Hirdetés

NYÁK készítés házilag

Modding során előfordulhat, hogy a célhoz nyomtatott áramköri lap szükséges, melyet mi is elkészíthetünk.

Extrák: feliratozás és lötstop

Feliratozás

Az áramköreinket csinosíthatjuk még alkatrész oldali feliratozással, beültetési rajzzal
Az alkatrészek beforrasztásakor és a későbbi hibajavításkor ez nagy segítség lehet.

Az interneten fellelhető NYÁK-tervekhez időnként mellékelik a beültetési rajzot is, vagy, ha magunk készítjük a NYÁK-tervet, könnyen elkészíthetjük a megfelelő rétegek bekapcsolásával a NYÁK-tervező programban a nyomtatás előtt. Ezen rétegeket a nyomtatáskor tükrözni kell, hogy a NYÁK-unkra kerülve olvashatóak legyenek.

Hirdetés

A beültetési rajzot a lézernyomatos NYÁK-készítésnél is használt hordozó anyagra, felső réteg esetén tükrözve nyomtassuk.

Hasonlóan a vasalásos, vagy laminálásos eljáráshoz, előmelegítés után vasaljuk/lamináljuk fel az alkatrész oldalra a rajzolatot. A vasalás/laminálás után áztassuk le a hordozó papír réteget langyos vízben.

A hordozó papírréteg eltávolítása után melegítsük újra a panelt, hogy a kisebb résekbe is beolvadjon a tonerpor, majd vizesen, körömkefével, vagy fogkefével tisztítsuk meg a felületet.
Száradás után e feliratozás kifehéredik, a tonerporba tapadt papírrészecskék miatt.

Ecetben, vagy híg sósavban megfürdetve a panelt, ezek a kis papír foszlányok is eltűnnek. Amennyiben a kémiai ónozás után kívánunk feliratot létrehozni ezzel a technikával, érdemes a forrasztási oldalt valamilyen bevonattal megvédeni, pl. hígítóban oldott gyantával lekenni, vagy széles celluxal leragasztani a felületet, mert a sósavtól a kémiai ón réteg megfeketedhet.

A feliratokat 150°C körüli sütőben ráégetve a felületre nehezebb eltávolítani, de érdemes akril lakkal is vékonyan befújni.

Két-oldalas vagy SMD NYÁK-ok feliratozására ez a technika nem igazán használható, mivel a réz vezetősávok közötti mélyedésekbe nem tud leragadni a tonerpor és így hiányos lesz a rajzolat.

Volt kísérlet dry fóliával felirat készítésre, amit smd panel esetén a zöld fóliára készítettem el, de a gyanta és flux maradványok eltávolításakor a nagy része leúszott a felületről.

Egy-oldalas NYÁK-ok esetén viszont járható út lehet, hogy tonerporos felirat helyett a dry fóliából készítjük el a feliratokat, melyet az előhívás után visszateszünk az UV fény alá, hogy sötétebb színe legyen, végül akril lakkal védjük a sérüléstől.

A dry fóliához hasonlóan P20 lakkal is létrehozhatunk feliratokat a NYÁK felületén, vagy akár a nyákhoz készített doboz előlapján. A NYÁK-készítésnél szokott módon a pozitív maszkon keresztül UV fénnyel megvilágítjuk, az előhívás után a felesleges lakkréteget nátrium-hidroxidos oldattal leoldjuk. A felület vizes lemosását követően, száradás után sütőben, vagy más módon ráégetjük a felületre a lakkból készült feliratokat. Hő hatására a P20 lakk zöldes színről sötétbarnára változik.

Forrasztásgátló avagy lötstop réteg

Oxidáció ellen a legprofibb módszer a lötstop réteg használata, de jelentős esztétikai szerepe is lehet.
Saját magamnak készített NYÁk-jaimon szeretem használni, bár a fólia elég drága és e miatt az elkészült NYÁK is drágábbra jön ki, de hát ezért hobby a hobby, nem kell nyereségesnek lennie

Lötstop bevonatból többféle is létezik, én az octamex termékét használom, mely fóliás kivitelű.

A fólia nagyban hasonlít a kék dry fóliához, vastagsága kb. dupla annyi lehet. Ezt is érdemes hűtőben elzárva tartani.

A panel előkészítésnél ugyan úgy kell eljárnunk, mint a dry fólia esetén. A NYÁK legyen por- és zsírmentes. Amennyiben kémiai ónozás után lamináljuk fel, ez a feltétel teljesül is rögtön, miután a kémiai ónozóból kivettük, leöblítettük és megszárítottuk a panelunkat. Ha nem kívánjuk kémiai ónozni a panelünket, vagy csak a forr-felületeket, akkor a fúrás utáni vizes csiszolás, majd öblítés és szárítás után érdemes rögtön laminálni, hogy ne legyen ideje beoxidálni a felületeknek.

A NYÁK méreténél néhány mm-el nagyobb zöld lötstop fóliát vágjunk. Én fém vonalzó, vagy maga a NYÁK mellett szoktam vágólapon, snicerrel elvágni, ahogy a kék dry fóliát is. Figyeljünk arra, hogy a levágott méret teljesen fedje a végleges NYÁK-unkat.

A zöld lötstop fólián is két védőréteg található, az egyik oldala fényes, a másik mattabb fóliával van védve. Laminálás előtt a dry fóliánál részletezett módon, cellux vagy szigetelő szalag segítségével húzzuk le a mattabb fóliát.

A tiszta panelre a rövidebbik élén felhelyezzük és ujjunkkal rásimítjuk a zöld fóliát.

A NYÁK-ot a fóliával együtt a laminálóba helyezzük

A fóliás NYÁK-ot kétszer, maximum háromszor engedjük át a laminálón.
Illesszük rá a lötstophoz való maszkot, a maszk itt is negatív, a forr-padokat kell letakarnunk, mivel azokat szeretnénk eltávolítani. A maszkkal ellátott panelt tegyük a levilágítóba és világítsuk le.

A P20, vagy dry fóliához hasonlóan itt is csináljuk levilágítási tesztet, nálam a kék dry fóliához képest dupla annyi levilágítási időt igényel.

Levilágítás után várjunk 15-20 percet, hogy a fólia teljesen polimerizálódni tudjon, utána húzzuk le a védő fóliát a polimer felületről.

A rajzolat csak a nátrium-karbonátos oldatban lesz látható (az előhívó oldata megegyezik a kék dry fóliáéval, a keverési arány is ugyan az)

A lemosást puha ecsettel segíthetjük. Addig mosogassuk a panelt, míg a forr-felületeken látunk homályos foltokat.

Miután az összes forr-felületet lemostuk, sehol sem látható fólia maradvány, folyó víz alatt mossuk le a NYÁK-ot és óvatosan töröljük szárazra, mert ilyenkor még sérülékeny a bevonatunk.

A fólia leírása szerint előhívás után legalább 25-30 percre tegyük vissza UV fény alá a teljes kikeményedéshez. Én a munkát általában aznapra itt szoktam befejezni és egész éjszaka az UV fény alatt napozik a panel, hétvégén másnap délelőtt lehet folytatni a beültetéssel, hétköznap meló után, másnap este szoktam nekiállni az alkatrészek beforrasztásának.

Update: Ha a lötstop fóliával ellátott még üres nyákot 30 percre 180-200°C-os sütőbe tesszük a bevonat ellenállóbb lesz a forrasztással szemben. Célszerű nem az étel sütésére is használt sütőt használni erre a célra nem egy régi szendvicssütőt átépíteni, mert a sütés elején elég intenzív szaga van.

A kék dry fóliával is készíthetünk 'lötstop' bevonatot, ez azonban a mechanikai behatásoknak sokkal kevésbé áll ellent, és a magasabb hőmérsékletet sem bírja, az alkatrészek egyszeri beforrasztását azonban elviseli. Így inkább esztétikai szerepe lehet, mint valós forrasztásgátló réteg. A nem teljesen sík felület miatt hajlamosabb laminálás közben a gyűrődésre, maximum egyszer küldjük át a laminálón, mert a rézbevonat nélküli helyeken nincs, ami lehűtse a fóliát, amely e miatt túlhevülhet és felhólyagosodhat a felületről. A gyanta és flux maradványok eltávolításánál figyelni kell, mert a legtöbb oldószer, ami a gyantát oldja, kikezdi a fóliát is (denaturált szesz, szintetikus hígító, izopropil alkohol, nitro hígító, észter hígító mind oldja).

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt