A ház kiválasztása -folytatás
A Micro-ATX szabvány
A Micro-ATX szabvány a legelterjedtebb a HTPC-k körében. Köszönheti ezt többek közt annak, hogy megfelelő középutat képvisel az ideális méret, és a megfelelő bővíthetőség között. Mint azt nevéből is gondolhatjuk, kizárólag Micro-ATX szabványú alaplap szerelhető bele. Áramellátás terén több lehetőség is adódik: némely típusba az ATX szabványnál kisebb tápegység való, azonban ezekben az esetekben ezt a házzal együtt kapjuk. Legnagyobb részükbe a jól megszokott szabvány méretű egység szerelhető, amely általában nem tartozék, így ezt a ház után szintén magunknak kell beszereznünk. Ennek előnye, illetve hátránya is van: előnye, hogy szabadon kiválaszthatjuk a nekünk legmegfelelőbb paraméterekkel rendelkező típust.
Fontosabb technikai paraméterek:
(Mivel ezek gyártótól és típustól függően is változhatnak, a szabványnál általában használatos értékeket tüntetem fel.)
Alaplap maximális mérete: 244 x 244 mm, micro ATX
Használható tápegység típusok: Általában Standard ATX
5,25 bővítő helyek: Minimum 1, maximum 2
3,5 bővítő helyek: Minimum 1, maximum 3
Bővítő kártya hely (PCI, PCI-E): Minimum 1, maximum 3
Bővítő kártyák mérete: Standard vagy Low profile
Beszerelhető ventilátorok száma, mérete: Minimum 2, általában 8 cm-es
A szabvány legfőbb tulajdonságai:
• Bővíthetőség, helykihasználás: Mindkét szempontból ez a szabvány lehet a legjobb választás, a tökéletes középút: a házon belül elegendő hely áll rendelkezésre a későbbi bővítéshez, ugyanakkor a polcon sem foglal túl sok helyet.
• Hűtés, szellőzés, zajszint: A hűtés kialakítása nem okozhat különösebb problémát: általában belső elrendezésük lehetővé teszi a nagyméretű hűtőbordák, illetve ventilátorok használatát. Ha mindkettőt átgondoltan választjuk ki, a szellőzés kitűnő lesz, elenyésző zajszint mellett.
• Ár: Az általános tapasztalat az, hogy minél kisebb házat szeretnénk, annál többet kell fizetnünk érte. Nem csoda tehát, hogy egy minőségi Micro-ATX ház, nagyobb testvérénél akár nagyságrendekkel is többe kerülhet. Ennek ellenére minden gyártónak vannak olyan modelljei, melyek megfelelő minőséget képviselnek, de ugyanakkor a megfizethető kategóriába tartoznak.
Ha összegezzük az imént említett szempontokat kiderül, hogy ez a típus a legmegfelelőbb a HTPC építéshez. Megfizethető, és emellett minden olyan tulajdonsággal rendelkezik, mely ideálissá teszi a nappaliban való használatra.
A Mini-ITX szabvány
Ezen házak legnagyobb előnye az extrém kis helyigény, és hogy általában olyan hardverelemek szerelhetők bele, melyeknek összességében nagyon alacsony a fogyasztása. Ugyanakkor ez az első olyan szabvány, amelynél a kis méretekért cserébe igen komoly kompromisszumokra kell kényszerülnünk. Értendő ez alatt, hogy a Mini-ITX méretű alaplapok nagy részére a processzor már integrálva van, ezért az csak az alaplappal együtt cserélhető. Fontos az is, hogy az ilyen integrált központi egységek általában nem elég erősek, így például egy FULL HD felbontású videót már nem tudnak akadásmentesen lejátszani. Ez a tény a felhasználási lehetőségeket erősen behatárolja.
Mindezek mellett a kis méretből adódóan az is előfordulhat, hogy hely hiányában bővítőkártyának nem alakítanak ki helyet, így ilyet egyáltalán nem tudunk beszerelni. Ez a későbbi bővíthetőség szempontjából igen nagy negatívum. Újabb hátrányként említhető, hogy az ilyen kompakt házak legtöbbje beépített, vagy külső tápegységgel kapható, amelyek gyártónként különbözőek lehetnek. Ez azt jelenti, hogy ha esetleg a tápegység tönkremegy, igen költséges lehet a javíttatása, vagy egy új beszerzése.
Fontosabb technikai paraméterek:
(Mivel ezek gyártótól és típustól függően is változhatnak, a szabványnál általában használatos értékeket tüntetem fel.)
Alaplap maximális mérete: 170 × 170 mm, Mini-ITX
Használható tápegység típusok: Általában mini, vagy külső
5,25 bővítő helyek: Minimum 1, maximum 2
3,5 bővítő helyek: Minimum 1, maximum 2
Bővítő kártya hely (PCI, PCI-E): Általában 1, vagy 0
Bővítő kártyák mérete: Low profile
Beszerelhető ventilátorok száma, mérete: Általában 2, 8 cm-nél kisebb
A szabvány legfőbb tulajdonságai:
• Bővíthetőség, helykihasználás: Ez az a háztípus, amelynél a legtöbbet kell áldoznunk a méret oltárán: a bővíthetősége a többi szabványhoz képest messze a legbehatároltabb. Mivel a lehető legkisebb méret elérése a legfőbb szempont, a legfontosabb hardver-elemek integrálva találhatók az alaplapon, ezért egy későbbi bővítés esetén a komplett belsőt cserélnünk kell. Ugyanakkor a helykihasználás szempontjából fizikai méretei miatt a legelőnyösebb választás.
• Hűtés, szellőzés, zajszint: A többi szabvánnyal szemben itt nagy előnyök mutathatóak fel: ezekbe a házakba kisebb teljesítményű hardverek kerülnek, melyeknek általában elegendő egy hűtőborda, így akár ventilátor nélküli, teljesen passzív hűtésű konfiguráció is kialakítható.
• Ár: Mivel ezeket a házakat (nyilvánvaló hátrányai miatt) elég ritkán használják, a beszerzése nem könnyű feladat. A nagyobb gyártóknak általában van ilyen modellje, azonban ritkaságuk miatt a vételáruk (a többi alternatívához képest) igen magas.
Ha összegezzük az imént felsorolt pozitív és negatív tulajdonságokat láthatjuk, hogy ezen típusnak kis helyigényén kívül nem sok előnye van. Bővíthetősége erősen korlátozott, a beépíthető hardverek teljesítménye pedig alulmarad a nagyobb társaihoz képest. Ezek a legfőbb okai annak, hogy HTPC építésre ezt a szabványt nagyon ritkán használják.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!