Bevezető
A jelenlegi piaci helyzet komplikált és kezdők számára jelentős utána olvasás nélkül átláthatatlan. A célom egy olyan cikk létrehozása, amit én is el szerettem volna olvasni amikor belevágtam ebbe: egyszerűen, érthetően összefoglalva a dolgokat, hogy az is megértse, aki nem az internet és technológia világában él. Mint a cím is sugallja ez olyanoknak íródott, akiket:
- Érdekel a téma, de nem mélyedtek még bele
- Szeretnének valamit egyszerűbben vezérelni, de nem tudják merre induljanak
- Építkeznek / felújítanak és szeretnének valami okos otthon megoldást, de nem tudják, hogy a rengeteg dolog közül melyikbe vásároljanak bele
- Foglalkoztak a témával, de még mindig kusza a dolog a fejben
Dall-E szerint így néz ki egy okos otthon ma. Vigyázzatok a radioaktív hűtőszekrénnyel
Szeretnék egy komprehenzív képet adni, ugyanakkor azt is el kell fogadni, hogy a piac gyorsan változik, így jelen cikk 2023 nyarán aktuális, a jövőben pedig garantáltan idejétmúlt lesz.
Még mielőtt belekezdek azt is megemlíteném miről nem lesz szó: olyan zárt rendszerekről, amiket különféle cégek saját márkanév alatt telepítenek méregdrágán, általában olyan beruházóknak, akik azt sem tudják eszik vagy isszák a dolgot. Ezeknek is van előnye, például a pénzért cserébe támogatás jár. Minden, amit kínálnak megoldható a piacon fellelhető eszközökkel, sokszor akár jobban is. Ugye az ember vagy az idejével, vagy a pénzével fizet.
Főbb témakörök
Mire való 2023-ban egy okos otthon, vagy okos eszközök?
Mi ez a rengeteg márka és logó, amivel minden eszközt dekorálnak?
Milyen eszközökre van szükségem? Ki tudja megcsinálni ezeket?
Mik a lehetőségeim, ha valami kész megoldást keresek?
Mik a lehetőségeim, ha magam szeretném összeállítani az okos otthonom?
Ha kicsit barkácsolni is szeretnék, felokosítani meglévő eszközöket milyen irányba nézelődjek?
Mire való egy okos otthon?
Nem hiszem, hogy az okos otthonnak van konkrét definíciója, ez egy tág fogalom: jellemzően az okos eszközök által automatizált otthonokat tekintjük okos otthonnak. Nem kell futurisztikus dolgokra gondolni, ebédet nem fog főzni helyettünk.
Jellemzően fényeket, ahhoz tartozó kapcsolókat, dugaljakat, illetve különféle érintésmentesen vezérelhető eszközök gyűjteményét soroljuk ide, amelyek egy gyakran könnyen kezelhető applikációban különféle logikák alapján kapcsolgathatók, vagy állapotuk leolvasható.
Az, hogy ki mit tekint okos otthonnak, változó, és nem is kell, hogy egyezzen. Az emberek igényei mások, valakit idegesít a túl sok okos dolog, mások már nem hajlandóak villanykapcsolót nyomi - némi túlzással persze.
Egy kicsit paradox az egész, mert aki nem használt ilyeneket, sokkal nehezebben képzeli el, hogy mit is kellene otthonában automatizálni, akár azt is mondhatja elsőre, hogy leginkább semmit. Akár igaz is lehet.
A legtöbben úgy esnek bele, hogy adott egy eszköz, amit jó lenne távolról is kikapcsolni vagy bekapcsolni. Legyen ez egy lámpa a halak akváriumában vagy egy sokat fogyasztó bojler a spájzban.
Kis túlzással szinte minden megoldható, amit az ember elképzel. A piac kellően szaturált mára, minden vacakra van eszköz.
Szedjük össze az okos otthon előnyeit:
Kényelem
Egy okos otthon távoli vezérlést és okos automatizációt tesz lehetővé eszközök között. Lényegében a képzelet a határ, de minden további nélkül megoldható, hogy mire hazaérünk a lakást már befűtötte/lehűtötte a rendszer, kinyitja nekünk a garázsajtót ahogyan közel érünk az autóval, majd felkapcsolja a lámpákat. Persze ez csak egy példa.
Energiamegtakarítás
Az okos eszközök jelentős mennyiségű energiát takaríthatnak meg neked, leveszik automatikusan a fűtést mikor nem vagy otthon, lekapcsolják a lámpákat stb. Bizonyos eszközök visszahozzák az árukat viszonylag gyorsan.
Távoli monitorozás
Nyugalmat és biztonságérzetet ad, ha otthonunktól távol látjuk mi történik vele. Kihúztad a vasalót? Ez a kérdés irreleváns innentől, pontosan látod az otthonod pillanatnyi fogyasztását.
Integráció és automatizálás
Otthonod azt és akkor csinálja, amit szeretnél. Kapcsolódnak a lámpák, változnak a hőmérsékletek. A jó okos otthon olyan, hogy gondolni sem kell rá. Ez különösen érdekes lehet például mozgáskorlátozott vagy fogyatékkal élők számára.
Kezdjünk bele az útvesztő kihámozásába.
Miért van ennyi szabvány, miért nem jó, ami van? Miért lesznek még mindig újak?
Alapvetően két nagy kategóriába sorolhatóak az eszközök:
Lokálisan futó eszközök azok az eszközök, amelyek közvetve vagy közvetetten az internetre csatlakoznak, elfogadnak utasításokat internet kapcsolat nélkül is a helyi hálózaton.
Felhő alapú eszközöknek hívjuk azokat az eszközöket, amelyek önállóan, vagy egy gateway (átjáró) segítségével a felhőn keresztül érhetőek el, lokálisan nem.
Nem titok, hogy az okos otthon közösségek az előbbit kedvelik, a felhő alapú eszközök sok hátránnyal indulnak: például egy adott applikációhoz vannak kötve, viszonylag nagy a késleltetés a gombnyomás és az akció között, illetve a gyártó bármikor gondolhatja úgy, hogy megszünteti a terméket és így jártál (khm, khm, Phillips Hue).
Viszont a felhő alapú eszközöknek vannak kényelmi funkciói, amelyek sokaknak teljesen megfelelnek.
Tudjuk másféleképpen is kategorizálni ezeket az eszközöket, ez pedig a kommunikáció, amit használnak. Szinte minden vezeték nélküli. Még a tradicionálisan vezetékes termékek, például okos termosztátok is többnyire vezeték nélküli verzióban kerülnek Európában értékesítésre. Természetesen egy okosrelé vezetékkel kapcsolja a lámpád, de a kommunikációja vezeték nélküli. Elég sok akkus / elemmel működő megoldással is találkozhatsz majd.
Rajtad múlik, hogy ezekből mennyit telepítesz otthonodba: gyorsan házimunkává és költséggé emelhető az akkus eszközök karbantartása. Érdemes ezen gondolkozni.
A vezeték nélküliség biztosítja a gyártóknak azt, hogy bárkinek lehet okos otthona. Egy villanykapcsoló további vezetékek nélkül okosítható mindössze egy csavarhúzó és egy okos relé segítségével.
Tehát kommunikáció:
WiFi
Valószínűleg mindenkinek van wifije otthon, kézenfekvő, hogy miért nem wifit használ minden eszköz.
Egyrészt a wifi nem energiatakarékos. Még különféle mélyalvás ciklusokkal is elmarad más speciálisan alacsony energiájú kommunikációktól, így egy elemes termosztát vagy gomb legjobb esetben sem működne hosszú távon. Egy ZigBee hőmérő egy gombelemmel egy évig üzemel, wifisről ugyanez nem mondható el.
Továbbá figyelembe kell venni, hogy az egyszerűbb routerek nem képesek túl sok eszközt kezelni. Az a pár éves TP-Link vagy Asus router, ami az egyik polcon van az előszobában gyorsan bedobja a törölközőt, ha elkezdjük wifi eszközökkel megpakolni a házat. Egy-egy modell 30-40 eszköztől is elkezd gondokat okozni és instabillá válhat.
Ha wifi eszközöket telepítünk nagyobb számban, fontos, hogy egy komolyabb wifi hálózatot építsünk ki (pl. valamiféle mesh hálózat), ami képes nagyobb számú kliens kiszolgálására.
Ugyanakkor a wifi nagyon kényelmes, külön átjáró eszköz nélkül beállítható, továbbá sok wifi eszköz lokálisan is működik így, ha integráljuk meglévő rendszerekbe viszonylag könnyű a dolgunk. Shelly termékei tipikusan ilyenek, ellenben a Sonoff wifi termékei nem.
ZigBee
Sokat találkozhattok ezzel a névvel, mi is a ZigBee? Egy wifihez hasonló 2.4GHz-es, ám nem kompatibilis szabvány. A Zigbee eszközök lényegében az okos otthon “olcsó androidos telefonjai” – ha élhetek ezzel a hasonlattal. Nincs eszközönkénti licenc díj, ha valaki ZigBee eszközt akar piacra dobni csak a cég fizet egyszeri licencet, ezáltal olcsók. Viszont néhány cég kicsit szabadabban értelmezi a szabványokat és itt-ott azért előfordulnak kompatibilitási gondok, bár mára ritkábban.
Mivel nem wifi alapúak minden esetben kell hozzájuk egy “hub” avagy gateway (átjáró) amihez csatlakoznak.
Egy ZigBee eszköz 3 üzemmódban működhet: Koordinátor (gateway), router (egy jelismétlő) és végül “end device”.
A koordinátor az anyabázis, egy darab van belőle. A folyamatosan áram alatt levő eszközök router módban működnek, tovább sugározzák a jelet, míg az elemes eszközök végeszközként üzemelnek, csak csatlakoznak a meglévő hálózatra. ZigBee esetében nincs szükség wifihez infrastruktúrára, ha az eszközeink nincsenek túl messze egymástól azok mesh hálózatot hoznak létre és teljes lefedettséget biztosítanak.
Zigbee hálózati topográfia Kép forrása: rfwireless-world.com
Z-Wave
A Z-Wave egy 800-900 MHz frekvenciát használó kommunikációs protokoll, ami lehetővé teszi, hogy egy gateway lefedjen nagyobb területet. Az alacsony frekvencia miatt falak és betonszerkezetek sem lesznek akadály. A Z-Wave licencdíja viszonylag magas, így az eszközök is drágábbak. A kompatibilitás viszont nagyon magas, nincs vele meglepetés. Biztonságos a titkosítása miatt, így riasztórendszerekben, zárakat üzemeltető rendszerekben is előbb-utóbb fellelhető lesz.
A Z-Wave hátránya az áron kívül a ZigBee-hez viszonyítva szűkösebb választék és a 900MHz-es technológiából fakadó alacsony adatátviteli sebesség. Z-Wave technológiával például kamerát nem lehet csatlakoztatni, nincs meg a kellő sávszélesség.
Thread
Talán a legtöbbet emlegetett új szabvány. Sok szempontból a ZigBee továbbgondolt változata nagyobb kompatibilitással. IP cím alapú így az eszközök megjelennek a lokális hálózaton, de nem a wifi routert terhelik, hanem a ZigBee-hez hasonlóan saját mesh hálózatot építenek. Biztonságosabb a titkosítások miatt, mint a ZigBee, illetve a mesh hálózat sokkal könnyebben bővíthető. Például lehet több átjáró a hálózaton, így ZigBee-vel ellentétben, ha egy átjáró nem elérhető valami miatt nem veszítjük el az irányítást a teljes hálózat felett.
Mivel új, ezért az eszközválaszték némileg még limitált. Ellenben ügyeltek, hogy hasonló technológiát használjon ZigBee-hez, így sok eszköz megkaphatja egyszerű frissítés formájában a Thread támogatást.
Ezeken felül persze találhatók még kommunikációs megoldások, mint a LoRaWAN, modbus vagy további nem nyílt szabványok, amiket bizonyos cégek használnak, de a fentiek lesznek a legjellemzőbbek, ha elkezdesz nézelődni a piacon.
Említésre méltó még a Bluetooth, itt-ott találkozni vele. Mindenki ismeri, szerintem nem kell bemutatni. Hőmérőknél, gomboknál lehet vele találkozni.
Fontos beszélnünk a különféle ökoszisztémákról, ezek nem összetévesztendőek a kommunikációs standardokkal. Például sokszor fogod együtt látni a Tuya és ZigBee szavakat, ám míg a ZigBee egy vezeték nélküli kommunikációs szabvány addig a Tuya egy cloud platform, ami egyszerűvé teszi ezeknek az integrációját. Ha nagyon leegyszerűsítve kellene elmondani akkor ez a “szoftver” része, vagy a felhasználó szemszögéből “az app”. Persze ennél több.
A legtöbb gyártó igyekszik valamilyen ökoszisztémába kapcsolni a termékeit, hogy neked onnantól csak további eszközöket kelljen hozzáadni ugyanabból a brandből.
Korábban viszonylag sok gondot okozott ezeknek az egy kalap alá hozása és sok platform nőtte ki magát, ami lényegében összegyűjti a különféle eszközeidet, hogy egy appon belül tudd őket kezelni és tudj közöttük automatizációkat létrehozni.
Természetesen gyártónként változik mennyire zárják be az általuk létrehozott rendszer kapuit. Például az Apple Homekit-be integrálható okos termékek korábban eléggé limitáltak voltak nem Homekit termékekkel való interakcióra. Ma sem 100 százalékos az átjárás, de elég sok dolog megoldható szerencsére.
A teljesség igénye nélkül megemlítek pár ilyet a származási országukkal, hogy felismerd őket:
Google Home (Assistant és Nest termékek) (USA)
Amazon Alexa (USA)
Apple Homekit (USA)
Tuya (Kína)
Shelly Cloud (Bulgária)
Samsung SmartThings (Dél-Korea)
Fontos megemlítenünk a Matter nevű keretrendszert, ami kicsit egyik kategóriába sem tartozik. A Matter lényege, hogy a gyártók megegyeztek arról, hogyan kommunikáljanak az eszközök így könnyebb kereszt-integrációt biztosítanak az egyes ökoszisztémák között. A Matter eszközök a Thread kommunikációt használják majd.
Továbbá találkozhatsz olyan platformokkal, amik ezeket integrálják válogatás nélkül, hogy egyszerűbbé tegyék az eszközök közötti átjárást, ha összevissza vásároltál, vagy szeretnéd lokálisan kezelni az eszközeidet. Úgy gondolj ezekre, mint egy gyűjtőtégelyre. Nem szükségesek, mert a legtöbb gyártó ad valamiféle cloud alapú kezelési lehetőséget, de ha elkezded az okos cuccok gyűjtögetését és 4 különböző appban kell kezelni a dolgokat előbb-utóbb kikötsz majd egynél. A teljesség igénye nélkül:
Hubitat
HOOBS
Homey
VeraHome
OpenHAB
Home Assistant
Gladys
Domoticz
Míg az első négy a listából támogatással rendelkező prémium megoldás, ami “csak működik”, addig OpenHAB és Home Assistant a “barkácsolósabb” nyílt megoldás, amihez utána kell olvasnod, viszont cserébe a lehetőségeid is sokkal szélesebb körűek lesznek. Gladys és Domoticz egy-egy kisebb kezdeményezés szerényebb támogatott eszköz listával.
Kínai termékeknél találkozhatsz az eWeLink és Smart Life applikációkkal. Ezek nem önálló ökoszisztémák, viszont rengeteg kínai termék integrációját teszik lehetővé egy appban cloud alapon, ha erre van szükséged.
Oké, ez így most gondolom sok volt egyszerre.
Igyekszem kicsit rendbe rakni és segíteni, hogy én merre indulnék adott esetben.
Mi mire való, mit lehet vele csinálni?
Kezdjük a tipikus eszközökkel.
Relék
Ha fel akarod kapcsolni a lámpát megnyomod a kapcsolót, ami zárja az áramkört, majd világít a LED a mennyezeten vagy a falon. Épületvillamosságnál reléket használunk, ha azt szeretnénk, hogy elektronikus úton kapcsoljon valami. Lényegében egy kis elektromágnes mozdítja el az érintkezőt és létrehozza a kapcsolatot.
Ha villanykapcsolókat akarsz okosítani akkor a kapcsolók mögé beépíthető okos reléket építünk be. Ezekből többféle van villanykapcsolókhoz hasonlóan, attól függően, hogy hány kapcsolót, hány relét használnak.
Léteznek még speciális dimmer relék, amik dimmelhető LED-eket szabályoznak és RGB LED-ek esetén a színüket is változtatni tudják.
Ha nem értesz a villanyszereléshez nem ajánlom, hogy kísérletezz, kérd szakember segítségét!
Természetesen léteznek dugaljba dugható kapcsolható relék is, melyekhez nincs semmilyen szerelésre szükség.
Okos relé telepítése, kérd villanyszerelő segítségét
Érzékelők
Az okos otthon alapvető elemei az érzékelők, ezek alapján hozhatsz létre logikákat. A legtöbb eszköz rendelkezik ezekkel, például egy okos relében is van, tudja mikor van bekapcsolva. A legjellemzőbbek az alábbi szenzor típusok:
Hőmérséklet és páratartalom mérő, jelenlét érzékelők (mozgásérzékelők például),kontakt érzékelők (nyitásérzékelés), nedvesség és folyadék érzékelők, fény szenzorok, CO és füst érzékelő szenzorok.
Ezek kombinációjával mindenfélét lehet mérni, például szélsebességet is egyszerű kontakt érzékelővel mérnek, egy mágnes behúz egy apró kapcsolót (reed csövet) és számolják hányszor történik meg ez percenként, ahogyan a szélkerék forog.
A képen egy kínai Tuya hőmérő látható
Gombok, kapcsolók, NFC matricák
Szükségünk van emberi interakcióra, ez leggyakrabban gombokkal, kapcsolókkal történik, de használhatunk telefonunkkal aktivált NFC matricákat is. Egy gomb önmagában nagyon triviális eszköznek tűnik, okos otthon rendszerekbe integrálva folyamatok egész sorozatát indíthatja. Nekem például van egy gombom, ami lehúzza a redőnyeimet, lekapcsolja a lámpákat, bekapcsolja a projektort és megnyitja a Plex appot mozizáshoz.
NFC matricákkal is aktiválhatsz műveleteket
Távirányítók
Sok eszközünk van a lakásban, ami távirányítóval működhet, és nem csak a TV-re gondolok. Lehetnek klímáink, redőnyeink, zenelejátszó eszközeink.
Felmerülhet a gondolat, hogy ezen infra, vagy rádiófrekvenciás eszközöket automatizáljuk. Ilyenkor jönnek képbe az okostávirányítók melyeknek megtaníthatunk gombnyomásokat és azokat az általunk beállított automatizmussal el tudnak küldeni.
Egy távirányítóval a klímádat is vezérelheted bárhonnan
Egyéb okos eszközök
Ide sorolhatók azok az eszközök, melyek komplexebb feladatokat tudnak elvégezni vagy alapvetően egyszerűbb feladatokat gyűjtenek össze egy csokorba és azt szenzorok/kapcsolók révén integrálják okos otthonunkba. Tipikusan ilyenek az öntözőrendszerek vezérlői, okos termosztátok, robotporszívók, robotfűnyírók.
A lehetőség annyi, mint égen a csillag, nincs komprehenzív lista.
Sokaknak van robot porszívója. Beállíthatod, hogy csak akkor takarítson ha nem vagy otthon.
Mobil eszközök és kijelzők
A telefonod is része lesz az okos otthon rendszereknek, ugyanis ezen fogod megnyitni az applikációkat, amikkel eléred az egyes kapcsolókat / funkciókat. Sokan régebbi tableteket vesznek és azokat szórják szét a lakásban, hogy megjelenítsék a különféle eszközök állapotát. Pár gyártó (például Google, Amazon, Shelly) gyárt kifejezetten okos otthon kijelzőket.
A Google új tabletje egyben okos otthon irányítópult is
A terv: nagyjából találd ki mire van szükséged az otthonodban. Kapcsolni szeretnél dolgokat, esetleg jó lenne itt-ott valami gomb, amivel valamit elérsz. Ez inkább egy folyamat, szülessen meg az ötlet, az eszközök sok esetben dinamikusan bővíthetőek később is, ha mást szerettél volna.
Mivel a lehetőségek ebben a témában szerte ágazók, teljesen más eszközök jelentik az optimumot három lámpakapcsolóra mint egy komplett ház vezérlésre. Ugyanazt a feladatot meg lehet oldani 50 ezer és 500 ezer forintból is.
Döntéseid nem kell, hogy véglegesek legyenek. Én egyelőre egy esetet találtam csak, amit előre ki kell találni, az pedig a váltó kapcsolók okosítása relével. A hagyományos vezetékezéshez képest általában plusz egy szálat igényelnek a váltókapcsolós megoldások, de talán már erre is van valami a piacon, ha jobban körülnéznénk.
A kérdésre, hogy ki tud neked ebben segíteni a válasz általában vagy egy villanyszerelő, vagy te magad. Mindenkit óva intek a 230 voltos elektromos hálózat módosításától, ha nem ért hozzá. A relék és különféle árammérő eszközök, amiket falba vagy kötődobozba kell építeni jellemzően nagyon egyértelműen jelöltek, egyszerűen beszerelhetők, így, ha a villanyszerelőd esetleg visszakozik, hogy ő ilyenekkel nem foglalkozik nyugodtan győzd meg, hogy csak szerelje be, a párosítást és a többi részét te intézed.
Kész lehetőségeket keresek, nem akarok magam legózni mi mivel működik - merre induljak?
Sok gyártó kínál megoldást szinte mindenre amire szükséged lehet, némi tervezéssel és körültekintéssel gyorsan felhúzhatsz egy rendszert és gyártón / technológián belül maradva megoldhatsz mindent.
Az alábbi pár dolog egy ajánlás teljesen tapasztalati alapon. Adok budget és prémium opciót is, mindenkinek akad valami. Ez egy szubjektív téma, az én meglátásomat tükrözi.
Feltüntettem a relék árát, hogy nagyjából érezzétek mekkora költséget jelentenek ezek.
Max 15 eszközt tervezek nagyon budget
Smart Life appot használnám és wifi eszközöket vennék. Egy-egy relé, dugaljas kapcsoló, valami szenzorok. Kapcsolgatok ezt-azt, látom távolról mi a helyzet. Smart Life app kínai termékeket támogatja, csupa olyan márka, amiről nem hallottál és Aliexpress-en árulják. Talán a legtöbbet előforduló név az Aubess nevű gyártó lesz. Szó szerint minden van, ami Smart Life appban vezérelhető. Ez a legnagyobb gyűjtő, nincs más applikáció, ami natívan fog öntözőrendszert, robotporszívót, RGB LED-et és okos elektromos autó töltőt integrálni. Elárasztották a piacot kacatokkal, tényleg minden létezik hozzá.
Kb. 3-5 ezer forint per relé árral kell számolni.
Előnyei
Mindent meg fogsz találni amire szükséged van
Nagyon olcsó
Meglévő wifi hálózatod használhatod
Ha mindenből Smart Life támogatottat veszel egy applikációd lesz csak
Hátrányai
Kínai termékek garancia nélkül
Jellemzően Aliexpress-en kell beszerezni őket
Minden cloud alapú, appon kapcsolt lámpák lehetnek lassúak
Internet nélkül nem fog működni
Több mint 15 eszközre tervezek, de még mindig nagyon budget
Ebben az esetben már mindenképpen ZigBee vonalon gondolkoznék. Kell egy ZigBee átjáró, de ugyanúgy veheted a kínai, de akár már a nem kínai termékeket is. Sonoff ZigBee reléi lehetnek egy kiindulópont. ZigBee-ből is van szinte minden, amire szükséged lehet. Ha a Sonoff termékeit választod az eWeLink appot fogod használni. Lényegében ugyanaz, mint a Smart Life, a támogatott márkák listája tér el. De ugyanúgy hozzáadhatsz egy-két wifi eszközt, ha arra van szükség.
Kb. 3-5ezer forint per relé árral kell számolni, illetve 5-10 ezer forint egy kisebb ZigBee átjáró, ami 40 eszközt támogat.
Előnyei
ZigBee hálózat lefedettség az egész házban
ZigBee termékekből már találni jobb márkákat is, amiket a rendszeredbe kapcsolhatsz
Bizonyos átjáróknál már lokálisan végrehajtódnak az automatizációk, így sokkal gyorsabb.
Hátrányai
A ZigBee átjárótóltól függ az egész hálózatod, abból érdemes jót venni
Olcsó kacatoknál hiába van átjáród, nem lesz gyorsabb a cloudnál a végrehajtás. Ismétlem, érdemes jó eszközt venni.
Szeretnék nem kínait, kicsit lehet több a budget
Mindenképp Shelly termékeit választanám kiindulásnak. Nagyon szuper termékpalettát hoztak létre, és minden egyes termékük lokálisan is vezérelhető, ha később integrálsz egy okos otthon platformot. Viszont nincs visszafelé járás, az ő termékeik a kínai appokkal már nem működnek. Ez egy elköteleződés egy jobb rendszer felé, viszont minden, ami ez után jön már nagyon vállalható.
Az appjuk jó és szinte mindenre van valami termékük, ami kezdésnek kell. Viszont mivel az app csak Shelly termékeket támogat, előbb utóbb kell egy vezérlő, ha lesznek más dolgaid és nem akarsz három eltérő appot használni. Ebben a költségvetésben egy Hubitat C-8 jó választás lehet, hogy mindent egy appból vezérelj.
8-9 ezer forint per relé árral kell számolni, egy Hubitat vezérlő 150 euró körül van.
Előnyök
Shelly termékei minden rendszerrel kompatibilisek a későbbiekben
Jó minőségű Európában gyártott termékek garanciával
Jó támogatásuk van, ha gondod akad (szó nélkül cseréltek nekem terméket)
Hátrányok
Az appjuk csak Shelly termékeket támogat
Prémium megoldás
Ha prémium vonalon kellene egy kész megoldást vennem akkor Fibaro vagy Qubino Z-Wave termékeit venném és egy Homey Pro vezérlőt vennék hozzá.
Ezek az eszközök a legjobb minőséget képviselik jelenleg és ez látszik az áron is. A Qubino relék a legkisebbek közé tartoznak, beférnek a legtömöttebb kapcsolók mögé is. A Z-Wave technológia pedig segít lefedni az egész házad egy eszközzel.
18-24 ezer forint per relé árral kell számolni és 200 ezer forinttal a Homey Pro-ért.
Esetleg a HOOBS Box-ot is megfontolhatod, kb. 250 EUR áron adják az okos otthon kontrollerüket.
Előnyök
Kompromisszum mentes magas minőségű termékek
A Homey rendszere az egyik legjobb okos otthon platform a kész megoldások közül, az egyetlen, ami felveszi a Home Assistanttal a versenyt.
Hátrányok
Prémium ár
A DIY nehéztűzérség
Mi történik, ha sokféle dolgot vásárolsz és szeretnéd kicsit kezedbe venni az irányítást?
Mindenki hasonlóan kezdni, vesz pár kapcsolható kacatot, esetleg már van egy robotporszívó a házban. Gyűlnek az applikációk, lesz a telefonodon egy teljes képernyő tele appokkal és mindent máshol kapcsolsz. Bizonyos eszközeid között pedig nem találsz majd átjárást, például, ha szeretnéd, hogy egy Sonoff wifi relé felkapcsoljon, ha valaki egy Shelly gombot megnyom nem tudod majd összehozni. Ugyanakkor nem akarsz sok pénzt fizetni egy prémium kontrollerért, mint a Homey Pro vagy a Hubitat.
A házi megoldás is lehet atombiztos és egy gyártói felhő is lehet sérülékeny, nem feltétlen van összefüggés köztük. A felhőt illetően a gyártók és a felhasználók közt természetükből fakadóan érdekellentét van és a gyártókat a legcsekélyebb mértékben sem érdekli, hogy mi lesz veled, ha ők megszűnnek. Ezt kell szem előtt tartani. Itt jön képbe a Home Assistant (továbbiakban HA). Úgy gondolom mára egyeduralkodó lett az ingyenes nyílt forráskódú rendszerek között. A legmagasabb a támogatottsága és a felhasználói bázisa. Szinte mindennek megoldható az integrálása és automatizálása HA alatt, de ez jár némi áldozattal idő és befektetett energia formájában.
Ahhoz, hogy elindulj az úton szükséged lesz egy eszközre amire felt tudod telepíteni. Lehet ez egy régi döglött akkus laptop, amit bekapcsolva tudsz hagyni az egyik polcon, egy Raspberry Pi, egy aprón vásárolt vékony kliens (alacsony specifikációjú kicsi számítógép) de ha például van olyan NAS-od, ami tud virtuális gépeket futtatni oda is feltelepítheted.
A Home Assistant egy operációs rendszer, aminek van egy supervisor nevű része. Ez felel azért, hogy addonokat és különféle kiegészítőket tudj telepíteni. Ez csak akkor elérhető, ha önálló operációsrendszerként kerül telepítésre. Ha például docker konténerbe rakod limitált funkciói lesznek.
Onnan ismerhető fel, hogy valakinek az otthonában Home Assistant fut, hogy csak erről tud beszélni
A szükséges erőforrások attól függnek, hogy mennyire fogod nyúzni, de 4GB RAM és 64GB SSD alá ne nagyon menj vele. A microSD kártyákról történő futtatást is próbáld elkerülni (például Raspberry Pi esetén), mert a folyamatos monitorozás és adatgyűjtés tönkreteheti az adattárolót. Ha ez mellett döntesz különösen gondoskodj a biztonsági mentésről.
A telepítésről számtalan részletes leírás található, jelen cikknek nem feladata ezt tárgyalni, megtalálod keresővel őket.
A Home Assistant “logika”
A nem túl távoli múltban a HA egy kizárólag szöveges konfigurációval rendelkező rendszer volt. Ez azt jelentette, ha azt akartad, hogy a lámpád minden este 8-kor felkapcsoljon az alábbi sorokat kellett egy fájlba beleírni:automation:
- alias: Turn on light at 8 PM
trigger:
platform: time
at: '20:00:00'
action:
service: light.turn_on
entity_id: light.your_light_entity_id
Ez szerencsére ma már nincs így. A közösségnek és a sok, szabadidejét beáldozó fejlesztőnek köszönhetően ma már egy lényegesen felhasználóbarátabb grafikus felületen készíthetünk el ehhez hasonló logikákat.
Ma már nagyon egyszerű automatizmust létrehozni
A rendszer felépítése hierarchikus. Integrációknak hívjuk azokat a HA vagy külső fél által fejlesztett kiegészítőket, amelyek lehetővé teszik különféle márkájú / típusú eszközök integrációját.
A HA-ba integrált eszközöket entitásoknak hívjuk. Néhány okos eszköznek több entitása is van, például egy termosztát létrehozhat külön entitást a hőmérsékletnek és a páratartalomnak.
A hierarchia tovább bontható, egy entitásnak lehetnek attribútumai, amiben további kapcsolódó tárolt értékek lehetnek.
Ez még nem teljesen egységes, néha egy eszköz egy entitást és azon belül sok attribútumot hoz létre, néha pedig minden egyes érzékelő külön entitásként jelenik meg attribútumok nélkül. A működést nem befolyásolja, csak néha itt, néha ott kell a dolgokat keresni, erre érdemes odafigyelni.
Ezeket az entitásokat tudjuk utána automatizmusokhoz hozzáadni, vagy különféle irányítópultokon megjeleníteni.
Bár a HA egy önálló operációs rendszer, mely képes mindenféle addonokat (ha úgy tetszik appokat) futtatni, alap elemeiben a következő dolgokra használjuk:
Adatgyűjtés és monitorozás
Az integrált eszközök adatait gyűjti, így visszanézhetjük áramfogyasztásunk vagy szobai hőmérsékleteinket
Automatizálás
A különféle eszközök között logikai feladatokat hozhatunk létre viszonylag egyszerűen: “Ha ez történik, akkor az kapcsoljon be”. Érdemes körbenézni az interneten, hogy mások miket csinálnak, rengeteg jó ötlet van. Itt egy válogatás:
Megjelenítés és kezelés
Minden egy helyen: A hozzáadott eszközeinket úgynevezett irányítópultokhoz adhatjuk hozzá. Ezek olyan gyűjtő oldalak, ahova gombokat, kapcsolókat, grafikonokat helyezhetünk ki, hogy telefonunkon vagy tabletünkön megnyitva az applikációt egy letisztult felületen érhessünk el mindent.
Saját dashboardom az előszobánkban
A HA szépségét az adja, hogy a hatalmas felhasználói kör miatt szinten mindenhez van integráció, és sokszor azt is megoldották, hogy nem integrálható dolgokat integráltak:
A “Barkács” avagy ESPhome, Tasmota és WLED
Sokszor természetesnek veszem, hogy mindenki hallotta már az ESP (Espressif) rövidítést.
Egyszerűsítve ESP-nek hívjuk azokat a mikrokontrollereket, melyeket egy ideje wifi és Bluetooth okoseszközökbe építenek. Ez egy olcsó komponens, megtalálható okos villanykörtétől a távirányítókig mindenben. Könnyen felismerhető jellegzetes kinézete miatt.
Alig nagyobb mint egy 20Ft-os, nagy tételben vásárolva az ára nem több mint 1,5 USD
A szuper képessége az, hogy viszonylag egyszerűen újra programozhatók és olyan program tölthetünk rájuk mely többet nem zár a gyártói ökoszisztémába minket.
Természetesen ilyen mikrokontrollereket magunk is vehetünk és befoghatjuk őket bármilyen munkára: relatív egyszerűen az Arduino keretrendszerből programozható.
Tasmota
Ez a program egy univerzális kódcsomag mely főleg kész termékek feloldására szolgál. Természetesen nem ez az egyetlen funkciója, de az előkészített beállítások ezt könnyítik meg, az emberek pedig főként erre használják.
A „Tasmotásított” eszköz ezután a gyártó programja nélkül egy webes felületen beállítható, vagy integrálható Home Assistant alá.
Azt azért érdemes megjegyezni, hogy minden esetben fel kell nyitni az eszközöket egy ilyen program feltöltéséhez, így a garanciát azonnal elveszítjük (ha volt egyáltalán). Persze sokszor viszonylag alacsony értékű eszközökről beszélünk, pár ezer forintos relékről vagy kapcsolókról.
Sonoff relé miközben rátöltik a Tasmotát. Forrás: notenoughtech.com
ESPhome
Az ESPhome projekt hozta el az igazi kódolásmentes mikrokontrolleres okosítást, teljesen szabad kezet adva mindenkinek.
Pár sornyi szöveg megadásával definiálhatjuk, hogy egy eszköz mit csináljon, majd azt rátöltve a mikrokontrollerre már meg is jelenik Home Assistant-ban az entitás, legyen az hőmérő vagy kapcsoló.
Bármilyen “buta” eszköz feljavítható vele, legyen az kávéfőző vagy gyerekjáték.
Ezek a mikrokontrollerek számos, úgynevezett GPIO (Generic Purpose Input Output) lábbal rendelkeznek melyekre mi definiálhatjuk mit kötünk rá.
Egy AHT20 hőmérő modul például 4 csatlakoztatott vezetékkel hőmérővé alakítja a mikrokontrollerünket, további gombok vagy akár relék csatlakoztatásával pedig egyetlen eszközzel több legyet is üthetünk – ha olyan a felhasználás. Készítettem egy Wemos D1 mini eszközt, ami egyben hőmérő, garázs nyitásérzékelő és jelenlét érzékelő egyben, HA alatt 3 eltérő entitásként jelenik meg.
Mindössze ennyi kell egy hőmérő létrehozásához
WLED
A Philips Hue termékek nagy változást hoztak abban, hogyan vezéreljük a LED-eket magunk körül, ám a vállalati kapzsiság gyorsan tönkretette sokaknak a dolgot, mikor az új termékpalettájuk teljesen inkompatibilis volt a régivel.
A WLED egy nagyszerű nyílt forráskódú projekt LED-ek vezérlésére az otthonunkban amire a szemtelenül olcsó Wemos D1 mini mikrokontrollereket is használhatjuk. Tökéletesen integrálódik okos otthon rendszereinkbe és minden beállítás a mi kezünkben van.
Mindenkinek ajánlom a kipróbálását, nagyon egyszerű összerakni, de egy forrasztópáka kell azért hozzá.
Biztonság
Végül pedig szeretnék pár tanácsot adni a biztonsággal kapcsolatban. Ezek általános érvényű dolgok minden fent említett rendszerhez:
- Soha ne bízz a gyártói cloud biztonságában. A "cloud" nem más mint valaki más számítógépe. Ha kamerát raksz a házadba, és a felvett videót a gyártó felhőjébe mented, jó eséllyel lesz egy teljes hozzáférésű rendszergazda aki nézegetheti mit csinálsz. Azt hiszed ez csak egy vicc? Gondold meg kétszer mi az az adat ami más felhőjébe kerülhet.
- Semmi sincs ingyen. Nézd át, hogy az általad elküldött adatot kinek adják ki és miért. Ha egy gyártó ingyen adja a felhő szolgáltatást szinte biztosan monitorozzák és pénzt csinálnak a szokásaidból.
- VPN vagy Zero Trust: Az ingyenes, saját magad által hostolt rendszereket is elérheted otthonodon kívül. Persze némi energiát bele kell fektetni, követni pár leírást, de onnantól az a tied. Mindig legyen plusz egy authentikáció. Például a VPN és HA bejelentkezés elégséges. Ha Zero Trust-ot választod akkor pedig HA és authentikációs kód. Ne feledd: dupla védelmi vonal.
- Csak azokat a funkciókat engedd ki a netre amelyekben biztos vagy, hogy monitorozni tudod ki éri el.
- Ha lehet, különítsd el a WiFis okos kütyüket egy olyan hálózatra, ahol nem férhetnek hozzá a hálózaton tárolt adataidhoz.
- Biztonsági mentés! Ezt nem tudom eléggé hangsúlyozni. Mindenedről, mindig, legalább két helyen. Ebbe bele kell tartozzon az okos otthon rendszered is. Legyen B-terv, mi történik, ha nem éred el rendszereidet esetleg egy-két napig. Sokan a kisállataik etetését, akvárium víztisztítását bízzák ezen eszközökre. Válassz olyan dolgokat amelyek önállóan is képesek cselekedni internet kapcsolat nélkül!
Kellemes okosítást. Ebben a cikkben ötvenhatszor szerepelt az okos szó, remélem mindenki okosabb lett (most már ötvenhét).
A cikk elkészítésében 4D4M segített.
Fontos linkek:
Okos Otthon topik (58)
Home Assistant
ESPhome
Youtube csatornák
Everything Smart Home
Paul Hibbert
Smart Home Solver
The Hook Up
digiblurDIY
Home Automation Guy