Mini-ITX router/tűzfal BOX házilag

Gyenge a routered teljesítménye? Több biztonságra, funkcióra vágysz? Építsünk egyet az alapoktól!

Hardver

Sok időbe telt eldönteni hogy hogyan valósítsam meg a gépet. Kezdetben még egy régi PC újrafelhasználását terveztem, amibe csak egy hálókártyát kellett volna venni, de a 100 watt feletti fogyasztása nem lett volna ideális egy 24/7-ben üzemelő routerhez. Egy másik lehetőség a virtualizáció volt: a már meglévő szerverbe veszek egy hálókártyát, és virtuális gépet használok, de mivel azon a gépen Ubuntu Server fut 24/7 több éve, így nem volt szívem belepiszkálni és desktoppá varázsolni. Ami jó azt ne rontsuk el. Tehát új gépet kellet építeni, ami talán jobb megoldás is erre a célra.

Hozzávalók:

Több hetes kutatómunka után sikerült teljesen tisztázni mire lesz szükségem a kívánt rendszer futtatásához, figyelembe véve a hardvertámogatási listákat és fórumon lévő teljesítménytapasztalatokat különböző erősségű rendszereken.

Alaplap
Lehetőség szerint minél kisebb méretű gépet akartam összerakni, így a bővítőkártyák lehetőségét elvetettem, tehát mindenképp kellett legalább 2db gigabites port, méghozzá a hardvertámogatás miatt nem árt, ha Intel vezérlős. Processzornál az Atom és az i3 jött szóba, végül az olvasott tesztek alapján megbizonyosodtam róla, hogy elegendő lesz a kisebb is. Kellett még ezen kívül legalább 4GB rendszermemória támogatása, valamint 1-2 SATA, USB, meg valamilyen VGA kimenet telepítéshez.


Intel® Desktop Board D2500CC

Végül sikerült leszűkíteni a listát egy lapra, ami technikailag tökéletesen megfelelt az elvárásoknak, valamint találtam a kiszemelt rendszert ezzel a lappal használó felhasználókat, így biztos voltam benne, hogy nem lesz gond a driverekkel. Egy kivétel volt, mégpedig a 64 bites VGA driver hibája, aminek köszönhetően nem látszódik csak az alsó sor a képernyőből telepítés közben, de voltak rá megoldások, így belenyugodtam.

Memória
Itt már könnyű dolgom volt, a lap korlátait figyelembe véve egy egyszerű 4GB-os, min. 1066MHz-es modult kellett szereznem.


Kingston SODIMM DDR3 4GB 1066MHz pdf

Jogosan merülhet fel a kérdés, hogy mi a francnak kell egy routerbe 4 GB RAM, mikor a leváltani kívánt router ~20 MB-ot használt. Nos, emiatt ne aggódjunk, el fog fogyni.

Ház
Kellett egy igazán kis méretű ház, ami masszív, nem műanyag, jól szellőzik, legyen benne legalább egy 2.5" hely, egy pár venti hely (ha szükség lenne rá) és persze, emellett legyen olcsó is.


M350 Universal Mini-ITX enclosure pdf

Hamar előkerült a fórumokon egy a kinézett laphoz ideális ház, ami kielégített minden igényt, sőt, két 2.5" hely is van plusz egy keret beszerzése esetén, valamint 5db 4cm-es ventit lehet belerakni, ha nyáron sülne a cucc. Ezenfelül nagyon praktikusan az előlap mögött két USB foglalat van, amiről lehet rendszert telepíteni, futtatni, vagy épp wifi modult elrejteni.

Táp
Mivel a házba csak PicoPSU fér el, és van is rajta megfelelő kivezetés, már csak a méretét kellett megválasztani.


PicoPSU-80 12V DC-DC ATX power supply pdf

Ezt a modellt külön ajánlják is ehhez az alaplaptípushoz, nincs rajta semmi felesleges csatlakozó, és van benne elég tartalék hogy elegendő legyen a gépre kötött eszközökhöz.


AC-DC 12V, 5A / 60 Watt Switching Power Adapter (110/220V) pdf

Kellett még egy külső adapter is hozzá, amiből csak egy kisebb, 60w-os modellt választottam, mert ez is bőségesen elég lesz.

Adattároló
Az embedded rendszerhez elegendő egy pendrive is, ez a legolcsóbb megoldás és könnyen cserélgethető lesz a rendszer, valamint megszabadulunk pár kábeltől és lesz helye később ventinek is a házban.

Következzen pár saját kép a hardver összeállításáról...

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt