Lynnfield vs. Sandy Bridge

Bevezetés

Bevezetés

Elég olcsón jutottam hozzá egy i5 2500-as procihoz, meg egy P67-es alaplaphoz, így adott volt a lehetőség egy gyors összehasonlításra, mielőtt elmegy a régi cucc. A tesztek két részből állnak: pár szintetikusnak nevezhető processzortesztelő program és néhány játék.

A programok:

- 7zip
- WinRar
- Cinebench R11.5
- 3D Mark Vantage

A játékok:

Hirdetés

- Battlefield 3
- Crysis 2
- F1 2012
- Ridge Racer Driftopia (ez még béta)
- GTA IV
- Saints Row 3

A játékok 1680*1050-es felbontásban futottak, általában közepes részletességgel.

A Battlefield 3 teszteléséről külön szólnék pár mondatban. Itt az egyjátékos mód tesztelésének nem láttam túl sok értelmét, ezért inkább az online részt próbáltam összehasonlítani. Megpróbáltam minden alkalommal ugyanolyan (vagy hasonló) körülményeket teremteni, több-kevesebb sikerrel. A pálya és a szerver minden esetben ugyanaz volt: Caspian border, 64 fős 24/7-ben futó német szerver.

Ez mindig tele volt, tehát a játékosszám nem nagyon változott, a pingem is hasonló volt mindig, illetve mindkét platformon 4 játékot játszottam, majd ezek átlagát vettem alapul. Tudom, hogy nem lehet 100% pontossággal szimulálni az online játékban a teljesítménykülönbséget, de úgy gondolom, hogy ezekből azért elég jól látszódik a különbség.

Tesztkonfig

Tesztkonfiguráció

A teszt két, a címben is említett platformon készült. Az 1156-os tokozású Lynnfielden (alapórajel: 2,66 GHz, tuningolva: 3,6 GHz) és az azt néhány évvel később követő, 1155-ös tokozással ellátott Sandy Bridge-en (alapórajel: 3,3 GHz). A két processzorról a linkeken minden fontos információ megtalálható, így ezzel nem is szeretnék bővebben foglalkozni.
A teszt alatt mindkét processzoron aktív volt az összes energiatakarékossági beállítás és a turbo boost is, mert a cél a mindennapi használatban látható különbség bemutatása volt és ilyen körülmények között senki sem kapcsolja ki ezeket.

Szintetikus tesztek

Szintetikus tesztek

Itt négyféle tesztet futtattam, szigorúan az én felhasználói szokásaim szerint. Négy program szerepel itt: Cinebench R11.5, WinRar, 7zip és 3D Mark Vantage. A két tömörítőprogramnál egy néhány file-ból és almappából álló mappát tömörítettem, ennek az ideje szerepel a grafikonokon. A Cinebench-nél és a Vantage-nál csak simán elindítottam a tesztet és ennek az eredménye van a grafikonokon.

Itt szépen látszódik az erősorrend, hiába a tuningolt i5 750, a 2500-as mindenhol simán győz.

Játékok és némi konklúzió

Játékok

Battlefield 3

Crysis 2

F1 2012

Ridge Racer Driftopia

Grand Theft Auto IV

Saints Row 3

Itt már árnyaltabb a kép. A két processzor nagyon közel van egymáshoz (legalábbis a tuningolt 750-es és a 2500-as), de némi meglepetésre a GTA IV-ben a tuningolt 750-es előrébb végzett (még ha csak pár fps-sel is). Amire igazán kíváncsi voltam, az a Battlefield 3 online szekciója, ahol azért meggyőző mértékben volt gyorsabb a Sandy.

A végső konklúziót mindenki vonja le magának, de nekem mindenesetre megérte a váltás. Az i5 750-est az alaplappal együtt 33.000 forintért vettem aprón, majd 40.000 forintért adtam el. Az i5 2500-as procit (dobozosan) az alaplappal és egy hőcsöves Titan hűtővel 45.000 forintért vettem (ezúton is köszönet érte General_XTX kollégának), amiből a hűtőre nincs szükségem, tehát még 2-3000 forint abból lejön, mikor eladom.
Így bőven megérte a váltást, pláne, hogy ezt a processzort is tudom alapfeszültségen 3,8 GHz-en járatni, kis szerencsével még talán a 3,9 GHz is elérhető lenne vele (ezt nem próbáltam még, alapból is elég egyelőre a mostani 6970-es kártyámhoz).