Bevezető
Több mint egy hónapja használom a Sony Xperia SP-t. Nemrég felvetődött bennem a gondolat, hogy leírom, hogyan látom a készüléket és esetlegesen segítséget nyújtsak a döntésben azoknak, akik éppen telefonvásárlás előtt állnak.
Az előző telefonom egy Sony Xperia U volt. Meg kell mondjam, hogy a készülék körüli általános szoftveres gondok ellenére én elégedetten használtam. A legnagyobb problémám a méretével volt. Hogy a telefon volt kicsi, vagy a kezem nagy, azt nem tudom, de a kettő együtt nem volt túl nagy békességben egymással. Sokszor nyomtam mellé, nagyon odafigyelve kellett gépelnem, ha nem akartam össze-vissza szövegkupacot. Azt szerintem senkinek nem kell részletezni, ez így mennyire nem hatékony. Az ICS Android pedig a lehető legrosszabb pillanatokban okozott kellemetlen élményeket.
Ezek az előzmények vezettek oda, hogy úgy döntöttem, cserélek. A döntés viszonylag gyorsan történt, mert öcsém is telefont keresett és a segítségemet kérte, mit tudnék ajánlani neki. Éppen akkor a T-Mobile elég jó konstrukcióban kínálta, így belevágtam.
Jelen írásban az általános dolgok mellett főleg azokra a témákra szeretnék kitérni részletesebben, amikről sok kérdés merült fel, vagy éppen problémák kerültek elő velük kapcsolatban. Főként a Mobilarena tesztből, illetve a fórumban összegyűlt problémákra gondolok. Az egyes technikai paramétereket pedig igyekszem valamilyen környezetbe helyezve bemutatni, mert én azon a véleményen vagyok, hogy a száraz paraméterlista önmagában semmit nem mond. A szintetikus tesztekre vágyók csalódni fognak. Ezt egyrészt megtalálják máshol, másrészt nem mutatja be milyen nap mint nap használni valamit.
Javaslom az Mobilarena teszt átolvasását, valamint a Mobilarena TV videóját. Akinek több véleményére van szüksége annak pedig a GSMarena oldalát is érdemes lehet megnézni.
Külső
Amikor először a kezembe vettem, kicsit megijedtem. Egy pillanatra arra gondoltam, hogy átestem a ló túloldalára, mert ez egy nagyon nagy tepsi. Pár óra nyomogatás után viszont nagyon kényelmes volt a használat. A telefon másik szembetűnő tulajdonsága a súlya. A 155 g nem kevés, de ennek hátrányát eddig nem éreztem. A körbefutó fémkeret ad egyfajta határozottságot a szerkezetnek. A hátlapi műanyag matt, és minőségi hatást kelt. Az ilyen típusú műanyagokat kifejezetten kedvelem. Kicsit gumiszerű a tapintása. Hátlapon a LED villanó és 8 MP-es kamera található a hangszóróval együtt. Ezekre később még visszatérek.
Nem mehetünk el szó nélkül az alsó átlátszó sáv és hátlap találkozási pontja mellett. Itt tapasztalható némi elállás, vagy pontatlanság. Ez addig zavaró, amíg az ember foglalkozik vele. A mindennapok során ennek nincs hatása a használhatóságra.
Az akkumulátor beépített, nem cserélhető házilag. Sokan hördültek fel ettől a ténytől. Olvastam valakitől olyan hozzászólást, miszerint ő kategorikusan elutasítja az összes ilyen készüléket. Ennek én nem érzem különösebben hátrányát. Egyrészt azért, mert ha valami oknál fogva csontra fagy, akkor van lehetőség a resetre. A másik része ennek, amikor esetlegesen tönkremegy az akku. Mivel 2 év garanciát adtak rá, ezért úgy gondolom, az első 2 évben ennek nincs jelentősége.
Ahhoz, hogy ez komoly fejfájást okozzon, ezen időn túl is használni kell a készüléket, ami a mai világban már nem túl gyakori. Persze tudom, hogy sok ellenpélda szokott ilyenkor előkerülni. Be kell látni, a tendenciák azt mutatják, hogy viszonylag gyakran cserélnek telefont az emberek. Felmerülhet a kérdés, mi van mégis a kivételekkel, akik 3-5 évig is használnának egy telefont.
Eddig ilyen probléma több, mint 12 év mobilhasználat alatt egyszer sem fordult elő velem… Ezért úgy gondolom, ennek a paraméternek a megítélése elég szubjektív. Önmagában ez alapján nem lehet megítélni az egész telefont. Ettől még nem kell leírni.
A másik olyan eleme, ami alkalmas a vitaindításra, az a kijelző. A képátló 4,6” és 720 x 1280 pixel felbontású (HD), ami technológiáját tekintve TFT. Nem kevés véleményt olvasni, amiben sokan az IPS vagy AMOLED/SAMOLED-ek alkalmazásának hiánya felett értetlenül állnak. Jelen esetben ez a panel teljesen korrektül ellátja a feladatát. Napfényben jól olvasható, és a betekintési szögekkel sincs komolyabb probléma. Bizonyos szög felett ezt nem is értem.
Ki nézegeti a telefonját mondjuk 70 fok felett? Szerintem sokat számíthat az is, hogy mennyire van jól kalibrálva egy kijelző. Bár ezt csak szemre tudom mondani, nekem nem volt vele problémám. A kép éles és kifejezetten kényelmes a szemnek. Azért a 319 ppi magáért beszél. A védelemről Gorilla Glass 2 gondoskodik.
Az érintésérzékeny gombok a kijelző részévé váltak. Ezzel némi hasznos területet veszítünk. Ez is egyéni megítélés kérdése, van akinek már átlépi az ingerküszöbét. Vásárlás előtt érdemes erre is figyelni.
Az átlátszó sáv az alján 8 színben tud jelzéseket küldeni felénk. Szerintem ennek a működése még finomítva lesz a jövőben. Az egyetlen komolyan problémát én abban látom, hogy éjszaka töltés közben világít az akku aktuális állapotának megfelelő színnel. Ezt nem lehet kikapcsolni, legfeljebb letakarni. Én legalábbis ezt szoktam. Az értesítés működésével egyébként abszolút elégedett vagyok.
Bal oldalt a microUSB, jobbra pedig a fizikai gombok találhatóak. Hangerőszabályzás, kikapcsolás/feloldás, illetve a kamera gyorsindító összeállításból áll. Fent 3,5 mm-es jack csatlakozó található, ami a hátlap íveltsége miatt nem takarja be teljesen a csatlakoztatott fülhallgatót/headsetet. Az előlapon mikrofon, előlapi kamera és érzékelők sora található. Úgy érzem, teljesen jó az elrendezés. Nem lehet rá panasz. A microSD a SIM-mel együtt a hátlap alatt lakik. Legfeljebb 64 GB-os méretű kártyával lehet bővíteni.
Belső
A telefon lelkét egy Qualcomm MSM8960T adja. Ebben két darab, egyenként 1,7 GHz-es maximális órajelen működő Krait mag található. A grafikus gyorsító szerepében egy Adreno 320-as játszik. A memória 1 GB. A belső memória 8 GB, amiből kicsivel több mint 5 GB-ot használhatunk saját célra. A rendszer jelenleg Android 4.1.2-es verziót jelenti (4.3 bejelentés is megvolt.).
Én úgy gondolom, hogy már most is aránytalanul erős hardvereket tesznek a telefonokba. Nem látom azokat a felhasználási területeket, ahová egyelőre kevés lenne a fenti SoC. Persze, lehet mondani nagyobb felbontást, vagy extrém igényű játékokat. Az optimalizálás sokszor többet ér, mint 4 mag vagy a magasabb órajel. Erre viszont ritkán vagy egyáltalán nem látunk példát. Pedig sok vásárló látna szívesebben 50%-os üzemidő növekedést, mint 50%-kal erősebb hardvert.
Visszatérve a készülékre, alapvetően elmondható, hogy gyors és akadásoktól mentes a felület. A felhasználói élmény sehol nem szenved csorbát, az lenne a meglepő, ha nem így lenne. Itt kiemelten gondolok az alap telefon funkciókra, aminek működése elsődleges, akármilyen okostelefonról is van szó.
A Sony által készített felület nekem személy szerint nagyon tetszik. Ugyan használati tapasztalatom nincs a konkurenciával, de látvány alapján kifejezetten jobbnak éreztem, mint mondjuk a HTC Sense, vagy Samsung TouchWiz felülete. Kicsit rajzfilmes jellegűnek érzem ezeket, de hozhattam volna a Huawei által készített EmotionUI-t is. Pedig utóbbi is elég kellemes lett.
Sok a hasznos és kevésbé hasznos hozzáadott alkalmazás, ezek megítélése is egyéni preferenciák szerint történik. Sony Select még rendben van és a feljegyzés is jópofa. A Socialife-ot még egyszer nem indítottam el, de a Facebook is tiltva van. Én ilyesmire nem használom a telefont. Viszonylag rendszeresen használom még a QR-kód olvasót jó, hogy volt rajta alapból.
Egy kis összehasonlítás az Xperia U-val. A telefonkönyv és a hívásindítás meglehetősen lassan történt meg az U-val. Érezhető volt hívásfogadásnál is 1-2 másodperces késlekedés. Az Xperia SP esetében ilyen nincs! Időben megtörténik minden folyamat, és akkor, amikor a felhasználó éppen úgy akarja, nem amikor a telefon képes rá.
A billentyűzetnél pedig azt éreztem, hogy Igen! Megérkeztem! Pontosan ezt a kényelmet vártam el, amikor gépelek. Nagyon jól használható. Gyors. A kiegészítő (T9) néha erőszakosabb a kelleténél, de tűrhető.
A Flashről már régóta le kell mondanunk, ami a gyári kiépítést illeti. Eddig egyetlen alkalommal sem éreztem hiányát. A Chrome nem rossz, bár általában a Dolphin Browser-t használom. Kifejezetten jó a böngészési élmény ekkora felületen.
A YouTube alkalmazásnál, ha megoldanák a takarékos háttérben futás képességét, azzal szerintem nem kis pofont adnak a fizetős zenei stream szolgáltatásoknak…
A Google Now-ban eddig időjárást nézegettem és az útvonaltervezéssel szórakoztam. Ez is hasznos tud lenni a mindennapokban, ha részletesen testre szabjuk.
Multimédia
Akkor most térjünk vissza arra a hátlapi 8 MP-es kamerára, ami a telefon topikjában sok pro és kontra véleményt kapott. Először is a kameraszoftver beállításokban nem szűkölködik, sok lehetőséget ad a fotózni vágyók kezébe. Van HDR, akit esetleg ez érdekel, de fókuszmód, ISO, és fehéregyensúly is állítható, ha úgy tartja kedvünk.
Az eddig lőtt képek alapján én egy 5-ös skálán egy erős 4-est adok. Ezzel valószínűleg nem mindenki ért teljesen egyet. Bár ez a mondat még önmagában kevés információtartalommal bír.
Először is el kell helyezni ezt az egész fotózás témát. Elsődlegesen ez egy mobiltelefon. Tehát nem kell tőle fényképezőgép minőséget várni. Most jöhet a viszonyítás más készülékekhez.
Ezt mindenki maga eldönti majd a neten látható temérdek tesztképek alapján. Én azt tapasztaltam, hogy az általános gyengélkedés minden mobilos fényképezésnél gyenge fényviszonyok mellett tapasztalható. Normális fényviszonyok mellett teljesen jó képeket lehet készíteni. Így van ez az Xperia SP esetén is. Erre mintaként szolgáljon az alábbi automata módban készült képcsokor:
Update: 2013.09.01.
Update: 2013.09.14.
Videót FullHD-ban rögzít. Ezeket vissza is tudja játszani akadásoktól mentesen. A minőségéről azt lehet elmondani, hogy ez is a jó kategóriába sorolható. Az alábbi YouTube linken lehet egyből nézni:
Letölteni pedig innen lehet. (265 MB, 2:09)
Az előlapi kamerát kicsit sajnálom, hogy megrekedt a VGA szinten. Azért egy egészen kicsit jobbat is el tudnék képzelni, egy sima HD felbontással már teljesen elégedett lennék, még passzolna is a natív felbontáshoz.
Most térjünk át a hangok világára. A kihangosított állapotban teljesen hangerőn egy kicsit torzít, ezt telefonhívásoknál is sikerült tetten érni. Egy-két fokozattal kevesebbre állítva már nincs meg ez a probléma. A hangerővel így sincs gond, elég hangosan képes szólni.
A telefonhívások során használt hangszóró és mikrofon működésével nagyon elégedett vagyok. A másik fél tisztán és érthetően hallható, és rám sem volt panasz. Ezt egyébként a GSMarena tesztjében, amit utólag olvastam el, szintén igazolják.
A mikrofonra felmerült egy panasz a fórumban. Valaki koncertet szeretet volna megörökíteni, ahol a hang elég erősen recsegős lett. Ezt később egy másik fórumtag szimulálta is otthoni körülmények között egy böszme hangfal segítségével. Úgy gondolom, koncertet felvenni nem telefonnal kell. Ettől függetlenül a probléma más vonatkozásban akár a hétköznapi használatban is előjöhet, ha egy bizonyos hangerő fölött szeretnénk hangot rögzíteni vagy telefonálás közben a túloldalra juttatni.
A Walkman alkalmazással kifejezetten elégedett vagyok már az Xperia U óta. Kifejezetten örültem, hogy mindenféle külső program vagy kiegészítő nélkül megoldható, hogy .flac fájlokat tudok lejátszani rajta. Egyelőre ehhez a gyári fülest használom, de már ebben az esetben is érezhető a különbség egy mp3-hoz képest. Ha lesz rá módom, a távoli jövőben egy minőségi fülessel is ki fogom próbálni.
FM-rádió szerencsére van, de a használata nem volt zökkenőmentes, ugyanis csak többszöri keresésre talált meg minden elérhető adót (elsőre csak néhány találat volt). Viszont ez szerintem csak egyedi eset lehetett.
Adatátvitel, kommunikáció
Az adatátviteli képességekben szabályosan dúskálhatunk. Azon már senki nem lepődik meg, ha van HSPA, jelen esetben viszont LTE hálózatokra is képesek vagyunk kapcsolódni. Ennek egyelőre még kevés esetben érezzük a hasznát. Optimistán tekintek az elkövetkezendő évekre és remélhetőleg lesz majd gyakorlatban is kimutatható értelme ennek a képességnek.
Ezen kívül van még 4.0-s Bluetooth, NCF és DLNA. A beépített GPS ismeri a GLONASS műholdakat is. Szerintem a leglassabb eset az 30 másodperc volt, amikor pozíciót kiírta, ettől csak gyorsabb szokott lenni.
Találunk benne még n-es WLAN modul,t ami 2,4 GHz, illetve 5 GHz frekvencián is képes üzemelni. Ez a rész szintén kapott hideget, meleget: a konkrét panasz a gyenge jelerősség.
Ez egy olyan témakör, amit érdemes megvizsgálni a gyakorlatban, a demonstrálására házon belül a párom Xperia Mini készülékét fogom használni, mint viszonyítási alapot, a jelerősség megjelenítésére két programot használtam, a Wifi Analyzert és az inSSIDer3-at.
Update: 2013.09.14.
A tesztkörnyezetben történt némi változás. A router gyári szoftverét OpenWRT-re cseréltem. Abból is vargalex fórumtárs által készített kiadásra váltottam. Bekerült egy új eszköz is egy Thinkpad T61 személyében. Az Xperia SP-t pedig egy szoftverfrissítés érintette, aminek során a 12.0.A.2.254-es verziószámú gyári T-mobile-os ROM került rá.
Ez jelöli a táblázatban a (B) eseteket. Az (A) eset pedig a korábban is itt látható eredményeket tartalmazza.
Az eredmények jól mutatják, hogy a frissítés által jelentősen javult a jelerősség.
Eredmények (2,4 GHz):
Eredmények (5 GHz):
A mérési pontokat úgy írnám le, hogy a routerrel egy szobában van az első kettő, egy nagyon vastag fallal a második kettő, a legutolsó pedig a lépcsőházban mért érték. Igazából itt az lenne a lényeg, hogy teljesít a két telefon egymáshoz képest: én nem látom, hogy sokkal gyengébb lenne, mint az Xperia Mini (arra nem volt panasz).
Akinek 10-15+ méteres hatótávolság kell akadályokkal tűzdelve, azok számára más esetben is egy Access Point-ot javasolnék, ez nem a telefon hibája.
Akkumulátor
Az első pár napban nagyjából napi szinten kellett tölteni, de ez ilyenkor természetes, hiszen egyfolytában próbálgattam, nyomkodtam.
Azóta kicsit beállt a használat: nálam a két nap (48 óra) mindenféle komoly odafigyelés nélkül megvan. Ebben benne van napi 25 perc zene, ugyanennyi beszélgetés, egész nap WiFi bekapcsolva, játékból a Hobbit szokott futni (napi kb. 40-45 percet használom), plusz pár kép és nyomkodás is van benne, GPS és Bluetooth eseti jelleggel, valamint szinkronizálás, GMail, WhatsApp, Viber is figyel. A Stamina mód aktív, bár mostanában sok kritikát kapott.
Én némi RAM használatot leszámítva egyelőre jót tudok mondani róla.
Éjszaka repülőgépes módban van. Erre ráadásul még jön egy idegesítő ébresztgetése egy-két rendszerfolyamatnak, de remélhetőleg ezt egy frissítésben majd javítják.
Összességében az akkuidővel elégedett vagyok, és ez egy 2350 mAh-s akkumulátortól teljesen rendben van, még az is lehet, hogy ha butatelefonként használnám, akkor 1 hét is kijönne.
Egy túrázás alkalmával tettem próbára mennyire használható a készülék.
100%-ról indult reggel. Aktív mozgással töltött idő alatt a GPS be volt kapcsolva és Runkeeper rögzítette az útvonalat. Több helyen a Google maps-on néztem meg merre járunk éppen és az egész túra alatt 135 képet is sikerült készíteni. A hazaérkezéskor 56%-os töltöttséget mutatott. Ezután folyamatos wifi kapcsolat illetve kis játék volt még rajta. Másnap reggel 10 előtt készültek az alábbi képek:
Update: 2013.09.14.
Újabb túra, újabb próba. Ezúttal nem szerepelt valami fényesen az eszköz. Alig 9 órát bírt ki. Ekkora 6%-ra merült le a teljes töltöttség állapotából. Ez alatt folyamatosan rögzített a Runkeeper, és egy nagyon kicsi Google Earth is. Google Térkép rengeteg. Sokkal többször kellett a térképre néznem. Valamint sikerült 202 fényképet is készíteni. Ez is lehetett az oka a gyorsabb merülésnek.
Kiegészítők
Már most kiegészítők sora érhető el. Ezek listáját egyelőre 2 elemmel kezdem, de a jövőben tesztelés után újabb elemeket adok ehhez a részhez.
Az egyik leggyakoribb darab a fólia. Bár Gorilla Glass 2, meg törhetetlen örök életről szól a marketing, én jobbnak láttam beszerezni egy fóliát. A gyári fólia arra való, hogy nagyon gyorsan eltávolítsuk, mert a kialakítása annyira szerencsétlen, hogy az első másodpercben feljön és összeszedi a környék minden porszemét.
Jelenleg egy ilyen fólia teljesít szolgálatot nálam, amivel elégedett vagyok, nem volt gond a felhelyezéssel és eddig nem sérült egy kicsit sem.
A második leggyakoribb tartozék a tok. Nem szeretnék esélyt adni egy esetleges kétbalkezes pillanatomnak, hogy kárt tegyen ebben a remek készülékben, ezért befektettem egy TPU S-Line szilikon tokba. Kicsit megnöveli a méretet, de engem ez hidegen hagy, a lényeg, hogy védjen, ha kell.
Így néz ki:
Szoftverfrissítések
Megérkezett az első komolyabb szoftverfrissítés a Sony részéről. Itt lényegében két verzióról lesz szó, de egyben tárgyalom őket, mert az utolsót teszi fel mindenki. A gyári 12.0.A.1.257 óta kiadott frissítések:
Verziószám: 12.0.A.2.254 (12.0.A.2.245)
Letölthető ftf fájl: Itt
Változások:
- Gyors beállítások az értesítési sávon. Az Xperia Z-hez hasonló megjelenés
- Átlátszó sávok lent és fönt. Ez az értesítési sávot és a szoftveres gombokat jelenti.
- Ezentúl 766MB RAM áll rendelkezésre az alkalmazások számára.
- Új small apps
- Wifi bug javítás. Jelstabilitás és hatótávolság növelése. (Adatátvitel,kommunikáció oldala)
- Érintőkijelző érzékenység finomhangolás
- Kamera képességeinek javítása gyenge fényviszonyok között.(Multimédia oldala)
- Kijelző szebb képet ad. Élénk/Kontrasztos megjelenítés.
- Stamina módban nincs LED értesítés
- Visszatették a gyári Sony böngészőt
Néhányról képet is tudok mutatni:
Összegzés
Nincs hibátlan készülék, ezt egyszerűen kénytelen vagyunk elfogadni. Azonban okos kompromisszumok vannak és sok jól használható készülék is akad szép számmal a piacon, az egyik ilyen az Xperia SP. Érezhető, hogy van, amit lehetett volna jobban csinálni, viszont akkor nem ez lenne a neve és nem ennyiért lehetne megvenni.
Ha valaki bármely tulajdonságát nem érzi elegendőnek a saját felhasználási szokásaihoz mérten, az ne vegye ezt a telefont. Érdemes kipróbálni és több beszámolót is elolvasni, mert elegendő mennyiségű információ és egy komoly átfogó kép csak így alakulhat ki.
Úgy gondolom fontos, hogy egy készülék mennyire tud „up-to-date” lenni. A Sony bejelentette, hogy a 4.3-as frissítés is érkezni fog a készülékre. Ez szerintem további pozitív érv az SP mellett azok számára, akik ebben a kategóriában keresgélnek.
Én elégedetten használom nap mint nap, ezért nyugodt szívvel tudom ajánlani másoknak is!
Köszönöm, hogy elolvastad!
A későbbiekben szeretném bővíteni a beszámolót új információkkal, tapasztalatokkal.