Hirdetés

JBL Control 2P monitorhangfal

A jelenlegi egyik legjobb ár/teljesítmény arányú közelmonitor otthonra és kis stúdiókba.

Negatívumok és pozitívumok

Negatívumok

Hirdetés

A JBL-nél sem sikerült véghezvinni a lehetetlent: kis méretű műanyagdobozos hangfalak "dobozhang" effektusának megszüntetése. 44kHz-en tesztelve egészen durva dobozhangnak lehetünk fültanúi, míg 48kHz-en már jóval kevésbé észlelhető, de azért ha nagyon fülelünk, hallhatjuk, hogy ott van az.
Azt gondolom, a JBL egészen nagyot alkot a kis méretű, műanyag hangfalak terén, úgyhogy ha nekik nem sikerült ezt a hangzásbeli problémát leküzdeni, akkor okkal nevezhetjük ezt megoldhatatlan feladatnak.

A fejhallgató kimenet nem igazán nyűgözött le, igaz, én e téren nagyon háklis vagyok. Kis Yamaha keverőmet használom tulajdonképpen fejhallgató erősítőként, mert ezen ki tudom keverni magamnak a megfelelő arányait a magas-közép-mélynek és brutális hangerőt, hangnyomást tudok produkálni vele a Sennheiser HD 480 II-őmön. A fülem, fejem letépi, de nem érdekel, mert szépen és nagyon dinamikusan szól. Na szóval ehhez képest a fejhallgatót a hangfal erre a célra szolgáló kimenetén hallgatni, hát nem egy élmény számomra. A hangerőpotit csutkára kitekerve sem tapasztalok különösebben élvezhető dinamikát, a csilingelő magasakról és szépen dübörgő mélyekről már nem is beszélve. Lehetséges, hogy akik hozzá vannak szokva a lineáris beállításokkal történő, halk zenehallgatáshoz, azoknak teljesen megfelel. Én szeretem, hogyha a leghalkabb hangszert, vagy zenei effektet is ki lehet hallani.

A cucc ugyan védve van brumm ellen, tehát ha bekapcsolt állapotban kihúzunk, vagy bedugunk egy csatlakozót, akkor felvillan egy piros led, ami levezeti a felesleges feszültség ingadozást. Ez eddig nagyon jó és korrekt megoldás. Csakhogy a bekapcsolásnál ez nem működik. Pontosabban működik, mert felvillan a piros led, de ennek ellenére is pattan egyet a hangfal. Persze érthető, hiszen akkor helyezzük egyáltalán feszültség alá az egész cuccot, tehát magát a védelmi áramkört is, de hát nem tudom... Ezt már erősítőknél igen régen megoldották, igaz, ott is többnyire a standby móddal sikerült. Ebbe a készülékbe úgy tűnik, nem fért bele annak ellenére sem, hogy külső tápos megoldást használnak, amiről tudjuk, hogy a rajta lógó készülék teljes kikapcsolása mellett is fogyaszt, tehát önmagában is fogyasztóként működik. Ergo szvsz simán belefért volna egy standby állapot, ami ugyan az aktívoknál általában nem jellemző, de ha már profi cuccról beszélünk...
Bekapcsolásnál tehát kapunk egy kis durranást, ami sajnos (ez szintén egy érdekesség, hiszen ez már a 30 éves cuccoknál is szokott működni) a potméter teljes lecsavarásával sem kerülhető el.

Pozitívumok

- a 35W-os teljesítmény több, mint elég közelmonitoros felhasználásra, alig kell felcsavarni a hangerőt a hangfalon és máris megfelelő. Hasonló célú (pl. Behringer) monitorok megállnak általában a 10-15-20W-nál.
- a hangminőség a szokásos kiváló JBL minőség, főként ha figyelembe vesszük a dobozok méreteit. A régebbi modelleknél már megszokott "minden hangszert, hangszínt külön hallani" tulajdonságot itt is élvezhetjük.
- a keresztváltási frekvencia nagyon el van találva, a viszonylag újabb modelleknél ez 4.2kHz.
- a hangnyomás brutálisan jó és hát talán ez a legmeglepőbb paraméter, ha a dobozok kis méreteit tekintjük. Ebben (is) nagyon jó a JBL.
- túlvezérlés elleni védelem kiválóan működik.
- van mágneses árnyékolás, így a hangfalpár használható akár a PC közvetlen közelében is (merevlemezek miatt lehetne egyébként veszélyes). Ez nekem a microserver esetében (ami egy kis dobozka előttem az asztalon) kifejezetten áldás.
- én már használtan vettem a hangfalpárt (igaz, újszerű állapotban), a potmétere mégis makulátlanul működik, csodásan jár. Azt már meg sem említem, hogy röccenésnek semmi nyoma, mert az már ebben a kategóriában igen durva lenne, ha volna.
- brumm elleni védelem, amit a fentebb leírt negatívum némileg sajnos ellensúlyoz.

A hangminőséget flac-okkal teszteltem, Winamp-al. Mp3-akkal is szépen szólt a cucc, de természetesen nem tündökölt úgy, mint a veszteségmentes zenék esetében.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!