A Lom-hegy
Húsvét vasárnap a változatosság kedvéért ismét a Pilisben túráztam. A korábbiak után maradt még bőven látnivaló, egyben egy (számomra) komolyabb útvonalat akartam szintfelmérésként, mintegy edzésként végigjárni. A márciusi kopasz erdők után végre élettel teli zöld természetet láttam.
6 héttel korábban teljesen véletlenül maradt el a Lom-hegyi lérak bázis maradványainak meglátogatása, de a Holdvilág-árok is szép lehet kizöldülve. Emellett kíváncsi voltam a közeli Dera-szurdokra is és szerettem volna végigjárni a Hosszú-hegyet és a Kevélyeket is. Pilisborosjenő mellett pedig az „Egri-vár” érdekelt.
A Kevély-nyeregről a piros jelzés egészen a Csillaghegy HÉV állomás közelébe vezet. Innentől kezdve az útvonal gyakorlatilag adott volt. Hosszú túrát terveztem, ezért nem ért meglepetésként az előzetesen mért majd 40 km, igyekeztem ennek megfelelően készülni.
Egész hétre, főleg húsvétra jósoltak rossz időt, délelőttönként mégis szép napsütés volt. A szombat délutáni szürke fellegek nem állítottak meg. Előkészültem teljesen, nem hagyva semmit reggelre, a korai indulás miatt. Eldöntöttem, mindenképpen megyek, hacsak nem esik az eső reggel. Így is lett, tiszta égbolt fogadott az utcára kilépve, álmosan megkezdtem hát utamat.
7:10-kor már Kiskovácsiból indultam felfelé a Holdvilág-árkon keresztül. Tiszta levegő, gyönyörű zöld növényzet és hangos madárének fogadott. Csendben haladtam felfelé, nem igazán fényképeztem. Fejben próbáltam elraktározni a látottakat, és összehasonlítani a korábbiakkal. Nos, egyértelműen sokkal zöldebb, sokkal élettel telibb, sokkal szebb, mint néhány héttel korábban.
A kép alján, a szikla mögött van a Domini-forrás
Nem is írnék többet a szakasz elejéről, de utalnék korábbi írásom azon részére, amikor a Meteor létra utáni beszűkülő vízmosáson elbizonytalanodtam, jó úton haladok-e a jelzés híján.
Hirdetés
Most nem bizonytalanodtam el, hiszen jártam már arra és akkor sem láttam a jelzést. Elég sűrű volt már a növényzet, de hamar továbbjutottam. Ennek eredményeként pedig negyedórán belül egy teljesen ismeretlen ösvényen találtam magam.
Amikor utoljára láttam a piros keresztet, akkor nem volt egyértelmű (nem emlékeztem), hogy ott esetleg fel kellett volna mászni. Ha visszafordultam volna, se lennék előrébb (szó szerint sem, és akkor még kereshetném a jelet is), annyi biztos volt tehát, felfelé kell továbbmennem.
Az ösvény azonban jól járható volt, a nyereghez közeledve pedig már autónyomok is kerültek az útra. A térkép alapján mégsem tudtam belőni, hogy hol lehettem. Hamarosan aztán egy földút keresztezte utamat, és ezzel együtt megkerült a piros kereszt.
A pontos helyzetemre továbbra is csak annyit merek tippelni, hogy a Lom-hegy alatt, félúton a piros és sárga, valamint a zöld háromszög jelzések között bukkantam ki. Kelet felé vettem hát az irányt, a biztos útvonalon, és hamarosan elértem a Lom-hegy tetejére vezető utat. Jó helyen vagyok, juhéj!
A Lom-hegyen található egykori MN6360 11/9-es légvédelmi rakétabázis valamivel kisebb, mint a korábban megjárt Pilis-tetőn, vagy az Urak asztalán lévő.
Ezektől eltérő rakétarendszert használtak. Az elhagyott épületeket azonban ugyanannyira megviselte az időjárás és a vandálok tevékenysége. A téglafal és a betonelemek szétfagytak, a mozdítható tárgyakat elvitték, a graffitisek és a többiek pedig csak még jobban tönkreteszik a maradékot.
Az egész terület mégis sokkal szebbnek, rendezettebbnek tűnik, mint az előbbi kettő. Nem sziklák és nem is nagy száraz kórók lepik el, hanem szép nagy fű. Ennek azonban megvan a veszélye is.
A vastag növénytakaró alatt nem látni, hova lép az ember. Nem látni az esetleg kibontott aknák és kábelalagutak nyílásait, márpedig azokból elég sok van. Ha arra jártok, fokozottan figyeljetek ezekre a veszélyekre!
A hátsó területen lévő 4 indítóállást nem néztem meg. Azok már az erdő határán, a bozótosban vannak, úgyis csak a földkupacokat látná az ember. Inkább a főépületben sétáltam körbe. A betonozott beállókból nyíló földalatti bunkerekbe sem mentem be megfelelő világítás híján, és egyedül is voltam. Az egyik bejárata zsákokkal volt telepakolva, ki tudja azokban is mi van.
A közeli Pilis-tető jól látható, az Urak asztala felé is nézelődtem, de azt nem ismertem fel. A bázis szélét nagyon benőtte már a növényzet. Eredetileg az egyik ösvényen akartam lemenni a tetőről, de nem is kezdtem keresni, inkább a biztosat választottam, és az odavezető úton sétáltam vissza, majd a piros kereszt mentén alulról kerültem meg a hegyet. Plusz 15 perc lehetett maximum. A terep könnyű volt, lefelé haladt, a jelzések jól láthatóak.
Ritka öröm, hogy az emlékművet még nem rombolta le senki, igaz, már ez sem érintetlen.
Hamarosan elértem a piros, majd 200 méterrel később a piros és a sárga jelzés közös szakaszával való kereszteződést. Innentől a sárgán folytattam utamat. Az alacsony, fiatal fák között keskeny ösvény fut, néhol alig 1 méter széles.
Az irány egyértelmű, a festés követhető. Ez a terület egészen messze van a forgalmas helyektől, a madárcsicsergésen kívül csak a közeli légi folyosón haladó repülőket hallani. Kellemes, pihentető szakasz, nincsenek nagy szintkülönbségek.
A következő kereszteződésnél nagyon szép kilátás tárul elénk. Dobogókőt láthatjuk hátulról, és a Bükkös-patak völgyének felső szakasza folytatódik a másik irányba.
Ennek a közepét láttam már néhány héttel korábban a Kőrösi Csoma Sándor kilátóból, amikor a Dömör-kapu felé mentem. Ha tovább nézelődtem volna, talán eltalálom, meddig is látni.
Innen Pilisszentkereszt felé kezdtem ereszkedni a kék jelzésen. Egészen meredeken halad lefelé az ösvény, de nem kényelmetlen a haladás. A fák gyönyörű zöldek, az időjárás még mindig jó. Hamarosan elértem a falu felett a hegyoldalban lévő Szent-kutat. Az eddigi embertelen nyugalmat hirtelen felváltotta a hangos nevetés, az éneklés, a gyerekek és az emberek zaja.
Egyáltalán nem volt zavaró és bántó, mint néhány korábbi alkalommal. Jólesett kicsit megállni; elnéztem az embereket, ittam, újratöltöttem a palackjaimat és lassan indultam tovább, fotót itt nem készítettem.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!