (vélhetően a hűtőborda borítására használt ragacsos anyagból és a fehér hővezető zsírból vegyülve). Miután mindent letisztítottuk acetonnal, egy kevéske fehér (és tiszta) hővezető zsírt felhasználva újra visszatettük a ventilátort. És lőn csoda! A korábbi 53 fok-os hőmérséklet egyszeribe 39 fokra szállt, az instabilitás pedig megszűnt létezni!

Ezután a munkatársam áttekintette a gépeit, és a többségénél minimum 5 fokot sikerült lefaragnia a hőmérsékleteken... Ezt meghallva egy másik munkatársam az otthoni gépe hűtését is megvizsgálta. Ő arról a még érdekesebb effektusról számolt be, hogy a gépe FELGYORSULT a hosszú idejű vidó kódolásoknál (:-). Kiderült, hogy korábban a CPU-ja (a rossz hűtésből kifolyólag) 70 fok körüli hőmérsékletre hevült, amikor már a P3 automatikusan alacsonyabb órajelet vett fel. A jobb hűtés mellett ez a lelassulás viszont nem lépett fel.

Na szóval fiúk-lányok, nézzetek utána a CPU hűtésének!

(#9) Kígyó válasza Spongya Bob (#7) üzenetére


Kígyó
senior tag

Hi! Nem tudom pontosan mennyinek kéne lennie, de tényleg kevésnek tűnik! Nálam ilyen konfigban tuningolt 8500Le hoz 9500-at, ti4200 tuning nélkül 10600-at! Csunya lenne, ha reális lenne az a 9800!

(#10) warmaster válasza DcsabaS (#8) üzenetére


warmaster
aktív tag

Nekem 53-56 fokosan teljesen stabil, szvsz, ha a procival túlmelegedésével lenne probléma, akkor a 3dmark alatt is fagyogatna, mival az is rendesen megterheli a CPU-t.

A kultúra úgy hull le rólam, mint másról a ruha a boldog szerelemben...

(#11) rog válasza warmaster (#10) üzenetére


rog
addikt

nekem meg meg sose volt 55 fokos :)
(ugy 67-77 fok kozott ingazik.)
a felso hatar meg 90(extremeknek 100) fok korul van.

(#12) DcsabaS válasza warmaster (#10) üzenetére


DcsabaS
senior tag

Kedves (#10) warmaster!

Szerencsés esetben a CPU mehet 53-56 fokosan is viszonylag stabilan, de itt az is számít, hogy kinek mi az elfogadható. A nevezett (első) munkatársam pl. rakás különböző HDD-t és oprendszert használ, és szokása, hogy a gépét napjában k+1-szer újraindítja. Ilyen viszonyok között persze nem igazán tűnik föl, hogy a gépet néha hardveres okokból is újra kell indítania. Most látványosan előjött a probléma, és megtanulta a leckét.

(Én meg pl. szervereket üzemeltetek, és tömegével csinálok videó konverziókat is. Nálam az elfogadható stabilitás az, ha elmegyek külföldre pár hónapra, a gépem végig üzemképes és elérhető marad a távolból is.)

Ami a 3DMark-ot és más tesztelő progikat illeti: attól, hogy egy program rendesen használja a CPU-t, még nem jelenti azt, hogy intenzíven használja a CPU minden olyan részét, amely kényes a hőmérsékletre. Tapasztalatom szerint az instabilitások leginkább gyors (100 Mbites) és hosszas hálózati adatátvitelek és vele párhuzamosan futtatott intenzív multimédia programok hozzák ki. (Tipikus példa erre, amikor egy hálózati drive-re digitalizálunk teljes PAL felbontásban.)

(#13) DcsabaS válasza rog (#11) üzenetére


DcsabaS
senior tag

Érdemes utánanézni, hogy az alaplapod nem méri-e fölé a hőmérsékletet (BIOS upgrade). Ha pedig nem, akkor tisztázni, hogy miért van e bődületes hőmérséklet (tuning?).

(#14) rog válasza DcsabaS (#12) üzenetére


rog
addikt

es gondolod, hogy a topic-indito is igy hasznalja a gepet?

meselek en is az enyemrol.
ez egy 900mhz tbird. a vilag leglehetetlenebb elrendezesu hazaba szoritva most mar 2 eve.
gyak. non-stop megy (kazaa miatt). emellett estenkent jatekkal, es divx-el van kinozva.
a hazrol annyit, hogy fuggolegesen log a tapegyseg a porci mellett, aminek a ventilatorat felig kitakarja elott ezaltal ugy fel centi res van csak ott probal a huteshoz levegohoz jutni, ugy hogy versenyt sziv a tapegyseg ventijevel is :)
ennek az eredmenye, hogy ugy megszorul a levego, hogy a haz melegen tartja(!) a bogre teat. plusz raadaskent az idekabelek is kellemesen hajlekonyak :)
ja es zorog-csorog is a dog. noname rulz! :)

szal egy raklap szonak 1 a vege. mennek ezek a cuccok 80fokon is a vilag vegeig nem kell aggodni.

en meg ramhibara is gyanakodnek ha resetelnek a jatekok ossze-vissznya.



(#15) Gitros válasza DcsabaS (#12) üzenetére


Gitros
aktív tag

Szerintem a 40-45 fok inkább tartozik egy p3 v. celeron üzemhőmérsékletének, mintinkább egy athlon-énak. Nekem 2.0V-ról megy a gépem rommá húzva...
idle-ben 60 fokos full terhelésnél 66 körül mozog. A másolásnál igazad van: nekem raid-ben van 4 vinyó (párosával) és zabálja a procit :(
De emellett 0-24-ben használom, most is épp másolok rá innen a melóból.

Uff Gitros voltam...

''Számítógéppel sokkal gyorsabban megoldjuk azokat a problémákat, amik a számítógép nélkül nem is léteznének.''

(#16) DcsabaS válasza rog (#14) üzenetére


DcsabaS
senior tag

Kedves (#14) rog!

Kérdezed:
''es gondolod, hogy a topic-indito is igy hasznalja a gepet?''
Nem tudom, hogy hogyan használja a gépét, mert nem írta. Viszont tudom, hogy a CPU hőmérséklet jelentőségével nincs igazán tisztában, ugyanis instabilitással küzd, és mégsem írta, hogy legalább ellenőrizte volna.

Írod:
''szal egy raklap szonak 1 a vege. mennek ezek a cuccok 80fokon is a vilag vegeig nem kell aggodni.''
Ha nálad így megy is, ez ritka szerencsének számít. És mások nem építhetnek a Te szerencsédre.
(Amúgy a 900 MHz-es procid valószínűleg azért bírja e lehetetlen körülményeket, mert jól bírná az 1200-1400 MHz-et is, csak éppen alacsonyabb szorzót állítottak be rá. Az újabb Athlonok-ban nincs ekkora tartalék.)


Írod:
''en meg ramhibara is gyanakodnek ha resetelnek a jatekok ossze-vissznya.''
Igen, ez meglehetősen valószínű. De ha van 2 RAM modul, akkor viszonylag könnyű behatárolni, hiszen ritka, hogy mind a kettő hibás legyen.

(#17) rog válasza DcsabaS (#16) üzenetére


rog
addikt

szerintem ez nem szerencse kerdese..
az amd 90-ben adta meg a felso hatart.
a gephazban uralkodo magas homerseklet elobb megart a winyonak, illetve elobb befolyasolja negativ iranyban a cd-iro/olvaso mukodeset, mint a processzoret.


(#18) DcsabaS válasza Gitros (#15) üzenetére


DcsabaS
senior tag

Kedves (#15) Gitros!

Az overclock, főleg magasabb core fesz mellett más eset, ugyanis megváltozik, hogy milyen feszültség-hőmérséklet-frekvencia kombináció mellett kapjuk a nagyobb stabilitást. Azt mindenki tudja, hogy ha lényegesen megemeljük a gyárilag előirányzott frekvenciát, akkor érdemes megnövelni a core feszültséget is, ami viszont ugyancsak megemeli a hőmérsékletet.
De azt már kevesen tudják, hogy ha rögzítjük valahol a frekvenciát és a core feszültséget, és kívülről hűtjük/fűtjük a procit, akkor egyáltalán nem biztos, hogy a legalacsonyabb hőmérséklet eredményezi a legnagyobb stabilitást. Ugyanis a stabilitás akkor a legnagyobb, amikor a CPU belsejében az egyes tranzisztorok nagyjából egyforma gyorsasággal válthatók logikai 1-re, illetve 0-ra, ámde a szivárgási áramok aszimmetrikusan tolódnak el a hőmérséklet függvényében. Szóval bonyolult dolog az optimális üzemi hőmérséklet kialakítása (a félvezető technológián). Nekünk persze csak annyi a dolgunk, hogy az adott frekvenciához és core feszültséghez tartozó értéket ne nagyon haladjuk meg. A túl nagy hideg nem szokott probléma lenni, de ha a Déli sarkra indítanánk expedíciót, egyből kiderülne, hogy az is lehet gond. (Arra már több tapasztalata lehet az átlag felhasználónak, hogy egyes esetekben előfordulhat, hogy a gép hidegen nem akar indulni, de pár perces melegedés után már indul. Az is ilyen effektus.)

A 40-45 fokot az Athlonoknál tényleg nehezebb elérni, mint a P3-Celeron vonalon, de mint írtam, lehetséges, csak egy kis odafigyelés kell hozzá.

(#19) Narval válasza rog (#17) üzenetére


Narval
csendes tag

Igazad van, hogy 90 fokban adta meg az AMD a felső határt, de emellett szerencséd is van, mert azért viszonylag ritka, hogy 70-80 fokon üzemelő proci nem hibázik.
Mellesleg nekem is olyan a ház, hogy a táp félig belóg a proci ventije fölé. Nyitott házzal tuning nélkül ritkán megy 55 fok fölé a hőmérséklet.
(EPOX 8KHA+, XP1600+)

(#20) DcsabaS válasza rog (#17) üzenetére


DcsabaS
senior tag

Kedves (#17) rog!

A 90 fok az az a határ, amely fölött a régebbi (max. 2100+-os) Athlonoknál már nem garantált, hogy a proci nem károsodik. Az újabbaknál ez 85 fok, de a stabilitás már jóval alatta leromlik.

A gépházban általában nincs akkora hőmérséklet, mint magának a CPU-nak a hőmérséklete. Az újabb HDD-kre és CD-kre egyébként szintén 40 fok körüli hőmérsékletet célszerű megközelítenünk.

(#21) rog válasza Narval (#19) üzenetére


rog
addikt

szerintem viszont nem lehet elegszer elmondani, hogy egy athlontol senki ne varjon 45 fokot. plane ne egy 1,5ghzs xp-tol, egy rosszul szellozo hazban.
jon ide a sok friss szgep tulajdonos. annyit azert hallott hogy az amd procik melegek. felrak egy mb-monitort. aztan jol kiakad, hogy 55, jaj esetelg 60 fokot mutat. most aztan biztos tonkremegy!
es akkor mit lat itt?. hogy jaj az bizony magas. mer az xy tulhajtott bartonja 50 fokos terhelve. a masik 1,4 cel2-je meg 46fokos.
:)

(#22) rog válasza DcsabaS (#20) üzenetére


rog
addikt

:)
az a baj hogy mindketten a tapasztalatainkat irjuk, de ezek sajnos nem esnek egybe..
ugyhogy holtpont.

(egyebkent 85 az a hatar mar a ''regebbi'' xp-knel is..)

(#23) DcsabaS válasza rog (#21) üzenetére


DcsabaS
senior tag

Kedves (#22) rog!

Nincs itt semmiféle holtpont, csak pontosan kell fogalmazni és érteni a dolgokat:

1.) Senki sem írta, hogy ha az Athlon CPU hőmérséklete
60, vagy akár 70 fok, akkor tönkremegy.

2.) Azt írtam, hogy a stabilitása csökken, és hogy ez a körülményektől függően jelenthet problémát.

Továbbá:
3.) Egy Athlon XP-t (bármelyiket!) igenis le lehet hűteni 45 fokra, ehhez mindössze a következők kellenek:
- nagy méretű, rézbetétes ventilátor,
- a CPU és a hűtő gondos letisztítása, mielőtt felkennénk a hővezető zsírt és feltennénk a ventilátort,
- olyan ház, amelyik nem takarja le a CPU ventit,
- kiszívó venti a házra a CPU venti felől,
- 30 foknál nem magasabb külső hőmérséklet.
Na most mindehhez nem kellenek különleges kiadások, hiszen az általam javasolt CPU hűtő is csak alig több, mint 2 eFt, a kiegészítő venti még annyi sincs, és szellős ház is megvehető Áfás 10-12 eFt-ért.

4.) Senki sem állította, hogy az alacsony CPU hőmérsékletet ''várni'' kell. Azért bizonyos erőfeszítéseket kell tenni.

5.) És szerintem érdemes is, ugyanis a legtöbb esetben, amikor valaki nekem az AMD-s rendszere instabilitására panaszkodott, ez volt a háttérben. A hűtés megfelelő kivitelezésével eltűntek a problémái.


Írod:
''egyebkent 85 az a hatar mar a ''regebbi'' xp-knel is..)''
Az AMD szerint 2100/2200-nál van a határ, de Te lehet, hogy jobban tudod (:-):
[L]http://www.amd.com/us-en/assets/content_type/white_papers_and_tech_docs/23794.pdf[/L]

(#24) rog válasza DcsabaS (#23) üzenetére


rog
addikt

ez mindkettonkre igaz:
''Nincs itt semmiféle holtpont, csak pontosan kell fogalmazni és érteni a dolgokat''

megprobalom levenni a stilust en is:

1, senki nem irta, hogy valaki azt irta, hogy tonkremegy 70 fokon a proci.
valaki irta, hogy egyes userek azt gondolhatjak, amikor meglatjak ezt a mags homersekletet...

2, ja tudom. olvastam.

3,igen tudom. de a jellemzo hogy ezeknek a felteteleknek csak toredeke teljesul egy atlagos felhasznalonal. plane ha sajat maga rakja ossze a szerkeezetet.

4, senki sem allitotta hogy valaki azt allatitotta hogy varni kell a hidegre..

5,nalam meg altalaban az, hogy valogatott alkatreszekbol, minel olcsobban akartak meguszni. es altalaban a gyartok,es a kereskedok is erre torekedtek. aztan a 80ezerbol osszehordott konfig valahogy nem hozta azt a stabilitast,teljesitmenyt, homersekletet, hangerot. amit xy 250k-s cucca.

6,bizonyam. sot olyan doksim is van ahol az amd meg 100c-rol beszel.
nem tudom miszerint valtogatjak ezeket az ertekeket.
:)

(#25) Spongya Bob válasza DcsabaS (#23) üzenetére


Spongya Bob
tag

Köszönöm a segítséget mindenkinek.
Tisztában vagyok a CPU melegedés fontosságával. Ha jól emlékszem 55-60 volt és bevallom én azt hittem normális. Majd csekkelem.
A mem hibát könnyen kiderítem ma egy Kingstonnal. Még bontatlan, csak nem szar.

(#26) Gitros válasza Spongya Bob (#25) üzenetére


Gitros
aktív tag

A Kingston ha bontott... akkor se szar :DD

Uff Gitros voltam...

''Számítógéppel sokkal gyorsabban megoldjuk azokat a problémákat, amik a számítógép nélkül nem is léteznének.''

(#27) DcsabaS válasza rog (#24) üzenetére


DcsabaS
senior tag

''nem tudom miszerint valtogatjak ezeket az ertekeket.''
Alapvetően a félvezető technológia megváltoztatásánál változik meg a károsodási hőmérsékleti határ (finomabb technológiánál csökken), amit a hivatalos specifikációban is követni kell, ha egyébként nem volt elegendő tartalék.

*****
Kedves (#25) Jones!

Ha se a hűtés, se a RAM csere nem eredményes, akkor nézzél még utána a hangkártyának is (magyarán, az ellenőrzés idejére vedd ki).

(#28) Spongya Bob válasza DcsabaS (#27) üzenetére


Spongya Bob
tag

Megnéztem 70 fok. Elkeserítő. Ha a puceválás és ujrakenegetés után sem csökken akkor új hűtőt kell nezni. Pedig ami rajta van is elég bikának néz ki. Tudsz valami jót és nem túl drágát?

(#29) Il Padrone


Il Padrone
senior tag

Sziasztok,
csak annyit tennek hozza a temahoz, hogy a 2000+-os XP-m nem szereti az 55-foknal magasabb hofokot hosszasan, mert kifagy. Nem ram, nem videokartya, sem nem mas, mindent teszteltem. Telen nem fagyott egyszer sem, most nyaron a lakasban megnovekedett homerseklet miatt 3-4ora utan alt beadja a kulcsot. Venti van benne par, elrendezesuket folyamatosan valtoztatom, nem sok eredmennyel, nagyjabol 53-55 fok a minimum amit el tudtam erni terhelesnel.
Lehet, hogy a CPU-t kellene megcsekkelnem, hogyan fekszik fel ra a borda.
De nem hiszem, hogy ez a baj.

Aki tud okosat mondani, az mondja, en is olvastam, hogy 80 fokig kimegy a vilagbol....

Il Padrone

(#30) DcsabaS válasza Spongya Bob (#28) üzenetére


DcsabaS
senior tag

Kedves (#28) Jones!

Mint már írtam, több felé is lehet venni olyan hűtőt, amely megfelel a célnak. (Én többnyire a BlueFish-nél veszem meg, mert útba esik.)

A lényeg az, hogy NAGY alumínium tömb és RÉZ BETÉT kombinációja legyen a fém rész, és rajta egy NAGY (8 cm-es) ventilátor legyen, ami inkább gyors, mint halk (ez kb. 2500 Ft). Kell még egy ház/rendszer hűtő is (1000 Ft). Ha a CPU hűtőn kis fordulatú az egyébként nagyméretű ventilátor, ki lehet cserélni egy nagyobb fordulatúra (újabb 1000 Ft). A kis fordulatú 8 cm-es ventik 12 V mellett 0,09 A körül fogyasztanak, a nagyobb fordulatúak meg minimum 0,15 A-t.

Lehetséges, hogy a Te CPU hűtőd igazából jó, csak rosszul illeszkedik a proci felületéhez, és hiányzik a ház hátuljára szerelhető kihúzó ventilátor.

Amint már korábban írtam, nagyon fontos, hogy a hűtő és a CPU felületeit az összeillesztés előtt nagyon gondosan letisztítsuk (ez gyakorlatilag csak aceton erejű oldószerrel lehetséges), és tiszta hővezető zsírt használjunk.

Ha a hőmérsékletet az előbbiek alapján nem tudod 45 fok alá vinni, az úgy tekintendő, hogy a CPU még mindig nem érintkezik tökéletesen a hűtővel.

********
Kedves (#29) Il Padrone!

''Lehet, hogy a CPU-t kellene megcsekkelnem, hogyan fekszik fel ra a borda.
De nem hiszem, hogy ez a baj.''
A boltokban lehet venni nevetségesen satnya kis CPU ventilátorokat is, és ha olyanod van, akkor a legjobb érintkezés mellett is összejön az 53-55 fok, vagy még több is. De ha nem ez a helyzet, vagyis a CPU hűtőd az előbbiek szerint való, akkor garantáltan rosszul érintkezik a procival! Érdemes levenned és gondosan letisztítanod, mert minimum 10 fokkal lejjebb faraghatod a hőmérsékletet (és végre búcsút inthetsz a fagyásoknak(:-)...).

(#31) Il Padrone válasza DcsabaS (#30) üzenetére


Il Padrone
senior tag

Hello,
Spire Falconrock I-es hutom van, ami tudomasom szerint nem rezbetetes. ANDORPAPA????
Es tudomasom szerint ez ala nem raknak olyan hovezeto trutyit, maskeppen meg nem tudom hogyan lehetne rosszul felrakva, nem mondom, kerdezem?
Koszi
udv

Il Padrone

(#32) DcsabaS válasza Il Padrone (#31) üzenetére


DcsabaS
senior tag

Kedves (#31) Il Padrone!

Hogy van-e rézbetét, az egyszerűen ellenőrizhető. (Az újabbakban van.) Ha nem használsz fehér hővezető szilikonzsírt, hanem a hűtő aljára esetleg rátapasztott ragacsos ''izét'' használod, az BAJ. Ugyanis csak 1-szer használatos és könnyen összeszed mindenféle szemetet. (Egy szemmel alig látható porszem is roppantul leronthatja a hőátadást.) Gondosan le kell takarítani! Alkohollal ne kísérletezz, az nem oldja megfelelő képpen. (Mint írtam, aceton, vagy körömlakk lemosó a nyerő.) Előzetesen persze be kell szerezni a tejfehér szilikon hővezető zsírt is (legtöbbször automatikusan adják a ventilátorhoz, de PC-s boltokban szinte ingyen is adják).

Van ezüst tartalmú hővezető zsír is, az hőátadás szempontjából még jobb, de könnyen okozhat elektromos rövidzárt is, ezért kezdőknek nem ajánlom.

(#33) PB 22 válasza Spongya Bob (#1) üzenetére


PB 22
tag

Szeva Jones!

Egy ismerősömnek is volt SB problémája.
Nem olvastam végig az egész topicot, csak néhányat,
úgyhogy nem tudom megoldódott-e a problémád.
Látom régi a topic, de azért leírom. Ismerősöm hangkártyája sem
működött rendesen, és alaplapot cserélt. Két Asust próbált ki, ebből az egyik rendesen kezelte a hankártyát, Win 98 ME és XP alatt is, a másik nem. Ennyi.
Asus ...? 266 király, másik újabb lap nem jó!
Az újabbat visszavitte, és maradt a réginél.

Amúgy srácok, 2400+ AMD Asus A7N8X Deluxe, ATI 9500, 512 MB 400 Mhz DDR - és 10600 pont a 3D Mark 2001-ben az nem jó erdmény?????

Azt mondta jó! Nem. Az mondtam jónak tűnik...

(#34) Il Padrone válasza DcsabaS (#32) üzenetére


Il Padrone
senior tag

Koszi a valaszokat,
tudom, konnyu ellenorizni, ha leveszem, de elotte informalodni akartam, van egyaltalan ertelme, mert ha nincs alatta ragacs, es nem kentek ra 6kilo pasztat, akkor ennyit tud a hutom huteni, ami eleg szomoru lenne.
Nem tudja valaki, hogy a spireokat ragaccsal aruljak vagy sem?
Udv

Il Padrone

(#35) DcsabaS válasza Il Padrone (#34) üzenetére


DcsabaS
senior tag

Kedves (#34) Il Padrone!

Mint írtam, ''ragacsot'' nem szabad használni (ti. potenciálisan piszkos és egyenetlen), fehér hővezető zsírból is csak egy KEVESET és TISZTÁN, miután gondosan letisztítottuk a felületeket.

Ilyen hővezető zsírt bármelyik PC-s boltban egy fél órán belül szerezhetsz (nem budapesti vagy?). (Ha volna fényposta, küldenék...)

(#36) Il Padrone válasza DcsabaS (#35) üzenetére


Il Padrone
senior tag

szia,
utananeztem, alapban ragaccsal adjak/szallitjak, tehat valoszinuleg a boltban igy szereltek fel.
Most allhatok neki szetszedni, lemosni ujra felrakni, de ha nem fog fagyni akkor OK.
A paszta nem problema.
Koszi a bogarelultetest a fulben.
Udv

Il Padrone

(#37) Spongya Bob válasza DcsabaS (#30) üzenetére


Spongya Bob
tag

Köszönöm az eddigieket.
Megnéztem a setupot, abban azt írják hogy a Core fesz 65 fok, a Cache pedig 57. Gondolom a Core-t kell 50 köré tornásznom, nemde??? A Cache az alaplapon csücsülő C memória hőmérsékletére vonatkozik???

(#38) DcsabaS válasza Spongya Bob (#37) üzenetére


DcsabaS
senior tag

''a Core fesz 65 fok, a Cache pedig 57''?!?

Ezt nem nagyon értem. Mindenesetre tipikusan a ''PC health status'' menü alatt szoktak lenni a CPU és környezete (a rendszer) hőmérsékleti adatai. A magasabb hőmérséklet a CPU-é, és azt kell letornászni 45 fok környékére. (50 fokkal ne elégedj meg!)

(#39) Ragranor


Ragranor
csendes tag

Szia DcsabaS !
Sziasztok!

Bocs de kezdő vagyok összeszerelésben és minél többet olvasok annál jobban kellene a segítség!


AMD Athlon XP BARTON 2500+ 333MHz 512K
5U213C1H3G Spire FridgeRock hűtő

1. Az alaplaphoz ( ASUS A7V8X-X+LAN) adott program szerint 46C-on megy terhelés nélkül, az innen letöltött CPU tesztel 51C-ig ment fel 20 perc alatt és 1 óra alatt tartotta.
-Ez normális?

2. Olvastam itt valahol hogy a hűtőn lévő gyári paszta (vastag) nem a legjobb megoldás.A hűttő dobozában találtam egy Heatsink Compounds pasztát!
-Érdemes a bordát letisztítani acetonnal és ezt a pasztát használni?
-Bekenni a pasztával csak a proci közepénn lévő alig 2 négyzetcentiméter részt szabad?

Előreis Kösz!

:((

Ha elolvad a hó, hova tűnik a fehér !

(#40) DcsabaS válasza Ragranor (#39) üzenetére


DcsabaS
senior tag

''46C-on megy terhelés nélkül, az innen letöltött CPU tesztel 51C-ig ment fel 20 perc alatt és 1 óra alatt tartotta.
-Ez normális?''
Igen, ez normális, de azért nem kiváló érték. Azt mutatja, hogy van még mit javítani a hűtésen. Ezen hűtő felépítése elvileg megfelelő, így talán csak az a baj, hogy kicsi a venti fordulatszáma. (Ha 0,15 A alatti típus, kicserélném.) Vagy nem voltak tökéletesen tiszták a felületek, mielőtt rákented volna a hővezető zsírt. (Az egyszer felhasználható gyári hővezető anyagot nem célszerű használni, hanem legjobb azonnal letakarítani.) Ha nincs a házon kiegészítő ventilátorod, akkor tegyél fel egyet!

Írod:
''2. Olvastam itt valahol hogy a hűtőn lévő gyári paszta (vastag) nem a legjobb megoldás.A hűttő dobozában találtam egy Heatsink Compounds pasztát!''
Ha egy kis zacskócskában lévő fehér anyagról van szó, akkor az a jó, azt kell használni! (Azokat a gyári izéket kell kerülni, amelyek eleve rá vannak kenve/ragasztva a hűtőre.)

Kérdezed:
''-Érdemes a bordát letisztítani acetonnal és ezt a pasztát használni?''
Maximálisan! Óvatosan a CPU felületét is célszerű letörölni acetonnal, ugyanis arra is ráragadhatott ez-az.

Kérdezed:
''-Bekenni a pasztával csak a proci közepénn lévő alig 2 négyzetcentiméter részt szabad?''
Csak a procit (a proci magját) kell bekenni, amely nagyjából 1 négyzetcentiméter nagyságú, téglalap alakú szilícium lapocska. Nem kell sok hővezető zsír, és általában az is elég, ha közepére teszünk 1-2 cseppnyit. (Később szétterül.) Ha a szétterülésben nem vagyunk biztosak, akkor óvatosan lehet mindenfelé kenni egy vékony réteget, de tisztán!
A hűtő fémfelületét is érdemes vékonyan bekenni, kb. ott, ahol majd találkozik a CPU-val.

Hogy végül is sikerült-e jó hőkontaktust kialakítani a CPU (magja) és a hűtő fémfelülete között, azt a CPU későbbi hőmérsékletéből tudjuk megállapítani. Ha ugyanis minden rendben van, a hőmérsékletet 45 fok alá tudjuk szorítani. Ha a hőmérséklet 55 fok folott van, akkor garantáltan hibádzik valami. A Te eseted a kettő közé esik.

(#41) Ragranor válasza DcsabaS (#40) üzenetére


Ragranor
csendes tag

Kösz válaszodat!

Egyenlőre nem nyúlok hozzá mert a bios frissítés után a ventillátor fordulata 4200-ról 4753-ra ált be , ezzel 2C fokot nyertem . (most terheléssel 49C)
Megkaptam a gyári érték +-10%-át.

De kösz a tanácsokat jól jön az még! :)

Ha elolvad a hó, hova tűnik a fehér !

(#42) Ragranor válasza DcsabaS (#40) üzenetére


Ragranor
csendes tag

<(Ha 0,15 A alatti típus, kicserélném.)

A venti 0.30-as típus

Ha elolvad a hó, hova tűnik a fehér !

(#43) DcsabaS válasza Ragranor (#41) üzenetére


DcsabaS
senior tag

Na, akkor közeledünk a megfelelő hőmérséklethez (:-)...

A ház hátulján kiegészítő (''kihúzó'') ventilátort nem használsz? Ha nem, akkor célszerű lenne. (Nyernél egy termikus szempontból korrekt és stabil rendszert.)

(#44) rlazol válasza DcsabaS (#43) üzenetére


rlazol
addikt

kedves DcsabaS!
mindenféle pályázati pénzből egy nagyon brutál gépet fog a nyáron beszerezni a tanszék elsősorban oktatási célú digitális videóvágás és szerkesztés céljára. 2 db 3,06-s Xeon P4 proci, SCSI vezérlés, 9900 All in Wonder, nem folytatom. Iszonyúan féltem hűtés szempontjából. Mi lehet az ideális hőmérséklet, milyen hűtőket javasolsz? Szerintem ez már nem is annyira zártan hűtő, sokkal inkább ház kérdése. Szerinted?

Az orvosom szerint elmebajban szenvedek. Ez butaság. Minden percét élvezem!

(#45) DcsabaS válasza rlazol (#44) üzenetére


DcsabaS
senior tag

Kedves (#44) rlazol!

Gondolom a konfigot készen kapjátok valahonnan, így az feltehetően eleve átgondoltan lesz konfigurálva. Amit érdemes külön is ellenőrizni:
- a HDD-(k)re aktív hűtés kell, minimum 2 db nagy ventilátor (ha az egyik leállna),
- a grafikus kártya hőjét előnyös kivezetni a házból (főleg szerverekre szánt rendszernél erre nem feltétlenül gondolnak),
- a ház és a tápegység bizonyára dögös lesz, de az összes kihúzó ventilátor helyet célszerű kihasználni.

Az előbbiekkel elérhető hőmérséklet hasonló lesz a szokványos PC-kéhez. A gép hangja viszont nagyobb lesz. Multimédiánál ez sajnos probléma, de a gépet el lehet helyezni úgy is, hogy felénk viszonylag hangszigetelt legyen. (SCSI/USB CD/DVD mellett a gép akár másik helyiségben is lehet.)

(#46) rog válasza rlazol (#44) üzenetére


rog
addikt

:)

(#47) rlazol válasza DcsabaS (#45) üzenetére


rlazol
addikt

köszönöm tanácsokat. HDD hűtést örülök, hogy Te is így látod, mert ebből volt egy kisebb vitám benn, ház szerverház, remélem nem lesz gond vele. Grafikusra majd vigyázok.
Tudod, közbeszerzés, és ezek as cégek nem arról híresek, hogy olyan sokat törődnének a részletekkel (mivel elég nehéz megkerülni a kijelölt céget, nem érdekük). Ezért kérdeztem meg téged, mostmajd jól rájuk koppintok, ha gonoszságon törik a buksi fejüket... :)

Az orvosom szerint elmebajban szenvedek. Ez butaság. Minden percét élvezem!

(#48) DcsabaS válasza rlazol (#47) üzenetére


DcsabaS
senior tag

Sajnos ezek a cégek a helyzetüket kihasználva mindig rajtunk próbálnak meg spórolni. De ne hagyd magad!

(#49) rlazol válasza DcsabaS (#48) üzenetére


rlazol
addikt

úgy nézek ki? Mit gondolsz miért fogadtam a kőbaltát örökös társamul még itt is? :))

Az orvosom szerint elmebajban szenvedek. Ez butaság. Minden percét élvezem!

(#50) Ragranor


Ragranor
csendes tag

5U213C1H3G Spire FridgeRock nekem bejött!
Paszta csere óta minden rendben!
Kösz mindenkinek!

Ha elolvad a hó, hova tűnik a fehér !

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.